Córdoba

  Córdoba je město na jihu Španělska v autonomní oblasti Andalusie. Leží na řece Guadalquivir. Má něco kolem 330 tisíc obyvatel.

  co navštívit a vidět v Córdobě

  Córdoba byla v minulosti největším městem římského Španělska a po tři staletí také hlavní základnou maurského státu Al-Andalus na západě Evropy. Ze středověkého maurského období pochází také většina co navštívit a vidět v Córdobě zdejších zajímavostí. Córdoba se stala hlavním centrem maurského Španělska 30 let po jeho dobytí Maury. Svého vrcholu dosáhla v 10. století za vlády Abd ar-Rahmana III., kdy byla největším a nejbohatším městem Evropy a také jedním z největších měst tehdejšího světa. Žilo tu na 500 tisíc obyvatel různých náboženských vyznání v poklidu vedle sebe, bylo tu na 27 škol, 50 nemocnic a přes 60 tisíc paláců. Nejslavnější zdejší památka, světoznámá Velká mešita, se velmi brzy proměnila v nejnavštěvovanější islámskou památku v Evropě. Chalífův dvůr tehdy sloužil jako místo setkávání arabských, židovských a křesťanských učenců. Pro vyjádření velkoleposti a pokroku je také dobré říči, že zatímco obyvatelé Córdoby již kráčeli po vydlážděných chodnících a v noci jim cestu zpříjemňovalo veřejné osvětlení, například takový Londýn musel čekat ještě dlouhá staletí, než i jeho dlažbu poprvé osvítily pouliční lampy. V roce 1236 Córdobu v rámci reconquisty dobyli kastilští králové. Od roku 1984 je město zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Abyste lépe pochopili význam města a jeho historii, je dobré vědět nějaké ty základy o dějinách Španělska. I tomu se věnuje náš průvodce, článek o historii Španělska si můžete přečíst tady.

  Córdoba nemá letiště, dostanete se sem autobusy či vlaky z jiných velkých španělských měst nebo autem. Cestovat autem po samotné Córdobě ale nedoporučujeme, jsou tu neustále zácpy a nenajdete místo k parkování. Většina památek se rozprostírá na relativně malé ploše a je proto pohodlně dostupná pěšky.


  Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Španělsku, který doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv ve Španělsku.

  Bez dlouhého váhání se dá říct, že za hlavní turistickou památku ve městě lze považovat nejúžasnější maurskou mešitu ve Španělsku, La Mezquitu neboli Velkou mešitu (foto pod odstavcem). co navštívit a vidět v Córdobě Je vrcholným dílem maurského stavitelství a její velkolepost skvěle dokládá, jakou roli, moc a bohatství měla Córdoba v době její výstavby v 9. a 10. století. Během 10. století byla pak průběžně přestavována a dostavovány byly další části. Skvostný a velmi bohatý byl také tehdejší interiér plný sloupů, lustrů nebo lamp. Po znovudobytí Andalusie Katolickými králi byla mešita přestavěna na kostel a v 16. století pak na katedrálu. Do komplexu mešity a katedrály se vstupuje přes nádvoří Patio de los Naranjos s tradičními lázněmi, v nichž se muslimové omývali před modlitbou a nádvoří bylo původně spojeno se všemi 19ti loděmi mešity. Na nádvoří je impozantní hlavně sloupoví, které působilo jako pokračování stromů – pomerančovníků. Typický a nezaměnitelný vzhled dává komplexu také kombinace kamene a cihel. V rohu nádvoří je pak zvonice Torre del Alminar (foto vpravo) z 16. století a také brána Puerta del Perdón, kterou se vstupuje do atria. Duchovním centrem celého komplexu byl modlitební výklenek – mihráb. Ten má za úkol označovat směr k Mekce a zesilovat hlas imáma. Ten zdejší má ještě dekorativní funkci. Místnosti po stranách jsou zdobeny krásnými byzantskými mozaikami. Jak už bylo řečeno, v 16. století byla do mešity vbudována katedrála s renesančním oltářem. Nalevo od něho je další část mešity, dnes kaple Capilla de Villaviciosa ze 14. století. Celý komplex je obehnán hradbou.

  co navštívit a vidět v Córdobě co navštívit a vidět v Córdobě co navštívit a vidět v Córdobě La Mezquita, katedrála

