Victoria je hlavní město kanadské provincie Britská Kolumbie ležící na jihu ostrova Vancouver. Je to zároveň největší a také turisticky nejnavštěvovanější město na ostrově, které s přilehlými metropolitními oblastmi má něco přes 350 tisíc obyvatel. Zdejší ekonomiku táhne především cestovní ruch, ročně toto město navštíví na 4 miliony turistů. Destinace je to také velmi oblíbená u kanadských důchodů, kteří zde tráví důchod pod příjemným oceánským klimatem, díky kterému tu jsou velmi mírné zimy. Victoria je skutečně půvabným městem, při putování po Vancouver Islandu je to téměř povinná zastávka.
Až do roku 1842 Victorii a její okolí znali jen indiáni kmene Salishů, kteří se živili lovem lososů a zemědělstvím. Roku 1842 sem pak přišli první bílí osadníci, zástupci Společnosti Hudsonova zálivu. Tím prvním bělochem byl James Douglas, zástupce společnosti, který tu s pomocí domorodců začal budovat pevnost Fort Camouson, později na počest britské královny přejmenovanou na Fort Victoria. Osada to byla velmi živá, vlastně byla nejživějším přístavem na sever od San Francisca a hlavní základnou britské tichomořské flotily. V 50. letech 19. století se tu také našlo zlato, díky čemuž se tu usadili nejen zlatokopové, ale i administrativa vyslaná viktoriánskou Anglií. Na zlatě tu ale zas tolik lidí nezbohatlo, přesto se Victoria stala vojenským, hospodářským i politickým centrem a v roce 1866 také hlavním městem Britské Kolumbie. Na místě původně plánované zastávky železnice Canadian Pacific Railway tato společnost nechala roku 1908 postavit raději dnešní dominantu města, hotel Empess Hotel, a konečnou zastávkou kanadské západní železnice se místo Victorie stal Vancouver.
Na ostrov Vancouver se dostanete buď letecky nebo trajekty společnosti BC Ferries z přístavu Tsawwassen nedaleko Vancouveru. Trajekty míří do přístavu Schwartz Bay, vzdáleného asi 25 kilometrů od Victorie. Do centra města jezdí kyvadlový autobus z letiště každých 30 minut. Cesta trvá asi 45 minut. Informace k trajektům najdete zde. Do Victorie se dostanete nejen z přístavu Vancouver, ale také z Horseshoe Bay nebo z Powell River. Do Victorie se ale trajektem můžete dostat i z amerického státu Washington, přesněji z Anacortes do zdejšího Sidney (Washington State Ferries). Město v klidu projdete pěšky, bolí-li vás nohy, můžete si půjčit kolo a využít zdejší perfektní cyklostezky.
Victoria je skutečně nádherné město a já jsem si ji neuvěřitelně zamilovala. Nejen pro nádherné historické budovy ve staroanglickém stylu, ale i pro živý ruch zdejšího přístavu i výpravy za pozorováním velryb, což je vážně nezapomenutelný zážitek. A co tedy ve Victorii vidět a dělat? Centrem je oblast kolem zdejšího přístavu (Inner Harbour), jehož dominantou je velkolepý viktoriánský hotel Fairmont Empress Hotel (foto pod odstavcem vlevo), který vás jedním pohledem přenese do staré viktoriánské Anglie. Bydlet v něm asi nebudete, ale do interiéru nahlédněte. Pozor, je vyžadováno trochu slušné oblečení, takže trenky a žabky na nohách vážně neprojdou. Vstupní místností je skvostná křišťálová hala se slavnou klenbou od Tiffanyho, známý je také zdejší Bengálský sál, kde funguje indická restaurace. Navštívit můžete také zdejší čajovnu. U přístavu je příjemná promenáda pro večerní procházky, o letních večerech to tu také úžasně žije díky pouličním umělcům. Jen na dohled od hotelu je jedno z dalších lákadel města, budova parlamentu Britské Kolumbie (foto pod odstavcem vpravo), s věžičkami, kupolí i barevnými okny. Na trávníku před budovou stojí socha královny Victorie a obrovská sekvoj, dar od státu Kalifornie. Budovu navrhl autor nedaleko stojícího hotelu Empress a byla dokončena roku 1897. V noci je budova krásně osvícena a procházka po přístavu večer pak obzvlášť stojí za to. Zájemcům se nabízejí bezplatné 45 minutové prohlídky s průvodcem, během kterých se dozvíte spoustu zajímavých historek a uvidíte třeba dýku, kterou bil zabit kapitán Cook. Informace o prohlídkách se dočtete tady.
I v případě, že příliš neholdujete muzeím, tak to zdejší byste vynechat opravdu neměli. Jde totiž o vůbec nejlepší muzeum v celé Britské Kolumbii, které se už roky umísťuje naprosto právem mezi deseti nejlepšími muzei Severní Ameriky, Royal BC Museum. V přírodní galerii uvidíte repliku mamuta, zajímavá je i expozice prvních národů s výstavou masek, úžasná je pak ale hlavně replika ulice v koloniální Victorii s historickým Chinatownem a propracovanými budovami (foto v odstavci vlevo). Oblíbená je expozice Otevřené moře, která nabízí pohled do hlubin oceánů. Po skupinách se dostanete do řady tunelů, tmavých sálů a interiérů ponorek, které ve vás vzbuzují pocit, že jste pod mořskou hladinou. Některé atrakce jsou i pěkně interaktivní, takže si na ně můžete sáhnout a vyzkoušet. Funguje tu také kino IMAX. Veškeré informace o vstupném a otevírací době najdete zde. Hned u muzea se nachází malý Thunderbird Park s několika totemy původních obyvatel (foto v textu vpravo), hlavně kmene Haida a Gitxsan. U muzea pak také stojí nejstarší dům v BC, Helmcken House. Jde o dům z roku 1852, který patřil rodině místního lékaře a politika Johna Helmckena. Jeho dům je typickou ukázkou tradičních viktoriánských hodnot. Interiér můžete navštívit v rámci prohlídek s audioprůvodcem. Hned za tímhle domem pak stojí dřevěná historická škola St Anne´s Pioneer Schoolhouse z let 1843 až 1858.
Super tipem pro procházku je nábřežní park Beacon Hill Park při pobřeží Tichého oceánu. Při procházce se tu můžete kochat krásně upravenými zahradami, uvidíte ale také gigantický totemový sloup, viktoriánské hřiště na kriket, nultý milník dálnice Hwy 1, sochu slavného Kanaďana Terryho Foxe a také můžete vzít děti do zdejší dětské farmy na zvířátka.
Nejstarší částí města je okolí náměstí Bastion Square (foto vpravo), které stojí na místě původní Fort Victorie. Dnes se zde konají různé trhy, kde si můžete zakoupit umělecké artefakty a další zajímavosti. Tady stojí za zmínku zajímavé Námořnické muzeum, ve kterém uvidíte staré mapy, uniformy, lodní zvony, modely lodí a také je tu oddělení věnované trajektům BC Ferries. Vydejte se také na hlavní nákupní třídu, na Market Square. Tady to žilo v době zdejší zlaté horečky, stávaly tu nevěstince, saloony i opiová doupata.
Ve Victorii je také půvabná čínská čtvrť (foto vpravo), Chinatown, vůbec nejstarší a nejmenší v celé Kanadě. Vstupní brána se nachází na rohu ulic Government a Fisgard Sts. Projděte se druhou zmiňovanou ulicí, která skýtá hlavně obchody s potravinami, Fan Tan Alley zas skýtá obchody s různými cetkami, tradičními i moderními. Governement Street je ulicí, kde koupíte vůbec nejlepší suvenýry, dobrou ulicí pro takové ty lepší nákupy je Johnson St. Koupíte tu čaje, čokoládu, oblečení. Spoustu věcí nakoupíte i na tržištích Victoria Public Market, Bastion Square Public Market, ale i dalších.
