Jižní Nizozemsko

    Tento článek je součástí našeho kompletního průvodce po Nizozemsku. Zaměříme se na dvě jižní provincie, Limburg a Severní Brabantsko s městy Maastricht a Eidhoven. Tato část země láká, na rozdíl třeba od severní části, hlavně na skvostná historická města jako třeba Maastricht nebo Den Bosch. Od severní části země se jih mimo jiné liší také tím, že tu má stále velmi silné postavení katolická víra a zbožnost je tak jednou z vlastností Nizozemců z jihu země. Díky tomu se tu tak nachází řada výjimečných svatostánků ve stylu brabantské gotiky nebo neogotiky. V souvislosti s náboženskou vírou tu jsou proto také stále oblíbené únorové masopusty, plné barevných kostýmů a zábavy.

    Provincie Severní Brabantsko

    Provincie Noord-Brabant je druhou největší v Nizozemsku. Láká hlavně na historická města, hrady i zámky.


    Město s´-Hertogenbosch založil na konci 12. století Jindřich I. Brabantský jako strategické sídlo. Městu se už tehdy říkalo krátce Den Bosch a toto označení mu zůstalo dodnes. Roku 1815 se stalo správním střediskem celé provincie a dnes je to poměrně rušné město plné historicky významných památek. Dominantou města je nádherná gotická katedrála Sint Jan. Ten nejpůvodnější svatostánek tu stával už ve 13. století, ale dnešní podoba pochází z výstavby trvající od konce 14. do 16. století. Kostel má úžasné interiéry, krásné varhany ze 17. století a také se tu nachází soška Panny Marie, prý zázračná, která byla po staletí uschována v Bruselu a sem se vrátila roku 1853.

    Ve městě je nespočet historických budov, hodně jich najdete na náměstí Markt. Třeba De Moriaan, středověký dům, který je nejstarší budovou ve městě. Dnes jsou v něm turistické informace. Dále na náměstí najdete neoklasicistní radnici z roku 1670 (Stadhuis), postavy na zdejším orloji ožívají každou půlhodinu. Upozorníme také na sochu Hieronyma Bosche, jednoho z nejvýznamnějších nizozemských renesančních malířů. Mezi jeho nejznámější díla patří například Zahrada pozemských rozkoší, která zachycuje historii lidského pokolení podle středověkých křesťanských doktrín. Bosch se ve městě narodil někdy kolem roku 1450 a strávil zde většinu života. V okolí náměstí najdete spoustu kaváren a restaurací.

    Dále ve městě upozorníme na gracht Binnen-Dieze, který nabízí možnosti výletních plaveb, dále pak na historickou budova Zwanenbroedershuis hned vedle katedrály. To je dům bratrů Zwanenových ze 14. století, kteří se věnovali dobročinnosti. Jejich dům je dnes muzeem. Sbírku umění jižního Nizozemska najdete v muzeu Noordbrabants Museum. Sbírka pokrývá umění od roku 1500 do současnosti.

    Tak a pojďme do jiných míst Noord-Brabantu. Pěkným historicky působícím opevněným městečkem je Heusden. Domy, vodní příkopy i bašty byly zrekonstruovány do bývalé podoby a mlýny na starém opevnění vám taktéž navodí pocit jako byste se ocitli ve středověku. Město Tilburg kdysi bývalo významným střediskem textilního průmyslu a tuto historii dokládá muzeum Nederlands Textielmuseum v někdejší textilní továrně. Na konci července se tu pak pravidelně koná největší trh v Nizozemsku, na který přijíždějí lidé z celého širokého okolí. Historické městečko Breda vzniklo kolem zámku Kasteel van Breda, který je dnes sídlem Královské vojenské akademie. V historickém jádru města se nachází kostel Grote Kerk na náměstí Grote Markt. Tento krásný kostel ve stylu brabantské gotiky tu stával už od roku 1410. Ve městě Oudenbosch upozorníme na repliku římského chrámu sv. Petra, tedy v trochu zmenšené kopii (Basiliek van de HH Agatha en Barbara). S rodem Oranžských je spojeno městečko Willemstad. Muzeum se dnes nachází v bývalém loveckém zámečku Mořice Oranžského – Mauritshuis ze 17. století. Spoustu historických domů v čele s Markiezenhofem najdete také ve městě Bergen op Zoom.

    Město Eindhoven bývalo významným trhovým městem. Má něco přes 200 tisíc obyvatel, z nichž čtvrtinu tvoří přistěhovalci jako Marokánci nebo Turci. Ve 20. století se z nepříliš významného města díky založení závodu na výrobu elektroniky Philips stalo významné průmyslové město. Továrna byla založena roku 1891 jako továrna na výrobu elektrických žárovek, dnes se jedná o jednoho z největších světových hráčů v oblasti výroby elektroniky. V průmyslové historii města hrála svou roli i automobilka DAF, jejíž vozy a také dílnu jejích zakladatelů najdete v DAF-museum.


    Nedaleko od Eindhovenu najdete zámeček Kastel Heeze ve stejnojmenném městě, který pochází ze 17. století. V zámečku najdete řadu historických exponátů. Zajímá-li vás postava nejvýznamnějšího nizozemského malíře, Vincenta van Gogha, upozorníme vás na město Neunen, kde krátce mezi lety 1883 a 1885 tento malíř pobýval. Zdejší Van Gogh Documentatiecentrum o jeho pobytu dost obšírně informuje. Dalším zajímavým zámečkem je ten v Helmondu ze začátku 15. století. Dnes je v něm muzeum místních dějin a moderního umění. Hrad, kterému kdysi vládli němečtí rytíři, najdete ve městě Gemert. Hrad dnes funguje jako klášter. Krom něho je tu ještě zemědělské muzeum ve statku ze začátku 20. století, které ilustruje zdejší život na venkově. Milovníky moderního umění upozorníme na zdejší Van Abbemuseum. Protože byl Eidhoven za 2. světové války hodně poničen, stojí zde dnes spousta moderních budov. Zmíníme z nich třeba Evoluon z roku 1966, který byl postaven k 75. výročí založení Philips a tehdy byl symbolem technického pokroku. V Eidhovenu hrají dva fotbalové kluby – známý PSV Eidhoven na stadionu Philips Stadion a méně známý FC Eidhoven na stadionu Jana Louwerseho.

    Provincie Limburg

    Provincie Limburg hraničí s Belgií a s Německem a nabízí historická města i malebnou nizozemskou venkovskou krajinku posetou hrázděnými domy, vodními mlýny, venkovskými sídly i zámky. Krom toho jsou zdejší jezera Maasplassen jednou z nejoblíbenějších oblastí pro vodní sporty v zemi. Významným zemědělským odvětvím je pěstování chřestu, který je považován za zdejší pochoutku.

    Náš průvodce po Limburgu začněme u města Mook. Tady se nachází hvězdicovitá pevnost Heumense Schans z osmdesátileté války. Stojí na 43 metrů vysokém hřebenu a naskytne se vám od ní krásný výhled na údolí řeky Mázy. Kousek od Mooku najdete rekreační oblast u jezera Mookerplas a krásné venkovské sídlo Sint Jansberg s vodním mlýnem. Město Venray zažilo těžké časy za 2. světové války a tyto doby připomíná anglický a německý válečný hřbitov a v nedalekém Overloonu se zas nachází válečné muzeum. Ve městě se pak nachází bazilika z 15. století St. Petrus Banden. Hezké je také zdejší venkovské sídlo Geijsteren na řece Máze. U městečka Arcen najdete další malebný zrenovovaný zámeček ze 17. století s pěknými zahradami, které nabízejí subtropickou květenu, orientální zahrady i golfové hřiště. Navštívit můžete také lázně Thermaalbad Arcen s minerální vodou. Za městem najdete národní park Landgoed de Hamert. Ve městě Venlo-Blerick najdete taktéž krásné historické budovy. Je tu gotický kostel St. Martinuskerk z 15. století, latinská škola Ald Weishoes z roku 1611 ve slohu gelderlandské renesance. Skvostná je také historická radnice z 16. století.


    Oblíbenou rekreační oblastí ideální pro koupání a provozování vodních sportů je oblast kolem jezer Maasplassen v délce asi 25 kilometrů. Jezera vznikla v důsledku rozsáhlé těžby štěrku v údolí řeky Mázy a celá oblast je díky tomu mimo jiné poseta lomy. Ideální destinací pro procházky či projížďky na kole je národní park De Meinweg, který protíná několik turistických stezek krásou přírodou.

    Maastricht založili na řece Máze Římané. Jedná se o malebné historické město se spoustou historických budov i uměleckých sbírek, které má něco kolem 130 tisíc obyvatel. Jedná se o jedno z nejstarších nizozemských měst, bylo první nizozemským biskupstvím i pevností a dnes je hlavním městem provincie Limburg.

