Ostrov Bornholm

    Ostrov Bornholm, nejslunečnější oblast Dánska, láká davy turistů nejen na největší počet slunečních dní v celém Dánsku, ale i na své skvostné křídové útesy, bílé pláže s jemným pískem, lesy, kopce porostlé vřesem, ale i na malebné rybářské vesničky, tradiční kruhové nabílené kostely i větrné mlýny. Taková je krajina Bornholmu. Cesty po světě pro vás připravily podrobný průvodce po dánském Bornholmu.

    Jih a východ ostrova lemují písečné duny a pláže s jemným bílým pískem, vnitrozemí ostrova je většinou zalesněné nebo porostlé vřesem. Sever ostrova je skalnatý s pěknými útesy. Většina života je soustředěna na pobřeží, kde se nachází většinou rybářské vesničky či menší města. Rybáři ulovené ryby udí ve vlastních udírnách. Čerstvě vyuzený sleď je typickou zdejší dobrotou, rozhodně ho ochutnejte. Seženete ho ve většině zdejších udíren i restaurací. Krom toho tu také můžete vidět tradiční keramické dílny a sklárny, v mnohých z nich můžete vidět i celý výrobní proces.

    pláže Bornholm

    Bornholm je ostrov patřící Dánsku ležící v Baltském moři. Jde o nejvýchodnější část Dánska, která leží asi 150 km od Kodaně a 40 km od pobřeží Švédska. Ostrov má asi 43 tisíc obyvatel, jeho hlavním městem je přístav Rønne.

    Bornholm žije v sezóně, která trvá od června do poloviny září, mimo tyto měsíce jsou některé restaurace i ubytování zavřeny.  Co se týká turistů, v sezóně jich je tu spousta, většinou to jsou Dánové nebo Švédové. Moc jiných národností tu nepotkáte. Na Bornholm se dostanete buď letecky z Kodaně do Rønne nebo nočním trajektem z Køge, které leží asi 40 km od Kodaně. Dostanete se sem ale také ze švédského Ystadu a z německého Sassnitzu trajektem. Informace o trajektech jezdící nejen na Bornholm, ale i do Švédska a na další dánské ostrovy, ceny jízdného a jízdní řády, to vše najdete tady. Na ostrově jezdí hromadná doprava v podobě autobusů, ale doporučujeme vyrazit na ostrov autem a tak ho také projet. Dostanete se i na místa, kam vás autobus nedoveze a nebudete na nikoho a na nic vázáni. Krom toho, jezdit na Bornholmu je pohoda. Minimální provoz, vynikající silnici, bezproblémové parkování skoro všude zdarma. Kolem ostrova vede okružní silnice při pobřeží. A také je tu bezpečno, třeba je téměř vyloučeno, že vám tady auto ukradnou. Ono by se totiž s kradeným autem odsud dost těžko zloději dostali. Že jde o velmi bezpečné místo, dokládá také to, že je tu jediná policejní stanice na celém ostrově. Bornholm je taktéž velmi oblíbená destinace pro cyklisty, najdete na něm kolem 230 km cyklostezek a milovníci cyklistiky tak mohou v klidu ostrov projet na kole. Spoustu dalších informací pak najdete na oficiálních stránkách ostrova.

    Tak pojďme se podívat na ta hlavní turistická lákadla Bornholmu. Vaší první zastávkou bude pravděpodobně hlavní přístavní město Rønne. Má asi 13 tisíc obyvatel. Sledovat můžete ruch v přístavu trajektů, a nebo můžete vyrazit do Bornholmského muzea. Nabízí expozice prehistorických nálezů, jako jsou zbraně nebo šperky, zajímavá je i námořní expozice uspořádaná jako vnitřek lodi. Druhým zdejším muzeem je Hjorths Fabrik, což je muzeum keramiky, kde mají i stále funkční dílnu, ve které můžete sledovat výrobu na hrnčířském kruhu. Upozorníme také na kostel Nylars Rundkirche ležící asi 8 km od města, jehož původ sahá do 12. století a jeho pilíř zdobí fresky ze 13. století. Loď kostela má tři podlaží, to nejvyšší sloužilo ve středověku jako pozorovatelna strážného. U dveří kostela jsou pak k vidění dva runové kameny. Jde o jeden ze čtyř typických bornholmských kruhových kostelů. V pevnosti Kastellet ze 17. století sídlí muzeum Bornholms Forsvarsmuseum, které skýtá expozici zbraní, bomb a vojenských uniforem. Je tu také velká expozice věnovaná nacistické okupaci ostrova.


