Západ ostrova Kuba je tvořen nejen úchvatnými plážemi se zlatým pískem, ale také vápencovými kopci zvanými mogoty, pod nimiž se nachází nespočet podzemních chodeb a jeskyní. V této části ostrova se také nachází početné tabákové plantáže, na kterých i dneska můžete vidět volská spřežení obdělávající pole. Západní Kubou v tomto článku rozumíme oblast od poloostrova Guanahacabibes na západním konci ostrova až po hlavní město Havanu. Věnovat se také budeme ostrůvkům rozesetým nedaleko jihozápadního pobřeží, kterým se říká souostroví Canarreos.
Chystáte-li se procestovat západní Kubu věříme, že v tomhle článku najdete inspiraci na místa, která byste na vaší cestě měli navštívit. Začněme biologickou rezervací Sierra del Rosario, která je tvořena malebnou kopcovitou krajinkou plnou piniových lesů. Tahle chráněná oblast je od roku 1984 zapsána na seznamu UNESCO. Je to oblast, kde se dříve těžilo dřevo a poté se tu pěstovala káva, dnes je to přírodní rezervace, ve které můžete pozorovat širokou škálu ptáků, nejedovatých hadů nebo žab. Skvělým místem ke koupání je komplex několika jezírek a splavů Baňos de San Juan. Dále ve zdejší rezervaci zmíníme ještě pěknou opravenou tabákovou plantáž z roku 1801 Cafetal Buena Vista nebo vodápády El Salto či nádhernou orchidejovou zahradu Orquideario Soroa, kde je k vidění na 700 druhů orchidejí.
Celá oblast západní Kuby je doslova posetá tabákovými plantážemi a tabáková plantáž je tak silně spjatá s Kubou, že byste je neměli přehlédnout. Plantáže stále ještě obdělávají volská spřežení a všechno tu tak nějak vypadá stejně jako před sto lety. Nejvíce plantáží je kolem města San Juan y Martinez, tou nejznámější plantáží je pak Hoyo de Monterrey. V San Luís je zas farma Alejandra Robaina, národního doutníkového odborníka – Finca El Pinar San Luís. Tady si můžete prohlédnout tabáková pole nebo kůlny, kde se tabák suší. Farma leží asi 15 kilometrů od Pinar del Río. Tabákové plantáže na Kubě jsou sice vlastněny soukromníky, ti ale musí veškerou úrodu prodat státu za stanovenou cenu.
Ideální oblastí pro pěstování tabáku je také známé údolí Valle de Viňales. Tahle oblast nabízí jednu z nejkrásnějších kubánských scenérií plnou vápencových kopců a tabákových plantáží a je úžasnou ukázkou tradičního kubánského venkova plného prasat či krav. Stroje sem jednoduše ještě nedorazily. Městečko Viňales je kouzelné město s koloniálním náměstím a tradiční kubánskou atmosférou. Celá oblast Valle de Viňales je tvořena údolími a v jednom z těchto údolí – Valle de Santo Tomás se nachází jeskynní systém Cuevas de Santo Tomás. Pod vápencovými kopci, kterým se na Kubě říká mogoty, se nachází nespočet podzemních chodeb a jeskyní. Další ukázkou takového jeskynního systému je pak jeskyně Cueva del Indio, kterou v rámci prohlídky prozkoumáte jak pěšky, tak na člunu. Určitě budete obdivovat zdejší krasové útvary. Správním centrem celé oblasti Valle de Viňales je Pinar del Río. To leží asi 140 kilometrů od Havany a v 18. století bylo významným centrem výroby doutníků. Město přestalo prosperovat poté, co se doutníkové továrny přestěhovaly do Havany. Na zdejší Calle Martí se nachází pěkné koloniální domy, je tu také malá továrna na doutníky Fábrica de Tabacos Francisco Donatién s možností prohlídek. V továrně Fábrica de Bebidas Guayabita se zas vyrábí tradiční kubánská pálenka Guayabita, jejíž výrobu můžete vidět v rámci prohlídky.
Národní park Península de Guanahacabibes leží na 100 kilometrů dlouhém poloostrově Guanahacabibes na samém západním cípu Kuby. Není tu příliš turistů, zato tu jsou kaktusy a sněhobílé pláže. Téměř celý poloostrov je zároveň národním parkem, který je mimo jiné zapsán také na seznam UNESCO. Zdejší pláže jsou skutečně úžasné a okolní moře nabízí skvělé podmínky pro potápění – k vidění tu jsou třeba vraky lodí. Na nejzápadnějším cípu Kuby, mysu Cabo de San Antonio, se nachází krásný maják. Parkem vedou tři turistické stezky, na kterých můžete obdivovat planiny poseté kaktusy.
