Singapur je vskutku impozantní městský stát v jihovýchodní Asii, který vás okouzlí nejen fenomenálním panoramatem, ale i celou škálou turisticky atraktivních míst. Na Asii je to nesmírně luxusní, kosmopolitní, čisté a bezpečné velkoměsto, ze kterého budete nadšeni. Protože jde o dost malou zemi, obvykle se poznávání Singapuru spojuje s návštěvou nějaké jiné země v jihovýchodní Asii, nejlépe asi s Malajsií, odkud se tam lze dostat i pozemní cestou. Na návštěvu Singapuru si nechte minimálně dva dny. Pokud ho chcete prozkoumat pořádně, tak alespoň čtyři dny.
Singapur je ostrovní městský stát, který od pevninské Malajsie odděluje Johorský průliv. Je součástí Malajského souostroví, tedy velkého souostroví rozkládajícího se mezi pevninskou jihovýchodní Asií a Austrálií. Kromě Singapuru do Malajského souostroví patří Brunej, Filipíny, Indonésie, Malajsie, Papua – Nová Guinea a Východní Timor. Celkem je souostroví tvořeno více než 25 tisíci ostrovy, na kterých žije celkem něco kolem 300 milionů lidí. Nejlidnajějším ostrovem je Jáva, rozlohou největším pak Borneo. Kromě podobného etnického složení sdílí tyto ostrovy i podobnou historii. Nejvýznamnějším náboženstvím na celém Malajském souostroví je islám, v Singapuru ale díky čínské komunitě (která tvoří víc než polovinu obyvatel) a také indické, má významnou roli buddhismus (vyznává ho 55% obyvatel). Singapur je parlamentní republika britského typu. Tvoří ho hlavní ostrov a víc než padesát menších ostrůvků. S pevninskou Malajsií je spojen mostem.
Přímé lety do Singapuru z České republiky nelétají, většina turistů tak návštěvu Singapuru spojí s návštěvou jiných zemí v oblasti jihovýchodní Asie. Booking.com Pokud chcete letět z ČR přímo do Singapuru, váš let bude pravděpodobně s mezipřistáním v Dubaji. V Asii operuje spousta nízkonákladových aerolinek, při jejichž výběru ale doporučujeme vyhledat si informace o jejich bezpečnosti a kvalitě. Operují tady aerolinky Air Asia, které jsou asi nejznámější a na asijské poměry velmi dobré a zároveň nabízejí velkou škálu letů po celé Asii za skvělé ceny. Dalšími asijskými nízkonákladovkami jsou pak Firefly, Malindo Air, Scoot, Silk Air a Jetstar Asia a malajsijský národní dopravce Malaysia Airlines z nich tak můžete vybírat lety mezi městy v zemích jihovýchodní Asie i po ostrovech Malajskéhou souostroví včetně Singapuru. Z Malajsie se do Singapuru dostanete také autobusy. Obecně se dá říct, že dálkových autobusů operuje v celé jihovýchodní Asii nepřeberné množství, ale je to tak chaotické a nekoordinované, nelze se orientovat ani podle zastaralých jízdních řádů a existuje i málo možností koupě a rezervace online. Takže i v 21. století se tady stále doporučuje koupit si jízdenku přímo na nádraží. Při takové koupi je větší pravděpodobnost, že takový autobus skutečně pojede, než když si najdete „nějaký“ spoj v „nějakém“ jízdním řádu. Pro online rezervace a vyhledávání spojení vlaků, autobusů i trajektů v jihovýchodní Asii se dá použít tento web. Mezinárodní letiště Changi je velmi rušné a spojuje Singapur s více než 300 světovými městy. Na letiště a z letiště se skvěle dostanete městskou hromadnou dopravou, využijte hlavně luxusní metro. Více informací o tom, jak se dostat z letiště a na letiště najdete tady.
Doprava po městě je bezproblémová, skvěle fungují taxíky, stejně tak veřejná doprava ve formě metra MRT (také SMRT) a klimatizovaných čistých autobusů. I místní jsou tlačeni do využívání městské hromadné dopravy, vláda se snaží eliminovat počty aut na silnicích. Singapurská veřejná doprava patří k nejlepším na světě. Informace o tom, jak si zakoupit jízdenky na metro i autobusy, stejně tak mapu metra najdete tady a tady. Pro neomezené možnosti cestování městskou hromadnou dopravou můžete využít také Singapore Tourist Pass, který vám kromě jízdy zdarma MHD umožní i vstup zdarma nebo slevy na vstupné do řady singapurských turistických atrakcí. Více informací o kartě najdete tady. V okolí kolem Čínské čtvrti a řeky Singapor River jezdí zdejší rikši a přes řeku vás bez problémů přepraví čluny, které vyplouvají z několika stanovišť podél řeky.
Vlaky spojují Singapur s většími městy v Malajsii. Pokud chcete jet vlakem do Malajsie, je lepší vydat se nejprve do malajského města Johor Bahru (hraničního města se Singapurem) a odsud až vlakem z nádraží do řady malajských měst. Tento postup je lepší i v případě cestování dálkovými autobusy do Malajsie. Nesmíme zapomenout na trajekty. Trajekty si odsud můžete udělat výlet na indonéské souostroví Riau (z přístaviště HarbourFront Centre nebo Tanah Merah) nebo do malajských měst Pengerangu, Tanjung Belungkor, obě jsou při pobřeží Johorského průlivu.
Chcete-li řídit, stačí Vám mezinárodní řidičský průkaz. Řídí se po britském způsobu vlevo. Cestování po Singapuru ale nemá žádný smysl (MHD funguje výborně) a je drahé, protože vláda se od jízdy autem snaží odradit i místní. Pokud už si auto u místních půjčoven půjčíte, tak pár info. Mýtné se vybírá na řadě míst v centru, platí se automaticky z krabičky umístněného v autě a odečítá se přímo z vaší kreditní karty. Drahé je i parkování, dá se ale platit kartou. Chcete-li jet do Malajsie autem, je opět nejlepší variantou dostat se do pohraničního města Johor Bahru, tady si půjčit auto a cestovat po Malajsii autem, což už to dává větší smysl. Pokud přece jen chcete jezdit po Singapuru autem, více informací tady.
Podmínky pro vstup do země najdete na oficálních vládních stránkách. Singapur má čtyři úřední jazyky: angličtinu, čínštinu, malajštinu a tamilštinu, bez problémů se tak všude domluvíte anglicky. Měnou je singapurský dolar značený SGD, který se dělí na 100 centů. V Singapuru se oproti jiným zemím jihovýchodní Asie dá téměř všude platit platební kartou a je tu široká síť bankomatů. Ve srovnání s jinými asijskými zeměmi je ale Singapur velmi drahý, ať už jde o náklady na bydlení nebo na jídlo. Singapur patří k nejsilnějším ekonomikám světa, je to významné světové finanční i obchodní centrum, které vyrostlo z kdysi velmi rušného koloniálního přístavu. Ekonomiku táhne hlavně vývoz, země se pyšní minimální mírou nezaměstnanosti , silným růstem ekonomiky a velmi vysokou kvalitou života, která v Asii nemá obdoby. Zdejší přístav je druhým největším přístavem na světě. Časové pásmo je +8 UTC, tedy +7 hodin oproti našemu zimnímu času. Protože Singapur leží blízko rovníku, během roku se příliš neliší čas východu a západu slunce. Slunce vychází kolem 6:30 a zapadá kolem 19:30. Zásuvky mají napětí 230 voltů, takže je potřeba adaptér, protože zásuvky jsou britského typu, tedy pro tři hranaté kolíky. Všechny další praktické informace se dozvíte na oficiálním turistickém webu.