    Po hlavní cestě můžete pokračovat dál do vnitrozemí, do městečka Akirkeby. Tady mají muzeum NaturBornholm věnovaný vývoji ostrova co se biologického a geologického hlediska týká. Je to hodně interaktivní muzeum a pobaví hlavně děti. Najdete tu také kostel Aa Kirke, románský kamenný kostel z 12. století, který je vůbec největším bornholmským kostelem. V interiéru kostela je zajímavá pískovcová křtitelnice ze 13. století, kazatelna a oltář, oba zhruba z roku 1600. Velkou část vnitrozemí tvoří smíšené lesy, rozdělené do třech částí. Všechny tři části spojuje jedna cyklostezka. Jde o největší les Almindingen, ve kterém najdete i největší vrch ostrova, 162 metrů vysoký vrch Rytterknaegten. Můžete si na něj vyšlápnout, na vrchu je rozhledna Kongemindet, ze které je pěkný výhled na okolí. Druhou lesní oblastí je Paradisbakkerne, která ukrývá třeba dávný monolitický náhrobek. Pěknou oblastí pro kolo je také Rø Plantage porostlá vřesem. Tyhle lesnaté oblasti jsou vynikajícími místy pro kolo.

    Hledáte-li spíš pěknou pláž, zkuste nejjižnější místo Bornholmu, Dueodde. Je tady skvělá pláž s jemným pískem, lemovaná borovicemi a písečnými dunami. Stojí tady jen pár budov a maják. Na jeho vrchol si vylezete po necelých 200 schodech a naskytne se vám odsud pěkný výhled. Pláž je v létě docela plná, zprvu mělká a vhodná pro děti, až po chvilce chůze do moře si budete moc zaplavat. Jde o vůbec jednu z nejlepších pláží na Bornholmu. Budete-li od Dueodde pokračovat po pobřeží severně, můžete udělat krátkou zastávku na další pláži, ve vesničce Snogebaek. Je tu široká pláž, ve vesnici je čokoládovna, také udírna, kde prodávají uzené ryby. Podél pláže vede příjemná pobřežní stezka na kolo nebo pro pěší. Balka je vesnička s obloukovitou pláží s bílým pískem. Budete-li pokračovat dále po východním pobřeží ostrova, dostanete se do druhého největšího ostrovního města, Nexø. Za 2. světové války bylo tohle městečko srovnáno se zemí a tudíž zcela zrekonstruováno. Je tu moderní přístav, ve kterém můžete sledovat rybářské lodě vykládající svůj úlovek. V pískovcové budově z konce 18. století najdete Nexø Museum. Věnuje se historii města a hlavně pak zdejším dějinám z období 2. světové války. Z této události je tu tak řada válečných artefaktů. Krom toho tu je třeba 150 kg vážící potápěčský oblek nebo historické toalety. Pár kilometrů od Nexø najdete skupinu prehistorických menhirů Gryet. Je jich tu asi 65, jen tak poházených po lese.

    Arsdale Bornholm Oblíbeným turistickým městem je přístav Svaneke (foto pod odstavcem). Je to historicky působící městečko s domy s červenými taškami z 19. století, hrázděnými domky na pobřeží a taktéž oblíbené místo u jachtařů. Ve městě je také spousta hrnčířských a sklářských dílen, v dílně v centru města zvané Glastorvet můžete sledovat celý proces ručního foukání skla. Ve městě je pak kostel Svaneke Kirke, původně ze 14. století, rekonstruovaný ve století 19. Kousek odsud je pak hlavní zdejší náměstíčko Svaneke Torv. Svaneke je nejvýchodnějším místem v Dánsku. Protože tu neustále fouká, bylo tu vybudováno několik větrných mlýnů. Uvidíte je u města a ve vesničce Arsdale (foto vpravo) pak mají funkční větrný mlýn, který stále mele obilí. I tady, stejně jako v jiných městečkách na Bornholmu, můžete ochutnat vynikající rybí pochoutky. Známá je třeba výborná udírna Rogeriet i Svaneke. Mají tu také čokoládovnu a pivovar s restaurací Bryghuset.