Severozápadní pobřeží Kuby je poseté také poli s cukrovou třtinou, doporučujeme tuto oblast projet po pobřežní cestě zvané Circuito Norte. Z pobřeží jezdí také trajekty na ostrůvek Cayo Levisa, který nabízí krásné sněhobílé pláže a vynikající možnosti pro potápěče. Rozhodně nesmíme zapomenout na kubánské hlavní město zapsané na seznamu UNESCO, Havanu. Podrobný průvodce po městě najdete v samostatném článku. Na severozápadním pobřeží zmíníme ještě historickou usedlost Antigu Cafetal Angerona, což jsou pěkné ruiny sídla jednoho z nejbohatších pěstitelů kávy a cukrové třtiny na Kubě. Na farmě pracovalo na 450 otroků a k vidění tu jsou hlídací věže, cisterny či obydlí otroků.
Zmíníme také lázně u města San Diego de los Baňos (Balneario San Diego) a národní park La Güira s ruinami středověké pevnosti Hacienda Cortina a jeskyní Cuevas de los Portales, která je plná netopýrů. Během kubánské krize právě z téhle jeskyně velel Che Guevara.
Jižně od Kuby se pak nachází souostroví Canarreos, které stačí popsat třemi slovy – slunce, pláže a moře. Největším zdejším ostrovem je Isla de la Juventud, dále je tu rozeseto na 350 atolů. Zdejší pláže jsou skutečně úžasné, přesně takové, jaké na Kubě očekáváte. Na hlavní ostrov se dostanete lodí z přístavu Surqidero de Batabanó. Na ostrově rostou citrusové stromy a také tu žijí vzácní kubánští krokodýli. V historii zde přistál samotný Kolumbus a poté na ostrově pobývali piráti. Moře mezi ostrovy je také poseto několika vraky pirátských lodí i španělských lodí, které lákají potápěče z celého světa. Nejvíce jich najdete v zálivu Siguanea mezi Punta Francés a Punta Padernales a také u ostrova Cayo Los Indios. Potápět se tu ale můžete jen v rámci organizovaných výletů. Moře mezi ostrovy je skutečně úžasné, a když už se nepotápíte, můžete tu krmit z ruky rejnoky nebo prostě jen šnorchlovat. Hlavním městem ostrova je Nueva Gerona, ve kterém můžete navštívit regionální muzeum nebo trajekt El Pinero, na kterém se vezl Castro. Ten kotví na řece Río Las Casas na Calle 28. Hlavní atrakcí ostrova je bývalá věznice Presidio Modelo, která tuto funkci plnila mezi lety 1931 až 1967 a pobývali v něm vlastenec José Martí i diktátor Fidel Castro. Pěknou pláží na ostrově je Playa Francés a za návštěvu pak také stojí přírodní rezervace Refugio de Fauna los Indios, která uchovává různé ekosystémy – mangrovy či palmové lesy, žijí tu různé druhy plazů i ptáků.
Jih ostrova je vojenskou oblastí a dostanete se sem jen přes povolení, které získáte na základně v Cayo Piedra. Můžete sem vyrazit jedině s průvodcem (EcoTur či hotel Colony). Na jihu ostrova je pak k vidění divoká bažinatá oblast Ciénaga de Lanier a také krokodýlí farma asi 30 kilometrů od hlavního města, kde se chovají tito plazi, aby byli později vypuštěni do přírody. Významné jsou také zdejší jeskyně s nálezy předkolumbovských kreseb na stěnách asi z roku 800 př. n. l. V Caleta Grande je mořská stanice, kde se chovají mořské želvy.
Zmíníme ještě ostrov Cayo Largo taktéž s nádhernými plážemi. Je to 24 kilometrů dlouhý atol vzdálený od hlavního ostrova Isla de La Juventud asi 112 kilometrů. Cayo Largo je takový ten pravý karibský ráj, určený jen pro turisty. Jsou tu krásné pláže, třeba Playa Sirena, na kterou se dostanete trajektem z Marina Puerto Sol. I kolem tohohle ostrova jsou trosky potopených španělských i pirátských lodí. Na pláži Playa Tortuga se objevují mořské želvy, které zde kladou svá vajíčka. Nachází se tady na 30 potápěčských stanovišť. V okolí je plno dalších opuštěných neobydlených ostrůvků.
Autor článku: M. Kučerová