Hanoj

 • Hanoj je hlavní město Vietnamu, důležité politické, hospodářské i kulturní centrum s bohatou historií. Velká část města pochází z francouzských koloniálních dob, protože v těchto dobách byla Hanoj koloniální metropolí. Hlavním městem je od roku 1945. Leží na severu země na Rudé řece a v celé metropolitní oblasti Hanoje žije na 3,5 milionů obyvatel. Vysoká hustota zalidnění a poměrně mizerná infrastruktura v tak velkém městě má za následek hluk, neustálé dopravní zácpy a také znečištěné životní prostředí. Co se týká kriminality ve městě, je Hanoj bezpečnější než jižní Ho Či Minovo Město.

  Hanoj je letecky hůře dostupná než jižní Ho Či Minovo Město, protože je spojeno s méně světovými destinacemi. Mezinárodní letiště Noi Bai leží asi 35 kilometrů severně od Hanoje a z letiště do centra vede slušně udržovaná dálnice. Spojení mezi centrem nejlépe zajistí minibusy společnosti Vietnam Airlines, které vám zastaví v ulici Pho Trang Thi (před kanceláří Vietnam Airlines). Minibusy jezdí z letiště cca každých 30 minut a odjíždějí po naplnění vozidla. Dále jezdí z letiště do centra také veřejné autobusy. Bus č. 7 spojuje letiště s autobusovým nádražím Cau Giay a bus č. 17 s autobusovým nádraží Long Bien poblíž Staré čtvrti. Autobusy jezdí během dne asi po 15 minutách a jsou skutečně velmi levné. Více informací najdete tady. Vlakovými nádražími v Hanoji je hlavní vlakové nádraží (Ga Hang Co), kde zakoupíte lístky na pokladně č. 2 a poté musíte najít správné nádraží, ze kterého vlaky vyjíždějí. Pro cestování po Hanoji lze využít několik desítek autobusových linek, autobusy jsou velmi levné a také čisté a pohodlné, jen můžou být občas dost narvané a dost těžko se v linkách a trasách zorientujete. Podrobné informace o dopravě najdete tady. Dále lze využít cycla pro dvě osoby, za projížďku po městě dáte asi 5000 VND, stejnou sazbu mají taxi, jen je to za 1 km. Dále si lze půjčit auto s řidičem nebo u turistů velmi oblíbené skútry (spolehlivá je půjčovna Cuongs´s Motorbike Adventure). V Hanoji funguje několik autobusových nádraží, z nichž odjíždějí autobusy do jednotlivých směrů. Z nádraží Kim Ma jezdí busy do severozápadního Vietnamu, z Giam Lam severovýchodně od Hanoje (třeba do zátoky Ha Long), z Giap Bat jižně od Hanoje a do Ho Či Minova Města (autobusem to trvá 49 hodin), z My Dinh do severozápadního Vietnamu (Son La, Hoa Binh).

  A pojďme na tipy na místa, která rozhodně při návštěvě Hanoje musíte vidět. Centrem města je Stará čtvrť. Velmi rušná čtvrť nedaleko jezera Hoan Kiem je plná úzkých uliček a má za sebou víc jako tisíciletou historii. Jedná se o původní kupeckou čtvrť, ve 13. století tu byly cechy. Každý cech měl jednu ulici a prodával se tam tak vždy jen jeden druh zboží. Vliv tehdejší kupecké čtvrti je tu dnes stále zřejmý pro skvělé možnosti nákupů - tržnice Dong Xuan je prototypem typické asijské tržnice. Dalšími tržnicemi ve městě, kam můžete vyrazit za nákupy nebo alespoň načerpat atmosféru tradičních asijských trhů, jsou tržnice Dong Vuan, Hang Da, Hom nebo Buoi, kde se prodávají živá zvířata. Stará čtvrť je pro své staré historické uličky, budovy a vodní kanály, skvělé možnosti ochutnat tradiční vietnamskou kuchyni a skvělé možnosti nakupování, nejnavštěvovanější a nejzajímavější hanojskou čtvrtí a je považována za centrum města. V hanojské Staré čtvrti ale najdete i jednu hodně evropskou stavbu. Jedná se o katedrálu sv. Josefa, která byla otevřena roku 1886 a pyšní se krásnými vitrážovými okny a čtvercovými věžemi. Najdete ji na konci třídy Pho Nha Tho. Po zazvonění vás pustí dovnitř. Evropská katedrála působí ve městě plném pagod velmi zvláštním dojmem. Stará hanojská citadela je dnes pro veřejnost zavřená, protože je vojenským areálem. Dalšími budovami ve Staré čtvrti je pamětní rezidence (Pho Ma May), což je typický kupecký dům.

  Po celém Vietnamu je nespočet pagod a chrámů, několik z nich pak najdete v centru města. Jednou z nejvýznamnějších památek a vzácnou ukázkou tradiční vietnamské architektury, je Chrám písemnictví (Van Mieu). Ten založil roku 1070 císař Ly Thanh Tong, který ho zasvětil Konfuciovi. Tímto chrámem chtěl císař vzdát úctu učencům. O šest let později tu vznikla první vietnamská univerzita. Chrám má pět nádvoří, které od sebe odděluje hlavní cesta a vstupní brány. K vidění je tu 82 kamenných stél, na kterých jsou vyrytá jména a informace o mužích, kteří úspěšně složili doktorát. Tyto stély jsou vůbec nejcennějším majetkem chrámu a najdete je na třetím nádvoří. Chrám Písemnictví leží asi 2 kilometry od jezera Hoan Kiem.


  Mezi ulicemi Pho Ly Thuong Kiet a Pho Tran Hung Dao leží pagoda Velvyslanců, hlavní sídlo hanojských buddhistů. Název nese podle toho, že tu v 17. století stával hostinec pro velvyslance z buddhistických zemí. Dnes tu žije pár mnichů a jeptišek. Nejstarším chrámem ve městě je ve Staré čtvrti ležící chrám Bach Ma (Chrám Bílého koně). Ten dal postavit císař Ly Thai To na počest bílého koně, který ho zavedl na místo, kde měl nechat vystavět hradby. K vidění je tu socha legendárního koně a červená smuteční nosítka. Dalším chrámem, na který upozorníme, je 2 kilometry od jezera Hoan Kiem vzdálený chrám Hai Ba Trung z 12. století. Tady uvidíte sochu klečících sester Trungových. O tom, proč klečí se traduje řada pověr – buď žehnají davu, nebo se modlí před skokem do řeky. Raději volily smrt, než aby se vzdaly čínským přemožitelům.

  Ve městě se nachází několik jezer, většina z nich je obklopena řadou legend, z nichž nejznámější je jezero v centru, Hoan Kiem, neboli Jezero vráceného meče. Říká se, že císaři Le Loiovi byl z nebes seslán magický meč, díky kterému se císaři podařilo vyhnat Číňany z Vietnamu. Když válka skončila, meč mu vytrhla želva z jezera, která i s mečem zmizela pod hladinou. Meč prý vrátila tam, odkud pocházel. V jezeře skutečně želvy žijí a prý přináší štěstí, když některou z nich uvidíte vynořovat se. Na jezeře je ostrov, na kterém se tyčí krásný chrám Ngoc Son z 18. století. Chrám je zasvěcen významným osobnostem vietnamských dějin. Dostanete se k němu po pěkném červeném mostu The Huc neboli Most vycházející slunce z roku 1885. Jezero Hoan Kiem je považováno za střed města.

  Jezero Ho Tay neboli Západní jezero je další z jezer obestřeným nespočtem legend. Dnes je jezero obklopené restauracemi a hotely. Na břehu dalšího z jezer, jezera Truc Bach je chrám z 11. století Quan Thanh. Hned na břehu sousedního jezera Tay Ho najdete jednu z nejstarších pagod ve městě.

  Jedním z nejvýznamnějších poutních míst ve Vietnamu je areál Ho Či Minova mauzolea. Je to rozsáhlý komplex, který je plný pomníků, parků, památníků a pagod a je také místem Ho Či Minova posledního odpočinku. Vstup do areálu je zdarma. Komunistický vůdce Ho Či Min tu odpočívá ve skleněném sarkofágu po vzoru ruských tradic (Stalin, Lenin). Sarkofág je umístěn ve velkolepé stavbě a je to vůbec nejvýznamnější poutní místo v celém Vietnamu, které vzniklo navzdory jeho přání, aby byl zpopelněn. Stavba probíhala mezi lety 1973 – 1975. Sarkofág je mimo provoz od září do prosince, tou dobou totiž tělo putuje do Ruska na jakousi údržbu. U sarkofágu se připravte na obrovské fronty. Po celém areálu můžete vidět stráže v uniformách, které dohlížejí na dodržování striktních pravidel. Ty prosím dodržujte i vy – mějte na paměti, že Vietnamci Ho Či Mina velmi uznávají a jakékoliv zneuctění jeho památky je považováno za hrubý přečin. Do areálu prosím běžte vhodně oblečení – žádná tílka, kraťasy či žabky, je také nevhodné mít ruce v kapsách, stojíte-li u sarkofágu. K sarkofágu s sebou nesmíte mít vůbec nic, je zakázáno samozřejmě i fotografování. Při troše štěstí můžete zahlédnout střídání stráží. Za mauzoleem je dům na sloupech, kde Ho Či Min nějakou dobu přebýval a je zachován v podobě tak, jak ho vůdce opustil. Nedaleko domu je pak zrenovovaný prezidentský palác v koloniálním stylu z roku 1906, který fungoval jako rezidence guvernéra celé tehdejší Francouzské Indočíny. Dále je tu Ho Či Minovo muzeum. 2. září se před areálem mauzolea slaví Den nezávislosti se slavnostním projevem a ohňostrojem.

  Další významnou památkou v areálu je pagoda Jednoho sloupu. Tu tu v 11. století nechal postavit císař Ly Thai Tong. Tomu se zdálo, že se setkal s bohyní milosrdenství, která mu ve snu podala narozeného chlapečka. Bezdětný císař se tak rychle oženil s mladou vesničankou, která mu porodila syna, následníka trůnu. Pagodu dal tak císař postavit na vyjádření své vděčnosti. Dřevěná pagoda je podporována jen jedním pilířem a svou podobou má připomínat lotosový květ plovoucí po hladině. Když Francouzi z Vietnamu po porážce odcházeli, bohužel původní pagodu zničili. Pagodu najdete mezi mauzoleem a muzeem. Nedaleko schodiště k pagodě Jednoho sloupu je pagoda Dien Huu, velmi krásná malá pagoda, jejíž sošky jsou pěknou ukázkou severovietnamského stylu.

  Toužíte-li po návštěvě muzeí, doporučíme třeba Vietnamské etnologické muzeum (Nguyen Van Huyen). To sídlí v krásné historické budově a zdejší umělecké sbírky ukazují umění národních menšin celého Vietnamu. K vidění je tu třeba výstava tradičních látek, rekonstrukce tradičního příbytku Černých Thajců včetně venkovní expozice. Etnologické muzeum najdete ve čtvrti Cau Giay a je to trochu daleko z centra města. Dostanete se sem třeba busem č. 14 od jezera Hoan Kiem. Historické muzeum je budova z 1. poloviny 20. století s pěknou škálou čínských a francouzských prvků. Najdete tu řadu historických artefaktů ze všech historických dob. Naproti Historickému muzeu je pak Muzeum vietnamské revoluce (Bao Tang Cach Mang), které už nadchne spíše jen historické nadšence. Unikátním muzeem je Muzeum žen (Bao Tang Phu). Nacházejí se tu expozice, které udělují poctu všem ženám – vojákyním, kterých nebylo málo. Jsou tu ale expozice věnované i jiným politických či kulturním tématům. Muzeum vojenství (Bao Tang Quan Doi) je také ideální destinací pro milovníky historie, k vidění tu jsou hlavně sovětské a čínské zbraně, ale taky americké a francouzské. Jsou tu dále vraky sestřelených francouzských letadel a stíhačka MIG 21. Vedle muzea je vlajkový stožár, který je jedním ze symbolů Hanoje. A s muzei stále nekončíme. Vězeňské muzeum (Pho Hoa Lo) se nachází v budově, kterou vybudovali Francouzi na konci 19. století pro asi 450 osob. Ve 30. letech 20. století tam pobývalo ale skoro 2000 lidí. Jsou tu k vidění různé výstavy – třeba mučících nástrojů, gilotiny nebo policejních fotek vězňů. Posledním muzeem, na které upozorníme, je Muzeum letectví (Bao Tang Khong Quan). Bude zajímat hlavně ty, kteří se zajímají o historii letectví. K vidění tu jsou výzvědné letouny, vrtulníky, stíhačka MIG 21 nebo zbraně včetně amerických bomb. Muzeum letectví se nachází ve čtvrti Dong Da. Případně můžete vyrazit do dosti průměrné hanojské zoo.

  A je ještě jedna věc, na kterou bych chtěla upozornit. Zvláštním uměleckým žánrem, který pochází ze severního Vietnamu, je divadlo vodních loutek. Nejlepší představení tohohle žánru se hrají právě v Hanoji v Městském divadle vodních loutek (Roi Nuoc Thang Long). Při zakoupení vstupenky dostanete program a vějíř proti děsnému vedru zdarma. Tradice vodních loutek je prastará a původ jejího vzniku není příliš jasný. Buď se staří pěstitelé rýže rozhodli využít zaplavených rýžových polí pro zabavení svých dětí, nebo si prostě jen v době záplav Rudé řeky upravili klasické loutkářství do vodní podoby. Vietnamské vodní loutkářství má víc než tisíciletou tradici. Loutky se vyrábějí z vodovzdorného dřeva (nejčastěji fíkovník) a na rybníčcích či jezírkách se s nimi hrají divadelní představení zpodobňující různé scénky z venkovského života. Loutky se vyrábějí v okolních vesnicích.

 • Okolí Hanoje

  Rozhodně i okolí Hanoje nabízí krásná místa k návštěvě a neomezte se tak při vaší cestě zbytečně jen na hlavní město. Hlavní atrakcí v okolí Hanoje je Voňavá pagoda (Chu Huong). Pagoda leží asi 60 kilometrů od Hanoje a je jedním z nejvýznamnějších poutních míst Vietnamu. Jedná se o komplex několika pagod a buddhistických svatyní vytesaných do vápencového horského masivu Huong Tich. Jmenujme třeba pagodu Thien Chu (pagoda Vedoucí do nebe), Giai Oan Chu (Očistná pagoda), která očišťuje duši a bezdětné páry obdarovává dětmi, Huong Tich Chu (pagoda Voňavých stop). K jeskynnímu komplexu se dopravuje na loďkách, je to skutečně krásný výlet, každá cesta trvá přibližně 2 hodiny (2 tam a 2 zpátky). Zajímavé také je, že veslařkami na loďkách jsou především ženy. Můžete také podniknout výšlap až na vrchol hory. Areál bývá narván zástupy buddhistických poutníků od března do dubna. Také se připravte na velmi dotěrné prodejce všeho možného. K Voňavé pagodě se dostanete z města My Duc, které leží nedaleko přístaviště, ze kterého vyjíždějí lodě k úpatí hory. Výlety k Voňavé pagodě podniká i řada hanojských cestovních agentur, výlety se vyplatí, jsou velmi levné a pohodlné.

  V okolí Hanoje je rozeseta řada vesniček, jejichž obyvatelé se specializují na různá řemesla. Můžete tak podniknout výlet do některé z nich. Osada Bat Trang (Keramická víska) je typická výrobou keramických váz a předmětů a leží asi 13 kilometrů od Hanoje. Osada So se zase proslavila nudlemi z mouky ze sladkých brambor a manioku a leží asi 25 kilometrů od Hanoje. Osada Van Phuc (Hedvábná víska) je známá výrobou hedvábí na tradičních stavech, osada Le Mat (Hadí víska) leží jen asi 7 kilometrů od Hanoje a je známá tím, že tu chovají hady pro restaurace a pro získávání léčivých látek z hadů. Pokrmy z hadů tu můžete také ochutnat. V dalších osadách po okolí se vyrábí špičaté klobouky, ptačí klece, nábytek s perletí a pěstují se tam různé druhy bylin. Mezi rýžovými políčky jsou na vápencových výběžcích k vidění další pagody, které leží nedaleko od sebe. Pagoda Thay (Mistrova pagoda), na jejímž hlavním oltáři jsou sošky zvané archatové a také je tu k vidění socha mistra Tu Dao Hanha, který žil ve 12. století a socha jeho pravděpodobné reinkarnace, Ly Nhan Tonga. Na jezírku před pagodou také můžete vidět představení divadla vodních loutek. Druhou pagodou je pagoda Tay Phuong (pagoda Západu). Je to komplex tří budov s plastikami znázorňujícími stádia v životě člověka vytesané do dřeva chlebovníku. Nejstarší části téhle pagody pocházejí z 8. století. Obě pagody leží asi 30 kilometrů západně od Hanoje, výlety tam zase pořádají tradičně místní cestovní kanceláře nebo je možné využít pro cestu sem auto s řidičem.

  65 kilometrů od Hanoje pak zdejší zalesněné horské svahy v okolí 1 276 metrů vysoké hory Nui Ba Vi vytvářejí národní park Ba Vi. Můžete tu navštívit zahrady plné orchidejí, nebo si udělat výšlap na vrcholek hory, kde se tyčí chrám zasvěcený Ho Či Minovi, od kterého je krásný výhled na údolí Rudé řeky a Hanoj. Na vrchol hory vedou schody. Do parku se dostanete jedině autem s řidičem a vězte, že nejlepší dobou pro návštěvu je doba od dubna do prosince, po zbytek roku tu je nekonečná mlha. Citadela Co Loa (Co Loa Thanh) dnes nabízí ruiny bývalého královského města, uprostřed ruin zbyl chrám krále An Duong Vuonga, který vládl v 3. st. př. n. l. Posledním místem, na které upozorníme v okolí Hanoje, je horská oblast Tam Dao. V nadmořské výšce 930 m. n. m. Francouzi na začátku 20. století založili horské letovisko. Dnes trojice zdejších horských štítů hory Tam Dao patří do národního parku Tam Dao. Dnes park zužovaný obrovskou mírou pytláctví nabízí deštný prales se svými zvířecími obyvateli a také tu stále žije několik domorodých horských kmenů. Nejlepší dobou pro návštěvu parku je doba od dubna do října. Park leží asi 85 kilometrů od Hanoje a z hanojského nádraží Kim Ma jezdí bus do městečka Vinh Yen vzdáleného od parku 24 kilometrů. Ty pak budete muset zvládnout motorkou.

  Autor článku: M. Kučerová