Filadelfie, které sami Američané neřeknou jinak než Philly, je snad nejhistoričnějším americkým městem. Právě tady podepsaná Deklarace nezávislosti dala vlastně vzniknout dnešním USA, a nejen tento dokument, ale i tuto dobu tu připomíná hned několik historických památek, které patří k těm historicky nejvýznamnějším v celých Spojených státech. Společně s historickými budovami tu najdete i moderní centrum s prosklenými mrakodrapy, skvělé tržnice s lokálními produkty, kvalitní muzea a také jedno z nejstrašidelnějších míst v USA, kde se prý neustále vyskytují všemožné paranormální jevy. Tak prozkoumejte s cestovatelským webem Cesty po světě americkou Filadelfii.
Filadelfie leží 100 km západně od amerického východního pobřeží, samotné město má něco málo přes 1,5 milionů obyvatel. Celá metropolitní oblast ale zahrnuje až 6 milionů obyvatel. Je největším městem amerického státu Pensylvánie.
Abyste pochopili historický význam Filadelfie, je skoro nezbytné, mít alespoň základní znalost historie USA. S tím vám pomůže náš článek věnovaný dějinám USA, který před cestou sem doporučíme k pročtení. Většina jejích památek je spojena právě s těmito historickými událostmi. Město založil roku 1682 William Penn ml., zakladatel celé Pensylvánie. V 50. letech 18. století byla druhým největším městem celé Britské říše. Během války za nezávislost se Filadelfie stala hlavním centrem odporu proti britské vládě a byla hlavním městem USA až do začátku 19. století, kdy ji v této roli vystřídal nově založený Washington D. C. V roce 1776 tu došlo k podpisu jednoho z nejvýznamnějších dokumentů v dějinách USA, k podpisu Deklarace nezávislosti. Šlo o dokument, kterým původních Třináct kolonií deklarovalo svou nezávislost na Velké Británii. Mezi jejími signatáři bylo hned několik budoucích amerických prezidentů. Hlavním autorem byl 3. americký prezident, Thomas Jefferson. O zhruba 10 let později tu vznikl druhý významný americký dokument, Ústava, tedy jakýsi hlavní zákoník USA. Filadelfia byla v té době také významným kulturním centrem, vznikaly tu nové myšlenkové proudy. Jejich nejvýznamnějším představitelem byl pensylvánský rodák Benjamin Franklin - státník, diplomat, vydavatel, přírodovědec, spisovatel, jeden ze zakladatelů americké demokratické kultury, kterému je také někdy přičítán vynález hromosvodu (v ČR je za vynálezce hromosvodu považován Prokop Diviš, jinde ve světě je to právě Franklin). Filadelfie je jedním z etnicky nejrozmanitějších amerických měst, kdy kromě různých evropských etnik tu žije také velmi početná afroamerická komunita. Její příslušníci jsou potomky migrantů z amerického jihu, kteří sem přišli na konci občanské války, kdy byla Filadelfie známá jako bašta liberalismu, stoupenců rovnoprávnosti černochů i baštou bojovníků proti otroctví. Není tedy náhoda, že právě v tomto městě vznikla Ústava zohledňující práva lidí bez ohledu na rasu či vyznání. Dnes se populace bílých Američanů pohybuje kolem 40%, zhruba stejné zastoupení tu mají i Afroameričané. Z historie je také patrný vliv tzv. kvakerů, příslušníků náboženské hnutí založené v Anglii v 17. století. Filadelfie je také známá jako místo, ve kterém došlo k tzv. filadelfskému experimentu. Mělo jít o údajný vojenský experiment, jehož podstatou mělo být „skrytí“ či „zneviditelnění“ torpédoborce USS Eldridge tak, aby nebyl zjistitelný nepřátelskými pozorovacími zařízeními. O tomto údajném experimentu, který je považován za nemožný, dodnes kolují všemožné konspirační teorie, jelikož popis události odporuje jak zjištěným faktům o torpédoborci, tak fyzikálním zákonům.
