• Západní pobřeží

  Západní pobřeží bude pravděpodobně prvním místem, kde se ocitnete, až dorazíte na Srí Lanku. Leží tu totiž hlavní město Srí Lanky, nedaleko kterého se nachází mezinárodní letiště. Je tady hodně cítit západní vliv a je to oblast s největší koncentrací turistických resortů a pláží narvaných turisty z celého světa. Trochu tu prostě chybí ta opravdová Srí Lanka, je to tu zbytečně moc turistické.

  Město Negombo leží blíž mezinárodního letiště než samotné Colombo a unavení turistické tak většinou přespí tady, než se vydají na průzkum hlavního města. Nic moc k vidění tu není, zdejší pláž není pěkná a pobřeží je poseté plážovými betonovými resorty. Negombo a okolí je bašta křesťanství na Srí Lance, najdete tu tak největší koncentraci kostelů. Nejhezčím kostelem je kostel Panny Marie, pěkná žlutá neoklasicistní stavba. Holanďané zde vybudovali pevnost a kanály, po kterých se dopravovalo koření. Střed města je poloostrůvek na konci Negombské laguny a pozůstatky staré holandské pevnosti zničené Brity se nacházejí pod budovou dnešní věznice. Na Negombské laguně kotví krásné barevné loďky a na ostrůvku Duwa se konají o Velikonocích pašijové hry. Jen tak se projít kolem laguny může být pěkný tip na večerní procházku. Obyvatelé Negomba jsou Karavové, což jsou tamilští a sinhálští rybáři, kteří pod vlivem portugalských misionářů konvertovali ke křesťanství v polovině 16. století a dokonce si převzali i portugalská příjmení. Jejich rybářské lodě zvané oruwy jsou katamarány z vydlabaného kmene s plachtou a je na ně moc pěkný pohled, když se večer vrací do přístavu. Hlavní dopravní tepnou ve městě je Main Street plná koloniálních sídel a vilek. Do Negomba se dostanete autobusy z letiště, autobusy z Negomba taky jezdí každých 20 minut na Saunders Place do Colomba.


  Kolem Negomba je pak ještě pár dalších míst, na které si můžete udělat výlety. Oblíbené jsou třeba mokřady Muthurajawela, které leží asi 15 kilometrů od Mutharajawela. Rozsáhlé území slaných mokřadů je plné vodních ptáků, krokodýlů a vřískajících opic makaků. Oblíbené jsou plavby po mokřadech, které si můžete sjednat v hotelech nebo ve zdejším návštěvnickém centru. K mokřadům se dostanete bez problémů tuktukem z Negomba. Asi 4 kilometry od Negomba leží chrám Angurukaramulla, který je v této křesťanské oblasti unikátem. Uvnitř je k vidění obří socha Buddhy. 15 kilometrů od Negomba lze navštívit dalších chrám, Aluthapola. Unikátní jeskynní chrám byl vyhlouben do velkého skalnatého ostrohu, na jehož vrcholku stojí strážní věž z dob vlády Holanďanů. Uvnitř chrámu je tradičně socha Buddhy. 15 kilometrů od chrámu Aluthapola leží botanická zahrada Henerathgoda, což je krásná starobylá botanická zahrada plná původních stromů. Ve vesničce Waikkal se vyrábí tradiční dlaždice z kvalitní hlíny z okolí a vidět tu tak můžete různé starobylé keramičky. Nejvýznamnějším šivaistickým chrámem na ostrově je Munnesvaram, známé poutní místo. Současná budova pochází z dob britské nadvlády a v srpnu nebo v září se tu koná tradiční slavnost. Vnitřní svatyně je z kamene, zvenku je obklopena dřevěnou stavbou. U vchodu a za svatyní jsou vozy, které slouží k převážení soch božstev. V oblasti kolem Negomba jsou ještě další mokřady, tentokrát Anawilunda, které jsou tvořené kaskádovým zavlažovacím systémem a můžete si tu tak udělat pěknou procházku. Vesnička Uddapu je chudá tamilská vesnice s rybářskými chatkami a plantážemi palem. Její dominantou je chrám Draupadi Amman, kde se na přelomu července a srpna koná hinduistická slavnost. Ta vrcholí ceremonií zvanou Tee Mithi, kdy muži z vesnice chodí po rozžhaveném uhlí. Poslední atrakcí v okolí kolem města Negombo je Národní park Wilpattu, do kterého se vstupuje z Hunuvilagamy. Výlety do parku si snadno domluvíte v hotelech. Wilpattu je vůbec největší národní park na Srí Lance, který byl ale bohužel během občanské války nedozírně poškozen (zničení silnic, zabití zvířat) a dnes ho ještě ničí vysoká míra pytlačení. Vidět tu můžete leopardy, medvědy pyskaté, slony i jeleny, pasoucí se kolem jezírek. Není to ale rozhodně srílanský národní park číslo jedna, na Srí Lance ještě k pozorování zvířat budete mít řadu možností.

  Poloostrov Kalpitiya je dlouhý výběžek do Indického oceánu. Je oblíbeným místem pro pozorování delfínů. Podnikají se tady plavby za pozorováním delfínů, které vám zaručí, že delfíny skutečně uvidíte. Pozorovat se ale často dají i přímo z pláže Alankuda, která je dlouhá a zatím ještě nepříliš dotčená okolním cestovním ruchem. Občas tu můžete zahlédnout i nějakou tu velrybu.