    Svaneke Bornholm Svaneke Bornholm

    Na severním pobřeží ostrova najdete vesničky Gudhjem a přilehlý Melsted. Gudhjem je pěkné přístavní město, v centru je větrný mlýn, v jehož okolí jsou pěkné hrázděné domky. Osterlars kostel Bornholm V okolí městeček je síť cyklotras i stezky pro pěší. Skvělou cyklostezkou, 4 km dlouhou, je trasa ke kostelu Osterlars Kirke (foto vpravo), jednomu z nejhezčích a zároveň největšímu ostrovnímu kruhovému kostelu. Kostel pochází z 12. století, je tvořen sedmi pilíři a galerií se střílnami, což dokládá, že v minulosti sloužil jako pevnost. U vchodu do kostela je runový kámen z 11. století a sluneční hodiny. Maličkou pláž najdete v přilehlém Melstedu, zdejší pobřeží je jinak skalnaté. Je tu dále muzeum vystavující obrazy známého bornholmského malíře Olufa Høsta, jde o Oluf Høst Museum. I v Gudhjemu najdete řadu sklářských dílen, v některých z nich můžete výrobu přímo sledovat. Vyšlápněte si také na zdejší kopec Bokul, ze kterého je pěkný výhled na městečko pod ním i na moře. Nad pobřežím vede příjemná stezka přímo do Melstedu na pláž, je dlouhá 1,5 km. V okolí těchto dvou přirostlých městeček najdete i další místa. V moderní budově sídlí Bornholm Kunstmuseum, muzeum vystavující díla umělců bornholmské školy, kteří tvořili v 1. polovině 20. století. Od muzea je pěkný výhled na moře. Zajímavostí je také skanzen Bornholms Middelaldercenter. To je obnovená ostrovní středověká pevnost a vesnice, která funguje jako skanzen. Místní se tu oblékají do dobových kostýmů, obdělávají pole, mají tu kovárnu a v sezóně se tu předvádí řada starých řemesel, včetně lukostřelby a sokolnictví. Obec Stammershalle je známá pro své tři prehistorické menhiry, z nichž nejvyšší má 2,5 metru.


    Tradiční bornholmskou stavbou jsou kruhové kostely pocházející z 12. století, říká se jim rundkirke. Jsou typickým symbolem ostrova a podíváte-li se na kdejaké pohledy z ostrova, tyhle většinou nabílené kruhové kostely tam těžko budou chybět. Pocházejí z 12. století, což byla doba, kdy Polabští Slované plenili pobřežní oblasti celého Baltu a kostely tak nesloužily jen k náboženským účelům, ale také jako úkryty cenností, horní galerie se střílnami sloužily k boji. Kostely stojí asi 2 km od pobřeží na pahorcích, aby byly dobře viditelné od moře. Jsou postaveny v románském stylu a jsou nabílené. Kromě výše zmiňovaných kostelů Osterlars Kirke u Gudhjemu a Nylars nedaleko hlavního přístavu, najdete další v Olskeru a Nykeru. Jsou typickou bornholmskou stavbou a tak si u nich udělejte zastávku. Když už jsme u těch bornholmských tradičních záležitostí, určitě tu narazíte na kresby a figurky ostrovního maskota – rohaté skřítka, chcete-li trolla, Krølle Bølle. Jde o tradiční postavičku z příběhů jednoho místního, který o ní vyprávěl na začátku 40. let 20. století svému synovi. Podle povídaček troll žije pod vrchem Langebjerg jen kousek od Hammershus Slotu a objevuje se kolem půlnoci.

    Zůstaňme ještě chvíli na severu, tentokrát na tom západním cípu. Kruhový kostel v Olskeru leží jen kousek od sousedících vesnic Sandvig a Allinge. zřícenina Hammershus Bornholm I v jejich okolí je řada turistických stezek a cyklostezek, je tu také skvělá písečná zátoka. Zároveň tu také najdete jedno z hlavních turistických lákadel ostrova, zříceninu hradu Hammershus Slot (foto vpravo). Jde o zříceniny hradu ze 13. století, nacházející se na skalnatém útesu. Stavbu ve 13. století zahájil arcibiskup z Lundu, který chtěl zdejší diecézi ochránit před dánskými králi, kteří tou dobou bojovali s církví o moc. V následujících stoletích byl hrad rozšiřován. V 17. století padl do rukou Švédů, později tu byla za zradu vězněna dcera krále Kristiána IV., Leonora Kristina, a hrad tak sloužil jako vězení i pevnost. Od 18. století, kdy byl vojáky opuštěn, se používal hlavně jako zdroj stavebního materiálu. Z hradu tak dnes zůstala velmi působivá zřícenina. Do objektu se dostanete kdykoliv zdarma. Skvělým tipem je dále žulový masiv Hammeren, na severním cípu Bornholmu, který je protkán sítí turistických stezek vedoucích mezi svahy porostlými vřesem. Je tu skutečně vynikající tip na procházky krásnou přímořskou přírodou. Vydat se tady můžete třeba k největšímu jezeru na ostrově, Hammer Sø, dále pak k jezeru v bývalém kamenolomu Opaløsen nebo k majáku na nejsevernějším cípu ostrova. Projděte oblasti kolem Stolslyngen s vřesovišti nebo se vydejte k žulovému lomu Moseløkken, kde je také muzeum věnované kameníkům a jejich práci.

    Chcete-li si udělat výlet na skutečně to nejodlehlejší dánské místo, musíte vyrazit na malý ostrůvek uprostřed Baltu zvaný Christiansø. Leží asi hodinu plavby od Bornholmu a je dlouhý jen 500 metrů. Je to ovšem docela zajímavé místo se skalami porostlými mechem, historickými kamennými domky a pevností ze 17. století. Kolem kamenných zdí pevnosti vedou turistické stezky. Na východě ostrova je pak opuštěná zátoka vhodná ke koupání. Ostrov byl od středověku sezónní rybářskou vesničkou, která byla za krále Kristiána V. přeměněna v nepřemožitelnou námořní pevnost s bastiony, kasárnami, školou i věznicí. Pevnost plnila roli jakési předsunuté pozice dánského válečného námořnictva v Baltu, zdejší základna sloužila k pozorování švédských obchodních tras i k útokům na Švédsko v době, kdy Švédové vyrazili za dobytím Evropy. Válečné námořnictvo se stáhlo roku 1850, ti, co tu chtěli zůstat, se sem směli nastěhovat. Dnes tu žijí jejich potomci, kterých je něco kolem stovky. Po lávce se odsud můžete také vydat na další maličký ostrůvek, Frederiksø, a jen tak si ho projít. Dalším malým ostrůvkem je Graesholm. Ten je významnou přírodní rezervací a důležitým hnízdištěm mořských ptáků. Jde o vůbec jeden z nejzapadlejších koutů Dánska. Na ostrovech ještě upozorníme na dvě kruhové kamenné věže. První z nich, Lille Tarn na Frederiksø je z 2. poloviny 17. století a dnes slouží jako zdejší historické muzeum. Ze stejného období pochází i druhá věž, Store Tarn, jejíž součástí je stoletý maják nabízející skvělý výhled. Tyto tři zmiňované ostrovy tvoří souostroví Ertholmene, které slouží jako hnízdiště mořských ptáků, hlavně kajek mořských nebo alkounů, žije tu ale i kolonie tuleňů. Celé souostroví projdete v rámci procházky, která vám zabere hodinu, maximálně dvě. Na ostrov Christiansø se dostanete trajektem z Gudhjemu na Bornholmu, který jezdí celoročně, v sezóně pak několikrát denně. Ostrůvky jsou divokým, ovšem kouzelným krajem. Nejsou tu moderní budovy, auta, dokonce ani psi nebo kočky (oba druhy těchto domácích mazlíčků sem mají vstup zakázán). Odlehlé místo pro romantické duše.


    Nesměle prosím také nahlédněte do našeho průvodce po Dánsku, ve kterém najdete nejen praktické informace pro cestu sem, ale také průvodce po dalších zajímavých místech celého Dánska.



    Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.

    Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Vaše Cesty po světě