Colombo je město lidnaté, rušné, chaotické. Má 3 miliony obyvatel a zabírá 50 kilometrů západního pobřeží. Většinu čtvrtí tvoří betonová sídliště, hlavně na severu města. Colombo nenabízí ani příliš významných historických památek. Přesto je to obraz Srí Lanky taková, jaká je. Moderní budovy se tu mísí s buddhistickými svatyněmi i koloniálními kostely a budovami z dob nadvlády Britského impéria, skleněné mrakodrapy leží hned vedle omšelých koloniálních staveb a to všechno tak vytváří zvláštní nejednotnou směs kultur i náboženství. Město má dnes 15 městských částí, které se značí buď čísly nebo názvy. Dřívější koloniální anglické názvy ulic jsou postupně přejmenovávány jmény sinhálských osobností. Colombo je největší srílanské město, kulturní i průmyslové centrum, které bylo hlavním městem Srí Lanky až do roku 1978, kdy ho na tomto místě nahradilo jedno z colombských předměstí, Šrí Džajavardanapura Kotte.
Ve starověku bylo Colombo jen osadou muslimských obchodníků, celonárodní význam město získalo až v koloniálních dobách. Název města pochází ze starosinhálského kolamba, což znamená přístav. Hlavním městem Srí Lanky byla v období od 14. do 16. století sousední osada Kotte, významnou svatyní ale byla další nedaleká osada Kelaniya. Colombo začalo vzkvétat až s příchodem Portugalců roku 1518, kteří tady vybudovali pevnost, a ta se stala centrem dnešního Colomba. Kotte a Kelaniya byly zničeny Portugalci, kteří moc přenesli do Colomba. Roku 1656 pevnost dobyli Holanďané. Ti ji následně přestavěli, v deltě řeky Kelani Ganga vybudovali systém kanálů a vládli tu po dalších 150 let, než je na konci 18. století nahradili Britové. Angličané kolem pevnosti vybudovali rušné obchodní centrum a nový přístav, čímž město výrazně získalo na významu. Bylo díky tomu totiž křižovatkou obchodních cest v Indickém oceánu.
Colombo má nejlepší dopravní spojení na ostrově. Je to hlavní železniční uzel a vlaky odsud jezdí po celém ostrově. Má také tři autobusová nádraží, ze kterých se také dostanete téměř kamkoliv na ostrově. Mezinárodní letiště Bandaranaike leží asi 30 km severně od Colomba a asi 10 km od města Negombo. Na letišti jsou informace pro turisty a kyvadlová doprava zdarma odjíždí od hlavního terminálu každých 15 minut na nedalekou stanici, ze které pak jezdí autobusová doprava do Colomba a dalších míst na ostrově. Z letiště do centra Colomba jezdí třeba bus č. 187 každých 30 minut.
Vlakové nádraží leží ve čtvrti Fort a odsud jezdí vlaky po celém ostrově. Tři autobusová nádraží nesou jména Saunders Place (soukromé dálkové busy, špatně značené nádraží), Bastian Mawatha (letiště, Kandy Nuwara Eliya, jih po pobřeží) a Central Bus Stand – busy SLTB, po celém ostrově). Po Colombu se nejlépe dopravíte tuktukem. Jejich řidiči vás budou všude zastavovat a nabízet svezení, o cenách smlouvejte. Některé tuktuky už mají i taxametry a minimální platba za cestu je 50 Rs. Je to nejlepší doprava na krátké trasy a po městě vám to bude bohatě stačit. Taxi si většinou účtují 75 Rs za kilometr.
Asi jediná turistická kancelář a informace je na Galle Road. Co se týká nakupování, najdete tu supermarkety i velká obchodní centra. Koupit si můžete tradiční řemeslné výrobky, klenoty nebo čaje. Nejluxusnějším obchodním domem je Crescat Boulevard na Galle Road, zkusit můžete také levný supermarket Barefoot. Chcete-li koupit čaj, nejlevněji nakoupíte v supermarketech (třeba Cargills), specializované obchody s čajem jsou drahé.
Čtvrť Fort je střed města a název nese podle bývalé pevnosti, která tu už dnes není. Za Britů to bylo významné centrum a budovaly se tak tady nové neoklasicistní budovy, nebo třeba zdejší hodinová věž či socha královny Viktorie. Fort je dodnes administrativním a finančním centrem města, které hlavně během poslední občanské války ukončené roku 2009, zažilo několik útoků, které poničily zdejší stavby a dodnes tu tak můžete vidět otřískané domy a všudypřítomné policejní hlídky. Policisté téměř na každém kroku tu jsou ale hlavně kvůli tomu, že v téhle čtvrti leží i prezidentský palác a západní část je tak neustále uzavřena a na většinu míst je vstup zakázán. Středem centra je hodinová věž (maják), která je bohužel stále obklopena bezpečnostními zátarasy. Byla postavena roku 1857, o deset let později byl na vrchol věže dostavěn maják, který dalších sto let signalizoval lodím nebezpečí. Dnes je tu už nový maják, který má za úkol plnit tuto funkci. Ve Fortu najdete mrakodrapy, vedle kterých se rozkládají velmi poničené a ošuntělé staré koloniální budovy. Na sever od hodinové věže je prezidentský palác. Vstup je zakázán také do zdejšího přístavu. Za obchody můžete vyrazit třeba do obchodního domu Cargills z roku 1906. Přes policejní kontroly se ale dostanete ke kostelu sv. Petra, na jehož místě dříve stál dům holandského guvernéra, který byl roku 1821 přestavěn na kostel. Ve vnitřku vás můžou zaujmout jen nástěnné náhrobky padlých Britů.
