Hanoj je hlavní město Vietnamu, důležité politické, hospodářské i kulturní centrum s bohatou historií. Velká část města pochází z francouzských koloniálních dob, protože v těchto dobách byla Hanoj koloniální metropolí. Hlavním městem je od roku 1945. Leží na severu země na Rudé řece a v celé metropolitní oblasti Hanoje žije na 3,5 milionů obyvatel. Vysoká hustota zalidnění a poměrně mizerná infrastruktura v tak velkém městě má za následek hluk, neustálé dopravní zácpy a také znečištěné životní prostředí. Do Hanoje nepojede pravděpodobně za památkami, ale spíš za tím typickým asijským vibem. Projděte se po tržištích, kolem zdejších jezer, dejte si něco asijského k jídlu a užívejte si jen tak tu vietnamskou atmosféru.
Tento průvodce je součástí našeho kompletního průvodce po celém Vietnamu, který doporučujeme k přečtení před vaší cestou kamkoliv ve Vietnamu. Dozvíte se tam řadu praktických informací i doporučení.
Booking.com Ubytování v Hanoji přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže. Možná vás překvapí, že v Hanoji najdete celou spoustu vskutku luxusních hotelů. My můžeme doporučit třeba Scent Premium nebo Minerva Premium. Seženete tu ale i postel za 150,- na noc, pokud jedete opravdu nízkonákladově.
Letenky do Hanoje mívá pravidelně v akci Pelikán. Mezinárodní letiště Noi Bai leží asi 35 kilometrů severně od Hanoje a z letiště do centra vede slušně udržovaná dálnice. Spojení mezi centrem nejlépe zajistí minibusy společnosti Vietnam Airlines, které vám zastaví v ulici Pho Trang Thi (před kanceláří Vietnam Airlines). Minibusy jezdí z letiště cca každých 30 minut a odjíždějí po naplnění vozidla. Dále jezdí z letiště do centra také veřejné autobusy. Bus č. 7 spojuje letiště s autobusovým nádražím Cau Giay a bus č. 17 s autobusovým nádraží Long Bien poblíž Staré čtvrti. Autobusy jezdí během dne asi po 15 minutách a jsou skutečně velmi levné. Více informací najdete tady. Vlakovými nádražími v Hanoji je hlavní vlakové nádraží (Ga Hang Co), kde zakoupíte lístky na pokladně č. 2 a poté musíte najít správné nádraží, ze kterého vlaky vyjíždějí. Pro cestování po Hanoji lze využít několik desítek autobusových linek, autobusy jsou velmi levné a také čisté a pohodlné, jen můžou být občas dost narvané a dost těžko se v linkách a trasách zorientujete. Podrobné informace o dopravě najdete tady. Dále lze využít cycla pro dvě osoby, za projížďku po městě dáte asi 5000 VND, stejnou sazbu mají taxi, jen je to za 1 km. Dále si lze půjčit auto s řidičem nebo u turistů velmi oblíbené skútry (spolehlivá je půjčovna Cuongs´s Motorbike Adventure). V Hanoji funguje několik autobusových nádraží, z nichž odjíždějí autobusy do jednotlivých směrů. Z nádraží Kim Ma jezdí busy do severozápadního Vietnamu, z Giam Lam severovýchodně od Hanoje (třeba do zátoky Ha Long), z Giap Bat jižně od Hanoje a do Ho Či Minova Města (autobusem to trvá 49 hodin), z My Dinh do severozápadního Vietnamu (Son La, Hoa Binh).