Skvělou atrakcí, která stojí za návštěvu, je zdejší Miniature World v hotelu Empress Hotel. Tohle jedinečné muzeum nabízí desítky precizních modelů, jakými je třeba hrad Camelot, pohádková země, vesmír i stará Anglie. Něco tu dokonce i jezdí. Kromě dvou výše zmiňovaných muzeí tu ještě najdete Robert Bateman Centre, galerii obrazů zvířat i fotografií nejpopulárnějšího kanadského krajináře a také uměleckou galerii Art Gallery of Greater Victoria, která láká hlavně na sbírku obrazů kanadské malířky z přelomu 19. a 20. století, Emily Carr. Ta se mimochodem ve Victorii narodila a zájemci o dějiny umění mohou navštívit její rodný dům, Emily Carr House v působivém perníkovém stylu, který vystavuje expozici věnovanou jejímu životu i dobový nábytek. Dále tu je pro zájemce muzeum voskových figurín, mořské akvárium Pacific Undersea Garden, replika doškové staroanglické chatky Shakespearovy manželky Anne Hathaway, jejíž originál stojí asi 2 km od Shakespearova britského rodiště, Stratfordu nad Avonou. Dalšími historickými budovami je viktoriánská budova Point Ellice House s pěknými zahradami, které jsou tím hlavním lákadlem. Zajímavou ukázkou je také jedna z prvních zdejších farem, Craigflower Manor and Farmhouse z roku 1856 v georgiánském slohu ze dřeva. Nechal ji postavit zaměstnanec Společnosti Hudsonova zálivu původem ze Skotska a dům mu měl připomínat právě rodné Skotsko. Děti můžete vzít také do Victoria Bug Zoo, tedy hmyzí zoo, kde uvidí všemožné zástupce hmyzí říše a dozví se spoustu věcí. Příjemnou oblastí je i okolí parku Fisherman´s Wharf Park (foto v odstavci) s netypickými housbóty.
Zamiřte i k historicky působivému panskému sídlu zvanému Craigdarroch Castle (foto v odstavci). Sídlo v podobě starého zámku s věžičkami ukazuje život zdejších boháčů ve viktoriánské Victorii. Zámek je kanadskou národní historickou památkou, pochází z roku 1890 a byl postaven pro uhelného magnáta Dunsmuira, nejbohatšího člověka v Kanadě své doby. V rámci prohlídek bez průvodce si můžete prohlédnout interiéry obložené dřevěnými panely, s barevnými okny i dobovým nábytkem. Ze zdejší věže dohlédnete i na nedaleké hory Olympic Mountains.
Velmi oblíbenou turistickou atrakcí jsou plavby za pozorováním velryb. Z Victorie se vám naskytnou vůbec jedny z nejlepších možností pozorování těchto mořských tvorů v celé Kanadě. Na tuto aktivitu lákají pouliční poutače, letáky dostanete na každém rohu. Svou cestu si zarezervujte v některé ze společnosti, které tyto plavby nabízejí. Většina z nich sídlí přímo v přístavu a jsou dobře značené. Tady jsou ti hlavní poskytovatelé plaveb za velrybami, které vyplouvají z Victorie. Jde o společnosti Eagle Wing Tours, Prince of Whales nebo Springtide. Protože už jsou dnes všechny lodě vybaveny radary a různými moderními technologiemi, většina těchto poskytovatelů si tak můžete dovolit vám garantovat to, že velryby při plavbě skutečně uvidíte. My jsme vyrazili s Prince of Whales, všechno proběhlo podle plánu a byl to neskutečný zážitek. Když se vedle vaší lodi vynoří tohle dechberoucí stvoření, je tu skutečně zážitek, na který jen tak nezapomenete. Takže na velryby určitě vyrazte, stojí to za to.
Ve Victorii se konají také různé kulturní události. V polovině května je to třeba Victoria Day Parade, pouliční festival s tancem, kapelami a více než 50 tisíci diváků. Konají se tu ale i různé hudební festivaly, Fringe festival věnovaný různým formám divadla. Milovníci kultury mohou zamířit do některého ze zdejších divadel – Bealfry Theatre uvádí hry v bývalé kostelní budově a Royal Theatre zas má půvabný rokokový interiér. Přehled aktuálně konaných kulturních akcí a také spoustu dalších informací a tipů na to, co dělat ve Victorii, najdete na oficiálních stránkáchn města.
Svoje poznávání Victorie a jejího okolí pak rozhodně spojte i s dalšími místy na ostrově Vancouver. I po celém ostrově vás provede náš online průvodce.
Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!
Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.
Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.
Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.
Vaše Cesty po světě