Na malé rozloze 700 km² tu žije 5,5 milionů obyvatel, z nichž víc než 70% jsou Číňané, menšinou jsou pak Malajci. Žije tu také početná komunita cizinců, kteří využili velkorysou imigrační politiku země. Většina obyvatel se hlásí k buddhismu. Singapur je jednou z nejhustěji obydlených zemí světa a populace roste hlavně kvůli vysoké míře imigrace. Singapur je na Asii velice čistý, bezpečný, dobře udržovaný a i zdravotnictví je na velmi vysoké úrovni. Riziko malárie je velmi nízké, co se tropických nemocí dále týká, hrozí riziko horečky dengue. Také tu nenajdete žádné chudinské čtvrti plné žebrajících dětí, které můžete znát z jiných asijských zemí. Vším tím může tahle zemička směle konkurovat vyspělým západním zemím. A jak se tohle všechno podařilo? Ne nadarmo se Singapuru říká „město pokut“. Pod vysokými pokutami tu platí třeba zákaz odhazování nedopalků i odpadků na zem nebo přecházení mimo přechod či na červenou. Možná jste slyšeli něco o zákazu žvýkání a s tím spojeného vyhazování žvýkaček na zem. Žvýkačky tu kvůli riziku znečišťování chodníků opravdu nekoupíte, pokud ale máte vlastní žvýkačku, klidně žvýkejte, za to tu opravdu netrestají. Jen ji pak vyžvýkanou raději vyhoďte do koše. Mimochodem Singapur je zemí s největším množstvím poprav na obyvatele. Dá se říct, že úspěchu a spořádanosti dosáhl Singapur právě tím, že stát dohlíží na skoro všechny aspekty života a v žádném případě netoleruje projevy občanské neposlušnosti. A platí to i pro turisty.
Město bylo založeno britskou Východoindickou společností v 2. pol. 19. století a britskou kolonií se stalo roku 1867. Stamford Raffles byl zaměstnancem britské Východoindické společnosti a právě on správně odhadl výhody zdejšího přírodního přístavu na obchodní trase z Číny do Indie, a tak tu založil britskou osadu, která se záhy začala velmi dobře rozvíjet. Pro své velice strategické místo byla tahle zemička pro Brity velmi významná a měli zde i velmi početnou vojenskou posádku. Po 2. světové válce padl Singapur do rukou Japonců, ale pak se zase vrátil do rukou Britů. Roku 1963 se stal součástí Malajsijské federace, ze které kvůli neshodám o dva roky později vystoupil a stal se nezávislým státem, kterým je dodnes.
Singapurská kuchyně je vynikající a kombinuje jak čínskou, tak indickou a malajsijskou kuchyni. Jedí se různé druhy nudlí s mořskými plody, nechybí kari a rýže.Tradičním singapurským ovocem je durian. Doporučujeme vyzkoušet satay, což jsou masové špízy s burákovou omáčkou a kokosovou rýží, dále laksu, což je kokosová kari polévka s nudlemi a krevetami, Fish Head Curry, což je jak už název napovídá rybí kari. Většina obyvatel i turistů se stravuje v jakýchsi tržištích se stánky, které často najdete i ve velkých obchoďácích. Takovým jídelním centrům se říká „hawker food centres“. Konzumace jídel v těchto stáncích je bezpečná. Někdy se liší úrovní hygienické kvality a nesou označení od A do D (A je nejvyšší kvalita). Jedním z nejoblíbenějších takových center je Maxwell Food Centre poblíž Čínské čtvrti. V restauracích, s výjimkou těch luxusních, se spropitné obvykle nedává a ani neočekává.
V Singapuru je vlhké a teplé počasí po celý rok, teploty se pohybují celoročně kolem 30°C. Monzuny tuhle zemi trápí téměř celý rok, velmi často tu tak prší. Většinou se ale jedná o krátké odpolední přeháňky, po kterých se rychle vyjasní. Celkově se dají za nejsušší měsíce považovat únor a červenec, za nejvlhčí prosinec a duben. Za nejvhodnější období pro návštěvu je považováno období od konce února do října. Přesto sem spousta turistů míří i v období vánočních svátků, a tedy i v období dešťů. Tou dobou je ale třeba počítat s opravdu velkým vlhkem, dusnem a častými dešti. Zato se tu právě v zimě koná nejvíce tradičních svátků a slavností, které stojí za návštěvu.
Singapur nabízí širokou škálu různých druhů turistických atrakcí a zábavy.rady a tipy na cesty Najdete tu přírodní kouty, do kterých můžete utéct od vřavy tohohle dynamického velkoměsta. Působivé, luxusní, dynamické i kosmopolitní je zas centrum města kolem přístavu. Vydejte se také do úžasné botanické zahrady či do oceňované singapurské zoo nebo jen odpočívejte na pláži ostrova Sentosa. Najdete tu také historické chrámy, kostely či mešity, které tu v poklidu stojí vedle sebe a Singapur je tak skvělou ukázkou soužití mnoha náboženských skupin v poklidu vedle sebe. Tak pojďmě společně nahlédnout pod pokličku Singapuru. Cesty po světě pro vás připravily podrobného průvodce.
Pro lepší přehlednost a usnadnění vašeho zkoumání Singapuru turistické zajímavosti rozdělíme do několika městských částí. A začneme v centru (Downtown), tedy v místě, kam vaše kroky pravděpodobně zamíří jako první. Singapurský Downtown leží na jihu hlavního ostrova a jde vlastně o jeho historické jádro a zároveň o turisticky nejatraktivnější část Singapuru, ve které strávíte asi nejvíce času. Pro návštěvu centra využijte stanic metra: City Hall, Esplanade, Bras Basah, Raffles Place. Downtown se dá rozdělit na několik částí.
