Kuala Lumpur

    Kuala Lumpur je jedním z nejmodernějších měst jihovýchodní Asie. Jde o prosperující a rychle se rozrůstající obchodní a finanční centrum, multikulturní asijskou metropoli, která může být jednou ze zastávek při Vašem putování po jihovýchodní Asii, i když ve srovnání s Vietnamem nebo Thajskem je přeci jen Malajsie poměrně drahá. Hlavní malajsijská metropole může být skvělým výchozím bodem pro průzkum Malajsie. Kombinuje moderní i koloniální architekturu, najdete tu moderní mrakodrapy i buddhistické nebo hidnuistické chrámy či pěkné mešity a v okolí města je několik zajímavých přírodních koutů. Tak pojďte s Cestami po světě prozkoumat Kualu Lumpur.

    Kuala Lumpur co navštívit a vidět

    Kuala Lumpur, hlavní město Malajsie, bývá často označována jen prostou zkratkou KL.Kuala Lumpur co navštívit a vidět Nachází se na západě Malajského poloostrova a v překladu její název znamená „Blátivá zátoka“. Je nejen hlavním městem Malajsie, ale i tím největším. Samotné město má zhruba 1,9 milionů obyvatel, v celé metropolitní oblasti ale žije na 7,2 milionů obyvatel, a je to tak vůbec nejrychleji rostoucí region v zemi. A to jak populačně, tak ekonomicky. V Kuale Lumpur sídlí malajsijský parlament, ale exekutivní vládní instituce byly roku 1999 přesídleny do nově založeného města Putrajaya, které vzniklo právě za tímto účelem, protože Luala Lumpur už je vskutku přelidněná. 52% populace města tvoří Čínané, zbytek pak Malajci a Indové.

    NÁŠ TIP: Akční letenky do Kualy Lumpur najdete na Pelikánovi.

    Tento článek je součástí našeho kompletního průvodce po Malajsii, který doporučujeme k pročtení před vaší cestou kamkoliv v Malajsii.

    Historie Kuala Lumpur není nikterak dávná. Na místě města byly roku 1850 založeny nové cínové doly. Čínští dělníci, kteří toto dostali za úkol, založili osadu s názvem Pengkalan Lumpur, tedy „Blátivá zátoka“, která byla později přejmenována na Kuala Lumpur. Nejprve šlo jen o pár dřevěných domů a užitkových staveb a osada byla kvůli okolní džungli i těžko přístupná. Pro své nerostné bohatství, a protože nebyla dosud prozkoumána, lákala nové osadníky, britské investory, ale i čínské obchodníky a dělníky. Osada se ale potýkala s řadou problémů, ať už to byly epidemie, požáry nebo Selangorská občanská válka. Kuala Lumpur se začala rozrůstat po roce 1870, kdy ji vedl čínský kapitán Yap Ah Loy, který se zasloužil o její přestavbu. Roku 1896 byla vybrána jako hlavní město nově vznikající Federace malajských států.

    Kuala Lumpur co navštívit a vidět Kuala Lumpur co navštívit a vidět

    Město má dvě mezinárodní letiště. Kuala Lumpur International Airport v Sepangu má dva termínaly (KLIA a KLIA2), leží asi 50 km od centra a slouží mezinárodním letům. Druhé letiště Subang Skypark slouží hlavně vnitrostátním letům a najdete ho asi 25 km od města. O tom, jak se dostat městskou hromadnou dopravou na a z letiště Kuala Lumpur International se dočtete vše důležité tady. Po městě skvěle funguje moderní tranzitní systém jezdící pod zemí i nad zemí. Hlavním dopravním uzlem je stanice KL Sentral. Mapu tras městské hromadné dopravy a všechny potřebné informace pro cestování s ní najdete tady. Když si koupíte předplacenou kartu Touch´Go Card, můžete z ní platit městskou hromadnou dopravu i mýtné na dálnicích.

    Kuala Lumpur co navštívit a vidět Merdeka Square A pojďme se podívat na to, co všechno v Kuale Lumpur vidět a zažít. Nejhistoričtěji působí Koloniální čtvrť (Colonial District), která vznikla na soutoku řek Gombak a Klang v 80. letech 18. století. Centrem (padang) je náměstí Merdeka Square (foto vpravo), kde byla roku 1957 vyhlášena nezávislost na Británii. Nachází se tu vlajkový stožár a večer je to oblíbené místo setkávání. Jednou z koloniálních budov na náměstí je Royal Selangor Club z roku 1884, který býval oblíbený mezi britskou elitou.

    V Koloniální čtvrti můžete dále navštívit Národní textilní muzeum (National Textile Museum) (foto v odstavci) Kuala Lumpur co navštívit a vidět Textilní muzeum v budově postavené v tzv. mughalském stylu z roku 1905 a její exponáty se věnují vývoji textilní výroby, která v životě malajské společnosti hrála důležitou roli. Exponáty jsou rozděleny do čtyř galerií ve dvou patrech a za vidění při nejmenším stojí nádherně zdobené oblečení malajsijských etnických komunit. Určitě se běžte podívat také k mešitě Jamek Mosque z roku 1909. Nejlepší výhled na ni je z protilehlého břehu. Pokud si budete chtít nakoupit jakékoliv dobroty – od zeleniny a ovoce po maso, ale také různé suvenýry, řemeslné výrobky nebo sarongy či stříbrné výrobky, vydejte se do velké Hlavní tržnice (Central Market). Nejznámější koloniální stavbou města je Staré vlakové nádraží hned vedle Hlavní tržnice. Bylo postaveno roku 1911 a je tvořeno řadou věžiček, minaretů a oblouků připomínající islámskou architekturu.

    Opouštíme Koloniální a vydáváme se do Čínské čtvrti (Chinatown). Původně šlo o obchodní centrum prvních čínských obchodníků a čekají tu na vás obchody, restaurace a chrámy. Za centrum se dá považovat ulice Jalan Petaling, kde dříve stávaly bordely a herny, dnes už je to spíš centrum obchodu. Mrkněte na chrám Chan See Shu Yuen, jeden z mnoha v Čínské čtvrti. Architektonicky se jedná o jihočínskou svatyni se zdobenými římsami, s nádvořím a vnitřní svatyní. Chrám je možné navštívit zdarma. Jedním z důležitých hinduistických chrámů v KL je Sri Maha Mariamman, který možná překvapivě stojí v Čínské čtvrti, ačkoliv je indický. V době konání svátku Thaipusam (přelom ledna a února) odsud vyráží zlatý kočár do jeskyní Batu. Druhým významným hinduistických svatostánkem je Court Hill Ganesh Temple z roku 1897.

    Kuala Lumpur co navštívit a vidět Petronas Towers Po známé ulici Jalan Tuanku Abdul Rahman (neboli Jalan TAR) se dostanete do další etnické čtvrti, tentokrát do Malé Indie (Little India). Žádné turistické trháky tu nejsou, ale na chvíli se ocitnete v Indii, skvěle se tu najíte i nakoupíte. Nechybí tržiště, mají tu také meštu Masjid India v indickém stylu. Na ulici Lorong Tuanku Abdul Rahman se o večerech koná večerní tržnice a prodává se tu všechno od jídla po cetky. Dobře se prý nakupuje i na ulici Jalan Haji Taib.

    Srdce Kualy Lumpur tvoří oblast zvaná Zlatý trojúhelník (Golden Triangle). Její nejznámější částí je KL City Centre s řadou mrakodrapů. Tou nejznámější dominantou KL je rozhodně dvojice věží Petronas Towers (foto vpravo a pod odstavcem) vysokých skoro 452 metrů. Štíhlé věže ze skla a oceli byly dokončeno roku 1998 jako sídlo petrochemické společnosti Petronas. Mrakodray mají 88 poschodí a v 41. a 42. podlaží jsou spojeny mostem Skybridge. I z mostu je pěkný výhled na město. Druhou možností je vyhlídka v 86. patře. Až do roku 2004 se jednalo o nejvyšší budovy na světě, než ji překonala Taipei 101 v hlavním městě Tajwanu, Taipeji. Vstupenky na věže si zakupte s předstihem, bývají dopředu vyprodány. Možnost koupě online vstupenek a informace o otevírací době (v pondělí je zavřeno) máte tady. Na výhledy si vyberte vhodný den, protože smogový opar trápí KL skoro denně. Kolem věže je parčík s fontánami, odkud se zároveň pořizují fotky téhle nejslavnější kualalumpurské dominanty.

