Balaton je největší sladkovodní jezero v Evropě, nacházející se v Maďarsku, asi 130 kilometrů od Budapešti. Je dlouhé 80 kilometrů a pro své ideální podmínky ke koupání je oblíbenou dovolenkovou destinací nejen Maďarů. V dobách vlády komunismu v Čechách i v Maďarsku byl Balaton prototypem ideální „rekreace“, kam se sjížděli za odpočinkem obyvatelé komunisty ovládaných evropských národů. Balaton je ale stále oblíbený, míří sem hlavně mladí za nespoutanou zábavou, kterou resorty kolem jezera nabízejí. Po Budapešti je to vůbec druhý nejoblíbenější cíl turistů mířících do Maďarska.
Nazelenalé a poměrně mělké jezero (až 0,5 kilometrů od břehu je hloubka max. 2 metry) je ideální pro strávení letní dovolené hlavně pro rodiny s dětmi. Podmínky ke koupání i k vodním sportům jsou skvělé a travnaté pláže kolem jezera umožní i trochu toho relaxu… Kolem jezera se střídají kopce i nížiny, lesy i bažiny a na severu jezera se nachází jedna z nejlepších maďarských vinařských oblastí, Badacsony. Pro mladé lidi, kteří si chtějí užít zábavy, je zde nespočet barů, klubů, kde můžou protančit noci. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že červenec a srpen jsou nejhorší měsíce pro návštěvu, protože pláže praskají ve švech.
Balaton je pozůstatkem původního Panonijského jezera, které zasahovalo do celé této oblasti. Tihaňský poloostrov jezero dělí téměř na dvě poloviny. Balatonem si Maďaři dodnes nahrazují chybějící moře. První lázně a letní sídla si zde boháči začali stavět už v 18. století, masové rekreace zavedli komunisté po 2. světové válce.
K Balatonu pravděpodobně pojedete autem, je zde zajišťována ale také trajektová doprava mezi jednotlivými rezorty od jara do podzimu. A to mezi letovisky Balatonfüred, Siófokem a Tihanou. Do všech zdejších letovisek jezdí také vlaky z Budapešti, takže si třeba můžete udělat i výlet vlakem do hlavního maďarského města.
Velencské jezero je rákosovité jezero, kolem jehož břehů najdete nespočet rekreačních domů, kempů a travnaté pláže. Nachází se nedaleko Balatonu. Některé zdejší pláže jsou placené, hledejte tak „szabad strand“ (pláž zdarma). Dalšími zajímavými místy kolem Velencského jezera je kopec s názvem Mészeg, na jehož vrcholku se nachází obelisk připomínající bitvu u Pákozdu roku 1848, znamenající první maďarské revoluční vítězství. Východně od Velencského jezera se nachází městečko Martonvásár s nádherným Brunšvickým zámkem, na kterém pobýval i sám Beethoven. Novogotický zámek s krásnou zahradou je bohužel veřejnosti nepřístupný, můžete navštívit jen zdejší zahrady. V létě se v zahradě konají letní večery s koncerty Beethovenovy hudby a se zámkem sousedí také Beethovenovo pamětní muzeum.
Asi 60 kilometrů od Budapešti se nachází město, o kterém legenda říká, že se zde usadil kníže Arpád po příchodu do země, Stoličný Bělehrad. Zdejší nejvýznamnější památkou je Boryův hrad.
Na jižním břehu Balatonu se nachází travnaté pláže a máte-li s sebou kola, můžete se projet zdejší vinařskou stezkou. Pravidelně v létě se zde konají různé vinařské slavnosti a festivaly, první srpnový týden je to třeba Týden vína ve městečku Balatonlelle nebo víno můžete ochutnat i si ho zakoupit v některém z vinných sklepů, třeba Szent Donatus v Kishegy či v řadě dalších. U města Kápolnapuszty se nachází největší zubří rezervace (Bivalyrezevátum), kde můžete pozorovat na 200 kusů těchto zvířat. Po značené stezce se dostanete až k nim, jsou zde i informační tabule. Ideální pro jejich pozorování je období od jara do podzimu. Oblíbeným letoviskem pro mladé, městem plných barů, klubů a diskoték je Siófok, jehož ideálním synonymem by mohlo být „město mejdanů“.
Severní pobřeží tvoří různé resorty jako hotely či kempy. Leží tam také město Balatonfüred, které proslulo svými minerálními prameny. Zdejší lázně se oficiálně staly lázněmi roku 1772, ale účinky zdejších minerálních pramenů znali již staří Římané. Lázně využívají zdejší uhličitou vodu k léčbě, nejznámějším pramenem je Kossuthův pramen. U lázní je pěkná promenáda s parkem, ve kterém zasadili stromy různé významné osobnosti (různí laureáti Nobelovy ceny). Ve městě se dále nachází několik placených pláží a přístav, odkud jezdí trajekty do několika dalších měst na jezeře. I na severním pobřeží se konají různé vinařské slavnosti a najdete zde nespočet vinných sklepů, kde si můžete zakoupit nějaké to vínko do sbírky. Oblíbeným vinařstvím je Varga Borház. Třetí týden v srpnu se ve městečku Csopak koná Csopakský vinný týden. Na severním pobřeží leží také nejznámější zdejší vinařská oblast s názvem Badacsony. Vyrábí se zde téměř výlučně bílé víno. Hrozny se sklízí vyzrálé a jsou typické svou vysokou cukernatostí. Maďarská bílá vína jsou skutečně vynikající a rozhodně si nějakou tu lahev kupte s sebou domů. Legendami opředeným místem u vesnice Badacsony je Růžový kámen (Rózsakö). Pověst říká, že usednou-li na kámen chlapec s dívkou, zády k jezeru a myslí na sebe, budou do roka svoji. Tak pokud náš web čte nějaká vdavekchtivá slečna, může si ke kameni se svým milým udělat výlet. V okolí se pak nachází několik hradních zřícenin, třeba ta na 375 metrů vysokém kopci Csobánc hégy.
Poblíž Badacsony se nachází město Szigliget s rozvalinami szigligetského hradu z 13. století, současná zřícenina hradu je ale až ze století 16. Z hradu jsou krásné výhledy na jezero. Zamiřte tady také do Esterházyova vinného sklepa, kde se konají různé lidové akce, prodává se zde víno a jsou tu k vidění krásné zdobené sklepy z 18. století.
Další město, které zmíníme je Keszthely na západní straně jezera. Tady se na náměstí Fötér nachází Sloup Nejsvětější Trojice z 18. století, dále tu najdete třeba Muzeum voskových figurín, Šnečí parlament (Csiga Parlament), což je 7 metrů dlouhá a 2,5 metrů vysoká replika budapešťského parlamentu vyrobená z ulit panonských mořských šneků. Dále je tu třeba Muzeum marcipánu s obchodem nebo novobarokní zámek Festetics, který byl do dnešní podoby postaven v 2. polovině 18. století. Můžete si zde udělat prohlídku interiérů, během které navštívíte Zrcadlový sál, knihovnu Helikon s víc než 90 tisíci svazků (nejstarší kniha tady je z 15. století). Je zde i sbírka zbraní. Za návštěvu pak rozhodně stojí obrovská zámecká zahrada, jedna z největších v Maďarsku. Součástí je i Vinařské muzeum a Muzeum kočárů.
Jezero Hevíz se nachází nedaleko městečka Keszthely, a jedná se o druhé největší termální jezero na světě (první je jezero Tarawera na Novém Zélandu). Teplota vody se tu pohybuje kolem 30⁰C a je obzvlášť nádherné v zimě. Nádherné je díky svým kvetoucím egyptským lotosům. Pramen vyvěrající z hloubky jednoho kilometru je známý pro své léčebné účinky už od středověku. První lázeňský dům zde byl postaven na konci 18. století a na konci století 19. to bylo oblíbené letovisko králů. Hevíz je významná maďarská lázeňská oblast. Voda v jezeře je mírně radioaktivní, proto tu nebuďte moc dlouho. Zdejší léčivé bahno se užívá pro choroby pohybového ústrojí.
Tihaňský poloostrov je skalnatý výběžek, který vybíhá ze severního pobřeží a nachází se nedaleko města Balatonfüred. Roku 1952 zde byl vyhlášen první národní park v Maďarsku, působil zde řád benediktinů. Najdete zde nespočet stánků se suvenýry a také velmi předražené možnosti parkování. Centrem Tihaňského poloostrova je městečko Tiháň, kde stávalo benediktinské opatství, vybudované na skále nad jezerem v 11. století. V románské kryptě opatského chrámu leží tělo krále Ondřeje I. V Tiháni můžete dále vidět skanzen se dvěmi zachovalými lidovými stavbami postavenými ve stylu regionální architektury a ideální variantou „pro diabetiky“ je také zdejší Marcipánový dům, kde najdete nespočet figurek z marcipánu a dalších sladkostí. Na kopci Ovár jsou v čedičové skály vytesány cely ruských pravoslavných mnichů z období mezi 11. až 14. stoletím, ve kterých vyvěrají horké prameny.
Bakoňský les je kopcovitá oblast ležící severně od Balatonu, v Zádunají a celá oblast se může pyšnit bohatou historií. Nachází se zde desítky hradů, těmi nejznámějšími jsou třeba hrady v Sümegu a Nagyvázsony. Bakoňská oblast nabízí vedle zřícenin hradů velice malebnou krajinu a vesničky.
Ve městě Herend se nachází světoznámá porcelánka založená roku 1826. Proslavila se roku 1851, kdy si čínský servis z této porcelánky objednala královna Viktorie. Později pak o servis žádaly i jiné královské rodiny. Stále je to jedna z největších porcelánek na světě. V návštěvnickém komplexu se nachází minivýrobna, muzeum a návštěva rozhodně stojí za to. Uvidíte tady, jak se porcelán vyrábí, a seznámíte se se všemi fázemi ruční výroby porcelánu. Informace o vstupném a otevírací době najdete tady.
Město Tapolca se nachází asi 10 kilometrů od Balatonu a proslulo svou Jeskyní jezer (Tavasbarlang). Byla to vůbec první jeskyně otevřená veřejnosti a za 2. světové války sloužila jako protiletecký kryt. Jeskyni si můžete prohlédnout pěšky i ve člunu. Informace potřebné k návštěvě jeskyně najdete tady.
V Sümegu se nachází hrad z 18. století a je to vůbec jedna z nejlépe dochovaných pevností v Maďarsku. Hrad byl vybudován jako obrana proti mongolským nájezdníkům na vápencovém vrchu, ze kterého jsou nádherné výhledy na okolí.
Historické město Vezsprém bylo sídlem uherských královen a místem jejich korunovací ve středověku. Do hradní čtvrti se vchází Bránou hrdinů, což je novorománský portál věnovaný obětem 1. světové války. Na náměstí je pak biskupský palác a pěkný je také v ulici Jékai Mór útca starobylý vodní mlýn.
Míst, které stojí u Balatonu za návštěvu je několik. Z České republiky to k Balatonu není zas tak daleko, tak si třeba dovolenou u Balatonu naplánujte na příští léto. Užijete si to.
Další tipy na akční letenky a super zájezdy najdete na naší domovské stránce.
Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a také se tam dozvíte spoustu cestovatelských zajímavostí.
Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.
Vaše Cesty po světě