Opolsko podle nás sice nepatří k nejatraktivnějším regionům Polska, přesto ale skýtá velmi pěkná místa. Nabízí divoké přírodní rezervace a chráněné krajinné oblasti poseté jezery i řekami, nechybí tu historické hrady, zámky, paláce a další architektonické počiny, které stojí za vidění. Spokojeni budou i milovníci pěší turistiky a cyklisté, vede tudy totiž nespočet turistických tras a cyklotras. Ve zmiňovaných jezerech se dá i vykoupat. V průběhu let se na území mísily vlivy polské, české, německé a pohraniční kultury a díky tomu je Opolské Slezsko známé svými unikátními tradicemi a zajímavými zvyky. Zde můžeme ještě okusit regionální speciality, zúčastnit se lidových obřadů, poznávat již zapomenutá řemesla nebo sledovat život pravěkého slezského venkova prostřednictvím návštěvy skanzenu.
Opolské vojvodství je nejmenším z 16ti polských vojvodství. Leží na jihu Polska při hranicích s českým Olomouckým a také Moravskoslezským krajem, a dále pak s těmito polskými vojvodstvími, se kterými putování po tomto regionu můžete spojit. Jde o turistickými atrakcemi nabyté Dolnoslezské vojvodství, Lodžské, Slezské a Velkopolské vojvodství. Hlavním městem vojvodství je Opolí (polsky Opole). Návštěvu tohoto regionu doporučujeme spojit s některými z výše uvedených regionů Česka nebo Polska. I po nich totiž stejně podrobného a kvalitního průvodce najdete na našem cestovatelském portálu Cesty po světě.
Historicky se jedná o část Slezska, později o Opolské knížectví, které se vyvinulo z rozdrobeného Slezska. V jeho držení se střídali čeští, polští, pruští i rakouští panovníci. Obyvatelstvo se germanizovalo po získání území Pruskem, rozvíjel se těžký průmysl. Po první světové válce došlo k několika slezským povstáním, po nichž Opolsko připadlo Prusku, potažmo Německu. Právě odsud začal v záři 1939 útok na Polsko a během této války byli opolští Židé zcela vyhlazeni v koncentračních táborech. Asi 10% populace tvoří etničtí Němci a německé tradice i němčina tu mají silné zázemí.
Z gastronomických specialit kraje vyzkoušejte opolskou klobásu zymlok, buchty (kynuté knedlíky vařené v páře), noky, sliszki (makové buchty sypané perníkem) nebo kandybal, nápoj z medu a citronu. Panckraut je směs mrkve, brambor, zelí a škvarků. Tradiční je také bílá tlačenka z obce Górki, říká se jí presswurst.
Naše putování po turistických zajímavostech tohoto kraje začneme v hlavním městě Opolí (Opole). Město má necelých 130 tisíc obyvatel a patří k nejstarším v Polsku. Leží na řece Odře a turisty láká hlavně na architektonické historické památky. V minulosti tu stávala historická tvrz, ze které se dodnes dochovala pouze 42 metrů vysoká Piastovská věž z přelomu 13. a 14. století. Je jednou z nejstarších pevnostních památek v Polsku. Samotná tvrz byla zbořena ve 20. století kvůli nákladnému provozu. V Opolí najdete nespočet kostelů, z nichž katedrála Povýšení sv. Kříže je jednou z hlavních atrakcí města. Byla postavena v 15. století na místě, kde od začátku 11. století stával dřevěný kostel. Katedrála má dvě 73 metrů vysoké věže. V jejím interiéru najdeme mauzoleum místních piastovských knížat. Nejstarším kostelem ve městě je kostel Panny Marie Bolestné a sv. Vojtěcha z 10. století, k jehož barokní přestavbě došlo v 18. století. Centrem města je náměstí Rynek, které si zachovalo středověký ráz a k vidění tu jsou nějaké ty historické domy. Hlavní budovou na náměstí je neorenesanční radnice z 19. století, jejímž vzorem byl slavný florentský palác Vecchio. Před radnicí stojí historický pranýř. V jedné své části Opolí připomíná Benátky. Řeka Mlynówka je kanálem a domky kolem ní mají takovou tu nezvyklou benátskou atmosféru. Vypadají totiž, jako by vyrůstaly z vody. Tato část města je skutečně nazývána Benátky. V noci jsou krásně osvícené domy na starém korytě řeky Odry a některé domy dokonce přežily druhou světovou válku. Jde třeba o tzv. božnici, bývalou židovskou neoklasicistní modlitebnu nebo bývalou nemocnici sv. Alexe. Její cihlová kaple z 15. století ukrývá starobylé varhany z kláštera v Czarnowąsech. Zmínit chceme i opolské nádraží z konce 19. století. Je to skvělý architektonický počin kombinující neogotické, neorenesanční, secesní i neoklasicistní prvky. Pověstná je také místní akustika. Jen kousek u nádraží začíná hlavní opolská třída, pěší zóna, Krakovská ulice. Židovskou historii města dokládá bývalá synagoga z 19. století v neoklasicistním stylu. Na ostrově Bolko pak najdete docela dobrou zoologickou zahradu, která jako jediná v Polsku chová kalifornské lachtany. Historické exponáty z oblasti archeologie, umění i etnografie pak můžete vidět v Městském muzeu.
