Kootenays nebo také Kootenay Rockies je rozlehlý a turisticky atraktivní region na východě kanadské provincie Britská Kolumbie. Je to oblast na východě navazující na velkolepé kanadské Skalisté hory. Průzkum této oblasti tak můžete skvěle spojit právě s hlavním turistickým lákadlem Kanady, národními parky Skalistých hor, ale také můžete prozkoumat i jiná místa Britské Kolumbie. Naše obsáhlé průvodce vás provedou po všech atraktivních místech Kanady. Turistický portál s dalšími typy v regionu Kootenays pak najdete tady.
Kootenays je vskutku zajímavým regionem Kanady. Nabízí úžasnou horskou krajinu se zasněženými vrcholky hor, horskými jezery, řekami i proslulými horskými průsmyky. K tomu je to ideální oblast pro odpočinek, najdete tu totiž obrovské množství horkých minerálních pramenů, které doslova svádějí návštěvníky k tomu, aby v jejich příjemně teplé vodě strávili pár chvil. Region nabízí všemožné možnosti outdoorových aktivit, od pěší turistiky přes rafting až po vynikající možnosti lyžování a snowboardingu.
Definice toho, kde přesně tato oblast začíná a končí, není pro nás až tak zásadní. My se budeme jednoduše věnovat oblasti východně od Osoyoos až k hranicím BC s Albertou, v severní části pak od Revelstoke na západě ke Skalistým horám na východě. Přesné vymezení můžete vidět na mapě.
První zastávku uděláme u městečka Grand Forks, jehož hlavní atrakcí historický skanzen Hardy Mountain Doukhobor Village s nějakými těmi pozůstatky historické vesnice. Obdobných historických parků najdete po celé Kanadě spoustu. Asi 25 km od města pak leží jezero Christina Lake (foto v textu), oblíbená rekreační oblast s dobrou písčitou pláží a možnostmi vodních radovánek. Město Rossland bývalo kolem roku 1900 významným zlatokopeckým městem. Nejzajímavější turistickou atrakcí je tak připomínka této minulosti, dávno zavřené zlaté doly Le Roi Gold Mine s přilehlým historickým muzeem. Součástí návštěvy je i tunel měřící celkem 100 km. Dozvíte se tu zajímavosti o zdejších geologických podmínkách i technické detaily. Kopce protkané starými cestami a opuštěnými železničními tratěmi jsou dnes velmi oblíbené také u milovníků horské cyklistiky, kterých se tu prohání houfy. Jen kousek odsud pak v provinčním parku Nancy Greene najdete lyžařské středisko Red Mountain Resort, který je v zimě rájem lyžařů (110 sjezdovek), v létě milovníků horských kol i pěších turistů.
Město Castlegar (první foto pod textem) je spíše než turistickým centrem dopravním uzlem, je tu mimo jiné významné regionální letiště. Město v minulosti proslulo hlavně působením tzv. duchoborců, jihoruské sekty, která se projevovala výrazným pacifismem a ignorováním zavedené liturgie, díky čemuž musela uprchnout z Ruska. Kolem roku 1899 se tu nacházelo několik takových osad o asi 60-ti obyvatelích. Této problematice se tu dnes věnuje už jen zdejší muzeum Doukhobor Village Museum. To ukrývá řadu artefaktů těchto obyvatel, jako jsou domácí předměty, zemědělské náčiní či archivní fotografie. Další připomínku této sekty najdete na zdejším ostrově Zuckerberg Island, na který se dostanete po 90 metrů dlouhém visutém mostě (foto vpravo). Jde o skanzen Zuckerberg Island Heritage Park (druhé foto pod textem), který nese jméno po duchoboreckém učiteli, který tu postavil kolem roku 1931 pravoslavnou kapli a další budovy.
Město Creston láká na svůj pivovar a také na malé muzeum Stone House, které je známé svou replikou kánoe z oblasti Ktunaxa, které jsou k vidění jen ve východním Rusku. To dokládá, že se sem dávní lidé vydávali z Asie přes Beringovu úžinu.