A pojďme na tipy na místa, která rozhodně při návštěvě Hanoje musíte vidět. Centrem města je Stará čtvrť. Velmi rušná čtvrť nedaleko jezera Hoan Kiem je plná úzkých uliček a má za sebou víc jako tisíciletou historii. Jedná se o původní kupeckou čtvrť, ve 13. století tu byly cechy. Každý cech měl jednu ulici a prodával se tam tak vždy jen jeden druh zboží. Vliv tehdejší kupecké čtvrti je tu dnes stále zřejmý pro skvělé možnosti nákupů - tržnice Dong Xuan je prototypem typické asijské tržnice. Dalšími tržnicemi ve městě, kam můžete vyrazit za nákupy nebo alespoň načerpat atmosféru tradičních asijských trhů, jsou tržnice Dong Vuan, Hang Da, Hom nebo Buoi, kde se prodávají živá zvířata. Stará čtvrť je pro své staré historické uličky, budovy a vodní kanály, skvělé možnosti ochutnat tradiční vietnamskou kuchyni a skvělé možnosti nakupování. Je nejnavštěvovanější a nejzajímavější hanojskou čtvrtí a je považována za centrum města. V hanojské Staré čtvrti ale najdete i jednu hodně evropskou stavbu. Jedná se o katedrálu sv. Josefa, která byla otevřena roku 1886 a pyšní se krásnými vitrážovými okny a čtvercovými věžemi. Najdete ji na konci třídy Pho Nha Tho. Po zazvonění vás pustí dovnitř. Evropská katedrála působí ve městě plném pagod velmi zvláštním dojmem. Stará hanojská citadela je dnes pro veřejnost zavřená, protože je vojenským areálem. Dalšími budovami ve Staré čtvrti je pamětní rezidence (Pho Ma May), což je typický kupecký dům. V centru Starého města najdete ulici Ta Hien (Ta Hien Street), jen kousek od jezera Hoan Kiem. Během francouzského koloniálního období byla ulice Ta Hien shlukem starých ulic a už tehdy byla ulička velice žádaná jakožto kulturní místo s mnoha možnostmi občerstvení. Dnes je známá pestrým nočním životem, osvěžujícím lokálním pivem i chutnými a voňavými pouličními jídly.
Po celém Vietnamu je nespočet pagod a chrámů, několik z nich pak najdete v centru města. Jednou z nejvýznamnějších památek a vzácnou ukázkou tradiční vietnamské architektury, je Chrám písemnictví (Van Mieu) (foto vpravo). Ten založil roku 1070 císař Ly Thanh Tong, který ho zasvětil Konfuciovi. Tímto chrámem chtěl císař vzdát úctu učencům. O šest let později tu vznikla první vietnamská univerzita. Chrám má pět nádvoří, které od sebe odděluje hlavní cesta a vstupní brány. K vidění je tu 82 kamenných stél, na kterých jsou vyrytá jména a informace o mužích, kteří úspěšně složili doktorát. Tyto stély jsou vůbec nejcennějším majetkem chrámu a najdete je na třetím nádvoří. Chrám Písemnictví leží asi 2 kilometry od jezera Hoan Kiem.
Vyhlídková plošina (Lotte Observation Deck) se nachází v centru na mrakodrapu Lotte Center vysokém 272 metrů. Mrakodrap má 65 pater a je z roku 2014 a v posledním patře je vyhlídková plošina, ze které jsou nejlepší výhledy přirozeně večer. Součástí mrakodrapu je restaurace, střešní bar, obchodní dům, luxusní hotel i lázně. Pokud tu jste s dětmi, přidáme ještě atrakce pro ně. Vodní park Ho Tay má hromadu vodních atrakcí a bazénů, tibetský visutý most. Největším zábavním komplexem na severu Vietnam je zábavní park Bao Son Paradise Park, který má čtyři části – tradiční řemeslnou vesnici, ekoturistickou část, repliku starověké Hanoje a kulinářskou část. Součástí toho je zoo, oceánský svět a divadlo. Hanojská botanická zahrada ( Bach Thao Park) nabízí rozmanitou vegetaci zahrnující například tropické orchideje, palmy, kokosy a jiné exotické rostliny i stromy. Místní obyvatele sem chodí cvičit tai-či, zpívat či tančit.
Zajímavým místem je také historický most Long Bien. Byl postaven na přelomu 19. a 20. století pařížskými architekty a je typickou ukázkou architektury jihovýchodní Asie. Se svými 1,8 km šlo o nejdelší most v době vzniku o nejdelší most v Asii a první ocelový most ve Vietnamu. Byl postaven jako železniční, po stranách má dvě úzké silnice pro auta, dnes po nich ale smí jezdit jenom motorky. Pro auta je vjezd na most zakázán. Most měl také strategický význam při ovládání severního Vietnamu. V průběhu Vietnamské války se most stal cílem čtyř amerických útoků a most byl tak značně poškozen. Byl opravován, ale původní konstrukce není už ani na polovině mostu. Most je dnes vnímán jako symbol odporu k Američanům. Dnes je to most považován za jednu z největších historických staveb z doby francouzské Indočíny. Je v poměrně špatném stavu, ale přesto stále využíván. Běžte se po něm projít.
