Jutsko

    Jutsko, chcete-li Jutský poloostrov, je poloostrov v severní Evropě. Jde o ten malý výběžek nad Německem, na kterém se nachází malá část Německa a dále 70% celkové rozlohy Dánska, jehož zbytek se pak rozkládá na přilehlých ostrovech východně od Jutska v Baltském moři. Hranici mezi Dánskem a Německem tvoří 69 km dlouhá šíje na jihu poloostrova. K Jutsku náleží i celá řada ostrovů kolem výběžku. Žije tady na 2,2 milionů dánských obyvatel, což je 40% všech obyvatel této země. Poloostrov od sebe odděluje Severní a Baltské moře, jde převážně o nížinatou krajinu. Název pochází od germánského kmene Jutů, kteří odsud v 5. století odešli do Anglie. Po nich území obsadili Dánové.

    Jutsko pláže Jutsko pláže

    Tento průvodce je součástí průvodce po Dánsku, ve kterém najdete informace pro cestu do této severské země, ale i průvodce po všech dalších částech Dánska, které stojí za vidění. V tomto článku se budeme věnovat pevninskému Dánsku, tedy Jutsku, nacházejícímu se na Jutském poloostrově. Budeme ho prozkoumávat ve směru, ve kterém se sem pravděpodobně vydáte i vy, tedy od jihu k severu. Autem sem pojedete přes Německo po dálnici A7, přes hraniční přechod u města Frøslev. Města v Jutsku pak také dobře spojuje síť vlaků a autobusů.

    První zastávku uděláme v městečku Tønder, ležícího jen 4 km od německých hranic. Citelné jsou stále silné vazby na Německo. V historii se tu rozvíjelo krajkářství, během svého vrcholu v 18. století zaměstnávalo na 12 tisíc lidí. Z turistických atrakcí města zmíníme Tønder Museum, které má tři části. Oddělení zaměřené na kulturní historii se sbírkou krajek a malovaného nábytku, dále pak uměleckou expozici, která se stále obměňuje a konečně vodárenskou věž (Vandtarnet) z roku 1902, která funguje jako vyhlídková věž a naskýtá se vám z ní pěkný panoramatický výhled. Dá se na ni vyjet výtahem nebo vylézt pěšky. V každém podlaží věže najdete návrhy židlí dánského nábytkového designéra Hanse Wegnera. Historické centrum města najdete u náměstí Torvet. Jde třeba o uličku Uldgade, která je dlážděná a lemována skvělými štítovými domy. Pěkný je pak také historický dům Drøhses Hus ze 17. století. V něm je sbírka krajek, umění a řemesel, díky jejíž návštěvě do domu můžete nahlédnout. Hned vedle Torvetu pak za zmínku stojí také stará lékárna Det Gamle Apotek s barokními dveřmi ze 17. století a staromódním interiérem plného dárkových předmětů. Ve městě je dále kostel Kristkirken z konce 16. století s bohatým interiérem. V městečku se také každoročně poslední týden v srpnu koná oblíbený festival lidové hudby Tønder Festival. Účastní se ho tisíce lidé z celého světa, kteří jsou fanoušci folku i historické hudby.


    Další zastávkou bude vesnice Møgeltønder. Tady se nachází barokní zámek z konce 17. století, Schackenborg, který byl až do roku 2014 domovem nejmladšího syna královny Markéty. Ten se ale tou dobou se svou rodinou přestěhoval do Kodaně a zámek připadl místní nadaci. Dají se navštívit zámecké zahrady a stáje. Ve městě je dále kostel Møgeltønder Kirke s krásně zdobeným interiérem. Románská loď kostela pochází ze 12. století, křtitelnice z roku 1200. V následujících staletích dostál řady přestaveb a přístaveb. V kostele jsou dále nejstarší dánské varhany z roku 1679, oltář z 16. století a zajímavá soukromá lóže rodiny Schacků, která kostel vlastnila mezi od 17. do 20. století.

    Udělejme teď krátkou odbočku na východní stranu Jutska. Pokud se vydáte východně, dorazíte k jezeru Slotssø. Na jeho břehu stojí palác Grasten, letní sídlo dánské královské rodiny. Ta sem každé léto skutečně jezdí. Palác pochází z 16. století, v roce 1603 byl ale zničen požárem, což se opakovalo i po jeho přestavbě v 18. století. Dnešní podoba je z 19. století, královské rodině patří od roku 1935. Z paláce je veřejnosti přístupná kaple z přelomu 17. a 18. století, která je pěkně zdobená a jako jedinou z hradu ji nezničil požár na začátku 18. století. Přístupné jsou také palácové zahrady, které skutečně stojí za vidění.

    Sonderborg Dánsko Budete-li pokračovat odsud ještě východněji, objevíte město Sønderborg (foto vpravo), nacházející se na obou stranách úžiny Als Sund. Město bylo založeno ve 12. století, kdy tu král Valdemar I. vybudoval pevnost, kolem které se začalo rozrůstat město. Ve městě můžete vidět hrad Sønderborg Slot, který sice nepatří k nějakým skvostům, ale když už tu budete... Hrad pochází z 12. století, kdy na jeho místě stávala ona první pevnost. Později byly přistavěny bastiony. V 16. století byl na hradě držen sesazený král Kristián II. Na konci 16. století byl hrad přestavěn na královskou rezidenci, zdejší kaple patří k nejstarším královským kaplím v Evropě. Dnešní vzhled hradu je barokní a pochází z 1. poloviny 18. století. Sonderborg Dánsko Dnes tu sídlí muzeu regionální historie s expozicí o válkách v 19. století, které město dost zasáhly. V době, kdy Jutsko bylo okupováno Německem, tu bydlela německá armáda. Ve městě pak můžete také navštívit muzeum Historiecenter Dybbø Banke, které se věnuje opět válkám v 19. století a německé okupaci v této době. Za zmínku pak ale stojí větrný mlýn Dybbøl Mølle (foto vpravo), který je dnes jakýmsi dánským národním symbolem. Byl totiž během zdejších válek dvakrát ostřelován a jeho význam a symboliku vám vysvětluje zdejší expozice.

    Od Jutska dělí úžina Als Sund ostrov Als, který je takový typický dánský venkov. Na jihu ostrova jsou hezké pláže, skvělá je třeba pláž Kegnaes. Najdete tu řadu kempů, v létě je ostrov oblíben u dánských a německý turistů. Jezdí odsud trajekty na ostrov Aero nebo na ostrov Fyn.

    Ubytování v Dánsku přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže.

    Booking.com Vrátíme-li se odsud ještě krátce k hranicím s Německem, narazíme na město Padborg. To je známé hlavně proto, že tu byl za 2. světové války otevřen internační tábor Frøslev, kterým během devíti měsíců prošlo na 12 tisíc válečných zajatců. O životě v internačním táboře, který naštěstí nebyl tak děsivý, jako v koncentračních táborech napříč Evropou, vypráví zdejší Frøslevlejrens Museum.

    Pojďme zpátky na západ. Západní pobřeží Jutska patří k největrnějším oblastem Evropy a typické pro zdejší krajinu jsou tak větrné elektrárny. Dánsko je také světovou jedničkou ve výrobě a exportu velkých větrných elektráren a také zemí, kde byla na konci 19. století první větrná elektrárna postavena. Cesta po západním pobřeží Jutska je jednou z nejzajímavějších a nejunikátnějších krajinných scenerií severní Evropy. Desítky kilometrů této trasy vedou po písečných kosách, místy jen pár stovek metrů širokých.