A jsme u 100 km dlouhého jezera Kootenay, které dalo celé oblasti jméno. Stručnou zastávku uděláme na břehu jezera v městečku Boswell, které proslulo takovou výstředností. Tou je zdejší Glass House, dům postavený výhradně ze sklenic od balzamovací masti. Ano, čtete dobře. Dům po sobě zanechal v roce 1952 jakýsi David Brown, který se věnoval pohřebnictví. V domě na břehu jezera žil až do své smrti a po něm i jeho potomci. Určitě je to zvláštnost, která stojí za krátkou zastávku. Osada na břehu jezera zvaná Kootenay Bay nenabízí žádné zajímavosti, nicméně sem velmi pravděpodobně při putování po Kootenay zamíříte. Tady totiž končí silnice vedoucí po východním pobřeží a jezdí odsud trajekty přes jezero (foto v textu) do osady Balfour na západním břehu jezera, odkud se pak můžete vydat dál. Trajekty jsou zdarma, cesta trvá asi 40 minut a z lodi se vám naskytnou malebné výhledy na jezero lemované horami. Už jen za tu projížďku to stojí. Až dorazíte na druhý břeh jezera, můžete se vydat za odpočinkem do lázeňského městečka Ainsworth Hot Springs (foto v textu), které láká na jedny ze spousty horkých minerálních pramenů v BC. Areál tvoří jeden venkovní bazén, zajímavější je pak ale zdejší jeskyně s horkými prameny, v které se také můžete vykoupat. Kousek odsud je pak provinční park Cody Caves, který nadchne milovníky jeskyní. Ty tu můžete navštívit v rámci asi 20-ti minutových prohlídek s průvodcem. Velmi malebným městem u jezera je Kaslo. Je lemováno horami a mnohými je považováno za nejkrásnější vesnici v BC. Ve městě najdete dřevěné domky se zahrádkami a hlavní atrakcí je pak kolesový parník, nejstarší v Severní Americe, kterému se říká SS Moyie. Ten od roku 1898 převážel lidi, ale také železnou rudu podél těžařských tras. Uvnitř lodi je k vidění expozice starožitností a uměleckých předmětů. V létě se tu koná jazzový festival. Pokud se z Kasla vydáte na východ po silnici 31A, můžete dorazit do takového městečka duchů, do Sandonu, které v minulosti proslulo těžbou stříbra. Dnes tu opravdu skoro nikdo nežije, zato si tu můžete udělat dobrou představu o tom, jak to tu v době největší slávy vypadalo. Fungovalo tu 24 hotelů, 23 salonů a také tu velmi prosperovala jakási čtvrť červených luceren. Bohužel velká část historických budov byla zničena během povodně v roce 1955. Dodnes tu tak zůstalo jen pár zchátralých domků a stará radnice z roku 1900 (City Hall), ale jako „město duchů“ je to docela zajímavé, máte-li cestu kolem. U Sandonu se pak také můžete vydat na turistické stezky. Vylézt můžete na 2 280 metrů vysoký vrchol Idaho Peak. Pod vrcholem je parkoviště, ze kterého se můžete vydat na horu, cestou se vám naskytnou skutečně nádherná horská panoramata.
Druhý směr, kterým se můžete vydat od přístaviště trajektů v Balfouru, je městečko Nelson, centrum zdejší oblasti o asi 10 tisících obyvatelích. Na oblastní poměry jde o poměrně rušné elegantní městečko s bohatou kulturní scénou. Najdete tu návštěvnické centrum, řadu obchodů s řemeslnými regionálními výrobky, projet se můžete historickou tramvají Streetcar 23, která o letních víkendech jezdí podél břehu jezera. Můžete se jen tak projít městem a prohlédnout si nejhezčí zdejší budovy, třeba budovu soudu na ulici Ward Street, radnici (City Hall), starou železniční stanici. Můžete také navštívit zdejší Hornické muzeum, připomínající bohatou hornickou minulost města či Museum of Art and History. Pěkné písečné pláže najdete v parku Lakeside Park, kterým vede také několik pěšin pro pěší. Z Nelsonu si také můžete udělat výšlap na horu Pulpit Rock, ze které se vám naskytne krásný výhled na město. V zimě si odsud zas můžete zajet zalyžovat do nedalekého, ovšem dost malého, lyžařského resortu Whitewater Winter Resort.