  Mešita je bezesporu tou nejkrásnější a nejzajímavější córdobskou budovou, ale není tu sama. Přes řeku Guadalquivir vede římský most Puente Viejo (třetí fotka pod odstavcem), na jehož konci najdete středověkou věž Torre de la Calahorra. Je z ní pěkný výhled a uvnitř je muzeum vystavující modely staré mešity. Na druhé straně mostu jsou staré zchátralé mlýny, které po znovudobytí Córdoby sloužily k mletí mouky a čerpání vody do kašen. Dále je tu biskupský palác s muzeem cíkrevního umění, univerzitní botanická zahrada Jardín Botánico s řadou exotických rostlin a také pevnost Alcázar de los Reyes Cristianos (první dvě foto pod odstavcem), která je přestavbou té původní maurské. Do dnešní podoby pevnost přestavěli Katoličtí králové Fernando a Isabela. Od 15. do začátku 19. století měla pevnost ale děsivou funkci, sloužila totiž jako sídlo inkvizice a ve 20. století tu pak bylo vězení. Za zmínku asi stojí ale jen zdejší mozaiky. Palác sám je obklopen pěknými terasami. V době inkvizice se pak čarodějnice upalovaly na náměstí Plaza de la Corredera (čtvrtá fotka pod odstavcem), dnes je to takové hlavní náměstí s řadou barů a restaurací.

  co navštívit a vidět v Córdobě Alcázar de los Reyes Cristianos co navštívit a vidět v Córdobě co navštívit a vidět v Córdobě římský most co navštívit a vidět v Córdobě náměstí Plaza de la Corredera

  co navštívit a vidět v Córdobě Za prohlídku v Córdobě také stojí původní židovská čtvrť, vůbec jedna z největších ve Španělsku, La Judería. Vstupní bránu do této čtvrti stráží socha slavného rodáka Senecy, římského filosofa, dramatika a politika. Je to velmi malebná čtvrť s křivolakými uličkami. Nachází se tu jedna ze tří zachovaných synagog v celém Španělsku, které přežily pogromy a vyhnání Židů v roce 1492. Je ze 14. století. V židovské čtvrti pak najdete ještě palác z 12. století La Casa Andalusí a Muzeum býků (Museo Taurino) s vycpanými hlavy býků, těch slavnějších, kteří zabili toreadora. Turistickou atrakcí se stala také zdejší Calle de las Flores neboli Květinová ulička, jen nedaleko mešity. Ulička ústí na náměstíčko plné balónů, které hýří těmi nejneskutečnějšími barvami. Každoročně v květnu se tu koná tzv. Concurso de Patio. Je to jakási soutěž mezi místními obyvateli o to, kdo má nejkrásněji květinami vyzdobený dvorek. Tou dobou město také žije, koná se tu spousta kulturních akcí plných tance či zpěvu. A je to zajímavá podívaná.

  co navštívit a vidět v Córdobě

  V Córdobě dále můžete navštívit Archeologické muzeum, starobylé náměstí Plaza del Potro a nebo se podívat na soukromý palác Palacio del Marqués de Viana. Zdejších několik atrií je v létě zaplaveno rozkvetlými květy. Jen nedaleko Córdoby pak ještě stojí za to vyrazit na dvě místa. Prvním z nich je zřícenina paláce Medina Azahara z 10. století asi 10 km od města. Medina Azahara bývala v době chalífátu také významným maurským městem s pěkným palácem. Jeho sláva ovšem netrvala ani sto let a po smrti jejího vládce Al-Mansura roku 1002 začalo město upadat. Centrem města býval palácový komplex, jehož ruiny tady dnes stále můžete vidět. Palác stával na třech terasách a býval 2 km dlouhý, pracovalo v něm na 10 tisíc dělníků. Kromě paláce a teras zahrnoval i zoologickou zahradu, voliéry s ptáky, jezírka, 300 lázní, výrobnu zbraní i ubikace pro královskou gardu. Po celá čtyři staletí po zániku města sloužil palác jako zdroj stavebního materiálu, což se na jeho dnešním vzhledu přirozeně dost podepsalo. Jeho části dokonce sloužily výstavbě Alcázaru v Seville. Archeologické nálezy tu odkryly dávné Královské komnaty, jejichž velikost svědčí o velkoleposti tehdešjího paláce. Za komnatami najdete mešitu a znovuvybudovaný park, který je osázen takovými rostlinami, které tu byly v dobách největších slávy města. Druhou zajímavostí v okolí Córdoby je pěkný hrad Castillo de Almodóvar del Río. Hrad býval kdysi maurskou pevností z 8. století a jako pevnost na kopci kdysi poskytoval ochranu nedaleké Córdobě. Hrad se do dnešních dob docela pěkně zachoval.

  cestovní pojištění AXA se slevou 50 %

  Byla by škoda, kdybyste svou návštěvu Córdoby omezili jen na samotné město. Celá autonomní oblast Andalusie totiž nabízí nespočet dalších zajímavých měst a míst, které svádí k návštěvě a máte-li dostatek času, vyrazte i někam jinam. Kromě průvodce po Andalusii si na našem webu Cesty po světě můžete přečíst i průvodce po jiných místech Španělska. Přejeme Vám krásnou cestu!


 • A kam se vydáte, až prozkoumáte Španělsko?  Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

  O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

  Vaše Cesty po světě