Kodaň, největší a zároveň hlavní město Dánského království, je hlavním lákadlem turistů téhle nejmenší severské země. Nabízí přehlídku skvostných královských paláců, spoustu možností zábavy v čele se zábavním parkem Tivoli a také všichni turisty zamíří vyfotit si symbol Kodaně, slavnou sošku Malé mořské víly. Máme pro vás průvodce po Kodani.
Kodaň leží na východě největšího dánského ostrova Sjaelland. Sjaelland a region Kodaň jsou dva z celkem pěti dánských regionů. Město má něco málo přes 500 tisíc obyvatel a celá kodaňská metropole pak přes 1 milion.
Kodaň založil ve 12. století biskup Absolon, když nechal postavit na ostrově Slotsholmen pevnost, aby opevnil malou nechráněnou osadu na březích přístavu. Původní pevnost zde stála až do 2. poloviny 14. století, kdy ji zničily nájezdy německých hanzovních přístavů. Tou dobou tak začala výstavba nové pevnosti, přesněji Kodaňského hradu, kde se usadil král Erik Pomořanský roku 1416 a od té doby Kodaň převzala roli královského hlavního města. Větší rozkvět ovšem Kodaň zažila až za vlády Kristiána IV. v 1. polovině 17. století, kdy město nabylo na své významnosti. Tou dobou se budovaly zámky a z této doby pochází většina významných kodaňských historických budov (první burza v Evropě Børsen nebo hvězdárna Rundetarn). Kodaň v 18. století trápil mor, tragické požáry, ale největší neplechu napáchaly napoleonské války. Tento útok zasáhl centrum města a zničil stovky domů, kostelů i veřejných staveb. Druhou světovou válku pak Kodaň přežila bez větší újmy. V poslední době je Kodaň pokroková metropole, jedno z měst, kde se údajně žije nejlépe na světě.
Ubytování v Kodani přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže.
Kodaňské letiště Kastrup leží asi 9 km od Kodaně a je nejrušnějším letištěm ve Skandinávii. Booking.com Na a z letiště se bez problémů dostanete linkou M2 metra, které jezdí 24 hodin denně z terminálu do centra města. Metro je zároveň nejlepší možností cestování po Kodani, mapu a ceny jízdenek najdete tady. Vlaky pak spojují příletový terminál s hlavním vlakovým nádražím. Vlakem se pak mimochodem také dostanete asi za 35 minut do švédského Malmø, vlaky jezdí z hlavního nádraží. Stejně tak se tam ale dostanete autem přes Øresundský most. Veškeré informace o vlakové dopravě najdete tady. Z Kodaně máte také možnost vypravit se lodí do Norska – trajekty DFDS Seaways odjíždějí do Osla z přístavu Søndre Frihavn, nedaleko pevnosti Kastellet. Překvapivě bezproblémové je pak cestování autem po Kodani. S výjimkou ranní špičky je jízda plynulá a bezproblémová. Parkování je placené téměř po celém městě a existují parkovací zóny, které se liší cenou. Zaparkovat pak můžete také u největších obchodních domů nebo u tržiště Torvehallerne KBH. Síť městské hromadné dopravy pak tvoří nejen zmiňované a nejpohodlnější metro, ale také autobusy, vlaky a přívoz. Mapu stanic, ceny jízdenek a další informace o všech způsobech městské hromadné dopravy najdete tady. Máte-li v plánu navštívit hodně památek a zároveň cestovat městskou hromadnou dopravou, kupte si turistickou kartu Copenhagen Card. Umožní bezplatné cestování veškerou hromadnou dopravou a návštěvu 72 památek. Veškeré informace o kartě najdete tady. V Kodani se, ostatně jako v celém Dánsku a v celé Skandinávii, připravte na vysoké ceny ubytování, jídla i nákupů. Oficiální turistický portál Kodaně pak najdete tady.
Co se týkat turistických zajímavostí Kodaně, výhodou je, že většina památek je soustředěna v historickém centru nebo nedaleko od něj. Jedinou výjimkou je proslulá soška Malé mořské víly, nejfotografovanějšího místa v Kodani. Tady je přehled všech atraktivních míst Kodaně.
Historické jádro města vyznačuje náměstí Radhuspladsen. Na jedné jeho straně se nachází oblíbená pěší zóna Strøget a na druhé straně jedna z hlavních atrakcí města, zábavní park Tivoli (foto vpravo). Tivoli byl založen už roku 1843 a turisty stále baví nespočet kolotočů, pouťových atrakcí, sto let stará (zrenovovaná) horská dráha nebo slavný sobotní ohňostroj. Zdejší hudební scéna Plaenen hostí koncerty, konají se většinou v pátek a po 22 hodině jsou zdarma. Dále je tu divadlo pantomimy pod širým nebem, velká koncertní síň. Řada představení pod širým nebem je zdarma. Přehled všech aktuálních i plánovaných představení, informace o otevírací době a cenách vstupenek najdete na oficiálních stránkách parku. Dalším místem je Národní muzeum (Nationalmuseet). K vidění tu jsou artefakty z dob Vikingů, 3500 let starý sluneční vůz, ale i upomínky na grónské Inuity, zrekonstruované dánské příbytky (třeba typický kodaňský byt z 18. století). Součástí je také Muzeum pro děti s expozicemi starověkých památek včetně egyptských mumií. Dalším muzeem je Ny Carlsberg Glyptotek (foto vpravo) se starověkými památkami severní Evropy, sbírkou dánského a francouzského umění 19. století včetně Rodinových soch a obrazů Paula Gaugina, Cézanna, Van Gogha, Moneta i Renoira. Budova kodaňské radnice Radhus je postavena ve stylu národního romantismu a byla dokončena 1905. Byla ovlivněna středověkou dánskou architekturou i architekturou severoitalskou. Součástí jsou světové hodiny, které ukazují kromě času také sluneční a hvězdný čas, východ a západ slunce, otáčení planet a jiné zajímavosti. Můžete vystoupat na radniční věž, ze které se vám naskytne pěkný výhled na město. Pěší zóna Strøget je hlavní tepnou Kodaně, je plná obchodů se vším možným, restauracemi a pouličních umělců. Levněji samozřejmě nakoupíte i se najíte v bočních uličkách.
NÁŠ TIP: Akční letenky do Kodaně právě nabízí Pelikán!
Vydáme-li se dál od náměstí Radhuspladsen, najdeme půvabnou cihlovou Kulatou věž Rundetarn. Je vysoká necelých 35 metrů a její věž je považována za vynikající základnu pro pozorování hvězd. To z ní činí nejstarší funkční hvězdárnu v Evropě. Otevírací doba hvězdárny je nestálá, ale když je otevřeno, můžete třímetrovým teleskopem pozorovat noční oblohu. Kulatou věž nechal postavit král Kristián IV. v 17. století a její spirálou prý projel Petr Veliký na koni a na začátku 20. století dokonce auto.
Část města kolem kodaňské univerzity se nazývá Latinská čtvrť. Pěknými zdejšími místy je Grabrødretorv (Náměstí františkánů) z poloviny 17. století, kodaňská katedrála Vor Frue Kirke založená ve 12. století, která má v současnosti neoklasicistní podobu z roku 1829. Kostel Sankt Petri Kirke je německý kostel z 15. století postavený jako nejstarší církevní budova v Kodani. Pěkná je pak budova kodaňského soudu Domhuset postavená roku 1815.
Slotsholmen je malý ostrůvek oddělený od centra města kanálem, který je s ostatními částmi Kodaně spojen mosty. Je sídlem dánské vlády a nachází se tu spousta významných historických míst. Dominantou je palác Christiansborg Slot (foto vpravo), což je sídlo dánského parlamentu a vládních úřadů. Velké hlavní nádvoří lemují královské stáje, kočárové budovy a v centru je jezdecká socha Kristiána IV. Stáje a budovy pocházejí z 18. století, kdy palác nechal postavit král Kristián VI. Stavbou tohoto paláce král nahradil dosavadní Kodaňský hrad, který zde stával původně a měl své počátky v době založení města, tedy ve 12. století. Další části paláce pak zničil požár a došlo k řadě přestaveb. Dnešní podoba pochází ze začátku 20. století, od té doby tu sídlí vláda. Součástí paláce jsou skvostné Královské reprezentační komnaty (De Kongelige Repraesentationslokaler), což je úžasná renesanční síň, kde dánská královna pořádá bankety a hostí hlavy cizích států. Zdejší gobelíny znázorňují dějiny Dánska a pocházejí z konce 20. století. Další součástí je pak zámecká kaple Christiansborg Slotskirke (foto vpravo) postavená v 19. století v neoklasicistním stylu. Kousek odsud je pak také Divadelní muzeum Teatermuseet z 2. poloviny 18. století. Prohlédnout si tu můžete jeviště, lóže i šatny, ale i modely divadelních scén. Zajímavé jsou královské lóže. V suterénu paláce se nachází ruiny předchozích dvou hradů (Ruinerne under Christiansborg) - nejstarší Absolonovy pevnosti i druhého paláce. Je to zajímavý pohled do kodaňské historie. Zajděte také do královských stájí De Kongelige Stalde, kde je k vidění sbírka historických kočárů a jezdeckého vybavení, včetně kočáru a koní královské rodiny.
Upozorníme na muzeum Thorvaldsens Museum, které zvenku vypadá jako mauzoleum a zve na díla dánského sochaře Bertela Thorvaldsena, který byl významně ovlivněn 40 lety strávenými v Římě. Folketinget je sídlo nejvyššího dánského zákonodárného sboru, ve kterém je uložen originál ústavy platné od roku 1849. Jsou možné prohlídky. Lapidárium králů (Kongernes Lapidarium) se nachází ve starém pivovaru a jsou zde originály královských soch z dánských hradů a parků. Nachází se tu jedna z nejkrásnějších jezdeckých soch na světě, socha Frederika V. Královská knihovna (Det Kongelige Bibliotek) je spojením staré cihlové budovy z 19. století a moderní přístavby zvané „Černý diamant“. Je zde „bradavická“ studovna v původní staré knihovně a krom toho kompletní díla veškerých dánských tištěných děl od 1482. Život dánských Židů mapuje Židovské muzeum (Danks Jødisk Museum) a nachází se v prostorách dávné královské loděnice ze začátku 17. století postavené jako součást komplexu přístavu. Nachází se hned vedle Královské knihovny. Ještě zmíníme budovy burzy (Børsen) (foto vpravo). Její střechu zdobí 56 metrů vysoká věž spletená z ocasů čtyř draků. Pochází ze začátku 17. století ve stylu holandské renesance a byla otevřena v dobách vlády Kristiána IV. Funguje dodnes a je nejstarší burzou na světě.
Nyhavn (foto pod odstavcem) neboli Nový přístav je kanál, který fungoval jako spojnice s přístavem. Velkou část života tu prožil i nejznámější dánský rodák, autor pohádek, Hans Christian Andersen. Bydlel v domech 18, 20 a 67. Ochutnat tu můžete tradiční dánské slanečky.
Za Novým přístavem leží šlechtická čtvrť Frederiksstaden, kde žije královská rodina. Jejím současným sídlem je Amalienborg Slot (foto pod odstavcem). Palác z 18. století tvoří čtyři křídla, kolem něho je velké prostranství. V poledne se tu pravidelně koná střídání stráží – v 11:30 stráže vychází z kasáren Gothersgade. V jednom z křídel jsou k vidění zrenovované královské komnaty, které využívaly tři předchozí generace, jsou krásně zdobené. Dále můžete vidět studovnu a přijímací pokoj krále Kristiána IX. a královny Louisy.
Jako královská rezidence také dlouho fungoval Charlottenborg z 2. poloviny 17. století, ve kterém dnes sídlí Královská akademie umění. Nachází se tu neobarokní kostel Marmorkirken z konce 19. století, pro milovníky designu zmíníme Designmuseum Danmark v bývalém špitále z 18. století. Muzejní sbírka nabízí expozici užitného umění, porcelánu, stříbra, textilií. Na závěr putování po této části Kodaně zmíníme pevnost Kastellet, která stojí hned vedle jedné z nejvyhledávanějších kodaňských památek, sošky Malé mořské víly (foto vpravo). Pevnost s hvězdicovitým půdorysem byla postavena v 17. století a působí opravdu historicky. Na zdejším obraném valu stojí větrný mlýn, od něhož je pěkný výhled na přístav a na sošku Malé mořské víly. Malou bronzovou sošku, jejíž předlohou byla postava z jedné z nejznámějších pohádek Hanse Christiana Andersena z roku 1836, nechal zhotovit pivovarník Carl Jacobsen v roce 1913 poté, co v Dánském královském divadle zhlédl toto baletní představení. Postavu z baletu i z pohádky si natolik zamiloval, že požádal sochaře Eriksena, aby zhotovil její sochu, kterou pak umístil do kodaňského přístavu. Modelem pro sošku stála sochařova žena. Mnohokrát se soška stala terčem vandalů a mnohokrát tak byla znovu opravena. Za pevností pak také najdete Gefioninu fontánu, která ztvárňuje severskou bohyni. Upozorníme také na kostel Alexandra Něvského (Aleksander Nevskij Kirke) z 19. století, který je pěkným dokladem ruského byzantinského slohu – zlatá kupole, mramorové schodiště a fresky.
Čtvrť Christianshavn pro své kanály lemované loďkami a kavárnami připomíná Amsterdam. Byla založena Kristiánem IV. na počátku 17. století. Jeho součástí je zvláštní komuna Christiania, přesněji Svobodné město Christiania. Bylo založeno roku 1971 na protest proti kapitalismu, spojuje tak vyznavače alternativního života ve formě kolektivního podnikání, dílen, bydlení a radši nehádám, čeho ještě jiného. Vládou jsou uznáváni jako jakýsi sociální experiment. Třída Pusher St je plná prodejců hašiše a marihuany. Komunu založili v době hippies squateři, když zabrali opuštěný vojenský tábor. Hlavní vchod je z Prinsessegade. Podívat se můžete ke kostelu Vor Frelsers Kirke ze 17. století s 95 metrů vysokou věží, která nabízí panoramatický pohled na město. Zelená věž byla přistavěna o století později.
Mimo výše uvedenou čtvrť pak zmíníme Dánskou národní galerii (Statens Museum for Kunst), ve které se nacházejí expozice středověkého a renesančního umění, sbírka holandských a vlámských malířů včetně Rubense či Rembrandta a sbírka dánských malířů. Galerie David Samling skýtá největší sbírku islámského umění ve Skandinávii, ale také expozice dánského, holandského nebo anglického umění, nábytku, porcelánu z období od 17. do 19. století. Galerie Hirschsprung se zas zaměřuje na dánské malířství 19. a 20. století, hlavně dánské olejomalby. Hřbitov Assistens Kirkegard je místem, kde odpočívá řada významným dánských osobností včetně H. Ch. Andersena. Je jakousi kombinací parku a hřbitova. V Kodani nechybí botanická zahrada (Botanisk Have) (foto vpravo) a samozřejmě ani zoologická zahrada, a také je tu největší akvárium v severní Evropě – Den Bla Planet. Dále zmíníme pivovar Carlsberg se svým návštěvnickým centrem. Centrum se věnuje historii dánského piva od roku 1370 př. n. l. Modely vám vysvětlí víc o výrobě piva a uvidíte i starožitné měděné kádě a stáje s tažnými koňmi. Centrum si projdete sami bez průvodce, na závěr v baru dostanete dvě piva zdarma. Ještě upozorníme na planetárium Imax Tycho Brahe Planetarium, které je vybaveno nejmodernější technickou, která dokáže projektovat na 7500 hvězd a galaxií. Dávají zde firmy IMAX 3D/4D s různými nejen vesmírnými tématy. V Kodani máte také možnost koupání na plážích, protože tu je několik přírodních koupališť, v nichž je voda ovšem poměrně studená. Písečnou pláží, kterou zmíníme je Amager Strandpark s řadou turistického zázemí. Chcete-li si nakoupit nějaké delikatesy, vyrazte na potravinové tržiště Torvehallerne KBH.
Pěkný je zámek Rosenborg Slot (foto pod odstavcem), s věžemi a vížkami, štíty, vodním příkopem. Zámek nechal postavit na začátku 17. století král Kristián IV. ve stylu holandské renesance jako své letní sídlo. Ve zdejších 24 komnatách se nachází dobový nábytek a dekorace, komnaty zdobí i portréty panovníků. Rozhodně nelze opomenout zdejší královskou pokladnici s korunovačními klenoty. Je tu slavná koruna Kristiána IV. nebo meč Kristiána III. zdobený diamanty. Protože měl Frederik IV. pocit, že je palác o 24 komnatách malý, nechal vystavěn mnohem prostornější palác nedaleko Kodaně – Fredensborg. Nejstarší kodaňský městský park Kongens Have založil na počátku 17. století Kristián IV. pro pěstování zeleniny. Dnes tu jsou především krásné květinové záhony a loutkové divadlo, které v létě hraje zdarma.
Kousek od Kodaně je dobrá písečná pláž Charlottenlund nebo pláž Bellevue u Klampenborgu. U tohohle města najdete třeba zábavní park Bakken vhodný hlavně pro děti nebo královskou oboru Dyrehaven. Můžete se také vydat na výlet do Lyngby, který láká na skanzen s venkovskými staveními. Ta pocházejí z celého Dánska. Komplex budov tak vytváří dojem života na dánském venkově v různých regionech a v různých společenských vrstvách.
Byla by škoda omezit svou návštěvu jen na samotnou Kodaň. Máte-li víc času, prozkoumejte i další turisticky atraktivní místa na celém ostrově Sjaelland. Stejně tak směle nahlédněte i do našeho průvodce po Dánsku, kde najdete nejen všechny praktické informace pro cestování do Dánska, ale i průvodce po dalších zajímavých částech této země.
Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.
Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.
Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.
Vaše Cesty po světě