Vydáte-li se jen kousek za hranice Opole, narazíte na Muzeum opolského venkova, které leží v Opolí-Bierkowicích. Jde o velmi pěkný skanzen lidových staveb, který dokládá, jak už název napovídá, život na opolském venkově od 17. do 19. století. K vidění tu jsou vesnické chalupy, stodoly, sýpky, kostel, kovárna, vodní i větrný mlýn. To vše vybaveno dobovým nábytkem i zařízením.
Vyrazme dál, tentokrát do města Nisa (Nysa). Bylo založeno v 10. století a láká hlavně na sakrální památky. Po třicetileté válce tu byla postavena pevnost, která ale nepřežila napoleonská vojska. Velké škody pak na městské architektuře napáchala také Rudá armáda drancující město. Za vidění tu stojí bazilika sv. Jakuba a sv. Anežky, jeden z největších gotických chrámů v celém Polsku. Jeho interiér láká na soubor cenných náhrobních sochařských děl z 15. až 18. století, také na hlavní oltář, ale i křtitelnici z konce 15. století. V kostele je také pochováno osm vratislavských biskupů. Na baziliku navazuje nikdy nedokončená gotická zvonice, ve které je sbírka kostelních předmětů zvaná Poklad sv. Jakuba. Za války je zachránil místní farář. Za pěknou budovu ve městě pak platí Dům městské váhy (Sukiennicza 2) ze začátku 17. století, která bývala v minulosti bohatě zdobená ve stylu holandské renesance. Z této výzdoby se ale dodnes dochovaly už jen fragmenty. Najdete tu také pozůstatky pruské pevnosti, z jejichž nejzajímavějších částí zmíníme bastion sv. Hedviky (sw. Jadwigi) v ulici Piastowska nebo Fort Wodny v ulici Powstańców Slaskich. U města Nisa pak najdete Niskou přehradu (Jezioro Nyskie) (foto pod odstavcem), údolní nádrž na řece Kladská Nisa s 2 km dlouhou hrází. Nádrž je oblíbeným rekreačním místem, je tu pláž, většinou narvaná. Tak byla i v září, kdy jsme tu byli my, a to i přesto, že voda byla pěkně zelená. Po hrázi také vede skvělá asfaltová stezka. Přehrada je bohatá na ryby, které jsou oblíbeným gastronomickým lákadlem místních restaurací.
Troufneme si říct, že hlavní turistickou atrakcí Opolského vojvodství je velkolepý zámek Moszna. Pro svou podobnost se slavným Disneyho hradem se mu také přezdívá „polský Disneyland“ a jde o jeden z nejnavštěvovanějších polských zámků a jeden z nejkrásnějších ve Slezsku. Ví se, že tu hrad stával už ve středověku, datování přesné doby jeho vzniku je ale nejasné. Existují také teorie, že dříve hrad patřil německým templářským rytířům. Jeho dnešní podoba pochází z konce 19. století, kdy byl rekonstruován po požáru. V následujících letech byla vybudována dvě boční křídla, východní křídlo v novogotickém a západní křídlo v novorenesančním stylu. Do roku 1945 ho vlastnili němečtí majitelé. Co v zámku přežilo nájezd Rudé armády, bylo po válce přemístěno do zámku v Pštině (Pszczynie). Později tu sídlily různé instituce vč. ústavu pro mentálně postižené. V zámku je 365 místností a jeho střechu tvoří na 99 věžiček. Láká romantické duše na svou pohádkovou podobu. Je skutečně skvostný a společně se svým zámeckým parkem a přilehlým lesoparkem se stezkami patří k hlavním turistických atrakcím Opolského vojvodství. Interiér je možné navštívit v rámci prohlídek s průvodcem pouze v polštině, zas ale tak zajímavý není. Prohlídka trvá asi 40 minut a projdete několika zámeckými místnostmi včetně kaple. Exteriér a park ovšem rozhodně za vidění stojí. V zámku se také konají kulturní a umělecké akce.
