Záhřeb

    Záhřeb je hlavním městem Chorvatska a má zhruba 800 tisíc obyvatel. Leží ve vnitrozemí, na severu Chorvatska, nedaleko hranic se Slovinskem. Město je sídlem vlády, parlamentu a arcibiskupství.

    Na místě dnešního Záhřebu dříve stávaly dvě středověké osady – Gradec (dnešní Horní město) a Kaptol. Obě osady od sebe dělila řeka. Dnes je na místě řeky třída Tkalčićeva. Záhřeb neláká na nějaké významné památky, ale má hezké dochované historické centrum a je městem parků, náměstí a muzeí. Nebude asi vaším hlavním cílem při cestě do Chorvatska, budete-li ale mít čas, stravte tu třeba jen jeden den brouzdáním po městských náměstích a obdivujte zdejší historické budovy. Cesty po světě pro vás mají podrobný průvodce po Záhřebu.


    Tento průvodce je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Chorvatsku, který doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv v Chorvatsku. Najdete tam podrobné průvodce i po dalších místech země.

    Předpokládáme, že většina z vás se do Záhřebu dostane autem.Záhřeb městská hromadná doprava co navštívit a vidět v Záhřebu Dopravit se sem ale samozřejmě i mezinárodními linkami vlaků a autobusů z České republiky, Záhřeb má také mezinárodní letiště. Informace o tom, jak se dostat na a z letiště najdete tady. Pro zkoumání města doporučíme chodit pěšky nebo využít městskou hromadnou dopravu. Jízda autem po městě plném pěších zón není nic příjemného. Možná vám při vašem rozhodování jak cestovat po městě pomůže informace, že tramvaje jezdí v centru města zcela zdarma. Informace o městské hromadné dopravě ve městě najdete tady. Pro poznávání města by se vám také mohla hodit turistická mapa, jak jsou zajímavosti Záhřebu rozesety po městě se můžete podívat tady. Na oficiálním turistickém portálu najdete spoustu praktických informací, třeba o tom, jaké akce se tu v době vaší návštěvy konají.


    Naše poznávání města začneme v Horním městě (Gornji Grad).Záhřeb kostel Sv. Marka co navštívit a vidět v Záhřebu Srdcem Horního města je náměstí Sv. Marka (Markov Trg) s kostelem Sv. Marka (foto v textu) ze 13. století. Střecha kostela je tvořena barevnými taškami z 19. století, které na střeše vytvářejí obraz dvou erbů – chorvatského a záhřebského. Pěkné jsou také sochy Krista, Panny Marie a apoštolů z přelomu 14. a 15. století, které vytvořili čeští umělci z Prahy. Na jižní straně náměstí je pak k vidění socha s hlavou Matije Gubeca – vůdce neúspěšného rolnického povstání v roce 1573, který byl popraven rozžhavenou korunou, kterou mu kat posadil na hlavu. Na náměstí se nachází také Přírodovědné muzeum a budova chorvatského parlamentu. Nedaleko náměstí Sv. Marka pak najdete jedinou dochovanou kamennou bránu ze čtyř původních městských bran ze 13. století. Významná je zdejší oltářní ikona Panny Marie, která záhadně přežila požár roku 1731 a chodí k ní proto poutníci z celého města. K bráně se váží také čarodějnické příběhy. V 17. a 18. století na náměstí Sv. Marka byla upálena řada žen, které se prý „spolčily s ďáblem“.

    Po městě je rozeseta řada soch významného záhřebského sochaře Ivana Meštroviće.Záhřeb věž Lotrščak co navštívit a vidět v Záhřebu Při večerní procházce Horního města můžete také narazit na „lampáře“, kteří procházejí večerním městem a ručně zapalují plynové lampy. Hezký je také řecký ortodoxní kostel sv. Cyrila a Metoděje, který je ovšem zavřený. Funguje tu také lanovka, která začala svůj provoz roku 1889. Na jejím horním konci se nachází věž Lotrščak (foto v textu), která byla součástí původního opevněné starého města ve 13. století, od roku 1877 se z ní vždy v poledne střílí z děla, což je slyšet téměř po celém městě. Z terasy na horní stanici lanovky je pěkný výhled na město.

    Další částí města je Kaptol. Pěknou zdejší pěší zónou plnou krámků a butiků je ulice Tkalčiceva. V Záhřebu se nachází také několik venkovních tržišť, tím hlavním je tržiště Dolac z roku 1925. Je to vůbec největší a nejrušnější venkovní tržiště Záhřebu, kde si můžete koupit čerstvou zeleninu, ovoce, sušené fíky, olivový olej. Na zdejším rybím trhu si můžete koupit čerstvé ryby a mořské plody, v kryté části se prodává maso a různé mléčné výrobky včetně vynikajících chorvatských sýrů.

