Hlavní a největší kubánské město je jedním velkým muzeem. Úžasné historické budovy ze zlatých koloniálních časů jsou sice stále krásné, ale pomalu se začínají rozpadat a ulice zas brázdí auta z 50. a 60. let 20. století, díky čemuž budete mít pocit, že jste na přehlídce veteránů. Pro Havanu je tak typická zvláštní atmosféra zašlých koloniálních časů. Havana je úžasná a pro svou skvostnou architekturu je oprávněně zapsaná na seznamu UNESCO. Tak pojďte se s námi podívat na to, co byste v Havaně neměli minout.
Havana se pyšní hlavně širokou škálou historických budov různých architektonických stylů, ať už se jedná o honosné koloniální vily postavené španělskými kolonisty, nádherné katedrály nebo pevnosti a někdy se jí díky tomu říká Paříž Karibiku. Leží na severozápadním pobřeží ostrova Kuba a má necelé 3 miliony obyvatel. Je to hlavní dopravní uzel a nachází se tu mezinárodní letiště José Martí. Historické centrum dnešní Havany bylo založeno roku 1519 a velký rozvoj zažilo za nadvlády Španělů. Havana byla španělským centrem v Novém světě a Španělé, kteří zbohatli na pěstování cukrové třtiny si tu stavěly skutečné úžasné domy. Po revoluci Castro do velkých měst příliš neinvestoval a orientoval se hlavně na venkov, díky čemuž začala Havana chátrat. Dnes se město dělí na 15 čtvrtí a hlavním turistickým lákadlem je historické centrum města zvané Stará Havana, která je od roku 1982 zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Stará Havana se pyšní nespočtem kulturních i historických památek jako jsou různé paláce a panská sídla, která působí neuvěřitelně historicky a nabízí vůbec jeden z nejautentičtějších souborů koloniálních budov na světě. Úzké uličky jsou plné zdobených domů s krásnými fasádami, ve kterých dnes sídlí hlavně muzea a jisté kulturní instituce, stejně tak velmi autenticky působí zdejší hospody. V jedné takové sedával i sám Ernest Hemingway, významný americký spisovatel. Starou Havanu tvoří čtyři hlavní náměstí.
Plaza de Armas bylo centrem města a sídlem vlády od 16. století. Uprostřed náměstí je socha revolucionáře Carlose Manuela de Céspedes a ze zdejších budov za zmínku stojí třípatrová budova španělského guvernéra Palacio de los Capitanes Generales, ve které je dnes Městské muzeum. Ve zdejším Zrcadlovém sále roku 1899 Španělé předali vládu USA. Na severovýchodní straně náměstí stojí druhá nejstarší pevnost v Americe z roku 1577 – Castillo de la Real Fuerza. Zmíníme ještě budovu El Temlete z roku 1828, což je chrám stojící na místě, kde se konala první havanská mše.
Plaza de la Catedral je nejnovější náměstí s nádhernými sídly šlechticů a úžasnou barokní katedrálou Catedral San Cristóbal z 2. poloviny 18. století. Místní jí říkají jednoduše havanská katedrála neboli Catedral de Habana. Je zasvěcena památce Kryštofa Kolumba. Kdysi tu dokonce byla uložena schránka s Kolumbovými ostatky, pak se ale vrátila do Španělska. Katedrála má dvě zvonice a na náměstí se kolem ní tyčí další koloniální budovy.
Plaza de San Francisco se nachází nedaleko přístavu a ze zdejších budov zmíníme pětipatrovou budovu burzy – Lonja del Comercio de La Habana z roku 1909 postavená v neoklasickém stylu s kopulí a sochou sv. Merkura. Dále je tu fontána Fuente de los Leones a kostel sv. Františka z Asisi z 18. století s 36 metrů vysokou zvonicí. Kostel navazuje na klášter, kam lze projít z hlavní lodě.
Poslední ze čtyř hlavních náměstí ve Staré Havaně, Plaza Vieja, dříve sloužila jako trh nejen s otroky. Kolem náměstí jsou další koloniální budovy a uprostřed stojí pěkně opravená fontána.