    Pokračujme dál po západním pobřeží na ostrov Rømø. Ostrov Rømø je hlavně rekreační oblastí, do které míří převážně němečtí turisté. Celé západní pobřeží ostrova je dlouhá písečná pláž vhodná k odpočinkovým aktivitám u moře. Žije to tu tak hlavně v letní sezóně, mimo ni je ostrov skoro opuštěným místem. Na ostrov vede z pevniny 10 dlouhá hráz (vhodná i pro cyklisty). Z turisticky zajímavých míst na ostrově zmíníme historický dům Kommandørgarden. Leží jen kousek od hráze a jde o dům jednoho z kapitánů velrybářské lodi z 18. století. Dokládá blahobyt, který ostrov díky velrybářským výpravám získal. Stěny interiéru jsou zdobeny holandskými kachlíky s dřevěným zařízením v rokokovém stylu a vy tak máte jedinečnou možnost vidět, jak se tu žilo v 18. století. Ve stodole je pak 13 metrů dlouhá kostra vorvaně, který tu zahynul roku 1996. Najdete tu také kostel Rømø Kirke z 18. století s náhrobními kameny z Grónska, které tu vztyčili kapitáni a ozdobili je obrázky svých rodin. Zmiňovaná dlouhá písečná pláž na západním pobřeží je ale hlavním turistickým lákadlem. Je vhodná ke koupání, ale je taktéž velmi oblíbená u milovníků windsurfingu. Vybavení si tu případně můžete půjčit. Další pláží je Sønderstrand, velmi turistická. Na pláže se dá dojet autem, stejně tak tu běžně vidíte auta jezdit přímo po pláži. Ve vnitrozemí ostrova je několik turistických tras vedoucích vřesovišti, mokřady i lesy.

    Ribe Dánsko Jedním z nejzajímavějších měst nejen Jutska, ale i celého Dánska, je městečko Ribe (foto vpravo). Jde o nejstarší dánské město, jehož základy pocházejí z roku 700, ve vikinských dobách šlo o jedno z nejdůležitějších měst, bylo centrem obchodu mezi franckou říší a skandinávskými státy. Jeho rozkvět pak začal v 9. století, ve 12. století ho opevnila dynastie Valdemarů. Postavila tady královský hrad a ustavila město jedním ze svých královských sídel na Jutském poloostrově. Na konci středověku začalo město upadat, v 16. století ho k tomu zachvátil požár a královská rodina se odstěhovala do Kodaně, čímž město upadlo úplně. Je to kouzelné a neskutečně historicky působící městečko, které za krátkou zastávku rozhodně stojí. Historické centrum plné hrázděných domků z 16. století je národní památkou, dochovalo se skutečně v původní středověké podobě a dnes láká davy turistů. Město je dánskou historickou perlou a čas na jeho návštěvu si udělejte. Ve městě najdete impozantní katedrálu Ribe Domkirke, jejíž přesné datum vzniku není známé, ale první zmínky hovoří už od 9. století a jde tak o nejstarší katedrálu v Dánsku. Ve 12. století prošla přestavbou, později bylo přistaveno několik gotických částí, její jádro je románské. Katedrála je postavena z tufu. Interiér je směsí různých vlivů – jsou tu varhany ze 17. století, křtitelnice ze století 14. nebo kazatelna z konce 16. století. Taktéž je zdobena freskami a mozaikami. Zdejší katedrální věž vysoká 52 metrů a pocházející z roku 1333 funguje jako vyhlídka, po vystoupání 248 schodů se vám naskytne výhled nejen na město, ale i na okolní bažiny. Věž v minulosti fungovala jako pozorovatelna při záplavách. Ve věži je expozice věnovaná historii katedrály. Chcete-li vidět to nejhezčí historické centrum plné hrázděných domků a úzkých uliček, vydejte se po některé z ulic vybíhajících z náměstí Torvet. Touto částí prochází také ponocný a oblíbené jsou organizované prohlídky historické části s ponocným. Je to bezplatné, dá se to zařídit i v angličtině. Během nich se pobavíte i poučíte. Tato tradice ponocného pochází ze 14. století, kdy ponocní obcházeli město, aby zajistili bezpečnost. Obnoveni byli v roce 1935 jako turistická atrakce a je to jedinečný způsob, jako poznat Ribe. Prohlídky vycházejí od Weis Stue na Torvetu od května do poloviny září ve 20 hodin a od června do srpna ještě od 22 hodin. Kromě Torvetu a okolí z dalších zajímavých míst zamiřte také k panskému sídlu z 16. století, Taarnborg, který je zajímavě křivý. Nenajdete tu jediný pravý úhel. Vedle něho je hrázděná stavba z 16. století. Vydejte se i ke zdejšímu starému přístavu. Na břehu řeky pak stojí dřevěný sloup Stormflodssøjlen, který připomíná časté záplavy, které město v historii postihovaly. Kruh u vrcholu sloupu ukazuje výšku hladiny při rekordních záplavách v roce 1634, které si vyžádaly stovky životů. Město dnes sice chrání systém protipovodňových hrází, ale pro nízko položené město jsou záplavy vždy nebezpečné. Jen kousek odsud uvidíte starou plachetnici Johanne Dan, která díky svému plochému dnu umožňovala plavbu mělkými vodami. Na palubu se můžete dostat v rámci prohlídek s průvodcem. Ve městě je dále dominikánský kostel Sankt Catahrinae Kirke původně ze 13. století. Ten se zhroutil a dnešní stavba je z 15. století. Ve městě je také nejstarší radnice v Dánsku – Den Gamle Radhus. Pochází z konce 15. století a dlouho sloužila jako soudní budova. Dnes je v ní sbírka nařízení a zákonů, ale i středověkých zbraní včetně těch popravčích. Mají tu dále několik muzeí – Ribe Kunstmuseum uchovává nejlepší práce dánských umělců včetně malířů tzv. zlatého 19. století. Museet Ribes Vikinger je věnováno Vikingům a historii středověku, jehož expozice vás zavedou do 9. století i do středověku. Najdete tu řadu vzácných archeologických nálezů. Vikingům se věnuje také Ribe VikingeCenter. To je skanzen s řadou rekonstrukcí, které vám přiblíží život Vikingů v Ribe. Personál je oblečen v dobovém oblečení, uvidíte tu ukázky lukostřelby i různých řemesel. Zajímají-li vás Vikingové, tady budete nadšeni. Ve městě jsou také pozůstatky starého královského hradu, u kterého najdete pomník královny Dagmar, dcera českého krále Přemysla Otakara I. Ta si vzala dánského krále Valdemara Ii. Vítězného.

    Jen kousek jižně od Ribe leží vesnice Vester Vedsted, kterou vyhledáte tehdy, chcete-li se dostat na nedaleký ostrůvek Mandø. Ten je maličký, je dlouhý max. 4 km, ovšem hlavním důvodem pro jeho návštěvu není ani tak sám ostrůvek, jako jedinečný způsob dopravy sem. Vede sem totiž jedinečná linka traktorbusu, což je traktor, který za sebou táhne několik vagonků se sedačkami. Souprava jezdí dvakrát denně po dočasně odhaleném mořském dně při odlivu. Právě podle přílivu a odlivu se sestavuje jízdní řád.


