Auvergne – Údolí Rhôny - Francouzské Alpy

  Auvergne – Rhône - Alpes je jeden z regionů Francie. Vznikl 1. ledna 2016 sloučením dvou bývalých regionů Auvergne a Rhône-Alpes. Správním střediskem regionu je město Lyon. Bývalý region Auvergne býval maličkým a jedním z nejchudších regionů Francie. Hlavním městem regionu bývalo Clermont-Ferrand, ve kterém sídlí koncern Michelin. Ten dnes reprezentuje hlavní průmyslové odvětví regionu, výrobu pneumatik. Dalšími odvětvími, která táhnou zdejší ekonomiku, jsou zemědělství – výroba sýrů (třeba sýr s ušlechtilou plísní Bleu d´Auvergne) nebo cestovní ruch. Auvergne je proslulé výrobou tradičních sýrů, označení AOC nese pět zdejších sýrů – Cantal, Salers, St-Nectaire, Fourme d´Ambert a Bleu d´Auvergne.

  Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Francii, který doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv ve Francii. Najdete tam podrobné průvodce i po jiných místech Francie.

  Region láká hlavně na krásné přírodní kouty. Nachází se tu francouzské Alpy, nejlepší francouzská lyžařská oblast a dále pak Francouzské středohoří s řadou krásných míst. K tomu pár docela zajímavých historických městeček nebo slavných vinic a vaše návštěva regionu bude stát určitě za to. Návštěvu regionu můžete spojit i s okolními regiony, po všech z nich najdete průvodce na našem webu.

  Naše putování po regionu Auvergne – Rhône – Alpes začneme v hlavním městě regionu a druhém nejvýznamnějším městě Francie, Lyonu. Protože je průvodce rozsáhlý, věnujeme mu samostatný článek, který najdete tady. Samostatný průvodce zároveň věnujeme také oblasti francouzských Alp, takže pokud míříte do hor, průvodce najdete tady. Tento článek se tak věnuje dalším místům tohoto regionu.

  beaujolais co navštívit a vidět ve Francii Tady je pak pár tipů, vydáte-li se za hranice Lyonu. Okolí města je poseté pastvinami, kopci a vinicemi. V hradu, jehož původ padá do 15. století, v městečku Rochetaillée-sur-Saône se dnes nachází Musée Henri Malarte, věnované historickým automobilům. Vidět tu můžete Hitlerův mercedes nebo renault papeže Jana Pavla II. Asi 50 km od Lyonu leží vinařská vesnice Beaujolais. Oblast kolem je posetá žulovými horami, lesy i pastvinami. Vesnice proslula svými slavnými červenými víny, z nich nejzajímavější je asi beaujolais nouveau, které se pije ve věku pouhých šesti týdnů. Beaujolais je z vinařských vesnic v okolí určitě tou nejslavnější, můžete navštívit ale i jiné vesnice a ochutnat v nich víno. Zdejší krajinou vede také spousta stezek. Jen kousek od Lyonu najdete taky malebné středověce působící městečko Pérouges (foto v odstavci). Francie Pérouges co navštívit a vidět ve Francii Francie Pérouges co navštívit a vidět ve FranciiTo je protkané úzkými uličkami, plné starých kameno-hrázděných domů a také tu na náměstí place de la Halle mají strom svobody vysazený roku 1792. Ochutnejte zdejší sladkou dobrotu, galettes de Pérouges (koláče sypané cukrem a podávané ještě teplé). Máte-li rádi středověké vesničky, v Pérouges se vám bude líbit. Za vesnicí se pak rozkládá bažinatá oblast La Dombes se stovkami rybníčků, do kterých se už po stovky let svádí voda z malarických močálů. Rybníky se pak vypustí a jejich dno se používá jako velmi úrodná půda. Najdete tu ptačí rezervaci Parc des Oiseaux, kde můžete pozorovat nejen čápy, ale i exotické ptactvo. Specialitou v této oblasti jsou proslulá žabí stehýnka s petrželovou omáčkou (grenouilles fraiches en persillade).

  Městečko Vienne láká hlavně milovníky starověké římské architektury. Jsou tu pozůstatky ve formě korintských sloupů z římského chrámu Augusta a Livie, Galorománské muzeum a velký římský amfiteátr (Theatre Romain) na úbočí kopce z let 40 až 50. Pěknou panoramatickou vyhlídku nabízí belveder de Pipet. V okolí vás můžou překvapit jaderné elektrárny (třeba Centre Nucléaire de St-Alban-St-Maurice). Jste-li spíše milovníky přírody, udělejte si túru v přírodním parku du Pilat se svým nejvyšším vrcholem Cret de la Perdrix (1 432 m. n. m.). Z vrcholu se vám naskytne krásný výhled na údolí Rhôny. V údolí řeky Rhôny také nechybí vinice a známá vinařství. Dvěmi nejproslulejšími místními značkami je St Joseph a Hermitage. Jedním z měst v údolí Rhôny je Valence. Dominantou města je katedrála St-Apollinaire z konce 11. století, obnovená po náboženských válkách v 17. století. Za hlavní ulice se považují Grande Rue a Émile Augier, pěknou budovou je palác Maison des Tetes z 16. století kombinující pozdní gotiku a renesanci.

  Naším doporučeným tipem je pak soutěska Gorges de l'Ardeche.soutěska Gorges de l'Ardeche co navštívit a vidět ve Francii Ta vytváří úžasný meandr na řece Ardeche, nejlepším místem u ní je Vallon Pont d'Arc (foto v odstavci), kde je příjemná říční pláž a hned u ní skalní most přes řeku. Rozhodně doporučujeme. Odsud také milovníci divoké vody vyráží na řeku Ardeche. Celá zdejší krajina je posetá roklinami a vápencovými skálami různých barev, v jejichž stěnách hnízdí orli a nachází se v nich také spousta jeskyní, do kterých se můžete podívat. Krásná vyhlídka na soutěsku se vám naskytne, když vyjedete na Haute Corniche. Nad zdejšími roklemi je pak rozprostřeno několik vesniček, kolem nich vinice i levandulová pole, pěstují se tu kaštanovníky.

  Město Montélimar není příliš zajímavé, ale proslul výrobou tradičního montélimarského nugátu. Ten se tu vyráběl už od 17. století, velký rozkvět pak zažil po druhé světové válce. Tradiční montélimarský nugát se skládá z mandlí, levandulového medu, pistácií, vajec, cukru a vanilky. Můžete ho koupit v podobě křehké i tvrdší, jsou k dispozici i různé jeho varianty. Cukrářů vyrábějících o tu najdete hned několik. Takže spíš zastávka pro labužníky a milovníky sladkého.

  Mezi alpskými štíty a rovinatým departmentem Limousin se zvedá Francouzské středohoří,Francie Clermont Ferrand co navštívit a vidět ve Francii Masiff Central, vůbec jedna z nejméně obydlených částí Francie. Je to rozsáhlá vysočina zahrnující velkou část střední a jižní Francie západně od řeky Rhôny. Zasahuje na území krajů Limousin, Auvergne, Rhône-Alpes, Languedoc-Roussillon a Midi-Pyrénées. Jeho nynější podoba je výsledkem rozsáhlé vulkanické činnosti ve třetihorách a téměř všechny hlavní vrcholy jsou vyhaslé sopky. Začněme v hlavním městě kraje Auvergne, ve městě Clermont-Ferrand (foto pod odstavcem). Je to hlavně průmyslové město, sídlí tu již zmiňovaný koncern Michelin. Najdete tu i ale pár turisticky zajímavých míst. Je tu pěkné historické Staré Město s impozantní katedrálou Notre Dame (foto vpravo) postavenou z tmavé vulkanické horniny, která vznikala od 13. do 19. století. Od katedrály se vinou křivolaké úzké středověké uličky s historickými domy ze 17. a 18. století, je tu kašna Fontaine d´Amboise z 16. století a také bazilika Notre Dame du Port z 12. století zapsaná na seznam UNESCO. Ve městě je také několik muzeí: jsou ale spíše pro nadšence – archeologické Musée Bargoin, Musée du Tapis et des Arts Textiles – koberce a textilie.

  Francie clermont ferrand co navštívit a vidět ve Francii

  Další zastávku uděláme v lázeňském městě Vichy (foto v odstavci). Město proslulo svými vulkanickými minerálními prameny, které léčí bolavé klouby.Francie Vichy co navštívit a vidět ve Francii V 19. století tu třeba pobýval Napoleon III. a město také proslulo jako sídlo kolaborantské vlády maršála Pétaina za 2. světové války. Hlavní zastávkou ve Vichy je Parc des Sources, založený na začátku 19. století Napoleonem. Kolem parku vede lázeňská promenáda, ve skleněném pavilonu Hall des Sources můžete zdarma ochutnat a natočit si zdejší léčivou vodu Célestins (vlahá) a Chomel (horká a slaná). Ve městě jsou troje městské lázně, z nichž ty nejluxusnější a nejdražší jsou Les Célestins. Vichy také proslulo svými sladkostmi, které se vyráběly s použitím minerální vody ochucené bylinkami – pastilles de Vichy.

  Přírodní park Volcans d´Auvergne (foto v textu a pod ním) je oblast horských vrcholů a zelených údolíček a zabírá západní část Francouzského středohoří.Francie Volcans d´Auvergne Puy de Dome co navštívit a vidět ve Francii Tvoří ji pás vyhaslých sopek, dominantou je vrchol Puy de Dome. Park je přirozeně výborným tipem pro outdoorové aktivity. Puy de Dome je vysoký 1 465 metrů a jeho vrchol je od září do května pokrytý sněhem. Na vrcholu kdysi bývala keltská svatyně, později římský chrám, dnes tu můžete vidět pozůstatky římského Merkurova chrámu. Na vrchol se dostanete buď strmou stezkou z Col de Ceyssat nebo po placené silnici, která je ale otevřena jen v určité dny a časy. Zajímavou interaktivní atrakcí je Vulcania, multimediální park, který oživuje vyhaslé auvergnské sopky. Centrum má tvar sopečného kužele, dovnitř se vchází kráterem, z nějž stoupá dým. Vulcania kombinuje vulkanologické muzeum a strašidelný park s pár atrakcemi a také 4D kino.Francie Volcans d´Auvergne Puy de Dome co navštívit a vidět ve Francii Kousek od vesnice Orcival je pak zámek Chateu du Cordes z 15. století s vybavením z 18. století a parkem. Vydat se můžete také k jezeru Lac du Guéry, které je rájem rybářů. Le Mont-Dore v nadmořské výšce kolem 1 000 metrů je hlavním areálem zimních sportů ve Francouzském středohoří. Jsou tu dva skiareály – Puy de Sancy a Super-Besse. V římských dobách oblast proslula svými termálními prameny, jsou tu tak dodnes k vidění pozůstatky římských lázní v lázeňském centru Thermes du Mont-Dore. Kousek odsud je pak další vysoký vrchol, Puy de Sancy 1 886 metrů vysoký, na jehož vrcholek lze dojet lanovkou. Naskytne se vám krásný výhled na okolní vulkány. Mrknout můžete také na nejstarší francouzskou kolejovou lanovku z konce 19. století, Funiculaire du Capucin, která jezdí z lázeňského města na plošinu Les Capucins ve výšce 1 270 metrů. Odtud pak vedou různé turistické stezky. Nad vesnicí Murol se tyčí hrad z 12. století, Chateau de Murol.Francie Volcans d´Auvergne Puy de Dome co navštívit a vidět ve Francii Průvodci provádějí v dobových kostýmech a je to příjemné zpestření vaší cesty. Jen kousek odsud je pak jezero Lac Chambon ideální pro milovníky vodních sportů. Pěknou horskou vesničkou je Besse-en-Chandesse, pro kterou jsou typické čedičové domky. 21. července se tu koná Transhumance de la Vierge Noire, stěhování stád na bujnější pastvy. Při této příležitosti se zdejší zázračná Černá Madona nese z kostela Église St-André do kaple La Vassiviere u jezera Lac Pavin. Je to příjemná událost spojená s pouličními oslavami a ohňostrojem. Stejná oslava probíhá i při cestě stád nazpátek, tj. 21. září. Jen kousek odsud je pak zmiňovaný skiareál Super-Besse. Za návštěvu pak stojí také vesnička Murat s domy z tmavého kamene, která je ideální základ pro poznávání pohoří Monts du Cantal s oblíbenými vrcholy jako Puy Mary, Plomb du Cantal nebo Puy de Perse-Arse. Murat má ale také pěkné Staré Město se starými uličkami a kamennými domky. Pěkný výhled se vám naskytne z vrcholku Rocher Bonnevie. Je tu ještě Maison de la Faune, muzeum, které nadchne hlavně milovníky hmyzu či motýlů.

  Francie Volcans d´Auvergne Puy de Dome co navštívit a vidět ve Francii

  Druhým přírodním parkem je Livradois-Forez, jedna z největších chráněných oblastí Francie, taktéž ideální místo pro turistiku. Informační středisko je v St-Gervais-sous-Meymont. Po parku jezdí turistický vláček. Město Thiers je spojováno s výrobou kapesních nožů a příborů, vyrábějí se tu už po staletí. Nožířství je tu věnováno muzeum Musée de la Coutellerie . Asi 4 km odsud je pak historický skanzen Vallée des Rouets, Údolí vodních kol. Právě tady kdysi brousili nože zdejší nožíři na bruskách poháněných vodní energií. Městečko Ambert proslulo v 16. století svými vodními mlýny, bylo jich tu na 300. Sloužili francouzskému papírnictví, které tu mělo bohatou tradici. V jednom z mlýnů ze 14. století je dnes expozice věnovaná papírenské minulosti – Moulin Richard de Bas. Ve městě se také vyrábí sýr Fourme d´ Ambert. Vesnička La Chaise-Dieu láká na zdejší obrovský chrám Église Abbatiale de St-Robert, který tu začal vznikat ve 14. století. Jsou tu varhany, křížová chodba, vlámské tapiserie z 16. století a freska zvaná Tanec smrti, na které kostlivci tančí s různými reprezentanty středověké společnosti. Za katedrálou je pak zvláštní místnost, Salle de l´Echo. Zašeptáte-li do jednoho rohu, bude vás slyšet v tom protějším. Místnost fungovala jako zpovědnice pro nemocné, aby se kněží nemuseli obávat nákazy. Zajímavým městem je určitě Le Puy-en-Velay. Vypínají se tu tři vulkanické kužely a na nich stojí tři církevní památky – kostel, katedrála a socha Panny Marie. Najdete tu Staré Město s katedrál Notre Dame z 11. století. Uvnitř je k vidění socha sv. Jakuba, patrona poutníků do Santiaga de Compostely a také jednu z nejslavnějších auvergneských černých Madon. Ty mají v Auvergne silnou tradici a přesně se neví, proč jsou vlastně černé. Na vysoké skále Rocher Corneille je 16 metrů vysoká socha Notre Dame de France. Byla odlita z 213 ruských děl ukořistěných za krymské války. Na dalším sopečném kuželu pak leží kaple St-Michel d´Aiguilhe. Kaple je přizpůsobena tvaru skály a je tak docela zajímavá. Z Le Puy také vede jedna z tras do Santiaga de Compostely, jednoho z nejposvátnějších křesťanských míst Evropy. Oblast kolem Le Puy v minulosti také proslula krajkářstvím, dnes tu ze zdejších dílen ale moc nezbylo. Krom krajky se tu pěstuje tradiční zelená čočka (ta originální musí nést označení AOC) a také se tu vyrábí zelený likér, jehož výrobu můžete vidět v St-Germain Laprade ve zdejším lihovaru. V městečku Polignac se nachází stejnojmenný hrad, který v 11. století zbudoval zdejší mocný rod a měl za úkol střežit vstup do města. Asi 3 km od Le Puy vytváří řeka Allier malebnou soutěsku, kdy se proplétá skalisky, kopci a vine se kolem útesů. Skvělé místo pro oudoor – turistiku, canyoning i rafting.


  Z dalších míst v regionu pak zmíním ještě doly Noyant d´Allier, kde si můžete prohlédnout doly při jízdě důlním vláčkem. Zamířit můžete také do historické a velmi půvabné vesnice Salers. Jejím centrem je náměstí Place Tyssandier-d'Escous, na kterém najdete řadu luxusních renesančních budov pocházejících z 16. století. Na dalším náměstí, Grand Place, je radnice a palác Maison Baillage z černého lávového kamene s dekorativními věžičkami. Moc pěkná budova. Z dalších pěkných v Salers jmenujme ještě Maison de la Ronade a Maison des Templiers, ve kterém se ukrývá malé muzeum tradic a místního umění. Podívat se můžete i na monumentální železniční viadukt Pont de Garabit přes řeku Ruynes en-Margeride postavený Gustavem Eiffelem. Jen asi 15 km odsud se pak nachází i vesnice Alleuze s působivou zříceninou hradu z 15. století tyčící se na kopci nad řekou Truyère. Ve vesnici je pak také pěkná horská kaple Saint Illide z 12. století obklopená kopci. Navštívit můžete také zámky Chateau de Grignan a Chateau de Suze-la-Rousse. Naším tipem je ale unikátní monument zvaný Palais Idéal (foto vpravo) ve městě Hauterives.Francie Palais Ideal co navštívit a vidět ve Francii Tohle dílo postavil zdejší pošťák Cheval z oblázků, které sbíral při roznášení pošty. Ty pak využil ke stavbě svého vysněného domu. Ve vesničce Ferney-Voltaire u švýcarských hranic žil slavný francouzský spisovatel Voltaire po vyhoštění ze Švýcarska a dnes je tu k vidění jeho dům – Chateau du Voltaire. Hrad Château de la Roche se nachází na ostrůvku na přehradě Villerest. Původně tu stával hrad už ve 13. století, to dnešní podoby byl zrekonstruován na začátku 20. století. V průběhu roku se tu koná spousta dobových akcí.

 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

  O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

  Vaše Cesty po světě