Mezi ulicemi Pho Ly Thuong Kiet a Pho Tran Hung Dao leží pagoda Velvyslanců, hlavní sídlo hanojských buddhistů. Název nese podle toho, že tu v 17. století stával hostinec pro velvyslance z buddhistických zemí. Dnes tu žije pár mnichů a jeptišek. Nejstarším chrámem ve městě je ve Staré čtvrti ležící chrám Bach Ma (Chrám Bílého koně). Ten dal postavit císař Ly Thai To na počest bílého koně, který ho zavedl na místo, kde měl nechat vystavět hradby. K vidění je tu socha legendárního koně a červená smuteční nosítka. Dalším chrámem, na který upozorníme, je 2 kilometry od jezera Hoan Kiem vzdálený chrám Hai Ba Trung z 12. století. Tady uvidíte sochu klečících sester Trungových. O tom, proč klečí se traduje řada pověr – buď žehnají davu, nebo se modlí před skokem do řeky. Raději volily smrt, než aby se vzdaly čínským přemožitelům.
Ve městě se nachází několik jezer, většina z nich je obklopena řadou legend, z nichž nejznámější je jezero v centru, Hoan Kiem, neboli Jezero navráceného meče. Říká se, že císaři Le Loiovi byl z nebes seslán magický meč, díky kterému se císaři podařilo vyhnat Číňany z Vietnamu. Když válka skončila, meč mu vytrhla želva z jezera, která i s mečem zmizela pod hladinou. Meč prý vrátila tam, odkud pocházel. V jezeře skutečně želvy žijí a prý přináší štěstí, když některou z nich uvidíte vynořovat se. Na jezeře je ostrov, na kterém se tyčí malý chrám Ngoc Son z 18. století. Chrám je zasvěcen významným osobnostem vietnamských dějin. Dostanete se k němu po pěkném červeném mostu The Huc neboli Most vycházející slunce z roku 1885. Uprostřed jezera Hoan Kiem leží maličký ostrůvek s Želví věží (Thap Rua). Ta byla postavena Francouzi v roce 1886 jako místo posledního odpočinku Nguyena Ngoc Kima, který byl prostředníkem mezi Vietnamem a Francií za francouzského koloniálního období. Jakmile ale byli Francouzi poraženi vietnamskou armádou, přejmenovala se věž na Želví – na počest dávného vietnamského hrdiny Lea Loie, jenž dle legendy navrátil svaté želvě kouzelný meč. Jezero Hoan Kiem je považováno za střed města.
Jezero Ho Tay neboli Západní jezero (foto vpravo) je další z jezer obestřeným nespočtem legend. Dnes je jezero obklopené restauracemi a hotely. Na ostrově Kim Ngu ležícího u břehu Západního jezera najdete jedinečnou pagodu Tran Quoc (Chua Tran Quoc), starou 1500 let. Na toto místo byla přesunuta v 17. století Na břehu dalšího z jezer, jezera Truc Bach je chrám z 11. století Quan Thanh. Hned na břehu sousedního jezera Tay Ho najdete jednu z nejstarších pagod ve městě.
Jedním z nejvýznamnějších poutních míst ve Vietnamu je areál Ho Či Minova mauzolea (foto v textu). Je to rozsáhlý komplex, který je plný pomníků, parků, památníků a pagod a je také místem Ho Či Minova posledního odpočinku. Vstup do areálu je zdarma. Komunistický vůdce Ho Či Min tu odpočívá ve skleněném sarkofágu po vzoru ruských tradic (Stalin, Lenin). Sarkofág je umístěn ve velkolepé stavbě a je to vůbec nejvýznamnější poutní místo v celém Vietnamu, které vzniklo navzdory jeho přání, aby byl zpopelněn. Stavba probíhala mezi lety 1973 – 1975. Sarkofág je mimo provoz od září do prosince, tou dobou totiž tělo putuje do Ruska na jakousi údržbu. U sarkofágu se připravte na obrovské fronty. Po celém areálu můžete vidět stráže v uniformách, které dohlížejí na dodržování striktních pravidel. Ty prosím dodržujte i vy – mějte na paměti, že Vietnamci Ho Či Mina velmi uznávají a jakékoliv zneuctění jeho památky je považováno za hrubý přečin. Do areálu prosím běžte vhodně oblečení – žádná tílka, kraťasy či žabky, je také nevhodné mít ruce v kapsách, stojíte-li u sarkofágu. K sarkofágu s sebou nesmíte mít vůbec nic, je zakázáno samozřejmě i fotografování. Při troše štěstí můžete zahlédnout střídání stráží. Za mauzoleem je dům na sloupech, kde Ho Či Min nějakou dobu přebýval a je zachován v podobě tak, jak ho vůdce opustil. Nedaleko domu je pak zrenovovaný prezidentský palác v koloniálním stylu z roku 1906, který fungoval jako rezidence guvernéra celé tehdejší Francouzské Indočíny. Dále je tu Ho Či Minovo muzeum. 2. září se před areálem mauzolea slaví Den nezávislosti se slavnostním projevem a ohňostrojem.