  Negombo leží severně od největšího srílanského města Colombo, kterému věnujeme samostatný článek. Jižně od hlavního města je pak pobřeží poseté hotelovými komplexy plných turistů a přeplněných turistických pláží. Město Kalutara má pláž, dominantou města je ale dágoba Gangatilaka Vihara z 60. let 20. století, která stojí na místě dřívější portugalské pevnosti. Je dutá a dá se do ní vstoupit, v interiéru uvidíte nástěnné malby líčící život Buddhy a nechybí ani tradiční strom bo. U chrámu můžete také pozorovat každodenní rituály místních. Bedýnky všude kolem před dágobou jsou určeny na dary pro Bohy a dá se v nich nalézt skutečně všechno možné. Dágoba leží nedaleko mostu přes řeku Kalu Ganga (Červená řeka). Od mostu vede pláž až do vesnice Wadduwa. Jižně od chrámu pak leží ještě Richmond Castle z konce 20. století, ve kterém dnes sídlí škola pro chudé. Dříve to bylo sídlo bohatého obchodníka s kořením.

  Město Beruwala je typické turistické letovisko poseté plážemi, které jsou dokonce oddělené plotem, aby se turisté nenechali rušit okolním okolím a každodenním srílanským životem. Opravdu někdo letí přes půlku světa, aby si lehl na pláž a nebyl rušen tradičním životem v místní zemi a nejlépe s ním vůbec nepřišel do styku? Nebyl by levnější bazén na zahradě? Beruwala je ale centrem ajurvédy a také tu najdete nejstarší mešitu na ostrově s názvem Kachimalai. Stojí prý na místě, kde se prvně vylodili Arabové. Mešita je svatyní s hrobkou světce z 10. století a významné muslimském poutní místo.

  Ve městě Aluthgama je další chrám, Kande Vihara, který se pyšní obrovskou sochou Buddhy z roku 2007 a také chrámovými slony. Asi 10 kilometrů od města je pak Brief Garden, dům a pozemek Bevise Bawy, bratra světoznámého asijského architekta Geoffryho Bawy. Dům se pyšní krásnými zahradami a koloniálním nábytkem. Aluthgama je důležitý dopravní uzel a vlaky a autobusy odsud odjíždějí a přijíždění každých pár minut.

  V Bentotě je další chrám z 20. století, Galapata Vihara a také Bentonská laguna, což je poslední úsek řeky Bentoty, plný vodních ptáků. Na řece Bentotě se nachází krásný dům a zahrady, které leží nad jezerem Dedduwa. Je to další sídlo architekta Bawy. Původní bungalovy obklopené kaučukovými plantážemi Bawa přebudoval ve stylu Brief Garden a vytvořil tady krásné kaskádové zahrady.

  Vesnice Kosgoda se pyšní 4kilometrovou pláží, která je nejvýznamnějším líhništěm mořských želv na západním pobřeží. Líhniště tu má 5 druhů mořských želv a za účelem ochrany vajec před místními pytláky tu fungují civilní hlídky. Želvy lze pozorovat nejlépe v noci kolem 20. hodiny, jejich sezónou je období od ledna do května. Pozorování probíhá u resortu Kosgoda Beach Resort.

  Do vesnice Balapitiya míří turisté hlavně kvůli plavbám po řece Madu Ganga, která je posetá malými ostrůvky. Na jednom takovém se nachází buddhistický chrám. Vesnice Ambalangoda je zas centrem výroby tradičních dřevěných démonických masek, které původně sloužily tanečníkům. Maska Gurulu Rakši je k vidění na každých dveřích ve vesnici, protože má obyvatele domu chránit před démony. Guruu byl pták, který jedl démonické tvory. Masky se vyrábějí ze dřeva kaduru a mají různé velikosti. Je to ideální a snad nejtradičnější suvenýr ze Srí Lanky, který samozřejmě můžete zakoupit i jinde než právě v Ambalangoda. Samozřejmě počítejte s různými kvalitami masek. Masky se používaly původně pro tzv. tanec nížin neboli kólam. Účelem tohoto tance v maskách démonů je vypudit samotné démony z těl nemocných, protože se věří, že nemoc je posednutí démonem. Tady je k vidění pár dílen a obchůdků (Southland Mask) nebo muzeum masek Ariyapala and Sons Mask Museum. Hlavní třídou ve vesnici je Main Street, kromě výroben masek tu najdete ještě opuštěnou pláž a přístav. Asi 6 kilometrů od Ambalangody je chrám Galagoda Saitathalaramay, kde samozřejmě nechybí Buddha, tentokrát v ležící poloze. Chrám není příliš udržovaný.

  Velmi zničeným bývalým turistickým resortem, je Hikkaduwa. Samotné letovisko může lákat snad jen mladé, kteří se sem vydávají na 3 dny trvající Hikkaduwa Beach Fest, plážovou párty, která se tady koná na přelomu července a srpna. Dříve byl velmi významným národním parkem zdejší Národní mořský park Hikkaduwa, kterému se také říká Korálová rezervace. Ten se dnes ještě snaží chránit zbytky velmi poničených korálových útesů, park pořádá výpravy po rezervaci v lodích se skleněným dnem, a tak můžete lépe pozorovat zdejší barevné rybky. Nechybí samozřejmě ani chrámy, jmenují se Gangarama Mahavihara a Seenigama Vihara. Asi 500 metrů od Seenigamy se pak nachází 18 metrů vysoká socha Buddhy, nejvyšší na Srí Lance, která je památníkem obětí vlny tsunami, která Srí Lanku zasáhla roku 2004. Další nedaleký chrám Purana Fotagama Raja Mahavira byl významným centrem vzdělanosti v 15. století.

  Autor článku: M. Kučerová