Lombardie je italský region na severozápadě Itálie. Sever tvoří převážně horské vrcholy Alp, jih pak Pádská nížina. Lombardie je vůbec nejbohatší italský region a také jeden z nejbohatších regionů v Evropě. Žije tu něco přes 10 milionů lidí, hlavním městem je Milán. Region se dělí na 12 provincií. Název nese podle kmene Langobardů, kteří území obsadili v 6. století. V době Římské říše ale sever Itálie zas tak významný nebyl, přesto se tu dařilo. Pěstovalo se obilí, ovoce, vinná réva a rýže a probíhal čilý obchod s oblastmi daleko za Alpami. Milán se tou dobou stal významným centrem obchodu. V době vlády Napoleona byla Lombardie v rukou Francie. Po připojení k Itálii roku 1859 se region stal ekonomickým centrem severu, do kterého mířili chudší obyvatelé z jižních částí Itálie. Z Lombardie mimo jiné pochází vynikající italský sýr gorgonzola a také se tu produkují vynikající nejen šumivá vína.
Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Itálii, který doporučujeme k přečtení před Vaší cestou kamkoliv Itálii. Najdete tam průvodce i po dalších regionech země. Poznávání Lombardie můžete spojit třeba s Emilií-Romagnou nebo s Piemontem.
Co se týká turisticky atraktivních míst, nejsou tu jen skvělé podmínky pro lyžování a turistiku v Alpách, ale nachází se tu také nejkrásnější italská horská jezera jako třeba Lago di Garda, Lago Maggiore či Lago di Como. Lombardie rozhodně není chudá ani na významná historická města a leží tu i největší italský národní park Parco nazionale dello Stelvio. Cesty po světě pro vás níže připravily průvodce po italské Lombardii.
První zastávkou bude přirozeně hlavní město celého regionu, Milán. Pyšní se skutečně fenomenálním dómem, asi nejslavnějším operním domem světa, ale i skvělými možnosti k nákupům. Protože je průvodce po Miláně obsáhlý, věnujeme mu samostatný článek.
Asi 20 kilometrů od Milána pak leží město Pavia. Tady je k vidění hrad se zbylou dvojicí věží ze 14. století, který byl postaven pro jeden z vládnoucích rodů – Viscontiny. Na náměstí Piazza Duomo se nachází dóm s třetí největší kupolí v Itálii. Jedná se o románskou baziliku San Michele z 11. století, která dlouho fungovala jako korunovační chrám. Na císaře Říše římské tu byl třeba roku 1155 korunován Fridrich Barbarossa. Dále se vydejte třeba ke krásnému klášteru Certosa di Pavia (fotky pod odstavcem), což je jedna z vůbec nejznámějších staveb italské renesance. Klášter byl založen rodem Visconti na konci 14. století. Hezký je i gotický interiér s renesanční výzdobou nebo skulptura z hroších zubů. Zajímavý je také zdejší krytý most Ponte Coperto (foto vpravo v textu). Ten dnešní stojí na místě starého římského mostu, dnešní verze je už několikátou v pořadí a pochází z roku 1949.
Bergamo (fotky pod odstavcem) leží také nedaleko Milána a dělí se na horní a dolní město. Nad Bergamem vládly přes 300 let Benátky. Centrem města je náměstí Piazza Vecchia, kde v bílém paláci ze 17. století zvaném Palazzo Nuovo sídlí knihovna. Jsou tu i další paláce připomínající dobu vlády Benátčanů. Z věže Torres del Campanone (první foto pod textem) je krásný výhled na město. Nechybí tu samozřejmě ani řada chrámů, nejhezčí je Santa Maria Maggiore, románský kostel z 12. století. Masivní městská citadela nabízí přírodovědecké a archeologické muzeum. Lanovkou se můžete nechat vyvézt až na konec horního města, kde stojí pevnost La Rocca.
Bergamo obklopují Bergamské Alpy, které nabízejí několik lyžařských středisek. Ty ale nepatří k těm nejznámějším lyžařským střediskům v Evropě. Za všechny jmenujeme Piani di Bobbio, které je se svými 35 km sjezdovek největším ze zdejších lyžařských destinací. Bergamské Alpy se rozkládají na ploše mezi Bergamem, Edolem, Sondriem a jezerem Lago di Como. Nejvyšším jejich vrcholem je Pizzo di Coca (3 052 m. n. m.). Kromě větším měst zmiňovaných výše tu najdete i malebná městečka (třeba Chisone či Telegio), známé jsou také lázně San Pellegrino Terme. Ve obci San Pellegrino se stáčí známá stejnojmenná minerální voda a kromě zmiňovaných luxusních termálních lázní QC Terme tu najdete řadu dalších secesních budov. V provincii Bergamo pak ještě zmíníme velký zábavní park Leolandia, který využijí hlavně rodiny s dětmi.
Horský průsmyk Passo di Gavia ve výšce 2 652 m. n. m. patří k těm nejkrásnějším alpských průsmykům. Silnice spojuje lyžařské středisko Bormio na severu a Ponte die Legno nedaleko známého lyžařského letoviska Passo Tonale. Průsmyk Gavia je často zařazován do jedné z etap slavného cyklistického závodu Giro d´Itala a bývá nejvyšším bodem závodu. Vede sem asfaltová silnice a na vrcholu je restaurace. Výšlap nahoru je oblíbeným cílem i amatérských cyklistů. Asi nejznámějším a nejlepším lyžařským střediskem v Lombardii je Passo del Tonale na ledovci Presena. Je tu na 100 km sjezdovek a 30 vleků. Passo del Tonale je společně s areálem Ponte di Legno a Temú součástí lyžařského komplexu Adamello Ski. Praktické informace pro lyžování v této oblasti a přehled jednotlivých obcí i údolí najdete tady.
Město Brescia nabízí starou románskou baziliku z 11. století na náměstí Piazza Paolo. Ta sousedí s novou katedrálou. Je tu také nespočet římských památek.
Město Cremona je rodištěm houslí stradivárek a sídlí tu přední výrobci strunných nástrojů. Začínaly tu slavné houslařské rodiny včetně rodiny Stradivari. Na náměstí Piazza del Comune z 12. století stojí katedrála se zvonicí, dále tu najdete přirozeně muzeum věnované houslím (Sale dei Violini) a Stradivariho muzeum (Museo Stradivario). Pro houslisty téměř povinná zastávka.
Městečko Mantova leží na březích tří jezer – Lago Superiore, Lago di Mezzo a Lago Inferiore. Ve městě se nachází rozsáhlý komplex Palazzo Ducale (Vévodský palác). Za palácovými hradbami jsou tři náměstí, park, bazilika a centrem celého komplexu je hrad Castello di San Giorgio s uměleckými předměty historického vládnoucího rodu Gonzaga. Hlavní atrakcí areálu je tzv. Komnata snoubenců s krásnou freskou (Camera degli Sposi). Ve městě je dále k vidění bazilika Sant´ André z 15. století, která uchovává zvláštní relikvii – nádoby s hlínou nasáklou Kristovou krví. Tu sebral římský voják, který ho sám bodl kopím. Na Velký pátek se nosí relikvie po městě. V Mantově uvidíte i několik dalších paláců, které Gonzagové nechali vystavět.
Jezero Lago di Garda (fotky v textu a pod ním) je se svojí rozlohou skoro 370 km² největším italským jezerem a patří k turisticky nejoblíbenějším cílům Itálie. Nachází se na severu Itálie mezi Alpami a Pádskou nížinou na území tří italských regionů – Benátsko, Lombardie a Tridentsko-Horní Adiže. Je dlouhé skoro 52 kilometrů a široké 17 kilometrů. Panuje tu středomořské klima, kolem jezera se pěstuje víno – je to jedna z italských vinařských oblastí. Jezero nabízí nespočet možností strávení volného času. Z řady měst po okolí jsou nabízeny okružní plavby po jezeře, jezero také nabízí téměř ideální podmínky pro milovníky windsurfingu. V jedné části tu také vede pěkná cyklostezka a hory v okolí jsou oblíbeným místem pro turistiku – ať už pro jednodušší výšlapy, ale i náročnější vysokohorskou turistiku. Oblíbené jsou zdejší stovky zajištěných cest typu via ferrata. Kolem jezera se táhne taky téměř 50 kilometrů přírodních pláží, které jsou u větších městeček doplněny o mola a promenády. Středověká městečka rozesetá po březích jezera nabízejí zas historické budovy v podobě paláců, kostelů, katedrál a zřícenin středověkých hradů, které tu nechával vystavět hlavně rod Scaligerů. Zříceniny hradů a pevností na vysokých kopcích nad jezerem nabízejí nádherné výhledy a společně s olivovými háji dotvářejí příjemnou atmosféru jezera Lago di Garda.
Tady je náš průvodce po okolí jezera Lago di Garda. Městečko o 6 tisících obyvatelích zvané Bardolino (fotky pod odstavcem) leží na západním břehu jezera a v jeho okolí se produkuje dobré červené víno. Nacházejí se tu třeba vinařské stezky, které jsou ideální pro projížďky na kolech. Asi 6 kilometrů od Bardolina zas leží Lazise (foto v textu vpravo), které skrývá zachovalé městské opevnění. Středověké město Garda se pyšní několika historickými paláci, nekrásnější je Palazzo dei Capitani. Jsou tu i malebné historické uličky Calle dei Scottoportici a Vicolo del Pio. V okolí Gardy se pak nachází třetí největší německý vojenský hřbitov v Itálii (Costermano), poustevna Eremo di Rocca nebo pevnost Rocca di Garda. Pevninská výspa Punta San Vigilio se pyšní útesem Scoglio della Stella, který je jedním z nejromantičtějších míst u jezera. Městečko Torri del Benaco nabízí stále fungující citrusový skleník pocházející z roku 1760. Ten leží hned vedle hradu Scaligerů z 14. století, ve kterém je muzeum věnované rybářství. Citronové zahrady daly jméno dalšímu městu, Limone (citron). Je to malé městečko na úpatí hory Dosso dei Roveri. Tady se nachází fotogenická opuštěná románská kaple uprostřed olivového háje zvaná San Pietro in Oliveto.
Další hrad Scaligerů nabízí městečko Malcésine (foto pod odstavcem). Hrad Castello di Malcésine z přelomu 13. a 14. století leží na skalnatém výběžku nad jezerem a až do 18. století byl v držení Benátčanů. V hradu dnes sídlí přírodovědné muzeum. Ze špionáže byl právě tady obviněn Goethe, když byl přistižen, jak si kreslí skicu hradu. Nedaleko Malcésine se nachází třeba další poustevna Eremo dei SS. Beningo e Caro a louka na svazích hory Monte Baldo je známá jako botanická zahrada Orto Botanico. Na Monte Baldo se můžete dostat i lanovkou.
Druhým největším městečkem na březích Lago di Garda je středověká Riva del Garde (foto v textu). Až do roku 1919 patřilo město rakouskému Tyrolsku a dnes se tu tak díky tomu mísí italská a rakouská kultura. Ve městě se nachází barokní kostely, benátská radnice Pallazo Municipale a benátská pevnost Bastione ze začátku 16. století nacházející se na svahu Monte Rocchetta. Pevnost nabízí další z pěkných výhledů na jezero a v noci je krásně osvětlená. Dále se ve městě nachází městský hrad Rocca z 12. století, věž Torre Apponale z 13. století, která byla o tři století později zvýšena na 34 metrů. Na její střeše je plechový anděl – symbol Rivy. V okolí Rivy pak dále můžete navštívit hrad u města Arco asi 5 kilometrů od Rivy, ze kterého je také pěkný výhled či rakouskou pevnost Monte Brione nebo vodopád u Varone (Grotta Cascata). Salò bylo ve 40. letech 20. století sídlem fašistické Mussoliniho vlády. Najdete tu benátské paláce a dóm Santa Maria Anunziata.
Sirmione (foto pod textem) se nachází na konci pevninské výspy a najdete tu třeba termální bazény, které napájí sirný pramen Boiola o teplotě 69ºC. Ten byl objeven už začátkem 16. století. Významnou archeologickou atrakcí jsou tzv. Catullovy jeskyně (Grotte di Catullo) – zříceniny obrovské starořímské vily. Jedná se pravděpodobně o bývalý císařský palác a nikoliv sídlo basníka Catully, jak byla jeskyně nesprávně pojmenována. Vila je obklopená olivovým hájem a nabízí další z pěkných výhledů na jezero. Jeskyně se nacházejí na samotném konci výspy. V Sirmione leží i další ze scaligerských hradů a tady je ten nejpůsobivější a nejlépe zachovalý z oblasti kolem jezera Garda. Hrad byl vystavěn ve 13. století jako obraná stavba obklopená vodním příkopem s věží a cimbuřím.
V Soflerinu (foto v textu a pod ním) se pak nachází kostnice San Pietro (foto pod textem), která připomíná rakouskou porážku 24. 6. 1859 v rozhodující bitvě druhé italské války za nezávislost. Je postavena ze 1413 lebek. Na zdejším bitevním poli zůstalo 25 tisíc mrtvých, které ošetřoval Švýcar Henri Dunant. Ten pod vlivem otřesného zážitku založit humanitární organizaci Červený kříž, která měla pomáhat raněným vojákům. Organizaci Červený kříž tu je věnován památník (foto v textu vpravo) jen kousek od kostnice. Dunantova socha v obci nesmí chybět.
Malebná rybářská vesnička Gargano je obklopená citronovníky a nedaleko pak leží přehrada u Valvéstina. U Rovereta se nachází jedno z nejvýznamnějších evropských paleontologických nalezišť Lavini di Marco. Leží na úpatí hory Monte Zugna a k vidění tu jsou stovky dinosauřích stop. Co se týká pěší turistiky a oblíbených ferrat, doporučíme třeba východní stěnu Roccheta v Rivě nebo viu ferratu Colodri. Kolem jezera jsou ale ferrat stovky. Na kole se můžete vydat nejen na trekingové trasy v okolních horách, ale i na obyčejné rodinné cykloputování po okolních vinicích, olivových hájích a citrusových zahradách. Co se týká pláží, doporučíme třeba tu v Torbole. V Ronchi se nachází zábavní park Gargaland s řadou atrakcí pro celou rodinu. Informace o cenách vstupného a přehled atrakcí, které park nabízí, najdete tady. Další zábavní turistickou atrakcí je vodní park a filmová studia Canevaworld. Informace o cenách vstupného do obou atrakcí najdete tady.
Druhým největším jezerem v Itálii po Lago di Garda je Lago Maggiore (foto pod textem). Jezero je 66 kilometrů dlouhé a 10 kilometrů široké, oblast kolem přitékající řeky Ticino je přírodní rezervací. Kolem jezera se nachází několik velmi oblíbených turistických letovisek, které vám stručně představíme.
Největším městem na břehu jezera Maggiore je Verbania s botanickou zahradou Giardini di Villa Taranto. K vidění je tu na 20 tisíc druhů rostlin. Zahradu založil skotský šlechtic roku 1931. Zmíníme tu pak také pěknou vilu s parkem San Remigio. Arona je další vesnička, jejíž dominantou je socha sv. Karla Boromejského, kardinála a pozdějšího milánského arcibiskupa, který se právě tady narodil a proslul svými charitativními činy a silnou askezí. Získal si srdce lidí své doby. Do doby, než byla dostavěna Socha svobody v New Yorku, to byla největší socha se zabudovaným schodištěm na světě. Od sochy je velmi pěkný výhled na jezero. Arona je mimo jiné obklopená přírodním parkem. Krom toho tu také najdete zbytky středověké pevnosti Rocca Angera Borromea (1.foto pod textem). Dalším letoviskem je Stresa s krásnou promenádou a luxusními secesními vilami, které dnes plní hlavně roli hotelů. Ze Stresy pravidelně vyplouvají lodě na nedaleké Boromejské ostrovy, které jsou další velkou atrakcí u Lago Maggiore. Letovisko Leggiuno se pyšní pěkným kostelem Santa Caterina del Sasson Ballaro (2. - 4. foto pod textem), který se vypíná na skalnatém ostrohu a tiše shlíží na jezero. U městečka Cannobio se zbytky pevnosti se také nachází tři malé skalnaté ostrůvky.
Za perlu jezera Maggiore je považována trojice ostrovů, které nesou jméno Boromejské ostrovy (foto pod textem). Ostrovy jsou spojeny s osobou hraběte Karla III. Boromejského, který na ostrovech budoval paláce a úžasné zahrady. Ty jsou dnes hlavním lákadlem. Isola Bella je ostrovem, na kterém Karel nechal postavit v 17. století nádherný honosný palác se zahradou pro svou ženu Isabelu. Palác je skvostný, nabízí pěkné sbírky tapiserií a vlámských gobelínů, v podzemních místnostech je umělá jeskyně se stěnami obloženými sopečným tufem, mušlemi a černým mramorem a vypadá to velmi zajímavě. Polovinu ostrova pak zabírá přilehlá zahrada vybudovaná do terasovité formy, ve které jsou k vidění sochy, fontány, letohrádky či umělé jeskyně a samozřejmě celá řada dřevin a rostlin – palmy, cypřiše, vavříny či magnólie. Druhým ostrovem je největší z Boromejských ostrovů, Isola Madre s anglickým botanickým parkem, kteří Boromejští vybudovali na přelomu 18. a 19. století. V parku můžete vidět třeba papoušky. Je tu také další sídlo rodu Boromejských, krásná manýristická vila z 18. století. Isola dei Pescatori je třetí zdejší ostrov, ten nejmenší a jediný trvale osídlený. Označení Rybářský ostrov tak naznačuje, že tady nejsou žádné vily, ale spíš křivolaké uličky a velmi poklidná atmosféra připomínající hlavní dřívější zdroj obživy. Ostrov si zamiloval i Ernest Hemingway.
Boromejské ostrovy nejsou jedinými ostrovy na jezeře, Isole di Brissago se třeba také pyšní botanickou zahradou. Oficiální turistický portál Lago Maggiore s přehledem různých akcí najdete tady.
Třetím největším jezerem v Itálii je Lago di Como, tedy Komské jezero. 51 kilometrů dlouhé jezero, stejně jako předchozí jezera v této oblasti, nabízí skalnatá pobřeží, pěkná letoviska s parky, kostely či lázněmi. První zastávku uděláme asi v nejznámější (a také turisticky nejnarvanější) obci na břehu jezera Como, v Bellagiu (fotky pod odstavcem). Naskytnou se vám odsud krásná panoramata na jezero, skvělá k procházce je zdejší nábřežní promenáda lemovaná bougainvillií, Bellagio má i pěkné strmé uličky s restauracemi a obchody se suvenýry. Nahlédnout můžete i do zdejšího přístaviště. Krásné zahrady si užijete v zahradě Villy Melzi (4. foto pod textem). Jejich terén lemuje pobřeží jezera v délce asi 800 metrů a jsou doplněné architektonickými a uměleckými artefakty, jako jsou sochy, pavilonky či balustrády. Vše doplňují exotické druhy rostlin. Do Bellagia se dostanete jak autem, tak lodí. Po jezere funguje lodní doprava, hlavní je trojúhelník mezi městy Menaggio, Bellagio a Varenna. Všechny praktické informace týkající se lodní dopravy po jezeře Como se dozvíte tady. Další praktické informace o jezeře Como najdete tady. V Bellagiu dále najdete románskou baziliku sv. Jakuba z 12. století, pěkná je i Villa Serbelloni z 15. století tyčící se nad městem. Obec Bellagio dala jméno také jednomu z casin na slavném Stripu v Las Vegas, protože je symbolem luxusu.
Druhou známou obcí na jezeře Como je Varenna (foto pod odstavcem). Má jachetní přístav, pěknou pobřežní cestičku vedenou částečně po lávkách a spoustu barevných domečků. Je také o něco klidnější než Bellagio. Je tu známá botanická zahrada patřící k Ville Monastero, bývalému cesterciáckému klášteru. Je tu také zřícenina hradu Vezio asi 150 metrů na skále nad Varennou, od které je krásný výhled na jezero a výšlap sem stojí za to. Za návštěvu stojí i zahrada Giardini di Villa Cipressi, mistrovské dílo zahradní architektury na břehu jezera.