    Kuala Lumpur co navštívit a vidět Petronas Towers

    V kongresovém centru pak můžete navštívit akvárium KLCC s několika zajímavými nádržemi – Živý útes, Zatopený les nebo Živý oceán s pohyblivým chodníkem, ze kterého můžete sledovat žraloky, chobotnice nebo manty.Kuala Lumpur co navštívit a vidět Menara Tower Oblíbenou nákupní třídou je Jalan Buking Bintang s nákupní pasáží a obchody s levným oblečením nebo s restauracemi a bary. Pak zmíníme také řemeslné centrum Kompleks Kraf, kde se můžete seznámit s malajsijskými řemeslnými výrobky a můžete si tu nabatikovat vlastní kapesník. Nedaleko řemeslného centra najdete hezký koloniální dům Rumah Penghulu Abu Seman, který kdysi patřil malajskému klanovému náčelníkovi ve státě Kedah. Dnes dům můžete navštívit v rámci prohlídek s průvodcem. Příjemnou pěší procházku si můžete udělat na kopec Bukin Nanas neboli Ananasový kopec, což je taková přírodní oáza, kde možná zahlédnete kromě bambusů i nějakou tu opici. A ještě upozorníme na alternativu slavné Petronas Towers. Jde o 421 metrů vysokou věž Menara KL (foto v odstavci), ze které máte další skvělou možnost výhledů, tentokrát na centrum s Petronas Tower. Má dvě vyhlídkové plošiny – jedna ve výšce 276 metrů a druhá v 421 metrech. Vstup je mnohem levnější než na slavnější Petronas Tower.

    Další částí, kterou můžete prozkoumat, je okolí parku Lake Gardens. Pochází z 90. let 19. století a byl založen britským správcem. Kuala Lumpur co navštívit a vidět orchidejová zahrada Je to takový rozlehlý vlhký park s jezerem a s pěšinkami, ale turisté sem míří kvůli následujícím zajímavostem. Prvním je motýlí park (Butterfly Park), kde můžete přes jemnou síť vidět na 120 druhů motýlů v expozici kombinujících kapradiny i jezírka. Druhou oblíbenou atrakcí je Ptačí park (Bird Park). Ten kombinuje rozlehlé voliéry, jezírka, potůčky, nad kterými poletují volavky, čápi, jsou tu plameňáci i pro Malajsii typičtí zoborožci. Pak je tu ještě Orchidejová a ibišková zahrada (Orchid and Hibiscus Gardens) (foto v odstavci), kde najdete na 800 malajsijských orchidejí a také různé druhy ibišků. Když půjdete po hlavní parkové cestě narazíte na památník Tun Abdul Razak Memorial, což je dům postavený pro druhého malajsijského předsedu vlády. Unvitř jsou k vidění nějaké ty osobní předměty. V Lake Gardens ještě stojí Národní planetárium (National Planetarium). To je budova s modrou kupolí postavená v islámském architektonickém stylu a uvnitř se dozvíte spoustu věcí o vesmíru. Promítají se tu filmy, ve vitrínách jsou k vidění skafandry nebo raketový motor a skvělé výhledy pak nabízí zdejší vyhlídková plošina. Od planetária se dostanete k Národnímu muzeu (National Museum). To ve čtyřech galeriích nabízí expozice věnované malajsijské kultuře a domorodým kmenům zvaným Orang Asli, ale i přistělovackým skupinám Číňanů a Indů, kteří ve zdejší kultuře zanechali obrovskou stopu. První galerie se věnuje prehistorii, druhá raným malajsijským královstvím, třetí koloniálnímu období a poslední moderním dějinám.


    Pořád zůstáváme v okolí Lake Gardens, kde vás na první pohled zaujme mešita Masjid Negara s příjemným prostranstvím s vodními nádržemi a 73 metrů vysokým minaretem. Mimo dobu modliteb můžete navštívit její krásně zdobený interiér, do kterého ale musíte být vhodně oblečení. Žabky, trenky a minisukně stačit nebudou. Také je tu Muzeum islámského umění (Islamic Arts Museum) s bohatou sbírkou umění rozdělenou do několika galerií – Indické, Čínské, Malajské a také s krásnou terasou s modro-bílou kupolí. A ještě zmíníme Královské policejní muzeum (Royal Malaysia Police Museum) věnující se historii královského policejního sboru. K vidění tu jsou hlavně fotografie a zbraně.