    Poměrně novým národním parkem je Národní park Waddenské moře. Táhne se podél západního pobřeží Jutska k zálivu Ho Bugt až k hranicím s Německem a patří k němu i níže zmiňovaný ostrov Fanø. Tvoří ho bažiny, které jsou důležité pro poskytování potravy stěhovavým ptákům. Waddenské moře je pobřežní část Severního moře mezi Nizozemskem, Německem a Dánskem. Waddenské moře má nesmírnou ekologickou hodnotou, díky čemuž je jeho německá, nizozemská i dánská část zapsána na seznamu UNESCO. Chrání ryby, ptáky i tuleně, funguje jako důležitá zastávka pro stěhovavé vodní ptáky. Waddenské moře je 450 km dlouhé a celé se táhne od západního Jutska po nizozemský ostrov Texel. Po národním parku je možné objednat si celou řadu organizovaných prohlídek. Turistické centrum VadehavsCentret najdete asi 10 km od Ribe, pořádají se tu různé výstavy a je možné si tu objednat i různé typy prohlídek. Další informační centrum je na ostrově Rømø (Naturcenter Tønnisgaard). Je to hlavně vynikající destinace na pozorování ptáků.

    Další zastávkou bude město Esbjerg. Město má něco málo přes 70 tisíc obyvatel a vyrostlo z těžby ropy, rybolovu, obchodu a dodnes profituje z těžby ropy, která se těží v ropných polích v Severním moři. Je tu velký námořní přístav (foto pod odstavcem). Staví a opravují se tu těžní plošiny, v přístavu je možné vidět sklady potrubí a jiných dílů pro těžbu. Esbjerg Dánsko Mannesket ved Havet Přístav je také největší základnou dánského mořského rybolovu. Ze zdejších zajímavostí zmíníme Fiskeri-og Søfartsmuseet, tedy Muzeum rybářství a mořeplavby, jehož součástí je i mořské akvárium, kde můžete různé druhy ryb pozorovat a probíhá tu také krmení tuleňů. Na nábřeží proti tomuhle muzeu pak najdete nejzajímavější zdejší kulturní památku, Mannesket ved Havet (foto vpravo), což je velkolepý památník, jehož název v překladu znamená Setkání člověka s mořem. Památník zobrazuje čtyři 9 metrů vysoké postavy hledící na moře a byl postaven při příležitosti výročí stého založení města. Je to vlastně taková hlavní dominanta města. Na závěr doplníme Dům hudby (Musikhuset Esbjerg), což je hlavní městská kulturní scéna, dále pak zdejší muzeum moderního umění (Esbjerg Kunstmuseum). Vedle Domu hudby stojí vodárenská věž (Esbjerg Vandtarn) z konce 19. století, na kterou si můžete vylézt a kochat se výhledem na přístav. Z přístavu je také možné vydat se na plavbu do zátoky Ho Bugt, kde můžete sledovat tuleně v jejich přirozeném prostředí.

    Dánsko přístav Esbjerg

    Z přístavu Esbjerg se dále vyplouvá trajekty na nedaleký ostrov Fanø. Cesta na ostrůvek o asi 3 tisících obyvatelích trvá asi 12 minut. Na opačných koncích jen 16 km dlouhého ostrova jsou dvě vesnice. Lodě připlouvání do Nordby, tou hezčí vesnicí je ale Sønderho. Ta je mnohými dokonce považována za nejhezčí vesnici v Dánsku. Je tu skutečně malebná vesnička z 16. století, která díky svým domečkům s doškovými střechami připomíná středověkou vesničku. V minulosti byl ostrov významnou námořní centrálou, na konci 19. století tu byla po Kodani druhá největší flotila, načež se tu postavilo na 1000 lodí během asi 150 let. Tuto námořní historii tu připomíná několik místních muzeí. Ty jsou v Nordby, v Sønderho je zas původní dům námořního kapitána z 19. století se jménem Hannes Hus. U Nordby je dále pláž, golfové hřiště, nabízí se tu spousta vyžití pro aktivní jedince. Ostrov je také Mekkou milovníků draků, v polovině června se tu koná festival, během kterého se nad plážemi vznáší tisíce draků. Pěkných pláží tu najdete několik – např. Rindby Strand, Fanø Bad nebo Søren Jessens Sand. Některé jsou vhodné i pro windsurfing nebo kitesurfing. Ve středu ostrova je přírodní rezervace Fanø Klitplantage, kterou vede celá řada pěších stezek a můžete tu vidět nějaká ta divoká zvířata – ptáky, jeleny. Je tu i hřiště a piknikové místo.

    Budeme pokračovat ve městě Kolding. Tady můžete navštívit hrad Koldinghus, který je dominantou města. Na místě dnešního hradu stávala královská pevnost od 13. století, dnešní zbytky hradu jsou ze století 15. Hrad byl zrenovován po požáru na začátku 19. století a dnes funguje jako muzeum se zajímavými expozicemi umění nebo stříbra a také se tu konají různé výstavy. Ve městě Kolding pak za zmínku ještě stojí muzeum Trapholt. Dánsko je proslulé designem užitného umění a nábytku a právě v tomhle muzeu moderního a užitného umění a nábytku můžete vidět práce známých dánských návrhářů. Zajímavý je třeba zdejší prototyp letního domku Kubeflex. Ten sestává z krychlí, které se dají podle potřeby připojovat a odpojovat. Pokud vás zajímá dánská designérská škola, tohle muzeum rozhodně musíte vidět. Zajímají-li vás spíš historické budovy, zamiřte v Koldingu k hrázděnému domku v červenozelené barvě zvanému Borchs Gard, kousek od něho je i působivá nejstarší budova ve městě, dům č. 18 v ulici Helligkorsgade. Hrázděný a oranžový domek pochází z konce 16. století.

    Aarhus Staré Město Dánsko A u Koldingu začne naše putování po středním Jutsku. První zdejší zastávku uděláme v hlavním městě Jutska a druhém největším dánském městě, Aarhus (foto vpravo). Má něco málo přes 300 tisíc obyvatel a jde o rušné město, které bylo významným centrem obchodu, umění i náboženství už v 16. století. Leží na východním pobřeží a je významným námořním přístavem, hospodářským i kulturním centrem Jutska. Také tu sídlí druhá největší dánská univerzita. Našeho průvodce po turistických atrakcích začněme u katedrály Aarhus Domkirke. Jde o nejdelší kostel v Dánsku, délka lodi je 100 metrů. Původně tu stávala románská kaple z 12. století, v 15. století byla goticky přestavěna. Stěny kostela jsou zdobeny freskami, což je hodně typické pro většinu dánských kostelů. Měly totiž za úkol negramotným obyvatelům zprostředkovat biblické výjevy. Dominantou katedrály je pozlacený oltář z 15. století. Hezkou ulicí ve starém městě je Møllestien. Dlážděná ulička plná pastelově zbarvených domků stojí za vidění a je ukázkou starého Aarhusu. Ukázkou moderní architektury je kontroverzní budova radnice Aarhus Radhus, kterou navrhl průkopník dánského modernismu. Dokončena byla v roce 1942. Je obložena norským mramorem a můžete nahlédnout i do moderního a designérsky zajímavého interiéru. Její součástí je také 60 metrů vysoká vyhlídková věž. Celé je to architektonicky skutečně roztodivné.