Ještě zmíníme dágobu Sambodhi Chaitiya z roku 1956. Dágoba je buddhistická stavba budovaná jako mohyla pro ukrytí ostatků. Byla vybudována při oslavě 2500. výročí Buddhovy smrti a je to velice zvláštní stavba připomínající obrovskou lampu. Zdarma se dostanete nahoru, odkud je krásný výhled na město. Uvidíte odsud rušný přístav i obrovský bílý prezidentský palác. Uvnitř jsou pak k vidění různé scény z historie náboženství na ostrově.
Čtvrť Pettah je velice svérázná čtvrť, velmi rušná, plná obchodů. Někteří obchodníci prostě své zboží mají vyložené ve velkých hromadách přímo na ulici. Zdejší obchody mají uspořádání typické pro orientální bazary a každá ulice se liší typem prodávaného zboží – od tašek, přes domácí potřeby k železářství. Pettah je tamilská čtvrť, citelný je ale i vliv muslimské kultury. Vedle sebe se tak tady kloubí muslimské mešity a hinduistické chrámy, stejně tak koloniální kostely. Najdete tu také největší počet vegetariánských a muslimských restaurací. V krásné budově bývalé holandské radnice z roku 1780 se nachází Holandské muzeum, uvnitř uvidíte sbírky mincí, zbraní, evropského nábytku z holandských dob. Krásná je ale hlavně budova muzea.
Na křižovatce Kayman´s Gate pak uvidíte skutečně nádhernou Staroměstskou radnici z roku 1873, ve které se vystřídala tržnice i muzeum, nic tu ale dodnes nezůstalo. Dnes je tady jen harampádí z různých dob, kam můžete vlézt a trochu se pokochat skutečně reálnou historickou atmosférou. V Colombu najdete celou řadu různých tržišť, od ovoce a zeleniny přes ryby k ájurvédské medicíně. Na Sea Streat pak najdete starý a nový Kathiresan, dvě vedle sebe stojící svatyně se třemi portály a sochařskou výzdobou. Svatyně jsou zasvěcené bohu války Skandovi. Ožívají hlavně po setmění, kdy tu jsou k vidění mniši a všude vyhrávají bubny.
Čtvrť Kotahena je spojená s náboženstvím a jsou tu hlavně různé svatyně. Na St Lucia´s Street se nachází jedna z nejkrásnějších katedrál na Srí Lance, katedrála sv. Lucie. Vznikla mezi lety 1873 až 1910 a její stavba byla inspirována chrámem sv. Petra v Římě. Uvnitř najdete hrobky tří francouzských biskupů. Vedle katedrály je pak benediktinský klášter a škola. V téhle čtvrti se nachází také nejstarší kostel na Srí Lance, kostel Wolfendhal z roku 1749. Ten se pyšní pěkným interiérem a pamětními deskami připomínajícími významné postavy z holandského období.
V bývalé konečné stanici vlaků ve čtvrti Maradana, která byla roku 1906 zavřena, dnes sídlí Mezinárodní železniční muzeum. K vidění tu jsou staré železniční vozy i parní lokomotivy.
Obrovským městským parkem je Galle Face Green, krátce se mu říká jen Green. Vybudoval ho sir Henry Wardem mezi lety 1855 – 1860 a je to dodnes velmi oblíbené místo. Okolo parku jsou mrakodrapy, na kraji parku pak pěkná pobřežní promenáda plná stánků prodávajících všechno možné, ze které můžete pozorovat ruch přístavu.
Slave Island nebo Ostrov otroků je čtvrť obklopená vodami jezera Beira. Ve městě za vlády Holanďanů pracovali afričtí otroci, bylo jich tu jednu dobu až 4 tisíce. Protože se pokusili utéct, vybudovaly se kolem kanály, do kterých byli umístěni kajmani, kteří měli zabránit otrokům utíkat. Tyto kanály stávaly na dnešní křižovatce Kayman´s Gate.
Na Kew Road se nachází další nádherná svatyně, Sri Subramanian Kovil, což je skutečně impozantní hinduistický chrám zasvěcený bohu Subramanianovi. Jeho symbolem je všudypřítomný páv, kterého je chrám plný. Vstup do chrámu je z ulice Kumaran Ratnam Road. Nedaleko uvidíte jezero Beira, tedy jeho jižní rameno, které bývá někdy plné pelikánů, volavek nebo kormoránů. Z jezera vystupuje další krásná svatyně, chrám Seema Malaka, nacházející se na ulici James Peiris Mw. Chrám byl používán pro inauguraci mnichů a říká se, že ho financoval jeden muslim, který se rozešel se svými souvěrníky, a aby je naštval, věnoval městu tento krásný buddhistický chrám. Ten stojí na jezeře na třech základnách, kolem jsou k vidění sochy Buddhy v různých podobách.
Dalším nedalekým významným chrámem je Gangaramaya jižně od Seema Malaka. Je to vůbec nejdůležitější chrám v Colombu, ve kterém se v únoru koná slavnost Navam Perahera. V tento den do chrámu vstupuje až 50 chrámových slonů a díky nim je tento svátek velmi oblíben. Chrám je zvláštní kombinací všeho možného, přes čínské sochy, k sochám Buddhy či hinduistických božstev. Tato nesourodost je důsledkem darů z různých zemí. Centrem je nádvoří obklopené budovami, na nádvoří je již tradičně strom bo, vedle stromu je chrámová knihovna. Uvnitř hlavní budovy je velká socha Buddhy a všechno kolem je prostě tak nějak zvláštně kýčovité.
Honosnou čtvrtí, která je známkou bohatství a luxusu, je Cinnamon Gardens. Název nese podle rozlehlých skořicovníkových plantáží, které tu byly v 19. století. Je to vůbec nejžádanější oblast k bydlení v Colombu, plná zeleně. Dodnes tu zůstaly zachovány původní anglické názvy ulic. K vidění tu jsou hlavně honosná koloniální sídla, ve kterých dnes většinou sídlí ambasády a elitní školy, včetně zdejší univerzity. Oblíbený a největším parkem Colomba je Viharamahadevi plný nádherných tropických stromů a ptáků. Na jedné straně parku najdete colombskou radnici z roku 1927 v pěkné bílé neoklasicistní budově a také mešitu Devatagaha. Na druhé straně parku je pak Národní muzeum, taktéž v bílé neoklasicistní budově, které nabízí k vidění artefakty z historie země od pravěku po koloniální období. Ve vstupní hale muzea je známá vápencová socha Buddhy z Anuradahapury z 8. století. V několika zdejších sálech můžete spatřit lidské kosti, zuby uhynulých nosorožců a hrochů, ale i umělecká díla. Na verandě muzea jsou pak tzv. močící kameny, na které močili mniši, aby vyjádřili své pohrdání světských bohatstvím. Hned za Národním muzeem je Přírodovědecké muzeum, ve které jsou vystavěni třeba naložení hadi. Vedle Přírodovědeckého muzea je pak Národní galerie, což je jeden sál plný obrazů srílanských malířů 20. století.
Na jihu města se pak nachází několik dalších čtvrtí, které proletíme jen tak letem světem. Většina těchto čtvrtí leží na pobřeží, ale colombské pláže nejsou pěkné a jsou většinou velmi špinavé. Čtvrť Kollupitiya je plná opevněných vládních areálů a sídlí zde také rezidence premiéra zvaná Temple Trees. Na 33rd Lane najdete jedno z nejzajímavějších míst v Colombu, dům Geoffreyho Bawy, jednoho z nejvýznamnějších asijských architektů 20. století. Ten tady v 2. polovině 20. století koupil čtyři malé bungalovy, které přestavěl a spojil v jakési bludiště dvorků, pokojů, chodeb a verand a vypadá to tu skutečně zvláštně. Komerční a velmi rušná čtvrť Bambalapitiya je čtvrtí, do které se veškeré dění přesunulo z Fortu. Centrem Colomba je tak Bambalapitiya Junction (ulice Galle Road a Bauddhaloka Mawatha). Tady si můžete užít nakupování v obrovském nákupním komplexu Majestic Plaza. Ve čtvrti Dehiwala zas můžete navštívit colombskou zoo, ve které jsou chovány zvířata ze všech světadílů.
Nejvýznamnější buddhistickou svatyní v Colombu je Kelaniya Raja Maha Vihara, kterou prý navštívil sám Buddha. Současná stavba je zachována v podobě přestavby, která proběhla na přelomu 18. a 19. století. Uvidíte tu třeba dágobu, ve které prý Buddha kázal a sama svatyně je krásně zdobená.
Kottee je samostatné město, které je takovým předměstím Colomba. Najdete tu velice moderní budovu parlamentu stojící na umělém jezeře, kterou navrhl architekt Bawa. Je to oficiální hlavní město Srí Lanky.
Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.
Přípravujeme pro Vás tyhle průvodce, protože nás to hrozně baví, protože sami milujeme cestování a protože chceme, abyste cestovali. Díky cestování si rozšíříte obzory, poznáte cizí kultury a lidi a cestování Vás prostě povznese na duši. Ať už máte sebevětší splín, cesta do světa Vás z něho dostane. Ocenit naši práci a podpořit nás v naší práci můžete třeba tím, že si své ubytování zarezervujete přes Booking.com proklikem z našeho webu nebo si proklikem z našeho webu objednáte nějakou jinou službu. Vás to nic nestojí a my dostaneme drobnou provizi, která nás motivuje pro další práci. Děkujeme!
Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.
O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.
Vaše Cesty po světě