Další významnou památkou v areálu je pagoda Jednoho sloupu (foto vpravo). Tu tu v 11. století nechal postavit císař Ly Thai Tong. Tomu se zdálo, že se setkal s bohyní milosrdenství, která mu ve snu podala narozeného chlapečka. Bezdětný císař se tak rychle oženil s mladou vesničankou, která mu porodila syna, následníka trůnu. Pagodu dal tak císař postavit na vyjádření své vděčnosti. Dřevěná pagoda je podporována jen jedním pilířem a svou podobou má připomínat lotosový květ plovoucí po hladině. Když Francouzi z Vietnamu po porážce odcházeli, bohužel původní pagodu zničili. Pagodu najdete mezi mauzoleem a muzeem. Nedaleko schodiště k pagodě Jednoho sloupu je pagoda Dien Huu, velmi krásná malá pagoda, jejíž sošky jsou pěknou ukázkou severovietnamského stylu.
Toužíte-li po návštěvě muzeí, doporučíme třeba Vietnamské etnologické muzeum (Nguyen Van Huyen). To sídlí v krásné historické budově a zdejší umělecké sbírky ukazují umění národních menšin celého Vietnamu. K vidění je tu třeba výstava tradičních látek, rekonstrukce tradičního příbytku Černých Thajců včetně venkovní expozice. Etnologické muzeum najdete ve čtvrti Cau Giay a je to trochu daleko z centra města. Dostanete se sem třeba busem č. 14 od jezera Hoan Kiem. Historické muzeum je budova z 1. poloviny 20. století s pěknou škálou čínských a francouzských prvků. Najdete tu řadu historických artefaktů ze všech historických dob. Naproti Historickému muzeu je pak Muzeum vietnamské revoluce (Bao Tang Cach Mang), které už nadchne spíše jen historické nadšence. Unikátním muzeem je Muzeum žen (Bao Tang Phu). Nacházejí se tu expozice, které udělují poctu všem ženám – vojákyním, kterých nebylo málo. Jsou tu ale expozice věnované i jiným politických či kulturním tématům. Muzeum vojenství (Bao Tang Quan Doi) je také ideální destinací pro milovníky historie, k vidění tu jsou hlavně sovětské a čínské zbraně, ale taky americké a francouzské. Jsou tu dále vraky sestřelených francouzských letadel a stíhačka MIG 21. Vedle muzea je vlajkový stožár, který je jedním ze symbolů Hanoje. A s muzei stále nekončíme. Vězeňské muzeum (Pho Hoa Lo) se nachází v budově, kterou vybudovali Francouzi na konci 19. století pro asi 450 osob. Ve 30. letech 20. století tam pobývalo ale skoro 2000 lidí. Jsou tu k vidění různé výstavy – třeba mučících nástrojů, gilotiny nebo policejních fotek vězňů. Posledním muzeem, na které upozorníme, je Muzeum letectví (Bao Tang Khong Quan). Bude zajímat hlavně ty, kteří se zajímají o historii letectví. K vidění tu jsou výzvědné letouny, vrtulníky, stíhačka MIG 21 nebo zbraně včetně amerických bomb. Muzeum letectví se nachází ve čtvrti Dong Da. V centru města pak najdete také evropsky vypadající budovu hanojské opery (foto v textu). Jakmile v roce 1883 obsadili Francouzi Hanoj, vyvstala potřeba vybudovat ve městě centrum pro umění a kulturu. Budova opery byla dokončena roku 1911. Po celý rok tady můžete navštívit představení opery, baletu či činohry.
A je ještě jedna věc, na kterou bych chtěla upozornit. Zvláštním uměleckým žánrem, který pochází ze severního Vietnamu, je divadlo vodních loutek. Nejlepší představení tohohle žánru se hrají právě v Hanoji v Městském divadle vodních loutek (Roi Nuoc Thang Long). Při zakoupení vstupenky dostanete program a vějíř proti děsnému vedru zdarma. Druhým divadlem, kam na vodní loutky můžete vyrazit, je Lotus Water Puppet>. Tradice vodních loutek je prastará a původ jejího vzniku není příliš jasný. Buď se staří pěstitelé rýže rozhodli využít zaplavených rýžových polí pro zabavení svých dětí, nebo si prostě jen v době záplav Rudé řeky upravili klasické loutkářství do vodní podoby. Vietnamské vodní loutkářství má víc než tisíciletou tradici. Loutky se vyrábějí z vodovzdorného dřeva (nejčastěji fíkovník) a na rybníčcích či jezírkách se s nimi hrají divadelní představení zpodobňující různé scénky z venkovského života. Loutky se vyrábějí v okolních vesnicích.
A nebojte, na slavnou Train Street jsme nezapomněli, tam prostě musíte, já vím. Train Street je úzká železniční trať, kdy vlak projíždí v těsné blízkosti budov na obou stranách kolejí. Jde o pravdu o jedinečný fenomén, který v Evropě rozhodně nezažijete. Trať byla postavena Francouzi v roce 1902 a je stále aktivní železniční tratí. Ulička je tak úzká, že si místní obyvatelé musí před průjezdem vlaku uklidit nábytek, věci i děti. Místní často sedí na kolejích, pijí čaj a hrají dámu. Ulice se stala oblíbenou turistickou zastávkou v Hanoji, až tak, že ji v roce 2019 autority uzavřeli turistům. Od roku 2023 je zase přístupná, je ale hlídána policií a samotné vás tam nepustí. Musí vás tam doprovodit někdo z místní kavárny. Je tu několik oblíbených míst s kavárnami, kde si u kafe prostě užijete vlak projíždjnící jen pár centrimetrů od vás. Je to adrenalinový zážitek. Kavárny často píší časy projíždění vlaků, vlaky projíždějí asi 7x denně. Až si budete užívat projíždějících vlaků, používejte u toho prosím nejen foťák, ale i hlavu. Vlak jede opravdu v těsné blízkosti. Na mapě se orientujte podle železnice, orientujte se podle ulice P. Kham Thien.
Kam na jídlo? V Hanoji se skvěle najíte a jak obecně v Asii platí všude, bezpečné je jíst tam, kde jedí místní. Na netradiční pho bo zajděte do Phở Thìn (13 Lo Duc). Vyplatí se také vystát si fronty v bistru Phở Gia Truyền nebo si dát vietnamskou plněnou bagetu v Banh Mi Paté či v Bánh My Phố.
Rozhodně i okolí Hanoje nabízí krásná místa k návštěvě a neomezte se tak při vaší cestě zbytečně jen na hlavní město. Hlavní atrakcí v okolí Hanoje je Voňavá pagoda (Chu Huong). Pagoda leží asi 60 kilometrů od Hanoje a je jedním z nejvýznamnějších poutních míst Vietnamu. Jedná se o komplex několika pagod a buddhistických svatyní vytesaných do vápencového horského masivu Huong Tich. Obzvlášť zajímavé je sem vyrazit od konce ledna do začátku března, kdy sem vyráží vietnamští poutníci v rámci Huong Pagoda festivalu. Jmenujme třeba zdejší pagodu Thien Chu (pagoda Vedoucí do nebe), Giai Oan Chu (Očistná pagoda), která očišťuje duši a bezdětné páry obdarovává dětmi, Huong Tich Chu (pagoda Voňavých stop). K jeskynnímu komplexu se dopravuje na loďkách, je to skutečně krásný výlet, každá cesta trvá přibližně 2 hodiny (2 tam a 2 zpátky). Zajímavé také je, že veslařkami na loďkách jsou především ženy. Můžete také podniknout výšlap až na vrchol hory. Areál bývá narván zástupy buddhistických poutníků od března do dubna. Také se připravte na velmi dotěrné prodejce všeho možného. K Voňavé pagodě se dostanete z města My Duc, které leží nedaleko přístaviště, ze kterého vyjíždějí lodě k úpatí hory. Výlety k Voňavé pagodě podniká i řada hanojských cestovních agentur, výlety se vyplatí, jsou velmi levné a pohodlné.