    V Aarhusu najdete přehršel muzeí. Muzeum ARoS Aarhus Kunstmuseum se nachází v kubistické budově z červených cihel, má devět pater a skýtá umělecké skvosty od doby tzv. zlatého věku po modernu. Aarhus Duhové panorama Na střeše budovy se nachází střešní terasa zvaná Duhová panoráma (foto vpravo) s kruhovým výhledem na město. Výhled to ale není obyčejný. Na město se díváte přes skleněné panely v různých barvách, takže tak trochu duhově. Samo muzeum je koncipováno jako Dantova Božská komedie, do které vstupujete od 4. patra – dolů vstupujete do pekla, nahoru stoupáte do nebe. Peklo je černá místnost v suterénu. Známým exponátem je také socha Chlapec, která úžasně znázorňuje chlapce v nadživotní velikosti. Skvělou exkurzí do minulosti je pak návštěva skanzenu Den Gamle By. Zaměstnanci jsou oblečeni v dobových kostýmech, díky čemuž si návštěvu skanzenu tvořeného 75 hrázděnými domky z období od 16. do 19. století více užijete. Domky sem byly přivezeny ze všech koutů Dánska a jsou uspořádány jako tržní městečko z doby H. Ch. Andersena. Po skanzenu se lze projet vozem taženým koňmi, můžete si prohlédnout všechny zdejší budovy, pozorovat řemeslníky při práci nebo navštívit různé malé expozice jako třeba Dánské muzeum plakátů, Muzeum hraček, Galerie dekorativního umění. Zajímavý je i zdejší bytový blok z roku 1974. Pro děti se tu v létě konají i různé zábavné aktivity. Hned za skanzenem najdete botanickou zahradu (Botanisk Have), jejíž návštěva je zdarma. Projít si tu můžete průchozí skleníky. Kvindemuseet je takové feministické muzeum věnované životu žen v Dánsku a nachází se v budově bývalé staré radnice, Besaettelsesmuseet se zas věnuje německé okupaci Dánska za 2. světové válce. V jeho budově kdysi Němci vyslýchali a zadržovali vězně. Mají tu také vikinské muzeum Vikingemuseet s exponáty z doby vikinské. Dalším muzeem je Moesgard Museum s prehistorickými expozicemi. Hlavní atrakcí je 2 tisíce let staré tělo muže z Grauballe, jehož tělo bylo nalezeno v roce 1952 jen asi 35 km od města. Jeho násilnou smrt se dodnes nepodařilo vyjasnit, a proto dodnes vyvolává řadu otázek. Díky uchování těla v rašelině je skvěle zachovalé, má vlasy i nehty. Najdete tu ale i další archeologické a etnografické exponáty.

    V oblasti Moesgard, kde se nachází poslední zmiňované muzeum, můžete také podniknout řadu pěších túr.  Jedna začíná hned za muzeem, říká se jí Cesta do pravěku (Oldtidsstien) a vede přes louku plnou sasanek, kolem stád ovcí a přes bukový les až na pláž Moesgard Strand, jednu z nejlepších písečných pláží v okolí Aarhusu. Okruh je dlouhý asi 4 km a jeho mapu dostanete v muzeu. Na této pláži se na konci července koná Viking Moot, vikinský festival, během kterého se konají různé vikinské soutěže, můžete si koupit různé řemeslné výrobky nebo ochutnat tradiční jídlo.

    Dalším skvělým místem na cyklistiku a pěší turistiku v okolí je oblast Marselisborg. Jde o zelený pás táhnoucí se v délce asi 10 km podél pobřeží, mezi jehož hlavní atrakce patří palác Marselisborg, další ze sídel dánské královské rodiny. Pokud tam královská rodina zrovna není, můžete navštívit zdejší anglický park a růžovou zahradu, oboje zdarma. Pokud tu královská rodina naopak je, můžete zas sledovat výměnu stráží. Zámek pochází z přelomu 19. a 20. století. Atrakcí pro rodiny s dětmi je pak velmi oblíbený zábavní park Tivoli Friheden, jehož návštěvu si děti a milovníci různých adrenalinových atrakcí užijí. Na okraji města jsou také pláže, stejně tak u města najdete několik lázní.

    Trajekty se odsud můžete dostat na ostrov Sjaelland. Aarhus je také městem hudby, nejlepší živá vystoupení se konají v klubu Train.

    Severovýchodně od Aarhusu leží dánský poloostrov Djursland, nejvýchodnější část Dánska. Jeho pobřeží je lemováno písečnými nebo oblázkovými plážemi, velmi oblíbenými u turistů. Ty nejlepší najdete u Fjellerupu, Bønnerupu, Gjerrildu a Grenaa. Vnitrozemí je zvlněné, ovšem nejvyšší kopec dosahuje asi jen 137 metrů. Djursland je oblíbeným prázdninovým letoviskem, na kterém kromě pláží najdete i zábavní vyžití. První zastávku tady uděláme ve městě Ebeltoft. Je to pěkné městečko s dlážděnými ulicemi lemovanými hrázděnými domky a dobrými plážemi s bílým pískem. Velkou atrakcí města je největší dřevěná loď na světě, Fregatten Jylland. Je 71 metrů dlouhá a dánskému válečnému námořnictvu sloužila v 19. století, dnes je možné ji navštívit a můžete tak vidět, jak tu kdysi posádka žila. Dále tu mají muzeum skla (Glasmuseet Edeltoft), které vystavuje současné sklářské umění z celého světa. Hlavní ulicí města je Adelgade, velmi pěkná. Je dlážděná, lemovaná pastelově zbarvenými domky, ve kterých jsou kavárny a obchody. Na jednom jejím konci je stará hrázděná radnice z konce 18. století. Hlavním náměstím města je Torvet. V okolí města jsou také pláže, dobrá je třeba Ndr Strandvej. Mají tu také safari park Ree, ve kterém je spousta zvířat z celého světa, hlavně ovšem z Afriky. Kromě prostého koukání se tu nabízejí i různé zábavní aktivity.


    Krátkou zastávku uděláme v poměrně novém národním parku, Mols Bjerge. Chrání převážně rozsáhlá vřesoviště, lučiny a jezera, ale i pobřežní oblasti. Nachází se v okolí města Ebeltoft a název nese podle kopce Mols Bjerge. Nejzajímavější atrakce parku, sídlo z 18. století a zřícenina hradu ze 14. století, se nachází u města Kalø.

    Přístav Grenaa nabízí pěkné procházky podél přístavu a po nábřeží. Jižně od města se táhne 7 km dlouhý pás skvělých písečných pláží, které jsou vhodné díky mělké vodě i pro děti. Jedním z velkých lákadel je pak akvárium Kattegatcentret, který nabízí mořský tunel, ze kterého můžete pozorovat žraloky a jiné obyvatele oceánu. Ve 13 hodin probíhá jejich krmení. Mají tu ale i jiné atrakce. Centrem města je Torvet. Z Grenna se trajekty můžete dostat do švédského Varbergu (trajekty Stena Lines).

    Vydáte-li se více do vnitrozemí poloostrova, najdete soukromý zámek Rosenholm Slot, který je skvělou ukázkou panského sídla postavené v tzv. zlatém věku, tj. 16. století. Založil ho roku 1559 dánský šlechtic Rosenkratz, na začátku 17. století byl rozšiřován. Na jeho stavbě jsou patrné vlivy italské renesance, interiéry jsou v barokním stylu, stejně jako přilehlá zahrada. Dalším dost podobným panským sídlem je Gammel Estrup u městečka Auning. Je to další ukázka velkolepého panského sídla. Najdete v něm dvě muzea – Zámecké muzeum (Herregardsmseet) v podobě ze 17. století ukrývá starožitný nábytek, tapiserie a součástí je přilehlá zahrada. Druhým muzeem je Zemědělské muzeum (Landbrugsmuseum) věnující se historii farmaření v Dánsku.

    Jednou z velkých atrakcí poloostrova Djursland je velkolepý zábavní park Djurs Sommerland nacházející se ve městě Nimtofte. Ten nabízí na 60 atrakcí, prý nejlepších v celém Dánsku, včetně nejdelší horské dráhy v zemi. Součástí je i vodní park. Asi 2 km od Tirstrupu pak leží zoologická zahrada Skandinavisk Dyrepark, která chová hlavně severská zvířata, z nichž nejvelkolepější jsou lední medvědi.

    Opusťme poloostrov Djursland a vydejme se do vnitrozemí Jutska, kde najdeme jednu z velmi oblíbeným oblastí pro milovníky pěší turistiky a outdoorových aktivit. Jde o Jezerní oblast, dánsky Søhøjlandet. Mírně zvlněná krajina, ve které se nachází i nejvyšší dánský vrchol, 171 metrů vysoký a nepříliš zajímavý kopec Møllehøj, nabízí ovšem dobré zázemí pro různé aktivity, jako jsou výlety na kolech nebo pěší procházky krajinou lesů a jezer. Protéká tudy nejdelší dánská řeka, 160 km dlouhá Gudena a také tu leží největší Dánské jezero, Mossø. První zdejší zastávku uděláme ve městě Silkeborg. Mají tu Silkeborské muzeum, kde můžete vidět zachovalé tělo 2 350 let starého tzv. Tollundského muže, což je asi nejzajímavější zdejší exponát. Podobné tělo můžete vidět také v muzeu v Aarhusu. Ani minulost tohoto muže není známá, ví se ovšem, že pochází z roku 350 př. n. l. a byl oběšen. Zájemci o umění pak mohou navštívit muzeum umění Museum Jorn, s obrazy moderních umělců nebo KustCentret Silkeborg Bad s obměňovanou expozicí soch, malířství, skla i designu. Dále tu najdete akvárium Aqua, které vysvětlují ekosystém oblasti. Víc než samotné město je zajímavé jeho okolí. Samo město leží na kopci u jezera a po jezeře jsou nabízeny různé plavby parníkem. Tím nejhlavnějším a nejzajímavějším cílem je kopec Himmelbjerget. Pronajímají se tu také kajaky, které vám umožní proplout místní jezera na vlastní pěst. Pokud vás spíše baví pěší turistika nebo cyklistika, můžete vyrazit do lesa Nordskoven, který je protkán sítí stezek. Chcete-li se tady vykoupat, nejlepším místem je jezero Almindsø. Podobné vyžití, tedy jízdu na loďkách, pěší turistiku a cyklistiku lze podniknout i z města Ry. Odsud je to na Himmelbjerget 7 km. Tenhle „vrchol“ Himmelbjerget měří 147 metrů, nabízí ovšem docela slušné výhledy na okolí. Je to překvapivě velmi oblíbené turistické místo, u placeného parkoviště najdete spoustu různých stánků se suvenýry nebo občerstvením. Na vrcholku kopce je vyhlídková věž, ze které je ale výhled zhruba stejný jako ze samotného kopce. V okolí je několik turistických tras, také různé památníky.


    Zajímá-li vás moderní umění, mohlo by vás zajímat městečko Herning. V něm totiž najdete několik sbírek moderního umění – Muzeum Heart nabízí práce italského umělce Piera Manzoniho, ale i Man Raye a dalších; naproti pak najdete muzeum umělců Carla Henninga Pedersena a Else Alftelta s jejich akvarely, mozaikami i skulpturami v přilehlém parku. A pak tu také mají prapodivnou stavbu, nebo spíše objekt, Elia, který vlastně ani nedokážeme popsat. Údajně přitahuje blesky a vystřeluje plameny plynu...

    Opusťme jezerní oblast, ovšem ve vnitrozemí ještě chvíli zůstaňme a podívejme se na další místa. Pro zdejší krajinu jsou typické zalesněné kopečky v kombinaci s poli. První zastávku tady uděláme v městečku Jelling. Město je uctíváno jako kolébka dánského křesťanství i samotné monarchie a pro Dány má obrovský spirituální i historický význam. Největší slávu město zažilo ve vikinských časech, kdy tu sídlil král Gorm Starý, první v linii dánských králů, kteří nepřetržitě vládnou Dánsku dodneška. Místa ve městě, spojená s touto historií, jsou dnes zapsány na seznamu UNESCO. V podstatě tu je jedna hlavní atrakce spojená s tím vším, a to kostel Jelling Kirke. Malý bílý kostel by postaven roku 1100 a je zdoben freskami ze století 12. Hlavní atrakcí kostela jsou dva zachované runové kameny hned u dveří do kostela. Ten menší z nich vztyčil na začátku 10. století sám král Gorm Starý na počest své manželky, ten větší pak jeho syn Harald Modrozub, jde o vůbec nejstarší zpodobnění Krista ve Skandinávii a říká se mu „křestní list Dánska“. Harald byl ten, který obrátil Dány z pohanství na křesťanskou víru. U kostela pak uvidíte dvě pohřební mohyly, o jedné z nich se dlouho věřilo, že obsahuje ostatky samotného Gorma a jeho ženy. V ani jedné z mohyl se ovšem žádné kosti nenašly. Během archeologických nálezů pod kostelem byly objeveny základy tří starých kostelů, pohřební komora s lidskými kostmi a zlatými šperky. O těch se soudí, že patří Gormovi. Ten byl původně prý pohřben v jedné z mohyl, jeho syn Harald ho ale později přemístil sem, do tehdejšího křesťanského kostela. Kosti jeho matky a Gormovy ženy se ovšem dodnes nenašly. Naproti kostelu je pak návštěvnické centrum s interaktivními expozicemi. Najdete tu pak také muzeum Kongernes Jelling, které se věnuje městským památníkům a jejich významu pro dánské dějiny.

    Akční letenky do dánského Billundu nabízí Pelikán!