Ve Filadelfii se nachází mezinárodní letiště, které leží asi 11 km od města. Z letiště do centra se dostanete vlaky, které jezdí do centra každou půlhodinu. Všechny detaily o cestě na a z letiště se dočtete na oficiálních stránkách letiště. Městskou hromadnou dopravu ve Philly organizuje společnost SEPTA. Provozuje autobusy a linky metra. Praktické informace pro použití veřejné dopravy včetně map najdete tady. Filadelfie nabízí dva druhy turistických karet, které se vyplatí těm, kteří plánují navštívit více památek během své návštěvy. Každá má jiné výhody – vyberte buď Philadelphia Pass nebo City Pass. Skvělou mapu města vhodnou i ke stažení najdete tady.
Filadelfie byla jedním z prvních amerických měst zapsaných na seznam UNESCO. Leží mezi řekami Delaware River a Schuylkill River. Hlavním lákadlem je historická část města, tedy místo původního osídlení, které se nachází ve čtvrtích Old Town a Society Hill. Tato historická část stále nabízí tradiční cihlové domy z 18. a 19. století. Jednou z hlavních turistických atrakcí města je historický park Independence National Historic Park, jedno z vůbec nejhistoričtějších míst v celých USA. Parkem jsou provázeny bezplatné prohlídky, které vás provedou zdejšími historickými budovami. Po celý den se tu hrají různé historické scénky, kterých se účastní herci v kostýmech a je to zajímavá historická podívaná. Nejvýznamnější budovou v parku je Independence Hall (první foto vpravo a foto pod textem), jedna z vůbec nejvýznamnějších historických budov USA. Právě v této budově se připravovala, později podepsala a po odeznění Zvonu svobody (Liberty Bell) 8. července 1776 byla také poprvé přečtena. Zvon svobody (druhé foto vpravo) je další významnou zdejší památkou. V Independence Hall visel od roku 1753 a oznamoval všechny významné údalosti, jako třeba vítězství i porážky ve válce za nezávislost a byl také jedním ze symbolů boje proti otrokářství. Po občanské válce se proměnil v symbol smíření, dnes je symbolem svobody. Naposledy se rozezněl v den Washingtonových narozenin roku 1846. Jeho poznávacím znamením je prasklina, o jejímž původu se dodnes spekuluje a neexistuje žádné oficiální vysvětlení. Nachází se v centru Liberty Bell Center v historickém parku. Vedle Independence Hall stojí Congress Hall z roku 1787, která kdysi sloužila jako místo zasedání nového Kongresu Spojených států, jehož členové položili základy současné americké vlády. Dále tu je historická banka First Bank of the United States z roku 1797, jejíž interiér skýtá skvělý dobový nábytek. Kousek od banky najdete muzeum Franklin Court, které stojí na místě, kde kdysi stával dům Benjamina Franklina. Dům byl zničen na začátku 18. století. V muzeu je k vidění třeba historická tiskárna. V budově pošty B Free Franklin Post Ofice sídlí malé poštovní muzeum. Všechny atrakce historickéh parku jsou přístupné zdarma. Park ročně navštíví na 5 milionů turistů. Pro průzkum historické části města se vám může hodit tahle mapa.
Historické budovy ale najdete i v jiných místech Filadelfie. Historickým centrem je Staré město (Old Town), které leží v blízkosti nábřeží. Jeho dominantou je kostel Christ Church z roku 1727, ve kterém se modlily takové osobnosti amerických dějin, jako George Washington, Benjamin Franklin či Betsy Rossová (údajná autorka první americké vlajky, byla švadlenou). Na kostelním hřbitově najdete hroby signatářů Deklarace nezávislosti, včetně Franklina. Jde tak o jeden z nejznámějších amerických hřbitovů. V historickém centru dále najdete muzeum Betsy Ross House, které nabízí k vidění hlavně voskové figuríny této švadleny, která údajně měla ušít první americkou vlajku. Tato legenda není doložena a víceméně vychází pouze z ústní tradice rodiny Rossové. U této švadleny si ušití vlajky údajně objednal v roce 1776 sám George Washington. Filadelfie se také chvástá tím, že tu má údajně nejstarší ulici v USA. Má jít o starou dlážděnou ulici Elfreth´s Alley, na které najdete nejvyšší koncentraci historických domů, které pocházejí z 18. století. Jde o sídla s tepanými bránami, vodními pumpami a dřevěnými okenicemi. Zajímavá ukázka historické architektury. Dům č. 126 dnes hostí malé muzeum. Další významnou atrakcí historického města je National Constitution Center, což je muzeum s interaktivními expozicemi a řadou nejvýznamnějších amerických dokumentů. Zajímavá je třeba zdejší Singers Hall, kde společně se 42 bronzovýma sochama Otců zakladatelů můžete podepsat americkou Ústavu. Muzeum National Museum of American Jewish History se věnuje historii amerických Židů. V jeho Hall of Fame se dozvíte o významných židovských obyvatelích USA (A. Einstein, zpěvačka Barbra Streisand či režisér Steven Spielberg). Dalším muzeem v této části města je African American Museum, které se věnuje Afroameričanům, kteří po občanské válce utekli na sever do Filadelfie.
Podívat se můžete také do filadelfského přístavu, kterému se říká Penn´s Landing, podle toho, že právě tady zakladatel města Penn přistál se svou lodí. Filadelfský přístav je průmyslovou oblastí a historické části přístavu jsou součástí komplexu Penns´Landing. Jeho součástí je muzeum Independence Seaport Museum. Součástí tohoto námořního muzea jsou také dvě historická plavidla – vlajková loď Olympia a ponorka Becuna z 2. světové války. Okolní promenáda nabízí stánky s jídlem, kašny, konají se tu koncerty i festivaly. Z přístavu se můžete vydat trajektem Riverlink po řece Delaware do města Camden, které skýtá akvárium Adventure Aquarium.
Nejelegantnější filadelfskou čtvrtí, ve které žije místní movitá smetánka, je čtvrť zvaná Society Hill. Kombinuje moderní architekturu v podobě dvou mrakodrapů zvaných Society Hill Towers se starými dlážděnými ulicemi s plynovými lampami a úžasně zdobenými koloniálními domy s barevnými dřevěnými okenicemi. Většina těchto sídel je soukromými rezidencemi, veřejně přístupný je dům Physick House, kde kdysi žil zakladatel americké chirurgie (sám se tak označoval) P. S. Physick. V domě je možné vidět řadu dekorativních předmětů z 18. a 19. století.
Filadelfie má samozřejmě i své centrum, chcete-li Downtown. To se táhne od 8. ulice k řece Schuylkill River. Jeho dominantou je na náměstí Penn Square (třetí foto pod odstavcem) ležící barokní budova radnice – City Hall (druhé foto pod textem), jejíž dominantou je 11 metrů vysoká socha zakladatele města Penna. Budova je mimochodem krásně zdobená sochami a rytinami, pochází z roku 1901. V radniční věži je vyhlídková plošina, na kterou můžete za poplatek vystoupat a kochat se výhledem. Naproti radnici stojí starý zednářský chrám z 2. poloviny 19. století v normanském slohu. Skvělá vyhlídka na město se vám pak naskytne z moderního mrakodrapu One Liberty Place na Market St. Vyhlídka se jmenuje One Liberty Observation Deck (foto vpravo), nachází se v 57. patře prosklené budovy a skýtá skutečně skvostný panoramatický výhled na Filadelfii. Součástí je i interaktivní expozice. V centru pak najdete také Pensylvánskou akademii umění v pěkné viktoriánské budově. Akademie dokumentuje 300 let vývoje amerického umění. V centru se dále nachází filadelfská Čínská čtvrť (Chinatown) (poslední dvě foto pod textem), do které se vstupuje přes bránu Friendship Gate. V Chinatownu se dobře najíte a nakoupíte si různé suvenýry, ale i čínské potraviny či všemožné čínské zboží. Jen nedaleko Čínské čtvrti stojí za zmínku skvělá krytá tržnice, stará více než 100 let – Reading Terminal Market (čtvrtá foto pod textem), na které zboží prodávají amišští farmáři. Nakoupíte tu skvělé lokální produkty.
Hledáte-li trochu té městské zeleně, vydejte se do travnatého parku Rittenhouse Square, který je součástí jedné pěkné městské části. Lemují ho mrakodrapy, ale i restaurace, historické domy z hnědého pískovce a ulice Walnut Street. Poblíž najdete muzeum Rosenbach Museum, které chrání na 30 tisíc vzácných knih, včetně originálního rukopisu Joyecova Odyssea. V létě se v parku konají různé hudební koncerty, které jsou většinou zdarma.
Ve Filadelfii najdete hned několik muzeí. Většina z nich se nachází na třídě Benjamin Franklin Parkway (dvě fotky pod odstavcem), které se někdy také říká Museum Row. Ulice vede od radnice k parku Fairmount Park (první foto vpravo) ležícímu na obou březích Schuylkill River, který je jedním z největších městských parků na světě. V něm najdete památník věnovaný afromarickým vojákům ve všech válkách, starobylé domky a také je tu filadelfská zoo, vůbec první v USA. Poblíž je také Japonská zahrada. Z muzeí, která na B. Franklin Parkway najdete, jmenujme třeba Philadelphia Museum of Art (druhé foto vpravo), tedy Filadelfské muzeum umění. Sbírka muzea je jednou z nejpočetnějších v USA. Jmenujme třeba skvělou sbírku prací Marcela Duchampa, francouzského výtvarníka, obrazy Picassa, Chagalla, Matisse, ale i amerických malířů, stejně tak sbírku asijského umění s porcelánem či orientální koberce. Většina turistů sem ale nemíří za uměním, nýbrž za zdejším schodištěm před muzeem, které proslavil Sylvestr Stalone jako boxer Rocky. Dnes tento slavný film připomíná Rockyho socha a schody jsou také někdy označovány jako „Rocky steps“ neboli Rockyho schody. Většina turistů si je zkouší vyběhnout tak, jako to ve filmu dělal Rocky. Je to docela velká filadelfská atrakce a najdete tu spousty turistů. Dalším muzeem na B. Franklin Parkway je Rodinovo muzeum, které skýtá po Paříži druhou největší světovou sbírku soch tohoto slavného sochaře. Dále je tu komplex zvaný Franklin Institute. Jeho součástí je třeba planetárium, kino Imax a centrum Mandll Futures Center zaměřené na různé moderní technologie. Nedaleko Franklinova institutu stojí Academy of Natural Sciences s různými dinosaury, mumiemi a drahými kameny. Zajímavé sbírky skýtá také Free Library of Philadelphia. Ty obsahují třeba destičky s klínovým písmem z 3. tisíciletí př. n. l., středověké rukopisy či první vydání Dickensových či Poeových knih. Sbírku impresionistických děl, etnického umění i moderní práce P. Cézanna, Henriho Mattise či Augusta Renoira najdete v muzeu Barnes Foundation.
Jednou z velkých atrakcí v této oblasti je také historická věznice Eastern State Penitentiary. Je to pseudogotická budova bývalé státní věznice, ve které se dnes nachází slavné americké muzeum zločinu a trestu. Věznice, ve které „seděl“ třeba slavný Al Capone, zavřeli v roce 1970, načež chátrala, aby mohla být zrekonstruována jako muzeum. Možné jsou tu prohlídky s audioprůvodcem, během kterých se dozvíte spoustu zajímavostí o historii vězení, o jeho zajímavých architektonických prvcích a také nahlédnete do cely Al Capona. Věznice fungovala mezi lety 1829 až 1970 a někdy bývá označována jako první „opravdová věznice“. Dnes je národní historickou památkou, kterou ročně navštíví na 400 tisíc turistů. Věznice, kterou prošlo za dobu její existence na 75 tisíc vězňů, byla ve své době naprosto unikátní. Velkolepá gotická budova byla zajímavá nejen architektonicky a technicky, ve své době to byla nejdražší americká stavba. Zároveň přicházela na svou dobu s radikální myšlenkou, že se vězni budou převychovávat pomocí samovazby, která jim měla pomoci „nalézt Boha“. Pod tímto oslavným a převratný vynálezem se neskrývalo nic jiného, než brutální týrání vězňů, kteří byli nejen na dlouhé měsíce zcela izolováni v jednotlivých kobkách, ale zároveň byli místními strážci surově týráni. Samovazba, známá jako samotka, se právě z téhle filadelfské věznice dostala a rozšířila i do jiných věznic ve světě. Stovky vězňů se pod tíhou brutálního týrání zbláznily, další zemřeli. Filadelfská Eastern State Penitentiary je zároveň považována za jedno z nejstrašidelnějších míst USA. Ještě v době fungování vězení docházelo k hlášením vězňů i strážců, že se tu objevují všemožné paranormální fenomény, které dokonce některé strážce vyhnaly ze své práce. Byly hlášeny pozorování nevysvětitelných zvuků, kroků či děsivého smíchu, stejně tak byly spatřeny přízraky, které se procházely po chodbách, v celách se objevovaly přízraky vězňů. Byl tu dokonce uvězněn jeden pes za zabití guvernérovy kočky. Jeho štěkání je tu údajně slyšet dodnes. Nejděsivnějšími místy pro výskyt paranormálních jevů jsou údajně bloky 4 a 12. I díky těmto jevům byla věznice v roce 1970 zavřena. Turisté sem tak míří nejen za zmiňovaným muzeem zločinu, ale mnoho také právě pro onu auru strašidelného místa, kde se dějí nevysvětlitelné věci. Každoročně se tu uskutečňují různé paranormální výzkumy, o haloweenu se tu pořádají noční prohlídky a někteří tu dokonce přespávají. Některá místa ve věznici byla zachována v podobě, v jakých tu fungovala po dobu asi 140 let fungování věznice. Máte-li pro strach uděláno a podobná tajemná místa vás lákají, přijeďte se sem podívat. Věznice je mnohými považována za nejstrašidelnější místo USA, a to je podobných míst v USA celá řada.
Když už jsme u toho filadelfského vezeňství, připomeňme si ještě jedno vězení. Stejně příšerným filadelfským vězením byla věznice Holmesburg, která nechvalně proslula jako místo, ve kterém své děsivé experimenty na vězních prováděl doktor Albert Klingman. Tenhle šílenec na vězních testoval nejrůznější žíraviny, drogy a biochemické zbraně pro armádu, načež objevil kosmetický a farmaceutický průmysl, pro který testoval různé chemikálie a léky. Jeho pokusy trvaly dvacet let. Jeho činy nebyly nikdy potrestány, vláda jednoduše nemohla přiznat, že něco takového vůbec dopustila, a tak Klingman dožil spokojeného stáří v Pensylvánii považován za experta v oblasti aplikované dermatologie. Nikoho jaksi nezajímá, že svůj úspěch a své velké objevy léků vystavěl na lidském utrpení. Dnes je jeho „výzkum“ označován jako „doslova učebnicový příklad neetických experimentů“. Věznice má podobu kamenné pevnosti a pochází z roku 1896. Byla uzavřena na konci 20. století a dnes je možné ji navštívit jen výjimečně, když se otevře veřejnosti.