Dalším tipem v této oblasti pak bude provinční park Kokanee Glacier. Většina turistů sem vyráží právě z Nelsonu. Tento park se rozkládá na svazích pohoří Selkir Mountains. Vstup do parku najdete na břehu jezera Gibson Lake po silnici 3A, vedou sem ale i jiné přístupové cesty. Park nabízí skvělé možnosti turistiky. Hned u jezera Gibson Lake si můžete udělat 2,5 km dlouhou procházku kolem jezera, nebo se od Gibson Lake můžete vydat do hor k asi 4 km vzdálenému a velmi malebnému horskému jezeru Kokanee Lake. Možností turistiky uprostřed nádherné přírody je tu celá spousta, některé méně, jiné více náročné.
Velmi malebným městem u jezera je Kaslo. U obce Argenta pomalu jezero Kootenay Lake končí a vy se po silnici HW 31 můžete vydat k jezeru Arrow Lake. Jde vlastně o dvě jezera – Upper a Lower Arrow Lake. Jižně od obce Galena Bay najdete terminál trajektů převážejících auta a pasažéry přes jezero Arrow do obce Shelter Bay na západním břehu (druhá možnost přejezdu trajektem přes jezero je jižněji v osadě Fauquier). Když se z Galena Bay po silnice 23 vydáte po východním pobřeží dolů na jih, dorazíte do lázeňského resortu s horkými prameny – Halcyon Hot Springs (foto pod odstavcem). O kousek dál pak můžete udělat krátkou zastávku u vodopádu Ione Falls a budete-li pokračovat ještě jižněji, pěkných pár kilometrů, dorazíte k dalším skvělým horkým pramenům (komplex Nakusp Hot Springs), které leží ve městě Nakusp. Ty jsou hlavní atrakcí tohohle docela zajímavého městečka na břehu jezera Upper Arrow Lake. Lákají-li vás horké prameny, kromě těch v Nakuspu a Halcyon Hot Spring vás ještě upozorníme na další v oblasti. Jde třeba o přírodní jezírko Coyote Springs s možností kempingu a Halfway Hot Springs na břehu řeky St Leon Creek.
Vydáte-li se z Nakuspu po silnice 6 východně, minete nejprve malebné jezero Summit Lake se stejnojmenným provinčním parkem nabízejícím turistické stezky obklopené hlubokými lesy a horami, které v zimě fungují jako lyžařské středisko, a poté dorazíte k jezeru Slocan Lake. Údolí Slocan Valley není příliš navštěvovaným koutem BC, přesto nabízí pěkné přírodní scenérie. Osada New Denver nabízí památník Nikkei Internment Memorial Centre, připomínající 22 tisíc Nikkei (Kanaďanů japonského původu), kteří byli po útoku na Pearl Harbour přestěhování násilím do odlehlých internačních táborů ve vnitrozemí. Připomíná je tu pěkná japonská zahrada a dřevěné chatrče, které si tu Nikkei museli vlastními silami postavit, neboť všechno jim bylo zabaveno. Při projížďce údolím Slocan se určitě zastavte na vyhlídce Slocan Lake Viewpoint nabízející krásné výhledy a pak zamiřte do provinčního parku Valhalla, který nabízí taktéž nádhernou a civilizací téměř nenarušenou krajinu. Parkem vedou tři cesty, jinak se na různá místa po parku musíte dopravovat lodí. Většina turistů na průzkum Valhalla parku, ale i jiných míst kolem jezera, vyráží z vesnice Slocan. Řeka Slocan je pak také dobře splavná, půjčit si tu můžete kajaky, kánoe nebo se vydat na divokou řeku na raftu. Rafting na řece tu provozuje několik společností.
Další oblastí Kootenays bude oblast východně od Crestonu, kdy většinu času budete putovat po silnici 95, jejíž panoramata se dost podobají těm v nedalekých Skalistých horách. Jednoduše řečeno, berou dech. Krátkou zastávku můžete udělat u jezera Moyie Lake (první foto v textu) se stejnojmenným provinčním parkem. Park nabízí několik krátkých turistických stezek a také tu jsou kempy. Centrem této oblasti je město Cranbrook, bývalé dřevařské město, které je dnes dopravním uzlem oblasti. Za zmínku stojí zdejší muzeum kanadské železnice (Canadian Museum of Rail Travel), jehož dominantou jsou zrekonstruované vagony kanadských vlaků, které po železnici jezdily ve 20. letech. Druhou zajímavostí oblasti je historický skanzen Fort Steele Heritage Town, velmi pěkně zrekonstruované městečko z období kolem roku 1900, kterým vás provedou průvodci v dobových kostýmech, a dozvíte se tu spoustu zajímavostí o životě v dobách minulých. Další námi doporučovanou zastávkou je městečko Fernie (druhé foto v odstavci). Zdejší ulice jsou lemovanými pěknými dřevěnými domky, panorama dotváří nedaleké horské štíty. Turisty sem v poslední době stále více láká provinční park kolem hory Mount Fernie se sítí pěších a cyklistických tras. Na řekách Elk a Bull se také provozuje rafting. Hlavní atrakcí oblasti je ale lyžařský areál Fernie Alpine Resort se 142 tratěmi a neustálým prašanem. Tenhle resort je znám také jako místo, kde množství každoročně napadaného sněmu dosahuje 9 metrů. V létě je oblast lyžařského resortu oblíbená u pěších i milovníků horské cyklistiky. O něco dále se můžete vydat do divokého provinčního parku Elk Lakes, autem se také dostanete pod 2 792 metrů vysokou horu Mount Armstrong. Obě tato místa jsou skvělými tipy pro pozorování divoké zvěře – losů nebo početného stáda ovcí tlustorohých. Nedaleko města Elkford se můžete zastavit u malého vodopádu Josephine. V obci Sparwood můžete vidět obrovský truck (třetí foto v textu), kterému se říká Titan Truck a je z roku 1974.
Vrátíme-li se zpátky ke Cranbrooku a vydáme se severním směrem, dorazíme do Kimberley. V 70. letech minulého století se zdejší správa rozhodla, že turisty přiláká tím, že město promění v typicky bavorskou vesnici. A tak se také stalo. Typické bavorské malované domy, z restaurací nabízející bavorskou kuchyni se na vás line bavorská muzika, postavy v kožených kalhotách typických pro Bavorsko na vás koukají z každého rohu. Ano, někomu to může připadat trochu kýčové, nicméně svůj účel to splnilo. Přeměna vesnice láká řadu turistů, kteří se na toto pro Kanadu netypické místo rádi přijedou podívat, stejně tak se sem přistěhovala řada evropských imigrantů, hlavně Němců. Centrem města je náměstí Bavarian Platzl (první dvě fotky pod textem) na ulici Spokane Street, kde můžete vidět hlavní atrakci, údajně největší kanadské kukačkové hodiny, ze kterých se pravidelně line hudba. Kousek od města si pak můžete udělat krátkou procházku k vodopádům Marysville Falls (třetí a čtvrtá fotka pod textem), které nabízejí hezké scenérie. I v Kimberley si můžete v zimě dobře zalyžovat. Zdejší Kimberley Alpine Resort (foto v textu) nabízí asi 67 sjezdovek, ta nejdelší má 6 km. Mají tu také golfové hřiště.
Pokračujme od Kimberley severněji, abychom se pomalu dostali do předhůří Skalistých hor. Asi 30 km od Kimberley se nachází jezero Wasa Lake (foto vpravo), na jehož březích najdete také stejnojmenný provinční park. Jezero je takovou u místních oblíbenou rekreační oblastí, voda jezera je v létě teplá a můžete se v něm tak vykoupat, i když je poměrně mělké. Jen kousek odsud se pak zastavte u zajímavých skalních útvarů Dutch Creek Hoodoos (za osadou Skookumchuckem). Vede kolem nich silnice. Podle legendy indiánského kmene Ktunaxa jsou pozůstatkem obrovské ryby, která kdysi putovala údolím, zemřela a z jejích kostí vznikly právě tyto skalní věže. Ty měly pro indiány velký význam. Krásnou krajinu nabízí i provinční park Whiteswan Lake u stejnojmenného jezera. V okolí najdete hned několik kempů. Zároveň se můžete vydat k volně přístupným horkým pramenům Lussier Hot Springs (druhé foto v textu), které tvoří několik volně přístupných bazénků při břehu řeky Lussier. Dále můžete pokračovat k provinčnímu parku Top of the World, kde vás čeká, co jiného, než krásná divoká kanadská příroda. Parkem vede několik turistických cest. A jsme v Fairmont Hot Springs, luxusním lázeňském letovisko obklopeném úžasnými horskými scenériemi. Zdejší léčivé prameny jsou proslulé a fungují tu už od roku 1922. Tyhle léčivé prameny jsou velmi oblíbené také proto, že nejsou tak silně cítit sírou, jako ostatní horké prameny na území BC. Kromě tohohle luxusního resortu tu najdete ještě jeden levnější komplex. Severněji pak na břehu jezera Windermere najdete rekreační letovisko Invermere. Jezero láká ke koupání a vodním radovánkám na zdejších plážích, k rybaření, nebo prostě jen takovému tomu obyčejnému lenošení. V zimě si v lyžařském středisku Panorama Ski resort můžete zalyžovat na 120 sjezdovkách. Velmi málo zasažen civilizací je také provinční park Purcell Wilderness Conservancy v pohoří Purcell, vedou tudy turistické stezky. U něho pak skvělé možnosti turistiky nabízí také provinční park Bugaboo. A pokračujme dál severněji do Radium Hot Springs, dalšího města těžícího ze svých horkých pramenů, které tu fungují už od roku 1890. Jde o komplex teplých a studených bazénků, které ročně navštíví přes 300 tisíc návštěvníků. Voda také není příliš cítit sírou a její teplota dosahuje 45 °C.
V této části Britské Kolumbie oblast Kootenays hraničí s kanadskými Skalistými horami, jejichž úžasnou přírodu chrání čtyři nejslavnější kanadské národní parky – Banff, Yoho, Kootenay a Jasper. Kanadské Skalisté hory detailně prozkoumává samostatný průvodce věnovaný této oblasti. Chcete-li tak prozkoumat tuto oblast, přečtěte si doporučovaný článek. Také musíme upozornit na to, že mezi Albertou a oblastí Kootenays se mění čas. Alberta má horský čas, Kootenays zhruba od oblasti Glacier pak už patří k tichomořskému času, který platí po celé BC.
My budeme z Radium Hot Spring pokračovat do Goldenu. Golden leží mezi národními parky Yoho a Glacier a samo o sobě není ničím zajímavé, přesto je velmi navštěvovaným horským městem obklopeným krásnou přírodou. V oblasti se dá totiž provozovat nespočet outdoorových aktivit. Budete-li zde mít volnou chvíli, můžete navštívit zdejší Golden Museum nebo třeba Swiss Village (Švýcarskou vesnici), kde najdete malou skupinku alpských chatiček. Golden je navštěvován hlavně pro nedaleké lyžařské středisko Kicking Horse (foto v textu) se 120 sjezdovkami, který je v létě proslulý pro skvělé možnosti pro horská kola. Vyrazit se odsud v létě dá také na výborné ferraty, známá je třeba ferrata na horu Mt. Nimbus. Oblast kolem Goldenu také nabízí vynikající možnosti raftingu na divoké řece Kicking Horse River, která nabízí peřeje III. a IV. stupně. Zkušení rafťáci řeku považují za jednu z nejlepších v celé Severní Americe. U Goldenu pak také můžete navštívit vlčí útulek ( Northern Lights Wolf Centre).
Zalesněný Národní park Glacier byl založen roku 1886 a rozvíjel se hlavně díky zavedení dopravy – kanadské železnice a Highway, stejně jako ostatní národní parky Skalistých hor. I když on vlastně už neleží ve Skalistých horách, patří spíše k pohoří Selkirk a Columbia, což nic nemění na jeho kráse. Název parku určuje, že ráz jeho krajiny dotváří zdejších 422 ledovců. Park se bohužel těší neustále deštivému počasí, z velké části ho tvoří led a sníh, a je to tak docela nevlídná krajina. Nejvyšší horou parku je Mount Dawson (3 390 m). Nejznámějším místem parku je Roger Pass, proslulý horský průsmyk. Ten nese název podle železničního inženýra A. B. Rogerse, který ho v roce 1881 objevil. Do té doby ho neznali ani indiáni, ani stavitelé železnice. V průsmyku byla postavena železnice, která tak zpřístupnila cestu vlakům v této oblasti. Po sérii lavin se ale nakonec rozhodlo o vybudování tunelu pod průsmykem. I dnes je Glacier jednou z nejaktivnějších lavinových oblastí na světě. Asi 1 km od Roger Passu najdete zdejší turistické středisko. Parkem vede asi 21 stezek v celkové délce 140km. My zmíníme třeba stezku Abandoned Rails Trail (1,5 km jeden směr), která vede podél staré železnice ke starým proti lavinovým zábranám. Krátké trasy jsou Loop Trail, Hemlock Grove Boardwalk vedoucí přes starý lesík, nejdelší je pak Beaver River Trail (30 km). Přehled všech turistických tras a praktické informace pro návštěvu parku najdete tady.
Národní park Mount Revelstoke ročně navštíví přes 600 tisíc turistů. Nachází se kousek od městečka Revelstoke a na národní park je se svou rozlohou 260 km² docela malý. Zdejší příroda je nádherná, obzvlášť na jaře a v létě, kde se to barvami rozkvetlých horských rostlin jenom hemží. Turisticky zajímavými trasami je třeba Giant Cedars Boardwalk se svým 400 let starým cedrem (1 km po chodníčku, k dispozici jsou informační panely), stezky k jezerům Miller a Eagle Lake (Miller Lake Trail, Eagle Trail Lake), Skunk Cabbage Boardwalk (1,2 km a můžete na ní vidět mokřady, ve kterých žijí ondatry a bobři) či Meadows in the Sky Trail (1 km po chodníčku přes louky).
Jedinou osadou v parku je Revelstoke (foto v textu), ve kterém můžete navštívit malé železniční muzeum (Revelstoke Railway Museum), které nabízí různé připomínky budování železnice. Centrem města je náměstí Grizlly Plaza. V létě se pak můžete vykoupat u jezera Williamson Lake, které je oblíbenou rekreační oblastí. Asi 4 km od města pak leží největší kanadská přehrada, Revelstoke Dam. Zdejší informační středisko nabízí dvouhodinovou prohlídku přehrady, během které se dostanete výtahem na vrch přehrady, která nabízí nádherný výhled na jezero i údolí. Lyžaře a zimní návštěvníky oblasti upozorníme na lyžařské středisko Revelstoke Mountain Resort s 65 sjezdovkami. Chcete-li tu v zimě běžkovat, vyrazte do lyžařského areálu Mt MacPherson Ski Area, kde je na 22 km upravených tratí. Veškeré informace o poplatcích, mapy, přehled turistických tras a brožury najdete tady.
Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!
Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.
Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.
Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.
Vaše Cesty po světě