    Booking.com Ubytování v Záhřebu přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže.

    Nedaleko tržiště se nachází nádherná záhřebská katedrála Nanebevzetí Panny Marie se dvěmi věžemi, viditelná z řady míst ve městě. Původní stavba zde stávala už v 11. století, postupně byla několikrát zničena a znovu obnovena. Uvnitř jsou k vidění chórové lavice z 16. století, obraz na třech panelech (triptych) od Albrechta Dürera z konce 15. století, varhany a pomníky dvou šlechticů popravených po neúspěšném povstání proti Rakousku roku 1664. Dále je tu hrobka kontroverzního kardinála Stepinac, arcibiskupa záhřebského. Hezký je také arcibiskupský palác z 18. století (bohužel nepřístupný veřejnosti).

    Dolní město (Donji Grad) je další částí Záhřebu a jeho centrem je Jelačićovo náměstí pojmenované podle bána (místodržitele) Jelačićeho, chorvatského generála v rakouské armádě v 2. polovině 19. století. V centru náměstí je jeho socha. V 16. patře mrakodrapu Zagreb Skyscraper najdete vyhlídku s jednoduchým názvem Zagreb 360 Observation Deck. Naskytnou se vám odsud vůbec ty nejkrásnější výhledy. Nejvýznamnější zdejší nákupní třídou je ulice Ilica. Oblast zvaná Stara Vlaška je místo, kde v 18. století stával nejen sirotčinec, ale také tiskárna, která tiskla knihy v chorvatštině. Jsou zde hezké staré obchůdky a domy. Můžete zde také navštívit Archeologické muzeum,Záhřeb Tomislavovo náměstí co navštívit a vidět v Záhřebu kde jsou k vidění historické klenoty, nádobí, mince nebo nejlépe dochovaná ukázka tzv. vučedolské kultury, Vučedolská holubice. Na Strossmayerově náměstí se nachází novorenesanční budova Akademie věd a umění z roku 1880, kde jsou k vidění jedny z nejvýznamnějších historických dokumentů Chorvatska, Bašské desky. Jste-li skuteční milovníci umění, připomeneme ještě zdejší Galerii moderního umění. Různých historických náměstí a soch je v Záhřebu nespočet. Dalším z nich je Tomislavovo náměstí (Tomislavov Trg) (foto v textu) s obrovskou jezdeckou sochou krále Tomislava, prvního středověkého krále Chorvatska. Nedaleko Tomislavova náměstí se nachází novoklasicistická budova hlavního vlakového nádraží z roku 1892. Na Rooseveltově náměstí se nachází socha sv. Jiřího s drakem a na náměstí Maršála Tita zase socha Nikoly Tesly, snad nejslavnějšího chorvatského rodáka. Ten vynalezl motor pro střídavý proud a je považován také za vynálezce rádia. Pěkné je také Květinové náměstí (Cvjetni Trg) se sochou chorvatského romantického básníka Petara Predaroviće.


    Záhřeb je znám také pro svou zeleň, nepřerušovaný pás zeleně v centru města se nazývá Zelená podkova, kterou tvoří osm parků uspořádané do písmene U. Nepříjemní jsou ovšem zdejší komáři. Podkova vede ze Zrinjevacu přes hlavní nádraží k náměstí Maršála Tita. Zeleň můžete obdivovat také ve zdejší botanické zahradě plné cestiček, liliových rybníčků a skleníků.

    Záhřeb Muzeum umění a řemesel co navštívit a vidět v Záhřebu Jste-li milovníci umění a máte v plánu v Záhřebu navštívit hodně ze zdejších muzeí, můžete se zamyslet nad zakoupením Záhřebské turistické karty. Umožní vám také cestovat zdarma tramvajemi a autobusy. Na poměrně malé město nabízí Záhřeb obrovské množství různých muzeí a uměleckých galerií. Kromě těch výše zmíněných je to také třeba Etnografické muzeum a Muzeum umění a řemesel (foto v textu).

    Mimo hlavní centrum, které bez problému zvládnete projít pěšky, se nachází ještě pár zajímavých míst. Jedním je třeba hřbitov Mirogoj, který je tvořen čtyřmi částmi – katolickou, židovskou, pravoslavnou a protestantskou. Mezi zdejšími alejemi a zdmi porostlými břečťanem odpočívají významní chorvatští spisovatelé i válečný prezident Tudman. V parku Maksimir se nachází záhřebská zoologická zahrada. Ze zalesněné hory Medvednica se stal přírodní park Medvednica, ideální oblast pro turistiku, oblíbená hlavně u místních. Jsou zde pěkné turistické trasy, můžete tu navštívit třeba poutní místo Mariji Bystrici s barokními sochami nebo zříceninu středověké pevnosti Medvedgrad z 13. století.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě