Dubrovník je turisticky nejnavštěvovanější město Chorvatska, které je pro svůj historický význam zapsáno na seznamu UNESCO. Uvnitř středověkého historického centra se nachází celá řada památek a úzkých uliček, hlavním lákadlem Dubrovníku je ale unikátní opevnění kolem historického města, které je významné nejen po architektonické, ale i po historické stránce. Dubrovník je přístavní město, kterému se říká „perla Jadranu“ a má asi 43 tisíc obyvatel. Leží na jihu chorvatské Dalmácie obklopené vápencovými kopci, se subropickou vegetací a příjemným klimatem. Dubrovník je tzv. exklávou Chorvatska a od zbytku země ho dělý krátký úsek pobřeží patřící Bosně a Hercegovině. Fanoušci dnes už téměř legendárního seriálu Hra o trůny určitě vědí, že Královo přístaviště v seriálu, samozřejmě s notnou dávkou filmařských efektů, ztvárňuje právě Dubrovník, kde se scény z Králova přístaviště natáčely.
Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Chorvatsku, který doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv v Chorvatsku. Najdete tam podrobné průvodce i po dalších místech země. Dubrovník je součástí chorvatské Dalmácie a jeho poznávání můžete spojit i s dalšími místy v této části Chorvatska. Podrobný průvodce po celé Dalmácii najdete tady.
Město založili uprchlíci ze sousední řecko-římské kolonie Cavtat a pojmenovali ho Ragusa. Na protějších kopcích se usadili Slované a ti oblasti dali název doubrava (chorvatsky dubrava) – dubový háj. Obě osady se později spojily a vytvořily městský stát Dubrovnická republika nebo také Republika Ragusa. Dubrovnická republika byl velmi vyspělý stát, který konkuroval i mocným středověkým Benátkám, které si ho snažily nárokovat. Středověká Ragusa byla jedním z nejpokrokovějších států v Evropě, a to nejen ve zdravotnickém či sociálním ohledu. Už ve 13. století byly třeba vydány sociálně hygienické zákony, od 14. století fungovala zdravotní péče pro všechny obyvatele. Od poloviny 14. století fungovala třeba také pojišťovna lodí. Mnoho dnes proslulých evropských metropolí si o něčem podobném mohlo nechat zdát. Dubrovnická republika uznávala nadvládu („ochranu“) různých mocností (nejprve byzantské říše, později Benátek, následně Turků), stále si ale zachovávala jistou autonomii. Za vlády Turků si Dubrovník vydobyl právo svobodného obchodu do celé turecké říše a kupci se mohli volně pohybovat od západní Evropy až do východní Osmanské říše. Díky tomu se Dubrovník stal zprostředkovatelem obchodu mezi Evropou, tureckou částí Balkánu a Malou Asií. Byl silnou námořní i obchodní mocností, v tehdejším světě (15. století) měl třetí největší loďstvo. Profitoval také z těžby soli. Vrcholu prosperity dosáhl v 15. a 16. století, kdy soupeřil s Benátkami. Protože fungoval obchod, rozvíjely se také vědy, umění a mezi 15. a 18. stoletím byl Dubrovník významným kulturním střediskem, tvořila tu spousta významných chorvatských spisovatelů. Když se po objevení Ameriky začaly objevitelské cesty soustředit na Atlantik, význam Dubrovníku klesal a město zaostávalo i v modernizace i ve stavbě lodí. Konec středověkého významu Dubrovníku přišel po katastrofálním zemětřesení roku 1667, při němž zahynula většina obyvatelstva. Ze 40 tisíc jich přežilo jen 600. Z následků zemětřesení se republika už nikdy nevzpamatovala. Formální zánik pro Dubrovnickou republiku znamenal příchod Napoleona na začátku 19. století, kdy se Dubrovník stal součástí jeho Ilyrských provincií. Roku 1813 obsadilo Rakousko všechny jihoslovanské země a na dalších 100 let (až do konce 1. světové války) byl Dubrovník součástí Rakouska-Uherska.
Dubrovník má mezinárodní letiště, ze kterého se do centra města dostanete nejlépe autobusy městské hromadné dopravy, které můžete využít i k přepravě po městě. Historické centrum ale projdete bez problémů pěšky. Více o autobusech městské hromadné dopravy se dočtete tady. Pro poznávání města se vám bude hodit předem nahlédnout do turistické mapy, abyste si udělali přehled o rozložení turistických atrakcí. Můžete využít některou z turistických map tady nebo tady. Trajekty se lze z Dubrovníku dostat na ředu chorvatských ostrovů i do italského Bari.
Turisté navštěvují samozřejmě především historické centrum obehnané mohutnými hradbami. Valná většina budov v něm pocházejí z doby po zmiňovaném zemětřesení a jsou tak ukázkou patricijského života v Dubrovníku na přelomu 17. a 18. století. Dubrovník láká na velmi příznivé klima, chlubí se až 250 slunečnými dny v roce. Zdejší ulice jsou plné zeleně, najdete tu nejeden pomerančovník či citronovník.
To, co dělá z Dubrovníku Dubrovník je jeho pevnostní systém. Dubrovnické městské hradby jsou jedny z nejlépe dochovaných městských hradeb v Evropě a také jedna z nejvýznamnějších památek Chorvatska. Obklopují dubrovnické Staré Město, které je centrem města a nachází se v něm většina historickým památek. Do centra nesmí auta, takže je to vlastně taková jedna obří pěší zóna. Téměř 2 kilometry dlouhé hradby mají 6 metrů silné zdi a jsou vysoké až 2,5 metrů. Jsou doplněny 15 obrannými věžemi, baštami a samostatnými pevnostmi. Z pevností jmenujme třeba pevnost Bokar z 11. století, což je vůbec nejstarší dochovaná pevnost svého druhu v Evropě. Dále pevnost Revelin z 16. století a pak na mořských útesech v západní části opevnění stojící pevnost Lovrijenac (fotky pod odstavcem) z 11. až 12. století, která ve Hře o trůny sloužila jako kulisa pro Rudou baštu. Heslem vytesaným nad vchodem do pevnosti Lovrijenac je: „Svobodu nelze koupit za všechno zlato světa,“ které charakterizuje dávnou Dubrovnickou republiku. Součástí opevnění je také pevnost Sv. Jana (Sveti Ivan) u přístavu. Do pevnosti kdysi vedly čtyři městské brány, dvě od pevniny a dvě od přístavu. Další součástí byly dva arzenály pro stavbu a opravy lodí, které se ale nedochovaly.
Hlavní vstup na hradby je uvnitř Pilské brány (Vrata od Pila) z 15. století, která je zdobená sochou sv. Blažeje, patrona města. Další dva vchody jsou z ulice sv. Dominika a u pevnosti sv. Jana. Za Pilskou bránou je Velká Onofriova kašna (foto pod textem vlevo) z 15. století, která sloužila jako městská nádrž na pitnou vodu a byl to také jeden z mála zdrojů pitné vody v době Vlastenecké války. Na náměstí s kašnou je také konvent sv. Kláry ze 13. století, který od 15. století fungoval jako sirotčinec, vůbec první instituce tohoto typu na světě. Pěknou budovou je i františkánský klášter a kostel ze 14. století, obzvlášť krásná je zdejší křížová chodba (foto pod textem vpravo) s jedinečně tesanými sloupy s hlavicemi a zahrada obklopená ambitem. V komplexu najdete také jednu ze tří nejstarších dochovaných lékáren v Evropě z roku 1317 a u křížové chodby je malé muzeum nabízející různé dobové nádoby či rukopisy. Nejmohutnější obrannou věží je válcová Minčeta, která je zároveň i nejvyšším bodem hradeb. Hradby se stavěly v období od 8. do 12. století kolem celého města, postupně byly rozšiřovány a zvětšovány kvůli hrozbě turecké i benátské expanze, a to až do 17. století. Hradby jsou přístupné z několika míst kolem celého starého města. Pokud se na ně chcete vydat, musíte zaplatit vstupné. Z hradeb se vám naskytnou krásné výhledy na Elafitské ostrovy nedaleko pobřeží. Právě městské hradby jsou zapsány na seznamu UNESCO.
Hlavní třídou plnou obchodů a kaváren je ulice Placa - Stradun (první dvě fotky pod textem), která se taktéž nachází v historickém srdci města. Centrem veřejného života za republiky Ragusa (Dubrovnická republika) bylo náměstí Luža, na které se dostanete po ulici Stradun. Uprostřed náměstí je dnes sloup se sochou Rolanda (rytířský epos Píseň o Rolandovi), který symbolizuje svobodné město. Z vrchu sloupu se dříve četla veřejná prohlášení. Na náměstí je dále k vidění Malá Onofriova kašna, velkolepý goticko-renesanční palác Sponza z 16. století – sídlo městských celníků, historická mincovna, zbrojnice a vodojem. Z historických budov zmíníme také Knížecí palác (Knežev Dvor) – kdysi oficiální sídlo Dubrovnické republiky, které dnes funguje jako muzeum a dále pak katedrálu (Velika Gospa) (druhé dvě fotky pod textem) z přelomu 17. s 18. století. Katedrála stojí na náměstí Marina Držice na místě románské katedrály zničené zemětřesením. Ve zdejší pokladnici se nachází víc než 130 artefaktů z období od 11. do 19. století, včetně relikvií jako hlava, ruce a nohy sv. Blažeje, patrona města. V různých relikviářích jsou uloženy jeho ostatky, dále je tu uložen také fragment svatého Kristova kříže. Poklad se na svátek sv. Blažeje (1. 2.) nosí po Starém Městě. Na nedalekém Gundulicově náměstí se každé ráno koná skvělý trh, na ulici Žudiosca je zase druhá nejstarší synagoga v Evropě. Za zmínku stojí i dominikánský klášter a kostel v ulici sv. Dominika, ve kterém se nachází krásný obraz ukřižování ze 14. století a ve zdejším muzeu můžete vidět obraz od Tiziana – sv. Blažej s Máří Magdalenou a andělem Rafaelem. Okolo ambitu se nachází poklidný háj citrusových stromů. Pro fanoušky Hry o trůny ještě zmíníme, že ulička hanby královny Cersei byla ve skutečně schodiště u jezuitského kostela sv. Ignáce.
Z přírodních koutů ve městě zmíníme arboretum Trsteno z 15. století patřící mezi nejstarší arboreta na světě. Druhou zelenou oázou Dubrovníku je park Gradac, kde se mimochodem ve Hře o trůny konala svatební hostina Joffreho a Margaery, kde nenáviděného krále konečně zabili. U Dubrovníku najdete i několik pláží, třeba písečnou Bellevue, vzdálenou asi 20 minut chůze z centra. Nesmíme zapomenout ani na dubrovnickou lanovku, která jezdí na kopec Srd, z něhož se vám naskytnou úžasné výhledy nejen na Dubrovník, ale i široké panoramatické výhledy na Jadran a přilehlé ostrovy.
Booking.com Ubytování v Dubrovníku přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže.
Dubrovník má samozřejmě i jiné městské části, které se nachází v okolí historického jádra a v těchto čtvrtích se soustředí i většina ubytovacích zařízení.
Dubrovník je také považován za chorvatskou kulturní metropoli. Každoročně ( od 10. do 25. července) se tu koná divadelní a hudební festival zvaný Dubrovnické letní hry (Dubrovačke ljetne igre). Festivalu se účstní světoznámí umělci, konají se tu vystoupení různého druhu. Koncerty se během festivalu pořádají na řadě míst ve městě – v kostelech, klášterech apod.
Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.
Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.
Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.
Vaše Cesty po světě