Krátkou zastávku udělejme ještě v městečku Como, které dalo jezeru jméno. Najdete tu neoklasicistní vilu Villa Olmo, postavenou pro švýcarského markýze Innocenza Odescalchiho na konci 18. století. Měla být letním sídlem aristokracie. Vilu je možné navštívit, stejně tak přilehlé zahrady na břehu jezera. Další zastávkou na Comu může být klášter Piona (1. foto pod textem) nebo vodopád Aqua Fragia (2. foto pod textem) nedaleko obce Chiavenna.
Dalším a zároveň posledním městečkem na jezeře Como bude Lenno. Tady stojí za zmínku hlavně Villa del Balbianello v malebné poloze nad jezerem, která proslula jako místo velmi oblíbené u filmařů. Natáčely se tady Hvězdné války (Epizoda II), bondovka Casino Royale a několik dalších. Původ vily spadá už do 12. století.
A stručně zmíníme i další místa na jezeře Como. Nejvyšší hodou nad jezerem je Monte Legnone vysoká 2 609 m. n. m. Po hřebeni vede cesta nahoru a je schůdná i bez horolezeckého vybavení. Přestu ji ale doporučujeme jen zkušeným turistům, kteří vědí, jak hory dokážou být občas zrádné. Výstup začíná u chaty Roccoli Lorla ve výšce 1 463 m. n. m., kam se dostanete po nekonečných serpentinách i autem. Přes pastviny s ovcemi a salašemi se dostanete k boudě Ca´ de Legn ve výšce 2 150 m. n. m., kde terén začíná být složitější a stává se výhradně skalnatým. Nesložitější pasáže trasy najdete před vrcholem Anticima (2 529 m. n. m.), kde stezku po skále doplňují drátěná lana a kovové stupy. Tady už nic nebrání dosažení vrcholu, na němž stojí vrcholový kříž, je tu posezení, ale hlavně skvělá vyhlídka. Vidíte odsud nejen jezero Como, ale i jezero Lugano a vrcholy Alp. Výšlap na vrchol trvá cca 5 hodin, výstup dolů a polovinu kratší.
Pokud byste hledali na Comu pláže k vykoupání či relaxu s knížkou, nabízíme tato místa. Pláží tu není moc, jsou travnaté či oblázkové. Jednu takovou najdete v zátoce Laghetto di Piona u městečka Colico, v jižní části jezera má pláž Lierna či Dervia. V řadě míst kolem jezera je ale přístup k jezeru téměř nemožný, protože terén je často velmi prudký.
Když jsme u těch jezer, můžete se třeba vydat ještě k Luganskému jezeru (Lago di Lugano, někdy také Ceresio), o které se Lombardie dělí se sousedním Švýcarskem. Je velké 48,7 km² a název nese podle stejnojmenného švýcarského města. Jezero ze všech stran (většinou švýcarských) obklopují známé vrcholy – Monte Bré (925 m. n. m.), Monte San Salvatore (912 m. n. m.) a nejznámější Monte Generoso (1 701 m. n. m.). Hora Monte San Giorgio (1 097 m. n. m.) je přírodní rezervací zapsanou v UNESCO. Našly se tady totiž naleziště pravěkých zkamenělin mořských živočichů.
Dalším jezerem a poslední zastávkou v našem průvodci je Isejské jezero (Lago d´Iseo) ležící asi 50km od Brescie. Jezero je lemováno skalními stěnami a podél jezera vede silnice často procházející tunely. Ve středu jezera leží ostrůvek Monte Isola a několik menších ostrovů, které jsou v soukromém držení jedné místní dynastie. Na břehu jezera leží několik městeček. Pro svůj vítr je oblíbený i u milovníků plachtařských vodních sportů. Několik zdejších pláží má dobré turistické zázemí. Po jezeře funguje čilá lodní doprava, takže si můžete užít plaveb po jezeře. V okolí jezera se také pěstuje světoznámé víno Franciacorto. Výhodou Isejského jezera v porovnání se slavnějšími zdejšími jezery je, že je nejméně zaplněné turisty.
Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.
Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.
Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.
Vaše Cesty po světě