    Z atrakcí města zmíníme zdejší neoklasicistní palác Generaalshuis ze začátku 19. století, ve kterém je dnes divadlo nebo baziliku St. Servaas, která stojí na hrobě sv. Serváce, zakladatele křesťanského Maastrichtu. První kostel tu stával už v 6. století a stojí na místě světcova hrobu. Jedná se o nejstarší kostel v Nizozemsku. Nejstarší dochované části jako střední loď či krypta pocházejí z 11. století. Zajímavá je také zdejší klenotnice, která ukrývá relikviář z 12. století s ostatky sv. Serváce a dalšího světce. Před kostelem je náměstí (Vrijthof), které v nejdávnějších dobách bývalo hřbitovem. V okolí náměstí pak najdete nespočet kaváren a restaurací, které lákají k posezení. Na náměstí je také muzeum Vrijthof nacházející se v bývalém domě vévody Brabantského a ukrývá zajímavou sbírku dobových předmětů. Dále zmíníme zdejší radnici (Stadhuis) na náměstí Markt vznikající od 16. do 17. století. Pěkná je také románská bazilika Onze-Lieve Vrouwebasiliek připomínající pevnost a velmi starý most St. Servaasbrug ze 13. století. Stavba baziliky byla zahájena v roce 1000. Na nádvoří románské baziliky najdete také základy římské věže, která bývala v římských dobách strážní pevnůstkou na břehu Mázy. Okolí katedrály a mostu St. Servaasbrug skýtá spoustu středověkých budov. Ve městě je několik dalších historických kostelů, také dochované římské základy a části středověkých hradeb včetně bašt ze 17. století a děl z 18. a 19. století. Malebná je také středověká brána Helpoort, nejstarší městská brána v zemi pocházející ze 13. století. Bývala součástí raného středověkého opevnění. Je nejstarší dochovanou městskou branou v Nizozemsku. Jsou tu i další pozůstatky středověkého opevnění města.

    Maastricht nabízí také řadu muzeí, i když zdejší sbírky nepatří k těm nejvěhlasnějším. Bonnefantenmuseum sídlí v moderní budově a nachází se v něm sbírky umění od raných dob (od r. 1300) po současné moderní umění. Je tu také Přírodovědecké muzeum ukazující přírodní úkazy jihu Limburgu.

    Známé jsou také jeskyně sv. Petra (Grotten St.Pietersberg), které vznikly v průběhu staletí v důsledky těžby vápence. Nyní je to bludiště s více než 20 tisíci podzemními chodbami. Některé sloužily jako sklady a úkryty během 2. světové války. Jeskyně se nacházejí u pevnosti Sint Pieter z 18. století, celá tato oblast jen kousek od Maastrichtu je oblíbenou rekreační oblastí místních.

    A co kromě historického Maastrichtu můžete ještě vidět v provincii Limburg? Velmi půvabným historickým městečkem je Thorn. Pyšní se úzkými uličkami, historickými domy, hospodářskými budovami i kostelem a působí opravdu jako by se zastavil v čase. Bílé omítnuté domy vymezují náves, kdysi v nich žily šlechtičny. Sittard bývalo kdysi opevněným městem, ze kterého se dnes dochovaly obranné hradby – v čele s Fort Sanderbout. Krom toho jsou ve městě kostely, šlechtický dům Jacob Kritszraedthuis ze 17. století postavený ve stylu maaslandské renesance. Pozůstatky římského města zas mohou obdivovat milovníci archeologie ve městě Heerlen, kde v rámci muzea Thermenmuseum můžete vidět základy lázní a předmětů každodenní potřeby.

    V okolí města Valkenburg můžete vidět řadu zámků. Ve městě pak najdete historické brány, zříceniny hradu z 12. století, katakomby, jeskyni Fluweelen i římský lom Gemeentegrot. Nachází se tu také lázně s minerální vodou. Krásná je pak krajinka kolem města Gulpen posetá hrázděnými domy, vodními mlýny a vede tudy několik turistických stezek. Vaals je zas nejvyšším bodem Nizozemska (322 metrů) a dohlédnete z něho do tří zemí. Najdete tu krom kopce také hrádek Kasteel Vaalsbroek a historický dům Von Clermonthuis. V Meersenu je také pěkná bazilika, krásný je ale zámek ve městě Eijsden. Ten vznikl v 1. polovině 17. století ve stylu maaslandské renesance, která kombinuje cihlové a kameninové zdivo. Americký vojenský hřbitov zas ukrývá Margraten.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě