Porto

  Porto není možná tak půvabné jako Lisabon a může působit poměrně průmyslovým dojmem, přesto zdejší nábřežní čtvrť Ribeira při řece Douro skýtá spoustu pěkných míst, díky kterým se dočkala zápisu na seznam UNESCO. Porto sice nenabízí žádné věhlasné skvosty, ale přesto tu najdete pěkné architektonické památky, muzea, ale i pláže. Tak procestujte portugalské Porto s Cestam po světě.

  Porto, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce Porto, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce

  Porto je druhé největší portugalské město s populací necelých 290 tisíc obyvatel. Celá metropolitní oblast jich má něco kolem 2,3 milionů. Porto je moderní město na břehu Atlantiku při ústí řeky Douro, zároveň ale také nejprůmyslovější oblast celého Portugalska. V minulosti bylo přístavní město významně spojeno s portugalskými zámořskými objevy a pocházel odsud také jeden z nejslavnějších portugalských králů.

  Porto, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce

  Tento článek je součástí našeho rozsáhlého průvodce po Portugalsku. Ten doporučujeme k pročtení před Vaší cestou kamkoliv v Portugalsku. Dozvíte se tam třeba o historii Portugalska, stejně tak tam najdete průvodce po všech dalších částech této nejzápadnější evropské země.

  NÁŠ TIP: Akční letenky do Porta právě nabízí Pelikán! Letenky ale také můžete zakoupit přímo přes portugalské aerolinky TAP Portugal.

  Porto má mezinárodní letiště asi 13 km od města a dostanete se z něho linkou metra E do centra města. Porto, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodceVíce informací tady. Cesta trvá asi 30 minut. Do Porta se ale v klidu dostanete také vlaky a autobusy z jiných portugalských měst. Hlavní památky v centru města projdete pěšky, pokud se ale budete chtít svézt městkou hromadnou dopravou, tak tu můžete využít linky autobusů, tramvají (včetně historických) a také metra, stejně tak pár lanovek a říční taxi jezdící mezi Ribeirou a Vilou Nova de Gaia. Stejně tak v létě můžete využít výletní plavby po Douru. Vše o cestování metrem se dozvíte tady. MHD můžete využívat s dobíjecí kartou Andante, na kterou si zakoupíte počet jízd a můžete ji opakovaně dobíjet. Pokud plánujete cestování MHD i návštěvu turistických atrakcí, zvažte zakoupení turistické karty Porto Card, která vám umožní cestování MHD zdarma i slevu na vstup do muzeí i památek. Před průzkumem města doporučujeme nahlédnout do turistické mapy města, abyste se lépe zorientovali.

  Porto, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce Porto, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce Porto, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce Porto, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce


  Porto - radnice Camara Municipal, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce Putování po Portu začneme na jedné z tříd, která se dá považovat za hlavní. Avenida dos Aliados (první foto v textu) s náměstím Praca da Liberdade je široká třída s řadou kaváren a restaurací, jezdeckou sochou krále Petra IV. Portugalského či sochou slavného rodáka, básníka a politika Almeidy Garretta. Na třídě narazíte na budovu portské radnice Camara Municipal (druhé foto v textu) z 20. století a budovu zdejšího nádraží Estacao de Sao Bento (druhé foto pod textem), což je vůbec jedna z nejhezčích budov v celém městě a zároveň jedno z vůbec nejhezčích nádraží na světě.Porto, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce Budova ze začátku 20. století je zdobena typickými portugalskými kachlemi zvanými azulejos, jejichž výjevy se věnují historii zdejší dopravy i portugalské historii. Pokud si chcete koupit nějaké regionální produkty, řemeslné výrobky nebo bylinky, zamiřte na tržiště Mercado do Bolhao na ulici Rua Formosa. Kousek od tržnice stojí za zmínku kaple Capela das Almas de Santa Catarina (někdy také Santo Ildefonso) (první foto pod textem). Kostel z 18. století je krásně zdoben typickými azulejos, dlaždicemi, které zpodobňují výjevy z bible jako je smrt sv. Františka z Assissi či utrpení sv. Kateřiny. Torre dos Clérigos je 75 metrů vysoká barokní věž a vynikající vyhlídkové místo. Byla dokončena v 2. polovině 18. století a můžete ji navštívit a kochat se výhledy na celé Porto. K věži přiléhá kostel Igreja dos Clérigos. Většina portských architektonických památek, stejně jako tato věž a kostel, se řadí k baroknímu slohu a většinou jsou výsledkem práce portského architekta Nicolau Nasoniho. Poblíž věže vás musíme upozornit na knihkupectví – ano, opravdu, na knihkupectví. Knihkupectví Lello & Irmao na Rua das Carmelitas muselo být místem, kde se inspirovala J. K. Rowlingová pro psaní knih o Harrym Potterovi. Velkolepé secesní knihkupectví z roku 1906 je jakoby z Bradavic vypadlo. Skýtá dřevěné stěny a jedinečné točité schodiště a prostě si tady musíte připadat jako ve světě slavného čaroděje. Protože je dnes knihkupectví spíš turistickou atrakcí, platí se do něho vstupné.

  Porto - Capela Almas, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce Porto - nádraží Estacao de Sao Bento, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce

  Kousek od parku Jardim da Cordoaria najdete pěknou neoklasicistní budovu, která je dnes Centro Portugues de Fotografia, tedy místo, kde se vystavují fotografie v rámci obměňovaných výstav. Budova od 18. do 2. poloviny 20. století sloužila jako vězení. U parku je také kostel Igreja do Carmo z 18. století s krásným interiérem zdobeným tradičními azulejos i zlacenými rytinami, které jsou ukázkou typického portugalského rokoka. Zajímavostí je, že hned vedle se nachází druhý kostel, Igreja das Carmelitas. Ale protože zdejší zákon kdysi říkal, že kostely vedle sebe nesmí mít stejné zdi, tak byl mezi oba kostely vměstnán nejužší dům v celém Portugalsku, který není široký víc než jeden metr a žilo se v něm až do roku 1980. Nedaleko výše zmiňovaného parku je také Museu Nacional Soares dos Reis, vůbec nejlepší muzeum ve městě. Toto muzeum umění bylo založeno roku 1833 a byly do něho umístěny exponáty ze zrušených klášterů. Muzeum od roku 1940 sídlí v původně královském sídle Palácio das Carrancas. Muzeum je pojmenováno po sochaři Soares dos Reis, který tvořil na konci 19. století. Muzeum nabízí zajímavou sbírku užitného a dekorativního umění, jako jsou zlaté šperky, portugalské sklo, keramika i oděvy, paravány či lakované skříňky z Dálného východu. V Portu je hned několik městských parků, my zmíníme Jardim do Palácio de Cristal, kterému dominuje Křišťálový palác z 2. poloviny 19. století. V něm se konají různé kulturní události a je tu i kavárna.

  Na pahorku nad řekou nad starým městem (foto pod odstavcem) se tyčí katedrála Sé (foto pod odstavcem), původně románská, dnes barokní, a od ní se vám naskytne moc pěkný výhled. Booking.com Stavba katedrály začala ve 12. století a tvoří ji severní věž se zvonem a také krásné interiérové křížové chodby ozdobené barokními azulejos. Z chodby vede žulové schodiště do kapitulní síně (Sala Capitular), taktéž krásně zdobené. Součástí katedrály je dále pokladnice (Tesouro) zdobená zlatem a stříbrem. Vstup do katedrály je zdarma, vstup do křížových chodeb, síně i pokladnice je zpoplatněn. V katedrále se ženili portugalští králové, slavný Jindřich Mořeplavec tady byl v roce 1394 pokřtěn. Na jedné straně katedrály se rozkládá bývalý středověký biskupský palác Paco Episcopal (foto pod odstavcem). Palác je postaven ve stylu pozdně barokním a rokokovém a je jednou ze známých portských budov. Jeho základy spadají už někdy do 12. stoleí, rozšířen byl v 16. a 17. století a o století později barokně upraven. Biskupové v něm sídlili až do 20. století. Za katedrálou najdete muzeum Casa-Museu Guerra Junqueiro, což je dům spisovatele a básníka Manuela Guerra Junqueira, který tvořil na přelomu 19. a 20. století. Spisovatel celý život sbíral iberské a islámské umění a jeho dům, dnes muzeum, nabízí jedinečné exponáty keramiky, skla, glazovaného nádobí či šperků a oděvů. Krom expozice se tu konají kulturní akce či vystoupení fada.

  Porto - katedrála Sé a biskupský palác, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce Porto - katedrála Sé a biskupský palác, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce Porto - katedrála Sé a biskupský palác, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce Porto - katedrála Sé a biskupský palác, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce

  A míříme na nábřeží řeky Douro, kterému se říká Ribeira. Je to nejzajímavější a zároveň nejnavštěvovavnější část Porta a zdejší historické centrum patří od roku 1996 na seznam UNESCO. Je to místo, které v Portu rozhodně nesmíte minout. Dominantou Ribeiry je velkolepý most krále Ludvíka I. (Ponte Dom Luís I) (foto pod odstavcem), ikona celého Porta. Most má dvě patra, v tom dolním jezdí auta, po horním patře jezdí metro, ale stejně tak je most určen pěším mířícím do městské části Vila Nova de Gaia, proslulé vinařské oblasti. Most tedy spojuje tuto vinařskou oblast a historickou Ribeiru. Obě strany řeky i promenáda Cais da Riberia jsou lemovány nespočtem barů, restaurací a kaváren, ale naskytne se odsud i pěkný výhled na výletní lodě plující po Douru. Most postavil student Gustava Eiffela, Théophil Seyrig, mezi lety 1881 a 1886 (sám Eiffel postavil sousední ocelový most). Kousek od řeky dále najdete dům Casa do Infante, ve kterém se údajně v roce 1394 narodil nejslavnější portugalský král, Jindřich Mořeplavec. V 17. století dům prošel velkou přestavbou. Budova nejprve sloužila jako královská celnice, později mincovna a dnes je v ní městský archiv a muzeum s archeologickými nálezy.

  Porto, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce Porto - most krále Ludvíka I., co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce Porto - most krále Ludvíka I., co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce

  O něco dál od mostu se nachází kostel Igreja de Sao Francisco, tedy kostel sv. Františka, původně ze 14. století a postavený v gotickém slohu, který byl v 18. století skvostně rokokovně přestaven. Za vidění tak stojí zdejší zlacený interiér, ale pod kostelem také najdete katakomby s kostnicí, ve které se lidé pohřbívali až do roku 1845. S kostelem sousedí budova burzy Palácio da Bolsa, jehož velkolepost jen dokládá bohatství, kterého město v 19. století dosáhlo. V této úžasné klasicistní budově s maurským zdobením se obchodníci a bankéři scházeli od roku 1862, kdy byla budova dokončena. Do paláce je vstup zpoplatněn, uvidíte v něm třeba salón Salao Árabe inspirovaný slavnou Alhambrou v Granadě. Interiér je skutečně velkolepý. Zdarma se pak dostanete na nádvoří Patio das Nacoes, na kterém je zlatnictví i vinný bar. Pokud vás zajímá umění, tak pro vás ještě zmíníme muzeum Santa Casa da Misericórdia do Porto s výstavou plastik, šperků a obrazů z doby od 15. do 18. století. Přiléhá k němu kostel.


  Podél nábřeží vedou promenády, ze kterých si dosytosta užijete velkolepu řeku Douro. Z Ribeiry je to asi 2 km k moři do Foz do Douro. Cestou minete hlavně několik muzeí – prvním je Museu das Alfandegas v budově neoklasicistní celnice z 2. poloviny 18. století, které líčí historii Porta, zdejšího obchodu a průmyslu. Jehou součástí je také Muzeum dopravy a komunikací, které ve věnuje vývoji motorových vozidel a k vidění je tu i první auto v Portugalsku, které sem přivezli z Francie. Druhým muzeem je Muzeum portského vína (Museu do Vinho do Porto), kde se dozvíte vše o historii obchodu s portským vínem a o tom, jak se ze zdejšího portského stal nejvýznamnější portugalský vývozní artikl. O portském víně se zmíníme ještě jednou níže. V Museo do Carro Eléctrico (Muzeum tramvají) zas můžete vidět nejstarší portugalskou tramvaj z roku 1872 i jiné historické tramvaje. Moderní budovou nepříliš typickou pro město je Casa da Música z roku 2005 a její vzhled se těžko popisuje. Konají se tu koncerty, jsou tu obchody i restaurace. Dále tu najdete proslulý kostel Igreja de Sao Martinho do Cedofeita, jehož původ prý sahá až do 6. století (doložit se dá ale až 12. století), což z něho činí nejstarší kostel na celém Pyrenejském poloostrově. Dnešní budova je románská a pochází ze 13. století. Další moderní budovou v těchto místech je Muzeum současného umění (Museu de Arte Contemporanea – Fundacao Serralves). Zaměřuje se na díla nejen portugalských umělců od 60. let minulého století do dneška. K muzeu přiléhá také park s bylinkovou zahradou i pastvinami pro kozy. Po parku jsou rozesety umělecké exponáty.

  Porto - Foz do Douro, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce A podél řeky Douro jsme se dostali až k pobřeží, přesně do luxusního portského předměstí u pláže Foz do Douro. Tato čtvrť leží při ústí Doura do Atlantiku (foto vpravo). Najdete tu pevnost Castelo de Sao Joao, od které se táhnou kilometry zátok a pláží lemovaných bary, restauracemi a zdejší promenáda Avenida do Brasil je v létě centrem portského nočního života. Na druhém konci čtvrti je pevnost Castelo do Queijo, tedy sýrová pevnost, která byla postavena na balvanech připomínajících sýr.

  A poslední zastávku při putování po Portu uděláme v městské čtvrti Vila Nova de Gaia (foto pod textem),portské víno - Porto, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce do které se dostanete přes most krále Ludvíka I. z Ribeiry. I na jejím nábřeží najdete promenády, restaurace a bary a na řece můžete vidět tradiční loďky barcos rabelos, které se tu kdysi používaly k přepravě sudů s vínem. Pokud se vám sem nechce jít pěšky, kromě tramvaje sem můžete využít i lanovku Teleférico de Gaia, která vás od mostu Luise I. doveze až sem. Vila Nova de Gaia je v podstatě synonymem portského vína a centrem obchodu s ním. Tak a tady je malá přednáška o nejdůležitějším portugalském vývozním artiklu. Portské víno pochází z Porta a nese tak jeho jméno. Jedná se o dezertní víno, kdy víno je obohacené o vinný destilát (brandy), díky kterému se v procesu fermentace cukr mění na alkohol. Toto víno je o dost sladší než řada jiných vín a má i větší podíl alkoholu (okolo 20%). Vyrábí se výhradně z hroznů pěstovaných v regionu Douro v okolí stejnojmenné řeky, kdy toto území je třetím nejstarším chráněným vinařských regionem v Evropě. Existují různé druhy portského - červené i bílé. Nejdostupnějším druhem je Ruby, zraje tři roky a není vhodné k archivování (časem nezískává na kvalitě). Dalším druhem je Tawny, vyrobené z červených hroznů. Časem se jeho barva díky uchovávání v dřevěných sudech, které mají možnost větrat, mění na zlatohnědou. Colheitas je nejkvalitnějším portským vínem a zraje mezi 7 – 20 lety. Když se podíváte do čtvrti Vila Nova de Gaia, čekají na vás desítky vinařských domků a skladů. Téměř všechny nabízejí ochutnávky vín i prohlídky sklepů, dozvíte se tu všechno o výrobě portského a samozřejmě byste si nějakou tu lahvinku pravého portského měli odvézt jako suvenýr. Tady nabízíme přehled vinařství, která nabízejí prohlídky i možnost zakoupení vín – Cálem, Graham´s, Ramos Pinto, Sandeman nebo Taylor, Fladgate a Yeatman. Pro více info navštivte jejich weby.

  Porto, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce Porto, co navštívit a vidět v Portu, turistické atrakce, průvodce

  V Portu se konají samozřejmě i různé kulturní události, před cestou se tak koukněte na oficiální stránky města, kde najdete nejen kalendář kulturních akcí, ale i další informace o Portu. V Portu se můžete vydat i na fotbal, na zdejším stadionu Estádio do Dragao hraje FC Porto, které má za sebou několik velkých úspěchů. Pokud jste fanoušky fotbalu můžete se vydat na některé z domácích utkání nebo si stadion prohlédnout v rámci prohlídek. Více info o prohlídkách tady. V Portu se také koná celá spousta festivalů. 23. – 24. července je to Festa de Sao Joao, na počest sv. Jana Křtitele, patrona města. Koná se tu tou dobou spousta koncertů, v noci po obloze plují lampiony štěstí a o půlnoci se na Praca da Ribeira koná ohňostroj. V červnu se v rámci Festas da Cidade slaví příchod léta, v rámci kterého se konají koncerty, taneční vystoupení, závody veteránů či regat, ale i výstavy panenek, maličkých domečků a vláčků. Také se tu koná v únoru uznávaný mezinárodní filmový festival fantasy a sci-fi filmů – Fantasporto. A 24. srpna je to pak svátek sv. Bartoloměje, jehož součástí je procesí do Foz do Douro završené očistnou koupelí a plný různých rituálů.

  Když už jsme zmínili portské víno, tak zmíníme ještě další kulinářské speciality typické pro Porto. Jí se tu hodně ryby a mořské plody, ale typické jsou také dršťky (tripas), které se připravují dušené s klobáskou a bílými fazolemi. O dršťkách se říká, že kdysi místní králi Jindřichu Mořeplavci darovali veškeré maso a na ně zbyly jen dršťky, které se tu dochovaly dodnes. Typický je také francesinho, steakové maso s klobásou a šunkou v chlebu polité roztaveným sýrem a pikantní omáčkou (z vína či piva), takový portský sendvič. Existuje ale samozřejmě spousta jeho úprav. Místním dezertem je Natas do ceu, pohár s vrstvou drobenky, krému a polevy z vaječných žloutků. Oblíbeným drinkem je Portonic, který je nejčastěji tvořen bílým portským vínem a tonikem.


  A zmínkou o portských pochoutkách ukončíme naše putování po portugalském Portu. Pokud máte více času a nechcete svou návštěvu omezit jen na samotné město, můžete se vydat i na průzkum dalších míst v severním Portugalsku. I po nich Vás provede náš průvodce.

 • A kam se vydáte, až prozkoumáte Porto?  Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.


  O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

  Vaše Cesty po světě