V okolí Hanoje je rozeseta řada vesniček, jejichž obyvatelé se specializují na různá řemesla. Můžete tak podniknout výlet do některé z nich. Osada Bat Trang (Keramická víska) je typická výrobou keramických váz a předmětů a leží asi 13 kilometrů od Hanoje. Ačkoliv historické záznamy uvádějí, že byla objevena v 14. nebo 15. století, mnoho historiků předpokládá její dřívější existenci. Architektonické umění na vás dýchá všude kolem. U zdejších stánků se můžete podívat na výrobu keramiky, platí se za to. Koupíte tu rozhodně spoustu suvenýrů a můžete navštívit i muzeum keramiky. Osada So se zase proslavila nudlemi z mouky ze sladkých brambor a manioku a leží asi 25 kilometrů od Hanoje. Osada Van Phuc (Hedvábná víska) je známá výrobou hedvábí na tradičních stavech, osada Le Mat (Hadí víska) leží jen asi 7 kilometrů od Hanoje a je známá tím, že tu chovají hady pro restaurace a pro získávání léčivých látek z hadů. Pokrmy z hadů tu můžete také ochutnat. V dalších osadách po okolí se vyrábí špičaté klobouky, ptačí klece, nábytek s perletí a pěstují se tam různé druhy bylin. Mezi rýžovými políčky jsou na vápencových výběžcích k vidění další pagody, které leží nedaleko od sebe. Pagoda Thay (Mistrova pagoda), na jejímž hlavním oltáři jsou sošky zvané archatové a také je tu k vidění socha mistra Tu Dao Hanha, který žil ve 12. století a socha jeho pravděpodobné reinkarnace, Ly Nhan Tonga. Na jezírku před pagodou také můžete vidět představení divadla vodních loutek. Druhou pagodou je pagoda Tay Phuong (pagoda Západu). Je to komplex tří budov s plastikami znázorňujícími stádia v životě člověka vytesané do dřeva chlebovníku. Nejstarší části téhle pagody pocházejí z 8. století. Obě pagody leží asi 30 kilometrů západně od Hanoje, výlety tam zase pořádají tradičně místní cestovní kanceláře nebo je možné využít pro cestu sem auto s řidičem.
65 kilometrů od Hanoje pak zdejší zalesněné horské svahy v okolí 1 276 metrů vysoké hory Nui Ba Vi vytvářejí národní park Ba Vi. Je to izolovaná, původně vápencová horská oblast s rozmanitým ekosystémem. Můžete tu navštívit zahrady plné orchidejí, nebo si udělat výšlap na vrcholek hory, kde se tyčí chrám zasvěcený Ho Či Minovi, od kterého je krásný výhled na údolí Rudé řeky a Hanoj. Na vrchol hory vedou schody. Dále tady prozkoumejte starobylý francouzský kostel uprostřed lesa, navštivte Horní chrám (Den Thuong) v nadmořské výšce 1227 m. n. m. a nebo mrkněte na kaktusy v Kaktusové zahradě. Nejlepší dobou pro návštěvu je doba od dubna do prosince, po zbytek roku tu je nekonečná mlha. Citadela Co Loa (Co Loa Thanh) dnes nabízí ruiny bývalého královského města, uprostřed ruin zbyl chrám krále An Duong Vuonga, který vládl v 3. st. př. n. l. Posledním místem, na které upozorníme v okolí Hanoje, je horská oblast Tam Dao. V nadmořské výšce 930 m. n. m. Francouzi na začátku 20. století založili horské letovisko. Dnes trojice zdejších horských štítů hory Tam Dao patří do národního parku Tam Dao. Dnes park zužovaný obrovskou mírou pytláctví nabízí deštný prales se svými zvířecími obyvateli a také tu stále žije několik domorodých horských kmenů. Nejlepší dobou pro návštěvu parku je doba od dubna do října. Park leží asi 85 kilometrů od Hanoje a z hanojského nádraží Kim Ma jezdí bus do městečka Vinh Yen vzdáleného od parku 24 kilometrů. Ty pak budete muset zvládnout motorkou. Přehrada a vodní elektrárna Hoa Binh (Hoa Binh Dam) leží asi 80 km od Hanoje a jde o největší elektrárnu v jihovýchodní Asii. Je dlouhá 734 metrů, 128 metrů vysoká a má 18 stavidel. Hlavním úkolem je přirozeně tvorba elektřiny pro Vietnam, dále také regulace vody jako prevence povodní. U přehradní zdi stojí 18 metrů vysoká socha Ho Či Mina. Můžete tu podniknout i výlety lodí.
Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.
Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.
Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.
Vaše Cesty po světě