    Jste-li tu s dětmi, zaujmou vás asi hlavně tyto tři následující atrakce. Ve městě Givskud najdete zoologickou zahradu se safari parkem, která chová mimo jiné hodně afrických zvířat. Do safari parku můžete zajet i vlastním autem. Ovšem jednou z největších atrakcí nejen Jutska, ale i celého Dánska, a to nejen pro rodiny s dětmi, je město Billund se svým proslulým zábavním parkem Legolandem. Právě v Billundu v roce 1932 Ole Kirk Christiansen začal vyrábět dřevěné hračky pod názvem Lego, protože v době deprese ve 30. letech 20. století nebyl zájem o nábytek, který do té doby vyráběl. Na konci 40. let 20. století se Lego stalo první dánskou firmou, která získala stroj na vstřikování plastu k výrobě hraček a začala vyrábět spojitelné kostky, jejichž novodobou podobu známe dnes jako stavebnice Lego. Když v roce 1960 sklad dřevěných hraček zničil požár, rozhodla se firma zaměřit na plastové hračky a kostky Lego se staly nejoblíbenější dětskou hračkou v celé Evropě. Časopis Fortune je v roce 2000 dokonce nazval hračkou století. Každou sekundou se prý prodá 7 krabic stavebnice. Lego dnes vlastní potomci Christiansena a v Billundu se provádějí vývojové práce.

    Legoland Dánsko Zábavní park Legoland (foto v textu a pod odstavcem) ohromuje modely ze stavebnice Lego, u kterých neuvěříte, že se ze stavebnice skutečně dají postavit. K tomu zábavné adrenalinové atrakce dělají z Legolandu po Kodani druhou nejnavštěvovanější turistickou atrakci Dánska. Park sestává z Minilandu, což je komplex miniaturních měst a významných památek z celého světa, ale i hlavních turistických atrakcí Dánska, postavených z 20 milionů kostiček Lega. Největším exponátem je model indiánského náčelníka Sedícího býka (foto vpravo), který je postaven z 1,4 milionů kostek. Kromě Minilandu tu jsou další části: Divoký západ (Legoredo Town), Království rytířů (Knight´s Kingdom) se středověkým hradem, Země pirátů (Pirate Land), kde uvidíte lodě i historický šerm a dokonce se tu dá i koupat, Polární země (Polar Land) s životním prostředím tučňáků a horskou dráhou, Země dobrodružství (Adventure Land) tematizovaný postavou Indiana Jonese v Egyptě, Duplo Land pak nabízí atrakce pro ty nejmenší děti a konečně Atlantis, akvárium s postavami potápěčů a modely ponorek z Lega. Vstupenky doporučujeme koupit si dopředu online, koupíte je ale třeba i ve zdejších hotelech. Platí se jednorázové vstupné do parku, poté jsou všechny atrakce zdarma. Informace o cenách vstupenek, o otevírací době i přehled všech atrakcí, najdete na oficiálních stránkách parku.

    Legoland Dánsko Legoland Dánsko

    V Billundu pak dále najdete nově otevřený Lego House, centrum zážitků, které se nachází v budově připomínající kostky Lega. Vidět tu můžete různé stavby z kostek, je tu prodejna a střešní zahrada. Dále tu mají zábavní komplex Lalandia, který nabízí další možnosti vyžití – bowling, minigolf, vodní park a různé sportovní aktivity. Vstup do komplexu je zdarma, platíte za jednotlivé atrakce. V Billundu se mimochodem nachází druhé nejrušnější dánské letiště, kam létají letadla z několika evropských měst.

    Třetí atrakcí pro rodiny s dětmi je další zoologická zahrada, tentokrát ve městě Randers. Zoo Randers Regnskov je tropická zoo nacházející se v kopulovitých sklenících, ve kterých je stále vlhko a teplo. Cesty ve sklenících vedou mezi krokodýly, opicemi, hady, ale i rostlinami deštného pralesa. Nejzajímavější je kopule Jižní Ameriky se skvělým vodopádem. Kromě zoo v Randers trochu nečekaně najdete Graceland Randers, což je Muzeum Elvise Presleyho, které skýtá osobní sbírku jednoho nadšeného fanouška. V historickém centrum města pak za zmínku stojí třeba domy Paaskesønnernes Gard, Helligandshuset, kdysi součást středověkého kláštera a kostel Sankt Mortens Kirke.

    Dalším místem pro outdoorové aktivity je přírodní park Rold Skov, vůbec největší dánský les. Tím vede celá řada turistických stezek pro pěší i cyklisty. Vydáte-li se po některé z nich, uvidíte sto let starý dům Tophuset, postavený prvními strážci parku, dále je tu muzeum ve srubu, ledovcový balvan Cimbrerstenen a 102 metrů vysoký kopec Sønderland, který je na jaře a v létě porostlý purpurovým vřesem. Park se nachází na pahorkatině Rebild, kterou v roce 1912 skupina Američanů dánského původu věnovala dánské vládě, aby z něho udělala přírodní park. 4. července každý rok se tu proto koná Rebild Festival, největší oslava mimo území USA.


    A ještě trochu vikinské historie. U města Hobro najdete vikinské venkovské sídliště Fyrkat. Jde o typickou vikinskou kruhovou pevnost z 10. století, která se velmi podobá té slavnější vikinské pevnosti na ostrově Sjaelland. Účel vybudování zdejší pevnosti je dodnes nejasný, předpokládá se ale, že ji na konci 10. století vybudoval král Harald Modrozub. Vyjít můžete na 3 metry vysoké opevnění, jehož součástí dříve byly mohutné brány. U vchodu do pevnosti je několik dobových zemědělských staveb, včetně 200 let starého funkčního vodního mlýna. Kousek od pevnosti je pak Vikingecenter Fyrkat, statek ve vikinském stylu, který byl vybudován za použití dobových materiálů a nástrojů. Lidé v dobových oděvech tu předvádějí různá dobová řemesla.

    Město Viborg má necelých 40 tisíc obyvatel a má bohatou náboženskou historii. Před reformací tu stávalo na 25 kostelů, z nichž se dodnes dochovaly dva. Pěkná je katedrála Viborg Domkirke, zajímavá zvenku i zevnitř. Uvnitř je zdobena freskami z 1. poloviny 20. století, exteriér je tvořen žulovými kvádry. Dnešní podoba kostela je z 19. století. Ve městě pak můžete vidět i nějaké ty historické domky – v ulici Sankt Mogens Gade (Den Hauchske Gard čp. 7, Villadsens Gard čp. 9) a dále tu mají Viborg Museum věnované historii města.

    maják Norre Lyngvig Fyr Krásnou pobřežní oblastí s kempy i rekreačními domky, u turistů z Dánska a Německa velmi oblíbenou, je centrální západní pobřeží hlavně kolem města Ringkøbing. To samo o sobě kombinuje staré rybářské domky a městskou zástavbu, najdete tu také marinu. Za nejzajímavější místo tohoto koutu pobřeží platí písečná šíje posetá dunami, Holmsland Kilt, která se táhne v délce 35 km od severu k jihu a odděluje Severní moře od fjordu Ringkøbing. I samotný fjord Rinkgkøbing nabízí možnosti koupání, oblíbený je ovšem pro stálé západní větry hlavně u provozovatelů windsurfingu a jiných vodních aktivit spojených s větrem. Turistické zázemí pro jejich provozování nabízí městečko Hvind Sande. U Søndervigu pak za vidění stojí romantický a osamělý maják Norre Lyngvig Fyr (foto v textu). Můžete vystoupat do výšky 53 metrů a kochat se výhledem na písečné kosy, fjord i severní moře. Celá tato oblast je oblíbená u rekreantů, dají se tu pronajmout skvělé víkendové chaty.

    A pomalu jsme se přesunuli do severního Jutska, kde naše putování po pevninském Dánsku skončí. Od Jutska tuto část dělí fjord Limfjordem. Turisté tu najdou znovu skvělé písečné pláže, které si oblíbí hlavně milovníci vodních sportů spojených s větrem, je tu ale i další spousta turistických atrakcí a pěkných měst i přírodních koutů. Nejlepší dobou pro návštěvu je, ostatně jako jinde v Evropě, období od května do konce září. První zastávku uděláme ve čtvrtém největším dánském městě, Aalborgu. Má asi 131 tisíc obyvatel a leží na úžině Limfjordem. Takovou nejhezčí částí města je zdejší nábřeží při zmiňované úžině Limfjordem. Je tu pěkná moderní promenáda s parkem, hřištěm i restauracemi nebo koupalištěm. Na nábřeží pak stojí také několik zajímavých budov. Utzon Center je architektonicky zajímavá budova ležící na nábřeží, která je označována jako centrum kultury a vědění. Pořádají se tu měnící se výstavy věnované architektuře, designu i umění. Centrum je poslední stavbou slavného dánského architekta Jørna Utzona, autora proslulé budovy Opery v australské Sydney. Moderní novou budovou na nábřeží je pak Musikkekens Hus, futuristická koncertní síň. Trochu v rozporu k velmi moderní zástavbě města je pak hrázděný dům Aalborghus Slot z 16. století. Dřívější zámek je dnes administrativní budovou, ve které je k vidění malá hladomorna.

    Ačkoliv je Aalborg moderní město, najdete tu i historickou zástavbu. Centru starého města vévodí katedrála Budolfi Domkirke z 12. století. Každou celou hodinu se rozezní také její zvonkohra. Jeden vchod do kostela vede přímo z hlavní nákupní třídy, Algade. Podívat se můžete také ke klášteru z 15. století, Helligandsklostret. Je zdoben freskami, které můžete vidět v rámci prohlídek s průvodcem. Nejhezčími historickými budovami jsou ale starobylé hrázděné domy, ve kterých v renesanční době žili bohatí zdejší obchodníci. Jde třeba o pětipatrový dům Jense Banga (Jens Bangs Stenhus v ulici Osteragade), ve stejné ulici je také dům Jorgena Olufsena z roku 1616 (Jorgen Olufsens købmandsgard). Jde skutečně o nádherné renesanční budovy. První zmiňovaný dům postavil jmenovaný bohatý kupec a dnes je v něm lékárna, druhý dům patřil bohatému starostovi a dnes je v něm hospoda. Z 18. století pak pochází stará barokní radnice (Radhus), další pěkné hrázděné domky najdete u kostela v ulici Hjelmerstald (v čp. 15 je dvůr plný soch a keramiky).

    Ani v Aalborgu nemůžou chybět vikinské památky. Limfjord býval důležitou vikinskou obchodní cestou, neboť umožňoval snadný a rychlý přístup k Atlantiku při válečných taženích. Najdete tu třeba staré vikinské pohřebiště Lindholm Høje s téměř 700 hroby z doby železné i z dob Vikingů. Jsou rozptýleny na louce na vrcholku kopce. Hroby často připomínají obrys vikinské lodi. S pohřebištěm pak sousedí také stejnojmenné muzeum, které seznamuje návštěvníky s historií pohřebiště.

    V Aalborgu nechybí ani různá muzea. Jmenujme třeba Aalborg Historiske Museum, tedy městské historické muzeum s exponáty od pravěku do dnešních dob, včetně zařízení domů a interiérů, které dokládá bohatství místních obchodníků v období renesance. Další muzeum se nachází v podzemí a jde o Grabrødrekloster Museet, které se věnuje životu mnichů ve středověkém františkánském klášteře. Do muzea se dostanete výtahem z obchodního domu Salling, nacházejícího se na hlavní nákupní třídě města, Algade. Kunsten je muzeum současného a moderního umění a sídlí v mramorové budově. Vystavuje hlavně dánské umění od konce 19. století dodnes. K muzeu vede chodba pod nádražím, která zároveň vede i do parku Kildeparken, plného soch a fontán.


    V Aalborgu je také zoologická zahrada. Na konci května se v Aalborgu koná největší karneval v severní Evropě, který navštíví každoročně na 100 tisíc lidí v barevných kostýmech, to vše doprovázeno hudbou. Plánujete-li navštívit více zdejších památek, doporučujeme zakoupení turistické karty Aalborg Card, která kromě zlevněných vstupů nebo vstupů zadarmo zahrnuje i parkování zdarma, stejně tak cestování zdarma zdejšími autobusy.

    Opusťme Aalborg a pojďme do dalších míst v okolí. Třeba do města Frederikshavn. Jde hlavně o významný přístav a nejrušnější terminál mezinárodních trajektů v celém Jutsku. V podstatě je tu jediná turistická atrakce, která stojí za zmínku. Jde o komplex Bangsbo, který leží asi 3 km od města. Jednou částí je skanzen Bangsbo, stará venkovská usedlost s řadou exponátů. Starobylý panský dům vystavuje starožitný nábytek, textil, šperky i sběratelské předměty. Hospodářské budovy zas vystavují ozdoby z vikinských lodí, vojenskou výzbroj a jiné. Nejzajímavější je rekonstruovaná vikinská loď ze 12. století, Ellinga, jejíž zbytky byly objeveny v nedalekém říčním korytě. Skanzen sousedí s botanickou zahradou (Bangsbo Botaniske Have), jejíž součástí je obora s daňky a jeleny. Třetí částí v oblasti je areál bunkrů z 2. světové války, Bangsbo Fort. V nich jsou k vidění třeba děla.

    Asi 28 km od pobřeží u Frederikshavnu leží ostrov Laesø. Tady budete mít na chvíli pocit, že se tady život zastavil už kdysi dávno. Jsou tu maličké farmy, pláže i vřesoviště, písečné duny i staré dánské tradice. Ostrov má historii spojenou s těžbou soli, která se odsud kdysi vyvážela. Dnes se tu tahle tradice stále udržuje a hlavním zdejším suvenýrem je proto právě pytlíček nebo krabička se zdejší solí. K vidění je tu výrobna soli, solné lázně (Laesø Kur), pár malých městeček se středověkými kostely nebo malá muzea (rybářství nebo zemědělství). Na jihu ostrova leží oblast mokřadů Rønnerne s pobřežními lučinami a vřesovišti, skvělé místo k pozorování ptáků. Na ostrov se pořádají výletní plavby z Frederikshavnu v různých formách, třeba s pozorováním tuleňů.

    cestovní pojištění AXA se slevou 50 %

    Docela oblíbeným místem u Skandinávců je město Saeby s pěkným historickým jádrem. Hlavní ulicí ve městě je Algade, nejstarší ulice ve městě. Je lemována pěknými domky a zahrádkami. Ve městě dále najdete Muzeum Saeby v hrázděném domě ze 17. století se sbírkou jantaru, školní učebnou z 20. let 20. století nebo viktoriánským obývacím pokojem. Kostel Saeby Kosterkirke je pozůstatkem karmelitského kláštera z 15. století, uvnitř je zdoben freskami. Hezký je i zdejší přístav plný jachet, s řadou restaurací a oblíbených zmrzlinových stánků. Symbolem města je socha Paní z moře, která byla vytvořena na základě stejnojmenné divadelní hry od norského dramatika Henrika Ibsena (v češtině známé jako Paní z námoří). Ten se k napsání této hry inspiroval právě v tomhle kouzelném městečku.

    Pokračujeme do Skagenu, dalšího velmi oblíbeného turistického cíle Dánska. Jde o oblíbené plážové letovisko s rušným přístavem. V hlavní letní sezóně to tu bývá narvané, Dánové tohle místo jednoduše milují. Kromě skvělých dlouhých písečných pláží, malebných přímořských přírodních scenérií, přístavu s restauracemi podávajícími skvěle upravené ryby a mořské plody, tu také najdete pěkné staré město s úzkými uličkami a typickými žlutými domky. Prvním místem, které tady rozhodně stojí za vidění, je jen několik metrů široký, písčitý výběžek Grenen. Je to úzká šíje, na jejíž špičce se setkávají vody průlivů Kattegat a Skagerrak, které spojují Baltské a Severní moře. V jednu chvíli tu tak každou nohou můžete stát v jiném moři. Ačkoliv je to skvělý pruh písku, koupání je tu kvůli velmi silným proudům přísně zakázáno. Koupat se můžete jen kousek odsud, v nejsevernějším cípu Dánska, kde se sbíhají dlouhé písečné pláže. Na konci sem vedoucí silnice 40 je placené parkoviště a restaurace. Z parkoviště je to na špičku výběžku procházka na asi 30 minut po úzkém pruhu písku a kolem hrobu spisovatele Holgera Drachmanna. Jen 4 km vzdálená vesnička Gammel Skagen je zas takovým letoviskem dánské smetánky, která tu tráví léto v luxusních hotelech. Stejně jako tuto vesničku, tak i jiná místa v okolí, v 17. století potrápily písečné přesypy. Jim za oběť padl i kostel Den Tilsandede Kirke (první foto pod odstavcem) aneb Pohřbený kostel. Ten byl postaven ve 14. století a v 17. století sem vítr nahnal tolik písku, že kostel doslova pohřbil v zemi. Místní se k němu sice prokopávali, ale nakonec byl uzavřen a stržen a dodnes z něho zbyla jen bílá věž. Ta je součástí přírodní rezervace Skagen Klitplantage (druhé foto pod odstavcem), která je skvělým tipem na pěší turistiku nebo cyklistiku. Ve městě je městská pláž Ostre Strandvej. Z místních muzeí jmenujme Skagens Museum, galerie zde vzniklých obrazů mezi lety 1830 až 1930. Skagen totiž umělci objevili už v 1. polovině 19. století a zdejší úžasné krajinné scenérie i každodenní život malovali na své obrazy. Tito umělci se proslavili jako tzv. skagenská škola. Pak tu mají skanzen Skagen By-og Egnsmuzeum, ležící jen kousek od přístavu. Ten vykresluje námořní historii města a věnuje se tradiční rybářské komunitě, která uchvátila nejen umělce oné skagenské školy. Zdejší centrum přírody Skagen Odde Naturcenter vás zas nechá nahlédnout do přírodních zvláštností zdejší oblasti, hlavně do problematiky písečných dun a poryvů větru.

    Skagen Dánsko kostel Skagen Dánsko

    Největší oblastí pokrytou pohyblivými písečnými dunami v Dánsku je Rabjerg Mile. Jde o jedinečný přírodní úkaz. Můžete tu vidět 40 metrů vysoké kopce písku, písečné duny, z nichž ty na západním pobřeží vznikly v 16. století během velké písečné bouře a jsou v neustálém pohybu. Směrem k lesu se pohybují rychlostí 15 metrů za rok. Moderní městečko Hirtshals je trajektovým přístavem, dostanete se odsud třeba na Island nebo na Faerské ostrovy. Najdete tu dlouhou pláž Tornby Strand, asi 5 km od města a dostanete se až na ni autem. Ani u ní nechybí písečné duny. Ze zajímavostí městečka pak ještě upozorníme na akvárium Nordsøen Oceanarium. Je tu obrovská čtyřpatrová nádrž, ve které můžete sledovat svět pod Severním mořem. Probíhá tu i krmení a na některé ryby si děti mohou i sáhnout. V letovisku Løkken najdete také širokou písečnou pláž s bílými dřevěnými plážovými chatkami. Hlavním lákadlem turistů, kteří sem míří, je ale zábavní park Farup Sommerland, ve kterém se děti během letní dovolené rozhodně zabaví. maják Rubjerg Knude Fyr Dánsko Mají tu spoustu zábavních atrakcí včetně vodního parku se skluzavkami a vlnobitím. Odsud si můžete udělat výlet do 13 km vzdálené oblasti písečných dun Rubjerg Knude. Najdete tu romantický maják Rubjerg Knude Fyr (foto vpravo), který pochází z roku 1900. Protože byl ale často tak zavalen pískem, že ho z moře nebylo skoro vidět, byl uzavřen. Pak v něm bylo otevřené malé muzeum, které ovšem opět pohřbil písek a dnes je to spíše fotogenická zajímavost, maják zčásti zahrabaný do písku. Očekává se, že vítr a eroze maják zcela pohřbí do deseti let. Hanstholm je dalším přístavem v okolí, které je ale spíše průmyslovým centrem než hezkým turistickým cílem. Najdete tu pěknou vyhlídku Havneudsigt, ze které se vám naskytne pěkný výhled na přístav a také tu mají MuseumsCenter Hanstholm, jehož hlavním exponátem je Hitlerův bunkr, který používal jako součást systému Atlantská zeď. Více se tu dozvíte o roli města během německé okupace i o životě místních za války. Asi 55 km od Hanstholmu leží Národní park Thy, který zahrnuje duny, jezera, lesy i vřesoviště, přes které vede řada značených turistických stezek a cyklotras. Najdete v něm pěkné rybářské vesničky i německé bunkry z 2. světové války. Turistické centrum parku je mezi obcemi Agger a Klitmøller (Stenbjerg Landingsplads). Je tu také plážové středisko Nørre Vorupør, kde je první mořské koupaliště v Dánsku. Jde vlastně o betonový bazén na mělčině u pobřeží Severního moře. Zmiňovaná vesnička Klitmøller (foto pod odstavcem) je jednou z hlavních surfařských destinací v Evropě, říká se jí „chladná Havaj“. Zdejší skvělý vítr z města udělal surfařský ráj, který v září hostí i světový pohár ve windsurfingu PWA. Windsurfing pak můžete zkusit i na o něco klidnějším nedalekém jezeře Vander Sø.

    Dánsko surfování Klitmoller Dánsko surfování Klitmoller

    Průvodce po Jutsku je rozlehlý a tak dobře vybírejte místa, která během vaší cesty navštívíte. Až si dostatečně užijete pevninského Dánska, zkuste nahlédnout i do jiných průvodcovských článků věnovaných Dánsku. Cesty po světě pro vás totiž provedou i všemi dánskými ostrovy.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě