Den první – přílet

  V 11.00 autem odjíždíme na parkoviště Air Parking v Buštěhradu, kde necháme naše auto a jejich auto nás odváží na letiště. Ryanair odlétá v 15.30 a na Rhodu jsme v 19.20 místního času – je tu o hodinu víc a je už skoro tma. Půjčení auta tentokrát bez problémů, obdržíme malé bílé Suzuki. Poprvé použiji navigaci Mapy.cz, celkem to funguje. V jediném Lidlu poblíž města se vybavíme základními potravinami a jedeme do asi 40 km vzdáleného ubytování poblíž Lindosu – Golden View Studios. Dorazíme v 21.45 a ubytujeme se v pěkném prostorném apartmánu s kuchyňkou, koupelnou a balkónem.

  Poznámka: Nejlevnější parkování u letiště je Rh-Parkování – asi „dceřinka“ Air Parking – 590 Kč/10 dní, spolehlivé. Letos jsme využili 3 x. „Lidl je levný“ – platí i tady, na Rhodu je jen jeden a hlavně tam mají i potraviny, které známe.

  Den druhý – moře

  Vstáváme do slunného dne s příjemnou teplotou kolem 28 °C. Z balkónu vidíme na moře, je vzdáleno asi 500 metrů. Uvaříme si snídani a hned vyrážíme k moři na blízkou pláž Vlycha. Půjčujeme si lehátka a slunečník (12 Euro) a strávíme tu celý den. Na závěr se zastavíme v blízkém supermarketu doplnit potraviny.

  cestopis Rhodos cestopis Rhodos cestopis Rhodos

  Poznámka: Pláž Vlycha je kamenitá, písčitá je část na jižním okraji. Slunečník a dvě lehátka – 12 Euro.


  Den třetí – LINDOS

  cestopis Rhodos cestopis Rhodos Po snídani vyrážíme do Lindosu, historického městečka s úzkými uličkami, vzdáleného asi 3 kilometry na jihovýchodním směrem. Zaparkujeme poblíž pláže na jižním okraji města a vydáváme se na kopec nad městem, na kterém je akropole ze 4. století. Dance je trochu slabo (včera asi trochu přehnala sluníčko ) a tak jdu do pevnosti, na jejímž vrcholu jsou zbytky akropole a chrámu bohyně Athény, sám. Poté sejdeme do města (první zmrzlina), couráme se uličkami a nakupujeme drobnosti. Vracíme se k parkovišti, odložíme nákupy a scházíme k malé pláži v zátoce, obklopené ze všech stran skalami. Zde strávíme zbytek dne. V místním bufetu si dáme zeleninový salát s tuňákem (omylem 2 x), grilovanou zeleninu, pivo a limo (30 Euro).

  cestopis Rhodos cestopis Rhodos Lindos cestopis Rhodos Lindos cestopis Rhodos Lindos cestopis Rhodos Lindos cestopis Rhodos Lindos cestopis Rhodos Lindos

  Den čtvrtý – Tsambika monastery

  Vyrážíme jako obvykle po desáté hodině, a to ke klášteru, který je na 250 metrů vysokém kopci nad mořem. Asi do poloviny kopce k parkovišti vyjedeme autem, ale dál nás čeká prudké stoupání – 300 schodů. Na vrcholu není klášter, ale spíše kaplička či mini kostelík s prodejem různých církevních obrázků a předmětů. Zato je odsud nádherný výhled. Zapálíme svíčku za naše dědy, sejdeme na parkoviště a prudkou úzkou betonovou cestou, místy dost rozmlácenou sjedeme opět na hlavní silnici a pokračujeme k dalšímu cíli – zátoce Antony Quinna. Je to nádherná zátoka, obklopená skalami, kde se natáčel film „Guns of Navarone“. Je tu kamínková pláž, nádherné koupání. Na zpáteční cestě se ještě zastavíme u kláštera Panagia Tsampika E Kato, který je u hlavní silnice. Je to větší areál u hlavní silnice, který se dostavuje, a právě tu probíhá svatba.

  cestopis Rhodos cestopis Rhodos cestopis Rhodos cestopis Rhodos cestopis Rhodos cestopis Rhodos

  Den pátý – Hrad Monolithos

  cestopis Rhodos cestopis Rhodos Jedeme na západní pobřeží přes hory napříč Rhodosem. Volíme „severní cestu„ přes Laermu. Zastavujeme u kostela v Pylomas, který nás upoutá svým vzhledem. Pak už stoupáme do hor. Za Laermou na horském hřebenu ve výšce cca 400 m. n. m. nás upoutá stánek Achilos s dobrým ledovým kafem a nabídkou místních produktů. Posedíme s výhledem na horu Attavyros a na místní kozy. K hradu Monolithos dorazím kolem poledne. Výstup k hradu ze sedla není náročný, je to asi 110 schodů. Hrad je zřícenina, na vrcholu je kaple St. Panteleimon. V restauraci pod hradem si dáme nanuka a párek v rohlíku. Pak po silnici sjíždíme serpentinami k moři na krásnou pláž Fourni. Je silný vítr a velké vlny, které nás při pokusu o koupání okamžitě vyplaví na břeh. Já si vylezu na ostroh nad mořem, Danka se v pohodě opaluje na lehátku. Zpět volíme „jižní“ cestu přes Vati, která není tak zajímavá jako severní cesta. V sámošce v Kalathosu pak doplníme potraviny, nejlevnější máslo stojí skoro 4 Eura.

  Poznámka: Jídlo na Rhodosu v restauracích se pohybuje od 12 Eur výše, řecký nebo tuňákový salát od 7 Eur. Pivo si k jídlu dáte za cenu od 4 Eur. Potraviny v supermarketech jsou asi 2x dražší. Zmrzlina – oblíbené jídlo Danky je od 3 Eur za dva kopečky, které jsou ovšem velké a zmrzlina vynikající. Pouze mimo Rhodos a Lindos je problém najít cukrárnu. Pivo v plechovce 0,3L je od 0,8 Eur.

  cestopis Rhodos cestopis Rhodos cestopis Rhodos cestopis Rhodos cestopis Rhodos cestopis Rhodos

  Den šestý – noční Lindos

  cestopis Rhodos Dance je trochu šoufl – asi přehnala sluníčko. A tak volíme odpočinek na pokoji. Navečer vyrážíme do nedalekého Lindosu na večeři. Danka na zmrzlinu, já na kebab, který byl levnější než zmrzlina. V městečku to žije, osvětlené úzké uličky plné krámků, celé město je pěší zona. Pevnost nad městem je osvětlena.


  Den sedmý – Rhodos

  Konečně vyrážíme do hlavního města. Zaparkujeme u areálu řeckých vykopávek se zachovalým stadiónem, amfiteátrem a pár sloupy chrámu Apollo. Odtud jdeme pěšky do historického centra města.cestopis Rhodos cestopis Rhodos Jsme překvapeni mohutností městských hradeb. Vcházíme bránou D´Amboise a bránou St. Anthony přicházíme ke gotickému paláci velmistra rhodských rytířů. Zde se nám podaří sehnat seniorské vstupenky za 4 Eura. Palác je mohutná stavba, velmi zajímavé jsou mozaiky v podlahách. Projdeme Ulicí Rytířů a zabrousíme do úzkých uliček historického centra lemovaných mnoha krámky a restauracemi. Po občerstvení v malé restauraci vyjdeme bránou St. Athanasios, dojdeme na parkoviště a na zpáteční cestě zajíždíme k pláži Tsampika mezi městy Afantou a Archangelos. Cukrárna na hlavní křižovatce u města Kalathos nám pak výbornou zmrzlinou zvedne náladu. Danka má tak velkou porci, že ji sama ani nedojí (poprvé v dějinách). Pak už to máme jen kousek domů.

  Poznámka: Silniční síť – v celkem dobrém stavu, hlavní tepna propojuje sever a jih po východní straně ostrova. Kvalitou odpovídá naší průměrné silnici 1. třídy. „Okresky„ jsou většinou s dobrou kvalitou asfaltu, hodně zatáček a kopců. Omezení rychlosti – značky porůznu rozmístěné nikdo nedodržuje, všichni jezdí min. o 20km/hod rychleji, policejní kontrolu jsem nikde nepotkal. Jako navigaci jsem používal Mapy.cz, většinou ukazují povolenou rychlost 50 km/hod, která je odlišná od značek na silnici. Pokud jedete podle navigace zpět na letiště, navigace vás zavede na opačnou stranu letiště po prašné cestě, dejte si na to pozor. Benzin vychází na asi 50 Kč/litr.

  cestopis Rhodos cestopis Rhodos cestopis Rhodos cestopis Rhodos cestopis Rhodos cestopis Rhodos

  Den osmý – 7 pramenů a návrat

  cestopis Rhodos Dopoledne zabalíme a jedeme do „zelené oázy“ 7 pramenů, snad jediného místa na ostrově obklopeného zelení, kde i v tuto roční dobu teče v potoce voda. Na potoce je nádrž – betonové přehrazení, odkud je voda odváděna asi 170 metrů dlouhým tunelem do vedlejšího údolí. To je asi největší atrakce tohoto místa. Téměř všichni návštěvníci si tunel s chutí prolezou. Další atrakcí jsou kačeny, pštrosi, dětské hřiště a restaurace. Vracíme se, křižujeme hlavní silnici a cestou na pláž u přístaviště Kolumbia nacházíme vynikající cukrárnu s vynikající zmrzlinou. Danka to řeší velkým zmrzlinovým pohárem. Malá písečná pláž u přístaviště je v zálivu, obklopená skalami, krásná. Koupeme se a užíváme teplíčko před návratem domů. V 17.00 to balíme, jedeme na letiště, bez problémů vracíme auto a bez problémů projdeme i kontrolou na letišti, i když v kufru máme půllitrovku šnapsu a velký opalovací krém. Na letišti už na nás čeká mikrobus z Air Parking, v Buštěhradu přesedáme do našeho malého Fordu a po půlnoci jsme doma.

  Poznámka: Téměř všechny pláže na ostrově jsou krásné, některé kamínkové, některé písečné. Všude nabízejí slunečníky a lehátka k pronajmutí, obvyklá cena setu na den je 12 Euro. Téměř na každé pláži je nějaká restaurace. Nás fascinovaly zejména pláže v zálivu, obklopené skalami. Pro výlety po ostrově, pokud chcete něco stihnout, je optimální pronajmout si auto. Nejlepší je to na celý pobyt a objednat si ho přes internet předem. Pronájem na místě Vás přijde podstatně dráž. Objednali jsme přes www.rhorent.com, zápůjčka s plný pojištěním na týden – cca 4 500 Kč, platíte při převzetí. Parkování u letiště – jednoznačně RH-parkování v Buštěhradu – 590 Kč/do 10 dní.

  cestopis Rhodos cestopis Rhodos

  Kalkulace dovolené pro dva ( bez jídla a vstupenek ) v roce 2021:

  Parkování u letiště s odvozem: 590 Kč

  Letenky Ryanair + zvolení zavazadel + kufr navíc: 7 816Kč

  Pronájem auta: 4 500 Kč

  Ubytování apartmán Lindos Vlycha Beach: 7 668 Kč

  CELKEM: 25 974 Kč

  Autor cestopisu a fotek: Petr Beránek

  Líbilo by se Vám psaní cestopisů jako je ten Petrův? Máme prostor i pro Vaše zážitky z cest! Chcete-li vytvořit svůj vlastní cestopis, napište nám.