    Kuala Lumpur co navštívit a vidět buddhistický chrám Thean Hou Temple Brickfields je rezidenční čtvrť asi 2 km od centra a je z ní patrný indický vliv, a to hlavně na ulici Jalan Tun Sambanthan, která se pyšní barevnými domy a indickými obchody, ze kterých se line indická hudba. Za vidění tady stojí hinduistický chrám Sri Kandaswamy Temple ze začátku 20. století, kdy ho postavili příslušníci zdejší srílanské kultury. A pak je tu ještě čínský buddhistický chrám Thean Hou Temple (foto vpravo), která je hlavně během významných svátků úžasně osvětlena stovkami lucerniček.

    Okolí Kualy Lumpur

    V tomto článku vás zároveň seznámíme i s několika body v širším okolí města, kam se z KL můžete vydat na výlet.Kuala Lumpur co navštívit a vidět makakové První zmíníme lesní rezervaci Forest Reaserch Institute of Malaysia, která není zas tak ničím výjimečným, ale je to skvělý tip na to, kam se vydat od smogem zamořené Kualy Lumpur nadýchat se trochu čerstvého vzduchu a projít se v přírodě. Vede tudy spousta stezek, chodí se sem běhat, na piknik nebo prostě jen na procházky. U hlavního vstupu je mapa, pak je tu informační centrum a muzeum věnující se těžbě dřeva. V případě procházky uvidíte různé druhy ptáků, motýlů i opice. Takovým adrenalinovým bodem je úzký závěsný můstek přes hlubokou rokli. Rezervaci najdete asi 16 km od KL. V blízkosti KL se nachází ještě oblíbený vodní park Sunway Lagoon.

    Město Putrajaya (foto v odstavci a pod ním) leží asi 30 km od KL a bylo založeno za účelem přesunutí státní administrativyKuala Lumpur co navštívit a vidět Putrajaya z přelidněného hlavního města. Jsou tu různé správní budovy a také dvě krásné mešity – růžová Putra Mosque (foto pod odstavcem vpravo a dole) a Tuanku Mizan Zainal Abidin Mosque (foto pod odstavcem vlevo). Ve městě je ještě památník Millennium Monument připomínající Washingtonův památník v americkém hlavním městě a připomíná nejvýznamnější okamžiky malajsijským dějin. Zajímavá je ale i putrajayjská botanická zahrada s několika zelenými plochami a různými pavilony. Je do ní vstup zdarma. Pak je tu ještě chráněná rezervace Putrajaya Wetlands Park, která chrání uměle vytvořenou mokřinu s velkou vodní plochou, řadou zajímavých expozic a návštěvnickým centrem. Hlavní atrakcí ale je jezero s plameňáky a dalšími vodními ptáky.

    Kuala Lumpur Putrajaya co navštívit a vidět Petronas Kuala Lumpur co navštívit a vidět Putrajaya Kuala Lumpur co navštívit a vidět Putrajaya růžová mešita

    Největší turistickou atrakcí v okolí KL jsou ale jeskyně Batu (foto v textu).Kuala Lumpur co navštívit a vidět jeskyně Batu Najdete je asi 13 km od centra KL a z města se sem dostanete i městskou hromadnou dopravou. Jeskyně Batu jsou jeskynním komplexem několika hindustických svatyní soustředěných kolem svatyně boha Murugana, kterému byly zasvěceny. U vstupu do areálu hned uvidíte jeho 46 metrů vysokou zlatou sochu (viz foto). U ní začíná schodiště vedoucí do komplexu jeskyň. Tam najdete několik dalších chrámů zabudovaných do jeskyní. Tím je třeba Ramayana Cave věnující se příběhu Rámy, který zachraňoval svou ženu Sítu před zloduchem. Tahle jeskyně je tou nejnovější v celém areálu. Pak je tu Dark Cave, kterou je možné navštívit pouze s průvodcem v rámci 2 km dlouhého jeskynního tunelu plného hmyzu a netopýrů. A konečně pak chrám Subramaniam (Murugan) Swamy Temple, který se nachází v asi 80 metrů dlouhé jeskyni, jejíž stěny lemují výjevy z předchozích Subramaniamových životů. V zadní části je socha Rámy (foto v textu). Pokud se budete chtít podívat do vnitřní svatyně, musíte si nechat udělat tradiční hinduistickou tečku na čelo. Už při příjezdu do areálu se na vás vrhnou kolony místních opic makaků. Nejlepší dobou, kdy jeskyně navštívit,Kuala Lumpur co navštívit a vidět jeskyně Batu je v době konání nejvýznamnějšího malajského hinduistického svátku Thaipusam (foto v textu), který připadá na přelom ledna a února. Tento svátek je oblíbenou turistickou atrakcí a v této době tu tak bývá opravdu narváno. Jde o třídenní svátek, který začíná tím, že z kualalumpurského chrámu Sri Maha Mariamman vyjede zlatý kočár následovaný tisíci věřími, kteří se s různou zátěží (nádoby s mlékem nosící se na hlavě) vydají na asi 7 km dlouhou pouť k jeskyním Batu. Turistům připadá zajímavé hlavně to, že někteří zapálení kajícníci si propychují jazyk nebo tváře hřebíky a různými hřeby, nebo nádoby nosí na těle připevněné háčky. Důvodem toho je, že svátek pochází z Indie, kde se tyto chrámy nacházejí vysoko v horách, kam věřící stoupali s těžko zátěží – různými nádobami. A spojení s Bohem nelze dosáhnout bez patřičné námahy, a proto si tu pouť takto ztěžují. Socha z kočáru se vynese do Chrámové jeskyně, kde věřící odlévají mléko na počest boha Subramaniama.


    Kuala Lumpur co navštívit a vidět jeskyně Batu Kuala Lumpur co navštívit a vidět jeskyně Batu





    Pokud vás zajímavý tradiční malajsijská řemesla, přesněji výrobky z cínu, jejichž bohatá naleziště Malajsie má, vydejte se do asi 11 k od KL ležícího návštěvnického centra Royal Selangor Visitor Centre. Je tu expozice věnující se historii těžby a zpracování cínu, řemeslná dílna i bezplatné prohlídky s průvodcem. A ještě jedno muzeum. Orang Asli Museum se věnuje různým skupinám domorodých obyvatel zvaných komplexně jako Orang Asli. Jsou tu různé expozice připomínající jejich každodenní život a práci a řemesla, a také se tu dozvíte z fotografií více o domorodcích a jejich životu za koloniální nadvlády.

    Ubytování v Kuala Lumpur přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže.

    Booking.com Asi 70 km od Kualy Lumpur na pobřeží najdete město Kuala Selangor, kdysi významné královské město, což už dnes nepřipomíná téměř nic. Asi jediným důvodem, proč se sem turisté vydávají, je pozorování svatojánských mušek neboli světlušek v rámci organizovaných výprav. Jde o jedinečný hmyz zvaný kelip-kelip žijící v oblasti mezi Indií a Papuou-Novou Guineou. Ty přes den odpočívají, ale večer se vydávají poletovat a svítit nad zdejší mangrovy. Svítí samečci, a to ve specifické frekvenci tří zasvícení, čímž se snaží zapůsobit na samičky. Vyráží se sem na dřevěných loďkách, třeba z ulice Bukit Belimbing. Pozor, za deště nelétají. Pořádají se sem ale i organizované výpravy z KL. Kromě mušek tady můžete navštívit ještě ruiny pevnosti nad městem – Fort Altinsburg. Pevnost byla vybudována v 18. století na území často zmítaném krvavými boji o moc mezi místními krály. Pevnost později dobyli Nizozemci a další jí dnešní název. Cílem bylo získat moc nad obchodem s cínem. Pevnost se nachází na kopci Bukit Melawati, kde stojí ještě maják a kdysi britský koloniální rekreační objekt dnes obývaný opicemi. Pod pevností se rozkládá přírodní park Kuala Selangor Nature Park, který láká hlavně ornitology.


    Z města Klang a jeho terminálu Penumpang South Port naproti nádraží vyplouvají lodě na ostrov Ketam Island neboli Krabí ostrov. Většinu obyvatel ostrova tvoří Čínané, kteří se živí rybolovem v mangrovových vodách a ostrov je tak skvělým místem, kam vyrazit za výbornými a levnými jídly z plodů moře. Místní žijí v tradičních domech na kůlech, mají tu mešitu a spoustu stánků a restaurací nabízejících mořské dobroty. Hlavním svatostánkem ostrova je chrám Hock Leng. Je to takový dobrý tip na odpočinek od ruchu KL.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě