Lyon

  Lyon je hlavním správním městem francouzského regionu Auvergne-Rhône–Alpes. Je to historické město o přibližně 500 tisících obyvatelích. Dohromady se svými příměstskými částmi a satelitními městečky tvoří po Paříži druhou největší aglomeraci ve Francii a je tak druhým nejvýznamnějším městem Francie. Leží na soutoku řek Rhôny a Saôny. Město je významné průmyslové, obchodní a finanční centrum. Historické centrum města je zapsáno na seznamu UNESCO. Na západ od města začíná Francouzské středohoří, na východ předhůří Alp. Lyon je živé město, které sice nepatří k nejnavštěvovanějším cílům Francie, přesto tu můžete strávit pěkný den. My pro vás máme podrobného průvodce po Lyonu.

  Lyon co navštívit a vidět

  Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Francii, který doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv ve Francii. Najdete tam podrobné průvodce i po jiných místech Francie.

  Booking.com Ubytování v Lyonu přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže.

  Město je mimochodem proslulé svou zvláštní kuchyní, jejíž základní surovinou je vepřové maso ( skoro všechny jeho části) na různé způsoby. Ochutnat zdejší lahůdky můžete v tradičních bouchon Lyonnais, takových typických zdejších bistrech. Nebude to asi po chuti každému, ale kdyby měl přece jen někdo zájem, tak vězte: tablier de sapeur jsou smažené obalované dršťky, salade de cervelas je salát z vepřových párků s pistáciemi nebo lanýžem, pak to jsou různé krvavé jitrnice či jelita, grand double – opečené vnitřnosti nebo pieds de cochon, což jsou vepřové nožky. Není to ale vždycky jen vepřové, známé jsou třeba ještě quenelles, takové knedlíčky s rybím masem v krémové omáčce.


  V 15. století, po vynálezu knihtisku, bylo město jedním z předních vydavatelských středisek Evropy se stovkami tiskáren. Ty měly velký podíl na středověké prosperitě města. Tou dobou bylo město také centrem evropského hedvábnictví, největší úspěch mělo v 18. století. Tehdy se tkaní hedvábí věnovalo 40% pracovní síly. O století později se počet obyvatel města téměř ztrojnásobil, většina tkala hedvábí za mizerné mzdy, což vyvolalo sociální bouře ve 30. letech 19. století. Roku 1870 se sem přestěhovala rodina Lumiérových, jejíž synové tady natočili první film. Zdejší kinematografie tak dala základ světové kinematografii. Z doby 2. světové války je nechvalně proslulá postava tzv. lyonského řezníka, velitele gestapa Klause Barbieho, který na místních obyvatelích páchal nacistická zvěrstva a vedl deportace místních do koncentračních táborů. Barbie po konci války utekl do Bolívie, která ho do Francie vydala až roku 1987, aby byl odsouzen na doživotí.

  Lyon co navštívit a vidět

  Lyon má mezinárodní letiště Lyon-St-Exupéry pojmenované podle slavného lyonského rodáka, autora Malého prince. Na a z letiště se dostanete autobusy Satobus jezdícími každých 20 minut (mimo noc) na obě níže uvedená vlaková nádraží. Mezinárodní autobusy jezdí na nádraží Centre d´Échange, vlaky mají dvě hlavní nádraží – Gare de la Part-Dieu a Gare de Perrache. Populární je tu také vélo´v – systém 200 stanic, ve kterých si můžete půjčit kolo a projet Lyon na kole. Po městě se lze dopravovat autobusy, tramvajemi, čtyřmi linkami metra a na Fourviere a vršek St-Just se můžete dostat lanovkou. Veškeré informace o jízdném i plánovač tras MHD najdete tady. Stejně jako většina větších evropských měst, i Lyon nabízí svou turistickou kartu, Lyon City Card. Nabízí řadu výhod, hlavně vstupů do muzeí, ale také bezplatnou dopravu MHD.

  Lyon co navštívit a vidět Lyon co navštívit a vidět

  A pojďme se podívat na ta nejzajímavější místa Lyonu. Centrum města se nachází na poloostrově mezi Rhônou a Saônou. Hlavním lákadlem města je zdejší Staré Město (Vieux Lyon) s dlážděnými uličkami, středověkými i renesančními budovami. Pro Lyon jsou typické úzké kryté průchody a chodby vedoucí přes obytné bloky, sklepy i dvorky. Říká se jím traboules a většinu z nich vybudovali tkalci v 19. století kvůli přepravě hedvábí za nepříznivého počasí. Za 2. světové války pak sloužily jako úkryt odbojářů. Najdete je ve Starém Městě v okolí nejzajímavějších ulic, které skýtající i nejzajímavější historické budovy - jedná se o ulice rue St-Jean (turistická tepna), rue des Trois Maries a rue du Boeuf či středověkou židovskou ulici rue Juiverie, zajímavé je i náměstíčko Place Neuve. Ze zdejších pěkných budov jmenujme Justiční palác (Palais de Justice), je tu pěkná románská katedrála St-Jean Baptiste z konce 12. století, přestavovaná na počátku 16. století. Z této doby pochází i zdejší orloj, který hraje ve 12, 14, 15 a 16 hodin. Zdejší zvonice se pyšní jedním z vůbec největších kdy vyrobených zvonů. Dále je tu Musée Gadagne v paláci z 16. století patřícím v minulosti bohatých florentským bankéřům. Dnes jsou v něm dvě muzea – Muzeum lyonských dějin a Muzeum loutek. Musée des Miniatures et Décors du Cinéma se zas věnuje výrobě filmů a speciálních efektů s použitím miniatur.

  Na vrcholku Fourviere (foto v odstavci a pod ním), který je dominantou Lyonu a viditelným bodem z většiny míst ve městě,Lyon Fourviere vrchol co navštívit a vidět kdysi staří Římané postavili město Lungudum, které dalo základ dnešnímu Lyonu. Dominantou pahorku je skutečně velkolepá bazilika Notre Dame de Fourviere (foto v odstavci). V rámci prohlídky se dostanete do krypty, vystoupit můžete také na vyhlídku na střeše a krásný výhled se vám naskytne z rozhledny Tour de´l Observatoire, skvělý výhled je ale i z kopce samotného. Na pahorku jsou dále pozůstatky římského amfiteátru pro 10 tisíc diváků z roku 15 př. n. l. a Muzeum galorománské civilizace. Krom toho tu najdete také věž Tour Métallique z konce 19. století připomínající Eiffelovku. Slouží jako televizní vysílač a je z ní krásná vyhlídka na město i na obě řeky. Na vrcholek si buď vyšlápnete pěšky, nebo se můžete svézt lanovkou z náměstí place Édouard Commette.

  Lyon Fourviere co navštívit a vidět Lyon Fourviere co navštívit a vidět

  Pěkné je pak také okolí náměstí place des Terreaux (foto vpravo),Lyon place des Terreaux co navštívit a vidět jehož dominantou je kašna z 19. století vytvořená architektem sochy Svobody – Frédricem-Augustem Bartholdim. Na náměstí je pak také radnice ze 17. století (Hotel de Ville). Jen kousek od ní se v paláci ze 17. století, bývalém benediktinském klášteře, nachází Muzeum výtvarných umění považováno po Louvru za druhé nejlepší muzeum umění ve Francii. Jeho sbírky umění jsou velmi ceněné. V parném létě vás rozhodně potěší zdejší žulové fontány rozmístěné po celé zemi náměstí, ze kterých stříká voda. V létě je to naprosto dokonalé místo, kde si zchladit rozbolavělé nohy po toulání se městem. Boutique du Musée je muzeem stylových šperků a kousek je také budova neoklasicistní opery z 19. století. Jen kousek odsud najdete rozsáhlou fresku Fresque des Lyonnais s podobiznami významných Lyoňanů a jejich děl, třeba Malým princem od lyonského rodáka Antoine de St-Exupéryho.

  Lyon Place Bellecour co navštívit a vidět Na náměstí Place Bellecour ze 17. století, což je jedno z vůbec největších náměstí v Evropě, stojí jezdecká socha Ludvíka XIV. Jen kousek od náměstí je pak Hôtel-Dieu de Lyon, budova ze 17. století kdysi sloužící jako nemocnice. Dnes je v ní Musée des Hospices Civils, které hostí sbírku lékařského vybavení i uměleckých artefaktů. Z náměstí vybíhá spousta turistkých ulic - třeba Rue de la République. Od Vánoc do jara je na náměstí instalováno ruské kolo, v zimě je tu také ledové kluziště.

  Ještě upozorníme na akvárium du Grand Lyon či zahradu Jardin Rosa Mir, která je obezděná a vyzdobená tisíci lasturami. Upozorníme i na velkou lyonskou mešitu (Grande Mosquée de Lyon), která spojuje tradiční severoafrickou architekturu se západními slohy.

  Na tzv. Levém břehu (Rive Gauche) najdete třeba park Parc de la Téte d´Or s jezerem a botanickou zahradou se skleníky, růžovou zahradou a taky se tu nachází lyonská zoo. V létě to tu dost žije – jezdí se tu na ponících, hraje se tu loutkové divadlo i se tu můžete povozit na pouťových atrakcích. Cihlovo-skleněná budova přiléhající k parku je Cité Internationale a byla postavena pro summit G7 v roce 1996, dnes je kongresovým centrem. Je tu také budova velitelství gestapa – Centre d´Histoire de la Résistance et de la Déportation, ve které působil výše zmiňovaný Klaus Barbie. Expozice se věnuje zvěrstvům nacismu. V téhle části města ještě najdete Muzeum Lumiére věnované především milovníkům filmu. Nachází se v domě Antoina Lumiéra, který se do Lyonu přestěhoval se svými dvěma syny. Ti jsou považováni za průkopníky světové kinematografie. Natočili tady svůj první film – Dělníci odcházejí z Lumiérovy továrny.

  Lyon musee confluances co navštívit a vidět Je tu nespočet také nespočet kostelů a muzeí. Z těch zmiňme Muzeum knihtisku (Musée de l´Imprimerie) a Textilní muzeum (Musée des Tissus) – obě věnované dávný prosperujících lyonským průmyslovým odvětvím. Hedvábnictví, životu tkalců a vývoji lyonského hedvábnictví se věnuje také Maison des Canuts. Je tu ještě Muzeum dekorativního umění (Musée des Arts Décoratifs) a Musée des Confluences neboli Muzeum soutoku (foto vpravo) ve futuristické stavbě z oceli a skla. Expozice se zabývají otázkami jako Kdo jsme a kam směřujeme? nebo Odkud přicházíme?

  Možná vás to překvapí, ale Lyon skýtá skutečně pěkná místa. Máte-li čas a nejste-li tu jen na krátkou služebku jako většina těch, co sem míří, navštivte i další zajímavá místa v regionu Auvergne-Rhône–Alpes.