Po celé Staré Havaně se nachází nespočet kostelů a klášterů hlavně z 18. století. Opusťme ale Starou Havanu a pojďme zas o kousek dál. Parque Central a jeho okolí také nabízí budovy postavené v různých architektonických stylech, hlavně historické kostely a krásnou novobarokní nazdobenou budovu Gran Teatro de la Habana - havanské divadlo, ve kterém dnes sídlí národní balet i opera a představení se tu konají každý víkend. Bulvár Paseo de Martí neboli Prado vede až do přístavu. Na téhle ulici šlechta měla nejvíce ze svých domů, stávaly zde také taneční sály a krásná je dnes budova barokního paláce Palacio de los Matrimonios z roku 1914. Dále tu jsou stavby v maurském stylu a pevnost Castillo de San Salvador de la Punta z konce 16. století, ve které je dnes muzeum se zachráněnými poklady. Na náměstí Plaza 13 de Mayo je strážní věž a naproti ní sovětský tank SU-100, ve kterém prý Castro velel během Invaze v Zátoce sviní. Dnes tank hlídá nedaleké Muzeum revoluce (Museo de la Revolución) nacházející se v budově bývalého prezidentského paláce z roku 1920. Roku 1957 právě tady proběhl pokus o sesazení generála Batisty. V muzeu můžete vidět kupu exponátů připomínajících Che Guevaru jako třeba jeho baret nebo zakrvácenou košili partyzánů. Před muzeem jsou dále k vidění letadla, tanky i sestřelené americké špionážní letadlo. Nedaleko náměstí je národní muzeum věnované výtvarnému umění (Museo Nacional de Bellas Artes) a v restauraci El Floridita sedával Ernest Hemingway. Je tu dokonce jeho socha v životní velikosti a jeho barová židlička. A pro přilákání turistů samozřejmě nesmí chybět zmínka o tom, že tu straší jeho duch.
Parque de la Fraternidad neboli Park bratrství si zachoval podobu z dob Panamerické konference roku 1928. Nachází se tu strom amerického přátelství, busty amerických hrdinů, ale hlavně Capitolio, 62 metrů vysoká neoklasická stavba s kopulí, která se pravděpodobně inspirovala budovou kapitolu ve Washingtonu. Budova byla postavena pro kubánský kongres, v Salónu de Pasos Perditos je 17 metrů vysoká socha La República a v podlaze je 23karátový diamant, který označuje místo, odkud se počítají vzdálenosti na Kubě. V Capitoliu zasedá senát i sněmovna reprezentantů. Za Capitoliem je továrna na doutníky fungující od roku 1945, Fábrica de Tabaco Partagás.
Nad havanským přístavem se tyčí dvě stavby, které společně tvořily největší španělský vojenský komplex v Americe a dnes jsou obě stavby součástí historického parku Parque Histórico Militar Morro-Cabaňa. Těmi dvěmi stavbami je hrad El Morro a pevnost La Cabaňa. Hrad El Morro byl postaven mezi lety 1589 a 1630 jako ochrana přístavu. Poté, co ho roku 1762 Angličané dobyli, rozhodli se Španělé postavit ještě odolnější pevnost La Cabaňu. Od hradu je pěkný výhled na oceán a celou stavbu obklopuje příkop vytesaný do skály. K vidění je tu vojenské cvičiště (Plaza de Armas), Muzeum navigace (Museo de Navegación) věnované Kolumbovi a jiným dobyvatelům, dělostřelecké baterie nebo Surtida de los Tinajones s vázami, ve kterých se schovával olej pro světlo zdejšího 15 metrů vysokého majáku Faro del Morro. Pevnost La Cabaňa je z 2. pol. 18. století postavená do tvaru trojúhelníku a narozdíl od hradu už žádným dobyvatelům nepodlehla. Stavba je velmi dobře vymyšlená, má ochranné hradby, kdy každá je vyšší než ta předchozí a kamenné bašty s tlustými stěnami. V 19. století pevnost fungovala jako vězení pro rebely a později pro Batistovy stoupence. Zde na popravy dohlížel i sám Che Guevara. K vidění je tu kaple, muzeum věnované Che Guevarovi a večer se tu promenádují vojáci v historických uniformách a střílí se z děla.
Samotné centrum Havany (Centro Habana) nabízí čínskou čtvrť (Barrio Chino), která byla kdysi největší čínskou čtvrtí v Jižní a Střední Americe. Hezký je zdejší chrám Gran Templo Nacional Masónico (Chrám svobodných zednářů), dále je tu gotický kostel Iglesia del Sagrada Corazón a slavná továrna na doutníky Romeo y Julieta. Ulice Vedado je plná mrakodrapů a obchodních center, sídlí zde několik ministerstev, univerzita a pevnost La Chorrera ze 17. století. Velmi oblíbená je také pobřežní třída Malecón ze začátku 20. století. Ta je 7 kilometrů dlouhá, pyšní se přístavní hrází s mořskými lázněmi, ve kterých se místní koupou. Dále je tu hřbitov Cementerio Colón, kde odpočívá řada slavných Kubánců. Ke zdejší hrobce Amelie Goyre (La Milagrosa) se chodí modlit bezdětné matky, aby počali. Na Plaza de la Revolución je národní knihovna a národní divadlo, socha kubánského hrdiny v boji za nezávislost, Josého Martího a obrovský vládní palác Palacio de la Revolución. To je justiční palác z 2. pol. 20. století, ve kterém se tvoří státní politika. Sídlí tu několik ministerstev, Ministerio de Interior se pyšní obrovským obličejem Che Guevary se slovy Vždy k vítězství a jedná se o nejfotografovanější napodobeninu slavného revolucionáře. V Kubánském poštovním muzeu (Museo Postal Cubano) jsou zas k vidění známky z celého světa.
Havanská čtvrť Miramar se pyšní zvláštním muzeem, které je věnováno útokům na vládu. Jmenuje se Museo del Ministerio del Interior a jsou tu k vidění třeba kapsle, kterými chtěla CIA otrávit Fidela Castra. Je tu tradičně nespočet kostelů a také pěkný model města vyrobený z doutníkových krabiček, Maqueta de la Habana. Jednotlivá období historie města jsou rozdělena barevně. Také je tu národní akvárium (Acurio Nacional) s představeními cvičených delfínů.
Další městskou čtvrtí je Cubanacán, známá také jako kubánské Beverly Hills. Čtvrť se pyšní luxusními vilami havanských boháčů, ve kterých dnes už sídlí hlavně velvyslanectví. Původní majitelé totiž po revoluci opustili Kubu a domy získal stát. Je tu také další havanská doutníková továrna – Fabrica el Laquito, kde se vyrábí doutníky značky Cohibas.
Nejnavštěvovanějším místem čtvrti Buena je proslulý noční klub Cabaret Tropicano. Tady se konají skvělá kabaretní vystoupení, ve kterých vystupují akrobaté i skvělí tanečníci. Dnešní areál kabaretu pochází z 50. let 20. století a představení se konají pod širým nebem, jeviště je obklopené zahradami. Představení jsou většinou naprosto vyprodaná i přes drahé ceny vstupenek. Budete-li ale mít čas a chuť, do Tropicana vyrazte.
Čtvrť Regla byla dříve centrem obchodu s otroky, africké rytmy a atmosféra tu jsou stále docela citelné. Dnes je to centrum náboženství santería, jednoho z afro-kubánských náboženství, které se na ostrově docela uchytilo. Tady třeba na Leninově kopci (Colina de Lenin) můžete vidět 3metrový obličej ruského komunisty.
Tak a ještě pár dalších zajímavých míst v Havaně a také v okolí města, která by vám mohla dát pár tipů na výlety. Typické kubánské rybářské domky s červenými střechami můžete vidět v rybářské vesničce Cojímar, je to taková pěkná ukázka staré Kuby. Poblíž se pak nachází nepřístupná pevnost El Torreón ze 17. století a naproti ní je zas obrovská busta spisovatele Hemingwaye (Monumento a Ernest Hemingway). Ta byla odlita z mosazných předmětů, které darovali místní rybáři. V Havaně nechybí ani pláže s velmi jemným zlatým pískem – Playa Bacuranao, Playa Tarará, Playa el Mégano, Playa Santa María.
Chcete-li se porozhlédnout trochu po okolí, můžete navštívit koloniální dům Finca Vigía asi 12 kilometrů od Havany. V něm žil americký spisovatel Ernest Hemingway 20 let. Je tu jeho muzeum a všechno zůstalo zachováno tak, jak to Hemingway zanechal, když roku 1960 Kubu navždy opouštěl. Je tu k vidění třeba jeho rybářská loď Pilar, knihovna nebo jeho trofeje ze safari. Asi 22 kilometrů od hlavního města Kuby zas leží Parque Lenin, oblíbený hlavně u Kubánců. Jsou tu kolotoče, parní vláček a 9 metrů vysoká socha Lenina. Také lze navštívit komplex Expocuba, který slaví úspěchy Kuby v průmyslu, vědě i sportu. Nedaleko Havany se nachází také národní botanická zahrada, která nabízí několik různých zón věnovaných různým ekosystémům Kuby. Asi 18 kilometrů od Havany lze navštívit také skromnou zoologickou zahradu a také Muzeum letectví (Museo del Aire). Na závěr zmíníme ještě nejvýznamnější poutní místo Kuby, Sanctuario de San Lázaro, věnované sv. Lazarovi, patronovi nemocných. Na jeho svátek 17. prosince sem dorazí nejvíce poutníků. Za kostelem se nachází pramen, který má být údajně léčivý.
Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.
Přípravujeme pro Vás tyhle průvodce, protože nás to hrozně baví, protože sami milujeme cestování a protože chceme, abyste cestovali. Díky cestování si rozšíříte obzory, poznáte cizí kultury a lidi a cestování Vás prostě povznese na duši. Ať už máte sebevětší splín, cesta do světa Vás z něho dostane. Ocenit naši práci a podpořit nás v naší práci můžete třeba tím, že si své ubytování zarezervujete přes Booking.com proklikem z našeho webu nebo si proklikem z našeho webu objednáte nějakou jinou službu. Vás to nic nestojí a my dostaneme drobnou provizi, která nás motivuje pro další práci. Děkujeme!
Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.
O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.
Vaše Cesty po světě