Městečko Pačkov (Paczków) bylo založeno ve 13. století a o století později bylo obestavěno dvojitými hradbami o délce 1,2 km a výšce až 7 metrů. Toto opevnění se zachovalo dodnes. Součástí je i 19 dochovaných bašt a tři vjezdové brány s věžemi. Toto mohutné opevnění dalo také Pačkovu přezdívku „slezské Carcassonne“. Nejstarší a nejmohutnější věží je 30 metrů vysoká Vratislavská věž, která funguje jako rozhledna. Další pevnostní věží je věž na Kladské bráně z přelomu 14. a 15. století, která bývala hladomornou. Součástí zdejšího opevnění je i opevněný kostel sv. Jana Evangelisty ze 14. století. Na náměstí (Rynek) stojí klasicistní radnice z 19. století s historickým jednacím sálem a také hodinovou renesanční věží. Ve starých budovách historické plynárny ze začátku 20. století se nachází Plynárenské muzeum (Muzeum Gazownictwa). Plynárna dodávala plyn městu až do roku 1977. Jde o jediný objekt, ve kterém se v Polsku dochovaly celé přístroje pro výrobu plynu. Záležitost pro nadšence do techniky.
Městečko Krasiejów by mohlo zajímat milovníky paleontologie. Právě v Opolsku totiž paleontologové objevili nejstarší kostru dinosaura na světě. Byl tady založen JuraPark, další významná turistická atrakce Opolska. Jde o stále aktivní archeologické naleziště, paleontologické muzeum a děti budou nadšeny hlavně z více než stovky unikátní figur všemožných dinosaurů v životní velikosti. Zdejší scenérie připomíná juru, dobu, ve které dinosauři žili, včetně rekonstrukce triasového jezírka a velmi dávné fauny. K vidění je tu i největší evropská sbírka kostí, zábavní park i hřiště pro děti. Všechny potřebné informace o otevírací době, atrakcích i cenách vstupného zjistíte tady.
Zmíníme také zámek Niemodlin původně z 13. století, který ale potřebuje nutně rekonstrukci. Byl postaven za účelem ochrany celé opolské provincie. Hrad v Otmuchówě byl postaven v 16. století v renesančním stylu, o století později přestavěn barokně. Až do začátku 19. století byl sídlem vratislavských biskupů.
Zajímavou krajinou s vulkanickými vyvýšeninami je Hora sv. Anny. Hora je 408 metrů vysoká a na jejím vrcholu se nachází stejnojmenné poutní místo s klášterním komplexem františkánů, křížovou cestou a kalvárií. Historie poutního místa sahá do 16. století. Dále je tu k vidění vulkanický čedičový sloup, který je ukázkou výtoku magmatu z kráteru. Na památku padlých Němců během jednoho ze slezských povstání tu nacisté před válkou vybudovali amfiteátr. Byl určen pro 7 tisíc sedících a 20 tisíc stojících osob, za podiem byl vstup do mauzolea. To pak ale Rudá armáda vyhodila do vzduchu. Poté zas vznikl pomník polským obětem stejné bitvy, později se ale stal památníkem všech polských bojů a dnes se mu říká Památník povstalců. Dnes je Hora sv. Anny chráněnou historickou památkou a jedním z oblíbených turistických cílů Opolska.
Další zastávku uděláme v městečku Břeh (Brzeg). Leží na levém břehu Odry a jeho historie se datuje do 13. století, kdy bývalo trhovou a rybářskou osadou. Stával tu také knížecí dvůr, později přestavěný na pevnost, která byla následně přestavěna na dnešní renesanční zámek. Zrekonstruován byl po válce. Zámek je tvořen třemi zámeckými křídly, bránou a renesanční zahradou. Uvnitř najdete sbírku slezského umění od gotiky po baroko, jednou se sbírek je také kolekce náhrobků dynastie slezských Piastovců. Svůj pomník tu má i pes knížete Jiřího II. To vše ukrývá Muzeum slezských Piastovců (Muzeum Piastów Slaskich). Nechybí samozřejmě kostely a také renesanční radnice z 16. století s dvoupatrovým podloubím a rokokovou jednací síní. Na náměstí, kde stojí radnice, najdete i další pěkné historické domy.
V 19. století si v Opolsku budovali svá velkolepá panská sídla různí šlechtici. Z těchto budov se po revoluci v roce 1989 staly státní budovy i hotely. Z těch nejzajímavějších jmenujme Kamien Slaski, pozdně barokní zámek z přelomu 17. a 18 století, který býval sídlem několika šlechtických slezských rodů. Je tu také svatyně a pěkný anglický park. Příjemnou zastávkou může být také Palac Lucja v Zakrzówě. Leží v parku u rybníka a býval německý sídlem postaveným v roce 1845. Dnes funguje jako hotel a restaurace. Nedaleko něho se nachází zřícenina hradu ze 14. století. Zajímavá je i rezidence v Pawlowicích. Pochází také z 19. století a vystřídalo se v ní několik německých majitelů. Dnes funguje taktéž jako hotel.
Zajímavou krajinou je Stobrawská chráněná krajinná oblast (Stobrawski Park Krajobrazowy). Jde o území v délce asi 60 km, které zahrnuje část údolí řeky Odry, ale i rybníčky a lesy, které tvoří 78% plochy. Zajímavá je také zdejší chráněná fauna a flóra. Oblast je rozdělena do několika rezervací. Je to skvělé místo pro pěší turistiku i cyklistiku, najdete tu několik turistických stezek. Hranice parku sahá k Odře, ale na jejím území se nachází několik menších řek, které dotvářejí zdejší scenérie. Zdejší řeky a rybníky nadchnout také vášnivé ornitology. Na území parku se ale nachází také řada obcí, z nichž některé lákají na méně zajímavé architektonické památky. Nejzajímavější obcí je Pokój, ve kterém je nepříliš udržovaná francouzská zahrada a anglický park se sochami a památníky, na ostrůvku uprostřed rybníka lze vidět zříceninu tzv. čajového salónku z 18. století Jen nedaleko Winne Góry zas najdete Svatyni Matyldy z 19. století, kterou nechal vystavět místní kníže pro svou matku, zemřelou ženu a syna. V obci Zagwizdzie se nachází komplex památkových budov původní hutě z 18. století zřízené pruským králem Fridrichem II. Velikým. Vodní kovárna je součástí komplexu zpřístupněného návštěvníkům. Při procházce lesem směrem na jih od Ladzy najdeme památník německého hajného Willeho Müllera zavražděného pytláky v roce 1925. Pěkný je třeba také hrázděný kostel v obci Radomierowice z konce 18. století. V Karlowicích je pak zajímavý zámecký komplex, u kterého jsou vidět i pozůstatky středověkého hradu. Zámek pochází ze 14. století a postavila si ho zdejší šlechtická rodina. V okolí pak najdete také několik zřícenin středověký hradišť. Podrobné informace v češtině o parku se dočtete tady a turistický leták si pak můžete stáhnout v angličtině tady.
Poslední zastávkou v Opolském vojvodství budou Opavské hory, další chráněná krajinná oblast. Leží na jihozápadě regionu, nejvyšší horou je Biskupia Kopa (889 m. n. m.), plná jedinečných přírodních krás. Turistická stezka vedoucí na vrchol zcela jistě uspokojí milovníky pěších výletů. Z kopce je pěkný výhled na českou i polskou stranu. Po těžbě nerostného bohatství tu zůstala řada výkopů (Piekielko, Morskie Oczko). Zajímavá je také zdejší fauna a flóra, při troše štěstí tu můžete spatřit třeba rysa. Typický je hlavně hornatější terén v nadmořské výšce od 400 do necelých 900 m. n. m. Součástí je také několik lesních rezervací a také menší obce, více či méně zajímavé. Zmíníme třeba františkánský klášter v Prudnik-Lesu, v Jarnoltóweku je zas pěkný zámecký komplex obklopený parkem, Hlucholaz yjsou lázeňským městečkem a křížovou cestou vedoucí na Parkovou horu. Oblastí vede několik barevně značených turistických stezek. Podrobné informace o této oblasti se v češtině dočtete tady.
Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.
Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.
Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.
Vaše Cesty po světě