První z nich je Koloniální čtvrť (Colonial District) na severním břehu řeky Singapor River. Centrem je prostranství Padang lemované domy z doby britské správy. Padang byl založen z popudu Stamforda Rafflese jen krátce po založení osady a po dobu britské koloniální nadvlády šlo o skutečné srdce města – hrály se tu kuželky, kriket, jezdily tu kočáry nebo se tu probíraly nejnovější drby a skandály. Ne nadarmo se jedné části Padangu říkalo Scandal Point. Padang je lemován řadou koloniálních budov. Najdete tu třeba budovu Singapurského kriketového klubu (Singapore Cricket Club), která od 2. poloviny 19. století hostila elitu koloniální společnosti. Protože byl Asijcům z rasových důvod vstup do klubu zakázán, založili si svůj vlastní na protější straně – Singapore Recreation Club. Naproti kriketovému klubu najdete koloniální divadlo Victoria Theatre z roku 1862 a koncertní sál Victoria Concert Hall z roku 1905, jehož věžní hodiny v době japonské válečné okupace ukazovaly japonský čas. Před koncertní halou stojí socha Stamforda Rafflese, která je otočena k místu, kde údajně roku 1819 poprvé vstoupil na singapurskou půdu. Pak tu najdete radnici (City Hall) se zajímavým schodištěm a napravo sousedící budovu bývalého nejvyššího soudu (Supreme Court Building) v novoklasicistním stylu.
Okolí Padangu je známé také jako muzejní čtvrť, protože tady najdete celou řadu muzeí a galerií. DBS Singapore Gallery vystavuje díla singapurských umělců, z nichž největší zastoupení mají díla tzv. nanyangského stylu. Další obrazy vystavuje UOB Southeast Asia Gallery. Rozhodně vylezte na střechu Národní galerie (National Gallery), ze které je skvělý výhled na Padang a také na proslulý luxusní hotel Marina Bay Sands. Zmínit musíme také Muzeum asijských civilizací (Asian Civilizations Museum) v novoklasicistní budově z roku 1865, jehož exponáty se věnují původu a vývoji různých asijských kultur. Zajímavá je pak hlavně část s názvem Tang Shipwreck Gallery, která představuje cenný náklad čínského zboží z 19. století, který byl vyzvednut z arabské lodi objevené v roce 1998 u pobřeží Sumatry. Pokud vás zajímá asijská kultura, najděte si na návštěvu tohohle muzea čas. Dalším je Peranakan Museum, jehož exponáty se věnují kultuře Singapuru, Malajsie a Indonésie známé jako Peranakan. To je označení pro etnickou skupinu původních čínských přistěhovalců v jihovýchodní Asii. Pak je tu ještě moderní Singapurské národní muzeum (National Museum of Singapore), které má několik budov a částí. Je v něm k vidění řada exponátů spojených s historií Singapuru.
Další historickou budovou, která tu na vás čeká, je budova starého parlamentu (Old Parliament House) z roku 1827, údajně jedna z nejstarších budov na ostrově. Bronzového slona před vstupem do budovy věnoval Singapuru v roce 1871 thajský král Rama V. Jako parlament budova sloužila až do roku 1999, dnes je v ní sbírka moderního umění (The Arts House). Jako parlament slouží nová parlamentní budova (New Parliament House) na ulici North Bridge Road, která ale není ničím zajímavá. Další budovou je anglikánský kostel St Andrew´s Cathedral, který postavili indičtí odsouzenci a vysvěcen byl roku 1862. Nedaleko kostela najdete barový a restaurační komplex Chijmes (čti čajmz), který často navštěvují v Singapuru žijící cizinci. Severně od Padangu stojí válečný památník Civilian War Memorial vypadající jako čínské hůlky, který připomíná všechny oběti japonské válečné okupace a pod ním se nachází ostatky mrtvých z neoznačených hrobů. Pak je tu ještě jeden kostel, který stojí za zmínku – arménský Church of St Gregory the Illuminator z roku 1835, který sloužil arménské menšině. Jeho součástí je i hřbitov. Jedinečná je i zdejší hasičská stanice (Central Fire Station) z roku 1908 se strážní věží a uvnitř je k vidění sbírka historických hasičských vozů a dozvíte se tu i spoustu informací o singapurských požárech. Další historickou budovou je sídlo singapurské zednářské lóže (Freemasons´ Hall) z 2. poloviny 19. století, která dodnes slouží svému účelu. Zednářem byl mimochodem i Stamford Raffles.
Několika vstupy se můžete dostat do parku Fort Canning Park. Tvrdí se, že z kopce známého jako „Zakázaný kopec“ ve 14. století vládlo několik sultánů a poslední z nich tu má být údajně pohřben (pro Malajce je tak kopec posvátným místem). To první singapurský správce William Farquhar si s posvátností hlavu příliš nelámal a nechal tady postavit roku 1859 pevnost pojmenovanou po generálním guvernérovi Indie, vikomtu Georgi Canningovi. V parku najdete umělecké centrum, bunkr z roku 1939 (Battle Box), odkud spojenci řídili za 2. světové války oblastní operace a dále pak údajný hrob sultána Shaha. Po schodišti z ulice Hill Street se dostanete k Rafflesově terase (Raffles Terrace) s replikou koloniálního vlajkového stožáru a majáku. Pokud máte rádi adrenalin, můžete využít adrenalinovou atrakci G-Max, železnou klec na ocelových lanech, ve které se můžete pohoupat nebo sousední houpačku GX5. Obchodním centrem, kde se můžete dobře najíst, je Clarke Quay (foto pod odstavcem). Zajímavý je také hinduistický chrám Chettiar Temple. Název chettiar připomíná, že byl postaven indickými lichváři v 19. století. Pro tuto oblast využijte stanic metra: Fort Canning, Bras Basah nebo Clarke Quay.
Singapur je rozdělen řekou Singapore River, která v 19. století fungovala jako hlavní obchodní tepna a jezdili po ní lodě známé jako bumboat, které převážely kávu, cukr nebo rýži do skladišť (godown). Později řeku překlenulo několik mostů, třeba velký moderní Esplanade Bridge v ústí řeky nebo Cavenagh Bridge, který spojuje Padang s Finanční čtvrtí (Financial District). Byl postaven roku 1869 indickým odsouzenci a je určen jen pro pěší. Nábřeží řeky je lemováno kavarnami, restauracemi a bary, které dnes sídlí v bývalých nábřežních skladištích. U všech přístavišť na řece koupíte jízdenky na vyhlídkové plavby po řece, které jsou oblíbenou turistickou atrakcí (Singapore River Experience). Levnější variantou je využítí říčních taxíků, které jsou součástí městské hromadné dopravy.
V této části města ještě prozkoumáme oblast kolem hlavní třídy Brah Basah Road, která spojuje ulice Orchard Road a bývalé nábřeží se skladišti. Využijte stanice metra: Brah Basah, City Hall, Dhoby Ghaut. Dominantou této oblasti je legendární hotel Raffles Hotel (foto pod textem). Na místě hotelu nejprve stával nábřežní domek arabského obchodníka, který v roce 1886 koupili dva arménští bratři, kteří už v Malajsii otevřeli podobně luxusní hotel. Během dvaceti let se hotel rozrostl do dnešních rozměrů. A proč je legendární? Jednoduše hostil spoustu významných hostů – německého spisovatele Hermanna Hesseho nebo indického Rudyarda Kiplinga, ale i filmové hvězdy. A také se tvrdí, že v hotelu byl zastřelen vůbec poslední ostrovní tygr, což je ale poněkud nepravděpodobné. A také tu zdejší barman vytvořil slavný ginový koktejl Singapore Sling, jde o ananasový koktejl s ginem (foto v textu). Za války tu pobývali japonští okupanti a po válce pak hotel dost chátral. Byl ale opraven a dnes je jednou z nejkrásnějších budov Singapuru.
Vydejte se rozhodně také na ulici Waterloo Street, kde na vás čekají dva chrámy. Prvním je hinduistický chrám Sri Krishnan Temple a pak o něco známější buddhistický Kwan Im Temple, u kterého se pravidelně modlí stovky lidí. Waterloo Street navazuje na Albert Street a na jejich křižovatce se večer konají trhy, kde koupíte všechno od levných cetek všeho druhu po květiny. Nedaleká ulice Bugis Street bývala kdysi vykřičenou čtvrtí plnou námořníků hledajících prostitutky a dnes tu najdete stánky s rychlým občerstvením známé jako Bugis Village.
V centru zůstáváme, ale přesuneme se do další rázovité singapurské čtvrti, do Malé Indie (Little India) (foto v odstavci a pod ním). Pro průzkum této oblasti využijte stanic metra: Little India, Farrer Park, Jalan Besar. Little India je asi nejrázovitější a kulturně nejzajímavější částí Singapuru. Všude to tu voní orientem, celou čtvrtí vás provází vůně kadidla, kari nebo jasmínu, ze kterého jsou vyrobené různé ozdoby a girlandy. Ženy nosí tradiční pestrobarevná sárí a ochutnáte tu vynikající a levnou indickou kuchyni. A koupíte tu samozřejmě všemožné indické zboží. Hlavní ulicí Little India je Serangoon Road, která pochází z roku 1822 a je vůbec jednou z nejstarších v celém Singapuru. V říjnu/listopadu každý rok se tu koná svátek Diwali, kdy se nejen Serangoon Road, ale i celá čtvrt rozsvítí tisícemi olejových lampiček. Tento svátek se slaví v hinduistickém světě na oslavu vítězství doba nad zlem. Světlo symbolizuje právě vítězství světlé stránky a je demonstrováno v podobně všudypřítomných lampiček. Všechno je tu touhle dobou rozsvícené a ještě silněji než normálně provoněné šafránem a kari. V lednu se zas koná oslava zvaná Pongal, kterou farmáři vzdávají hold bohu slunce Surya a děkují mu za úrodu. Slaví se čtyři dny a svůj původ má v jižní Indii. Na této ulici najdete také velkolepý hinduistický chrám Sri Veeramakaliamman Temple (1. a 2. foto v textu) zasvěcený hinduistické bohyni síly a životní energie, jejíž socha se nachází v modlitebně. Zastavte se na tržišti Tekka Market, kde koupíte potraviny a v prvnímpatře i indické látky a domácí potřeby. Další možnosti nákupů máte na ulici Buffalo Road, kde se prodává koření. Ulice Kerbau Road je zas plná místních kupeckých domů, kde sídlí různé umělecké organizace. Jedinečný je třeba zdejší pestrobarevný dům č. 37, který byl postaven roku 1900 pro bohatého výrobce cukrovinek. Pro Malou Indii jsou právě bývalé kupecké domky zářícími všemi barvami typické a dodávají celé čtvrti její jedinečnost. Některé z nich dnes fungují jako nákupní centrum Little India Arcade, kde máte další možnost nákupů orientálního zboží. Na Dunlop Street je k vidění krásná mešita Abdul Gaffoor Mosque (foto vpravo) z roku 1907 se slunečními hodinami a na Cuff Road zas najdete domek místného kořenáře, kde ho o víkendu můžete sledovat při práci (čp. 2). Na ulicích Sam Leong Road a Petain Road najdete několik zachovalých peranakanských kupeckých domů. Krásným chrámem je také Sri Srinivasa Perumal Temple z konce 19. století s pěknou vstupní branou se sochami různých inkarnací Višny a nedaleko od něho pak leží buddhistický chrám Sakaya Muni Buddha Gaya postavený thajským mnichem. U vstupu je k vidění obří Buddhova stopa a 15 metrů vysoká socha Buddhy krásně osvícená stovkami světýlek. Zadním vstupem se dostanete do Buddhovy sochy. Zatočit si můžete kolem štěstí, které vám napoví vaši budoucnost.
Ulice Kampong Glam (někdy také Arab Street) má název podle stejnojmenné malajské osady. Tady nakoupíte další orientální zboží – proutěné či kožené zboží, šperky a spoustu dalšího. Pro její návštěvu využijete stanic metra: Bugis, Nicoll Highway, Jalan Besar. Hlavním svatostánkem muslimské komunity v Singapuru je Sultánova mešita (Sultan Mosque) stojící na místě mešity z roku 1825. Zajímavá je její kupole obložená dny skleněných lahví. Pokud vás zajímá malajsijská kultura, zastavte se v Malajském kulturním centru (Malay Heritage Centre), kde se dozvíte o tradiční výstavbě lodí nebo o životě místních rybářů. V okolí ještě zmíníme dvě další mešity – Malabar Mosque postavenou pro malou jihoindickou muslimskou komunitu a Hajjah Fatimah Mosque s minaretem naklánějícím se na stranu, kterému se díky tomu přezdívá „Singapurská věž z Pisy“. Mešita je z roku 1846 a nese jméno bohaté obchodnice, která její stavbu zafinancovala.
A pokračujeme do další specifické singapurské čtvrti, kam taktéž musíte zavítat. Jde o Čínskou čtvrť (Chinatown). Rozkládá se mezi ulici Eu Tong Sen Street, Neil Road, Maxwell Road, Cecil Street a řekou Singapur. Jde o rozlohu asi 2 km². Čínské čtvrtě jsou poměrně běžné ve všech velkých světových městech mimo území Číny, ve kterých žije početná čínská komunita. Takže pokud jste některé Chinatown navštívitili třeba ve Spojených státech, tušíte asi, jak bude vypadat i to zdejší Chinatown. Čínští přistěhovalci budují své čtvrtě jako kulturní a obchodní centrum pro svou komunitu, staví tu své chrámy a obchody nabízejí čínské zboží a nechybí ani čínské restaurace. Pro návštěvu Čínské čtvrti využijete stanic metra: Chinatown, Telok Ayer, Outram Park, Tanjong Pagar, Clarke Quay. A co tady stojí za vidění? V prostoru tří starých kupeckých domů se nachází Čínské kulturní centrum (Chinatown Heritage Centrum) s exponáty věnujícími se těžkému životu čínských přistěhovalců v posledních 200 letech. Centrum působí hodně jako etnografické muzeum. Je tu k vidění třeba zrekonstruované krejčovství, obytné prostory, o které se dělili lidé z nejnižších společenských vrstev a je tu i expozice představující noční život v Čínské čtvrti v poválečné době. Vaší další zastávkou by měla být ulice South Bridge Road, kde najdete tři velkolepé chrámy. Sri Mariamman Temple je nejstarší hinduistický chrám v Singapuru postavený roku 1843 přistěhovalci z Indie na místě provizorního přístřešku. Poté byl několikrát renovován. Dnes je to velmi zvláštní stavba s majestátní vstupní bránou a sochami různých mýtických postav. V říjnu a v listopadu se u chrámu koná festival Theemithi, při kterém tu můžete pozorovat lidi, jak se procházejí po rozpáleném uhlí. Chrám Buddhova zubu (Buddha Tooth Relic Temple) (foto v textu) je nová budova postavená roku 2007 a je pěknou ukázkou čínské buddhistické architektury. Ve zdejším muzeu se nacházejí relikvie oslavující Buddhu – jeho kost nebo jazyk. Samotná relikvie Buddhova zubu se nachází v obrovské stúpě ze zlata, do které smí vstoupit jen mniši. Buddhův zub byl údajně nalezen ve zbožné stúpě v klášteře v Barmě, jehož opat navštívil Singapur a rozhodl se, že by to bylo nejlepší místo pro umístění této relikvie. V interiéru chrámu uvidíte nespočet Buddhových soch, modlící se věřící i chrámovou čajovnu. Součástí je i buddhistické kulturní centrum s texty vypravujícími Buddhův příběh a je tu i relikviář s údajnými zbytky Buddhova mozku a jater a dalších částí jeho těla. Vydat se můžete i na střešní zahradu lemovanou sochami Buddhy a je tu také 5 metrů vysoké modlitební kolo, které při každé otáčce vyzve k modlitbě. Zelenkavá budova se dvěma minarety nacházející se hned vedle chrámu Sri Mariamman Temple je jedna z nejstarších mešit ve městě, Jamae Mosque. Mísí v sobě západní i východní prvky. Naproti chrámu Sri Mariamman Temple najdete starý čínský bylinkářský obchod Eu Yan Sang Medical Hall, prodávající nejen bylinky, ale i všemožné čínské zvířecí údajně léčivé produkty. Mrkněte sem spíš jen pro tu atmosféru. Rozhodně ale nekupujte zázračné produkty ze zvířat, protože kvůli tomu zbytečně a bezúčelně umírají zvířata (mnohdy chráněná). Pokud máte problémy s erekcí, rozdrcený nosorožčí roh vám s tím určitě nepomůže. Za rušné ulice Čínské čtvrti se skvělými možnostmi nákupu i občerstvení jsou považovány Sago Street a Smith Street. Hlavními obchodními třídami Čínské čtvrti jsou New Bridge Road a Eu Tong Sen Street. Vydejte se také na ulice Bukit Pasoh Street a Keong Saik Road, kde můžete vidět tradiční čínské klanové domy. Galerie Singapore City Gallery se věnuje vývoji a historii tradičních kupeckých domů, kdy tu je k vidění třeba model centrální části města s řadou kupeckých domů. Kupecké domy můžete vidět i na ulici Amoy Street, nedaleko které najdete pěkný čínský chrám Sian Chai Kang Temple. Další svatostánky různých náboženství najdete na Telok Ayer Street. Je tu třeba čínský metodický kostel z roku 1889 (Chinese Methodist Church). Na stejné ulici pak stojí za zmínku krásně zdobený chrám Thian Hock Keng Temple a v nedaleké pagodě je dnes kavárna. Svatyň je tu ale mnohem víc, než jen tyto zmiňované, ostatně spoustu dalších svatyní najdete po celé Čínské čtvrti. Pěkný klanový dům najdete na stejné ulici a jmenuje se Ying Fo Fui Kun. A v Čínské čtvrti ještě upozorníme na Baba House, což je paranakanský dům z přelomu 19. a 20. století, jehož interiér je možné navštívit v rámci prohlídek s průvodcem a musíte si to rezervovat včas. V interiéru domu uvidíte nádherný oltář, poslední svého druhu v zemi, krásně zdobenou rodinnou síň či hlavní ložnici. Pokud máte rádi čaj, můžete navštívit některou z čínských čajoven, kdy třeba Tea Chapter nebo Yixing Yuan Teahouse nabízejí kurzy, během kterých se o čaji dozvíte téměř všechno.
Na Čínskou čtvrť navazuje Finanční čtvrť (Financial District) (foto pod odstavcem), kterou poznáte podle mrakodrapů. Využijte stanice metra: Raffles Place, Telok Ayer a Downtown. Za centrum čtvrti se považuje Raffles Place. Pokud si chcete užít výhled z některého ze singapurských mrakodrapů, vydejte se na komplex One Raffles Place, kde funguje střešní bar 1-Altitude. V budově Fullerton Building, na místě staré pevnosti, dnes sídlí luxusní hotel. V parku Merlion (foto v odstavci) najdete stejnojmennou sochu singapurského národního symbolu, Merliona, jakési ryby se lví hlavou, což má připomínat námořní minulost města. Pokud hledáte skvělé stravovací možnosti, vydejte se do tržnice Lau Pa Sat. To je z Finanční čtvrti asi všechno.
Pokud se podíváte na jakékoliv fotky Singapuru, vždycky je na nich asi nejatraktivnější singapurská část, a to singapurský přístav a nedaleká zátoka Marina Bay (foto pod textem). Využijte stanic metra: Bayfront, Downtown, Promenade. To je část, kterou rozhodně nesmíte vynechat. Skýtá ono typické singapurské panorama, které můžete vidět na všech prospektech lákajících k návštěvě Singapuru. Dominantou celého Singapuru je ikonický hotel a kasino Marina Bay Sands (foto v textu a pod ním), luxusní mrakodrap sloužící jako hotel, který proslul hlavně svým střešním bazénem, ze kterého přímo shlížíte na Marina Bay. Jedinečná je tak hlavně střešní terasa s bazénem. Vyhlídkové plošině se říká SkyPark, a abyste ji mohli navštívit, můžete si zakoupit předraženou vstupenku , ubytovat se v hotelu nebo navštívit některou ze střešních restaurací. Ikonický 150 metrů dlouhý bazén, který je bezpochyby nejslavnější atrakcí, můžou využít jen ubytovaní hosté. Ikonická je ale i hotelová vstupní hala ve tvaru pyramidy. V hotelovém komplexu je ale i několik restaurací, muzeum a nákupní pasáž (foto pod textem). Každý večer před hotelem můžete pozorovat světelnou show Spectra, kdy se krásně nasvítí fontány a kašny (denně ve 20 a 21 hodin, o víkendu i ve 22 hodin).
Druhou proslulou turistickou atrakcí Singapuru, společně s hotelem Marina Bay Sands, je zahradní areál Gardens by the Bay South (foto pod odstavcem), který taktéž nechybí na žádném ze singapurských turistických prospektů. Najdete ho hned vedle hotelu Marina Bay Sands a zaujme svými obřími skleníky, v nichž můžete vidět středomořskou a africkou flóru, africké baobaby a ve druhém pak rostliny tropických lesů s 35 metrů vysokou horou porostlou všemožnou tropickou flórou. Součástí je i zahrada Supertree Grove s jakýsimi stromy s hustými korunami porostlé různými popínavkami a orchidejemi. Dva nejvyšší stromy spojuje vyvýšený chodník OCBC Skywalk. V noci se stromy nádherně osvítí a nabízení bezplatnou světelnou show (v 19:45 a 20:45). Další atrakce, kterou musíte navštívit.
V Marina Bay ještě zmíníme futuristickou budovu, ve které sídlí Red Dot Design Museum, které zaujme hlavně zájemce o design a architekty. Konají se tu také víkendové řemeslné trhy, které ukazují právě práci zdejších designerů a řemeslníků. Velkému prostranství známému jako Marina Centre dominuje zvláštní modernistický komplex Esplanade-Theatres on the Bay, který je tvořen koncertním sálem, divadelními sály, galerií, knihovnou, ale je z něho také pěkný výhled na Finanční čtvrt a Marina Bay Sands. V zátoce Marina Bay se dále nachází obří vyhlídkové ruské kolo Singapore Flyer (foto v textu), které bylo ještě donedávna největším ruským kolem na světě. Dnes je už se svými 162 metry jen největší v Asii.
Hlavní nákupní třídou ve městě plnou luxusních obchodů a skvělých nákupních možností je 2 kilometry dlouhá Orchard Road. Je tu několik luxusních nákupních pasáží. Zdejší budova Cathay Building je sídlem nejstarších singapurských a malajských kin a uvnitř je kromě kina také galerie Cathay Gallery věnující se právě historii tohoto řetězce kin. Na Orchard Road najdete také palác Istana, který je rezidencí singapurského prezidenta. Jde o bílý palác, který od roku 1869 sloužil jako sídlo britských guvernérů. Každou první neděli v měsíci v 17:45 probíhá střídání stráží. Další možností vidět tradiční domy prvních peranakanských obyvatel máte na ulici Emerald Hill Road. Jsou postaveny v tzv. čínském barokním stylu, mají barevné keramické obklady, vyřezávané lítací dveře a pěkně zdobená průčelí. Dnes v nich většinou sídlí restaurace. V 55. patře nákupní pasáže ION Orchard je vyhlídková plošina, ze které se můžete kochat výhledy na Singapur. Dalším historickým hotelem je Goodwood Park Hotel, který od roku 1900 sloužil německým cizincům žijícím v Singapuru, za války pak jako ubikace okupujících japonských vojáků a po válce soudní dvůr pro válečné zločince. Dnes patří mezi nejstylovější singapurské hotely. Velkou turistickou atrakcí v okolí Orchard Road je pak prestižní botanická zahrada (Botanic Gardens) (foto v odstavci a pod ním), která je dokonce zapsána na seznamu UNESCO. Jde o poměrně rozsáhlý komplex, jehož počátky sahají už do roku 1859, kdy se tu začal pěstovat kaučuk. Do zahrady se vstupuje přes bránu Taglin Gate kolem jezera Swan Lake. Dále narazíte na chodník v korunách stromů (Walk of Giants) či zázvorovou zahradu s řadou exotických zázvorovníků. Botanická zahrada ale hlavně láká na svou Národní orchidejovou zahradu, která je její největší chloubou a uvidíte tady orchideje všech tvarů a barev, které jste určitě ještě nikdy neviděli. Pak je tu ještě deštný prales, další jezero Symphony Lake, kde se občas konají koncerty nebo je tu ještě zahrada se slunečními hodinami. Zároveň je v celém areálu několik budov z koloniálních dob.
U botanické zahrady opustíme centrum Singapuru, které je tou turisticky nejnavštěvovanějších částí tohohle městského státu. I mimo Downtown ale najdete několik zajímavých míst, kam už ale tolik turistů nemíří. Pokud si chcete užít singapurskou přírodu a máte už těch mrakodrapů dost, vyrazte do přírodní rezervace Central Catchment Nature Reserve, která se rozkládá v deštném pralese v nejdivočejší části ostrova. Čeká tu na vás kromě fauny a flóry deštného pralesa ještě několik vodních nádrží a turistické stezky, z nichž jedna vede i na nejvyšší singapuskou horu Bukit Timah. No...horu, ona má výšku jen 164 metrů. Bukit Timah je zároveň jednou z rezidenčních čtvrtí. Kromě dobrých možností nenáročných procházek džunglí v dosahu velkoměsta tu můžete navštívit muzeum v bývalé Fordově továrně (Former Ford Factory), kde Britové za 2. světové války podepsali kapitulaci Japoncům. Fordova automobilová továrna na tomhle kopci byla vůbec první automobilovou továrnou v celé jihovýchodní Asii, ale fungovala jen asi rok za 2. světové války. Muzeum se věnuje víceméně japonské okupaci a s ní jsou tak spojené i zdejší exponáty. Co se týká turistických stezek, nepočítejte s tím, že se někde budete prodírat džunglí jako v Amazonii. Jsou tu celkem čtyři stezky, barevně značené, které vedou po dřevěných chodníčcích i asfaltových cestách a jsou vhodné i pro rodiny s dětmi. Většina turistů volí červenou trasu vedoucí na kopec Bukit Timah. Řekněme, že tahle přírodní rezervace je taková exkurze do džungle pro ty, kteří nejsou vskutku žádnými velkými dobrodruhy.
Na okraji rezervace pak najdete další velkou singapurskou turistickou atrakci a tou je zoologická zahrada. Singapurská zoo se těší velké popularitějak mezi místními, tak turisty. Najdete v ní víc než 300 druhů zvířat, které se nacházejí ve velmi atraktivních výbězích. Za zmínku stojí třeba Fragile Forest, kde se projdete mezi lemury kata nebo lenochody, a dále pak Frozen Tundra s ledními medvědy. Orangutani na vás čekají v části Great Rift Valley. Po celý den se tu koná spousta akcí včetně krmení zvířat. Velkou atrakcí je pak zdejší Noční safari (Night Safari), kdy vás autobus proveze areálem, ve které lze vidět celou spoustu zvířat a je to uděláno vskutku velmi atraktivně, takže budete určitě nadšeni. Součástí je i představení Noční tvorové. Noční safari funguje denně od 19:15 do půlnoci a dá se do něj vstoupit i pěšky. Přes den (tj. od 10-19:15) pak funguje Říční safari (River Safari), které kombinuje zoo s akváriem a představuje faunu sedmi velkých světových řek a zemí, kterými protékají. Je tu spousta nádrží s krokodýly a aligátory a všemožnými vodními tvory z řek Kongo, Mississippi, Ganga, Nil a Mekong. Pak je tu skleník s pandami velkými a pandou červenou a pak je tu ještě areál Amazonia, kde vás vezmou loďkou na zdejší „Amazonku“. K Amazonii patří i část Amazon Flooded Forest s kapustňáky, piraňami a dalšími amazonskými vodními tvory. Na návštěvu zoo si nechte minimálně půl dne. Veškeré praktické informace pro návštěvu a možnost různých kombinovaných vstupných najdete na oficiálních stránkách zoo.
Vydáme se teď skokem na sever Singapuru k Johorskému průlivu, který Singapur dělí od pevninské Malajsie. To je pořád ještě málo civilizovaná část Singapuru, ve které najdeme deštný prales i mangrovové porosty. V této části stojí za zmínku dvě atrakce. První je válečný hřbitov Kranji War Cemetery, kde odpočívá řada spojeneckých vojáků, kteří padli při obraně Singapuru. Je tu pohřbena celá řada neznámých vojáků, ale i dva první prezidenti nezávislého Singapuru. Druhou zajímavostí je pak přírodní rezervace Sungei Buloh Wetland Reserve, která láká na rozlehlé mangrovové bažiny, které jsou protkány sítí dřevěných chodníčků. Je odsud krásný výhled na Johorský průliv a na malajské město Johor Bahru. Tahle rezervace nadchne hlavně ornitology, kteří tu mohou pozorovat všemožné asijské ptáky. K dispozici je tu několik pozorovatelen, z nichž nejvyšší je Aerie, která nabízí krásný pohled z výšky. V místních potocích můžete při troše štěstí zahlédnout i krokodýly.
Na východě ostrova pak najdete dvě singapurská předměstí. Geylang je singapurská čtvrť se silným malajským vlivem. Je tomu tak už od 19. století, kdy sem za prací do továren na zpracování kokosu a citronové trávy přijíděli Malajci i Indonésané. Dnes tu tak můžete hlavně ochutnat malajsijskou kuchyni, ale část Geylang Serai má zároveň i pověst čtvrti červených luceren, ve které jsou neononami označené nevěstince. Centrem zdejší malajsijské kultury je tržiště Gelyang Serai Market, kde ve dvou patrech koupíte látky, sladkosti i tradiční malajské pokrmy jako třeba rempeyek, což jsou smažené placičky s buráky a kořením. Naproti tržnici je nákupní komplex Joo Chiat Complex s obchůdky nabízejícími batiky, hedvábí, bylinné preparáty či malajskou hudbu. Na ulici Koon Seng Road pak najdete skvěle zrekonstruované staré peranakanské kupecké domy, v domě č. 320 je tradiční lékárna Ann Tin Tong Medical Hall. Ulice Joo Chiat Road spojuje Geylang se sousední čtvrtí Katong. Tam za zmínku stojí historický peranakanský dům Katong Antiques House, jehož majitel nasbíral skvělou sbírku různých etnografických exponátů týkajících se peranakanské kultury. Musíte se s ním domluvit, aby vás do domu pustil. Ve čtvrti Katong dodnes žijí potomci původních čínských imigrantů, kteří sem přišli v 15. až 17. století a jsou známí jako kultura peranakan. Můžete tu ochutnat vynikající kuchyni včetně laksy (nudle v kokosové omáčce), ve zdejších obchůdcích si můžete koupit tradiční suvenýry.
V nejvýchodnější části ostrova najdete městskou čtvrť Changi. V ní najdete Muzeum Changi, které se věnuje internačním táborům zřízeným Japonci za 2. světové války a nachází se v budově zdejšího vězení, které stojí na místě válečného internačního tábora. Expozice dokládá nesnesitelné útrapy vězněných spojeneckých vojáků a připomíná hrůzy 2. světové války. Na vězeňském nádvoří je k vidění dřevěná kaple s oltářem vyrobeným z použitých nábojnic. V okolí vězení pak uvidíte koloniální vojenské budovy, které stále slouží armádě. Pak je tu ještě pláž Changi Beach, která je součástí Changi Beach parku, jenž nabízí možnosti pikniku přímo u pláže. Je tu spousta stánků s občerstvením. A také odsud můžete pozorovat letadla přistávající na/či odlétající z nedalekého mezinárodního letiště Changi.
Z východu jedeme na západ ostrova, což je z velké části průmyslová oblast, kterou se ale v délce asi 9 km táhne kopcovitý pás zvaný Southern Ridges. Ten nabízí příjemné možnosti nenáročných pěších túr. Jednou turistickou možností je chodník v korunách stromů, který začíná za muzeem Reflection at Bukit Chandu (věnuje se opět japonské okupaci), ze kterého uvidíte řadu typických singapurských stromů (třeba skořicovníku). Zajímavý je i zdejší pěší viadukt Alexandra Arch připomínající list stromu, který navazuje na Lesní chodník (Forest Walk). Výšlap můžete podniknout i na kopec Telok Blangah Hill skýtajícím výhled na ostrov Sentosa a také na kopec Mount Faber, ze kterého jezdí lanovka na populární ostrov Sentosa (viz níže). Zmíníme ještě zábavní park Haw Par Villa, který vlastně ani moc nedokážeme popsat. Nabízí přehlídku pestrých soch různých lidských i zvířecích postav z čínské mytologie a legend umístěných do různých scenérií. Jsou tu znázorněny různé folklórní scénky a v tunelu s názvem Deset dvoran pekla je představa pekla a toho, co se děje po smrti. Je to poměrně oblíbená turistická atrakce. Lanovka na Sentosu má přestupní stanici u kulturního centra HarbourFront Centre, jehož součástí je obří nákupní centrum VivoCity, které nabízí kromě nakupování i vynikající možnosti občerstvení. Z přístavu u HarbourFront Centre jezdí trajekty k indonéskému souostroví Riau, takže pokud plánujete i Indonésii, tohle je jedna z možností. Využijte stanici metra Harbourfront.
Další čtvrtí je Jurong, která nabízí další velkou singapurskou turistickou atrakci. Tou je ptačí park Jurong Bird Park, který ve čtyřech obřích průchozích voliérách nabízí jednu z největších světových přehlídek ptáků. Jsou tu ale i menší výběhy, třeba skvělé Tučňáčí pobřeží s replikou lodi mořeplavce Vasco de Gamy a také se tu konají různá krmení a představení. Ve voliéře věnující se ptákům jihovýchodní Asie zažijete třeba simulovanou bouři a ve voliéře Waterfall Aviary se projdete kolem 30 metrů vysokého vodopádu obklopeného vodními ptáky. Návštěva stojí za to, nechte si na ni alespoň 2 hodiny. Ve čtvrti Jurong ještě najdete Singapurské vědecké centrum (Singapore Science Centre), které se zaměřuje hlavně na děti a mládež, kterým se snaží interaktivně vysvětlit všemožné záležitosti ze světa genetiky nebo astronomie. V přilehlém divadle Omni-Theatre, kde mají kino IMAX promítající přírodovědecké filmy, je také observatoř, kde o pátcích probíhá bezplatné pozorování oblohy. Pokud jste pivaři a chcete ochutnat to singapurské, tak bezpochyby nejznámější singapurskou značkou piva je Tiger a je možné navštívit pivovar Asia Pacific Breweries, kde se vaří nejen Tiger, ale třeba i Guinness. Uvidíte, kde se pivo vaří, plní a na závěr dostanete zdarma ochutnat.
Pokud Vám po návštěvě centra a ostatních zmiňovaných atrakcí ještě pořád zbylo dost peněz, tak musíte vyrazíte na další oblíbené místo Singapuru. Na ostrov Sentosa. Jde o jeden z ostrovů v okolí hlavního singapurského ostrova a za války sloužil jako britská vojenská základna. Dneska je luxusním letoviskem skýtajícím celou spoustu zábavních atrakcí, jsou tu golfové resorty, vily miliardářů a také možnosti plážového povalování na plážích při Indickém oceánu. Jak jsme zmiňovali výše, na ostrov Sentosa se dostanete lanovkou z kopce Mount Faber (se zastávkou u komplexu HarbourFront Centre), ale dojdete sem i pěšky po dřevěném chodníku vedoucím od nákupního centra VivoCity (na konci dřevěného chodníku je informační centrum, kde si vyzvědněte bezplatnou mapu) a pak sem ještě jezdí jednokolejka (monorail) z VivoCity nebo autobus č. 123 z ulice Orchard Road. Po ostrově Sentosa funguje bezplatná doprava autobusy, turistickým vláčkem a jednokolejkou. Všechny praktické informace o tom, jak se dostat na Sentosu a co tu vidět najdete na oficiálních stránkách. Doporučujeme vyrazit sem mimo víkendy a prázdniny a také koupit si požadované vstupenky online a dopředu.
Hlavní atrakcí Sentosy je zdejší zábavní resort Resorts World Sentosa, což je rozsáhlý komplex kombinující kasino, akvárium, vodní park a filmové studio Universal. Tak čím mám začít. Zábavní park Universal Studios Singapore (1. foto v odstavci) láká v duchu amerických filmů na pohádkové hrady a do sedmi tématických zón - od starověkého Egypta přes Jurský park po animovaný film Madagaskar, ve kterých na vás čekají tématicky laděné zábavní atrakce, které je možné všechny využít v rámci jednorázového vstupného. V areálu na vás kromě horských drah a podobných atrakcí čekají i pouliční umělci. Druhou součástí komplexu je S.E.A. Aquarium a námořní muzeum (Maritime Experiential Museum) (2. foto v odstavci). Akvárko přirozeně láká na ryby a mořské tvory, a to z deseti různých ekosystémů. Ryby jsou umístěny do velmi pěkných expozic – třeba zrekonstruovaného vraku nebo skvělé obří Ocean Gallery. Součástí námořního muzea je úžasně zrekonstruovaná arabaská plachetnice (dhow) Jewel of Muscat z 9. století, která byla postavena bez jediného hřebíku a Singapur ji dostal jako dar od Ománu, odkud plula 68 dní. Další součástí tohohle zábavního resortu je vodní park Adventure Cove Waterpark. Je to vodní park obohacený o vodní živočichy. U Duhového útesu (Rainbow Reef) můžete šnorchlovat s hejny velkých ryb, můžete se plavit po Dobrodružné řece (Adventure River) a nechybí tu samozřejmě nespočet vodních skluzavek a tobogánů. No a konečně je v tomhle resortu ještě Delfíní ostrov (Dolphin Island), kde si nadužijete těchto úžasných ryb. Pokud Vás zajímá, jak všechny atrakce vypadají, co všechno se v resortu dá dělat a jaké jsou ceny vstupného do jednotlivých částí, všechny tyto informace najdete tady.
Zábava na Sentose ale nekončí. Mají tu muzeum voskových figurín Madame Tussauds, které se ale hlavně věnuje asijským hercům. Velkou zajímavostí patřící k muzeu je plavba lodí (Spirit of Singapore) po osvětlené řece, během které budete projíždět kolem modelů různých budov nebo dioramatu znázorňující singapurský život, kdy herci sehrávají okamžiky z klíčových singapurských dějin. A pak na Sentose ještě můžete vyzkoušet různé adrenalinové atrakce – lanovka Skyride vás vyveze na kopec, ze kterého se v malých vozících svezete dolů zábavnou dráhou Luge. Megazip Adventure Park zas láká na lanový skluz z vrcholu kopce na malý ostrůvek za oblíbenou pláží Siloso Bay. Můžete si tu také skočit bungee jumping (AJ Hackett Sentosa),kdy si můžete skočit na laně z 50 metrů vysokých věží propojených nahoře mostkem. A ještě je tu zábavní park Kidzania, který děti milují, protože si tady mohou vyzkoušet celou spoustu různých profesí.
Velkou atrakcí ostrova Sentosa jsou také zdejší pláže. Pláže tu jsou celkem tři, uměle vytvořené navozením tun běžového písku. 1,5 km dlouhá je pláž Siloso Beach (dostanete se sem jednokolejkou, stanice Beach Station), asi nejnavštěvovanější ze všech (na Sentosu ročně zamíří 20 mil. turistů, takže jako je dost plná). Všechny pláže jsou od sebe v docházkové vzdálenosti. Za pláží Siloso Beach najdete starou pevnost Fort Siloso, vybudovanou v 80. letech 19. století za účelem ochrany západní strany Singapuru. Pevnost je doplněna figurínami vojáků a uvnitř můžete navštívit třeba kapitulační místnosti (Surrender Chambers), věnujíc í se nejprve britské a později japonské kapitulaci. Pak je tu Palawan Beach a nejklidnější Tanjong Beach s malým ostrůvkem. Pláže nabízejí nespočet možností provozování všemožných adrenalinových vodních sportů. Každý den ve 20 hodin večer můžete vidět dvě světelné show – Wings of Time (jen kousek za pláží Siloso Beach) a Crane Dance (kousek za akvárkem v rezortu).
Když už mluvíme o těch pláží, tak ne všechny pláže jsou jen na Sentose. K Singapuru patří i další ostrovy, které nabízejí mnohem víc klidu a také skvělé pláže. Třeba ostrovy St. John's Island nebo Lazarus Island, které jsou společně propojené dřevěným chodníkem. Na St. John´s se dostanete trajektem z mola Marina South Pier. Nejsou tam téměř žádné ubytovací možnosti, takže stihněte trajekt zpátky. Na jihovýchodě hlavního ostrova je ještě East Coast Beach lemující v délce 15 km největší singapurských městský park. Rozhodně nesmíme zapomenout na ostrov Pulau Ubin. Na něj se dostanete asi 10 minut trvající jízdou lodí z terminálu lodí Changi Point Ferry Terminal. Je to skvělý tip na jednodenní výlet. Je to civilizací jen minimálně dotčený ostrov, kde uvidíte, jak vypadal Singapur v minulém století. Dnes tu na rozloze cca 10 km² žije asi stovka obyvatel. Ti obývají dvě poslední signapurské původní vesnice (kampong), které jsou velkou turistickou atrakcí ostrova. Název ostrova v překladu znamená „žulový ostrov“ a v minulosti se tu těžila žula. Je to také velmi oblíbené místo u potápěčů, kteří sem jezdí za korály zdejšího korálového útesu plného podvodního života. Ostrov leží v severovýchodním cípu Singapuru v Johorské úžině. Skvělé jsou i ostrovní pláže.
A tím jsme vyčerpali všechno, co o Singapuru víme. Při jeho návštěvě máte z čeho vybírat, že?
Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.
Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.
Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.
Vaše Cesty po světě