Tak pojďme k něčemu příjemnějšímu. Ve Filadelfii se nachází University of Pennsylvania, která patří do skupiny tzv. Břečťanové ligy. To je prestižní skupina nejlepších amerických univerzit. Na téhle univerzitě třeba Benjamin Franklin založil první lékařskou fakultu v USA. V univerzitním kampusu se nachází muzeum současného umění (Institute of Contemporary Art) s různými dočasnými výstavami, dále je tu galerie Arthur Rose Gallery se sbírkou moderního umění hlavně zahraničních umělců. Největší zajímavostí univezity je ovšem Penn Museum, oficiálně známé jako University of Pennsylvania Museum of Archeology and Anthropology. Odborníky je tohle muzeum antropologie a archeologie považováno za vůbec jedno z nejlepších přírodovědných muzeí na světě. Exponáty zahrnují bronzové předměty z Nigérie a Beninu, čínské křišťálové koule či žulovou sfingu Ramsese II. ve zdejší egyptské galerii.
Jižní Filadelfie je dělnickou čtvrtí a centrem zdejší afroamerické komunity. Žije tady ale také početná komunita Italů. Za zmínku tady stojí hlavně vynikající italská tržnice (Italian Market), na které se mimochodem také odehrával děj Rockyho. Jde o jedno z největších venkovních tržišť v USA, které se zachovalo v podobě dřevěných stánků plných všeho možného, především potravin. Seženetu tu řemeslné výrobky, ale i domácí sýry, těstoviny či maso. V okolí je také celá spoustu obchodů, barů a restaurací. Když jsme u toho tržiště, zmíníme také nějaké typické filadelfské pochoutky. Za nejtypičtější jídlo ve Philly je považován Philly Cheesesteak (foto vpravo a pod odstavcem) – což je bageta se spoustou hovězího, sýra a všeho možného. Někdy se mu také říká Cheez Whiz. Po celé Filadelfii najdete také nespočet stánků prodávajících preclíky s hořčicí. Pokud hledáte místa, kde se dobře najíst, zkuste právě ona dvě zmiňovaná tržiště v tomto průvodci. V jižní Filadelfii se pak nachází také sportovní komplex Citizens Bank Park (první foto pod odstavcem). Jeho dominantou je baseballový stadion, na kterém hraje své domácí zápasy bseballový klub Philadelphia Phillies, ale konají se tu také různé koncerty hudebních hvězd. Pokud jste fanoušky sportu, můžete také zajít na zápas hokejové NHL. Filadelfským klubem, který hraje své domovské zápasy na stadionu Wells Fargo Center, je Philadelphia Flyers.
A okrajově na závěr ještě pár míst ve Philly, kdybyste se tu náhodou nudili. Milovníci závodních aut mohou navštívit Simeone Automotive Museum, ve kterém mohou vidět třeba nejstarší modely Bentley či Alfry Romeo z 20. let 20. století. Ze začátku 20. století pochází i většina dalších zdejších sporťáků. Milovníky květeny by zas mohly zaujmout pěkné zahrady Longwood Gardens. To je komplex 20ti vnitřních pavilonů a 20ti venkovních zahrad, ve kterých roste na 11 tisíc druhů rostlin. Velkou atrakcí hlavně pro děti interaktivní muzeum Please Touch Museum. Muzeum nacházející se ve Fairmount Parku dává dětem možnost sáhnout si na exponáty zaměřené na historii, svět fantazie, vesmír nebo prostě na svět kolem nás. Posledním místem, na které ve Philly upozorníme, je historická bitevní loď New Jersey. Jde o bitevní loď amerického námořnictva, postavenou během druhé světové války a sloužící až do doby války v Perském zálivu. Dnes funguje jako muzeum, které skýtá řadu interaktivních exponátů.
Máte-li při návštěvě Filadelfie více času, rozhodně se vydejte i do jiných míst amerického státu Pensylvánie. I po celém tomto státu pro Vás náš web připravil podrobného průvodce, se kterým v Pensylvánii nic neminete.
Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!
Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.
Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.
Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.
O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.
Vaše Cesty po světě