• Nejslavnější, nejnavštěvovanější a nejstarší americký národní park se pyšní tolika impozantními geotermálními útvary, že vám z toho jednoduše bude přecházet zrak. Najdete tu nespočet vodopádů, horkých pramenů a jezírek, bublajících vřídel nebo gejzírů a ve zdejších lesích můžete narazit na medvědy grizzly, vysokohorské ovce nebo na početná stáda bizonů, kteří vám bez starostí zkříží vaše putování. Yellowstone je skutečně neuvěřitelné místo a chvílemi si tu budete připadat jak v jiném světě – jezírka jsou zbarvena do tak pestrých barev, že si říkáte, jak tohle příroda mohla zvládnout, ze země tajemně stoupá pára či tryskají gejzíry vody, při pohledu na zdejší kaskády si zas budete připadat jak v ledovém království. Yellowstone je jednoduše úžasný.

  Yellowstonský národní park se nachází na území tří amerických států. Největší část parku leží na území Wyomingu, podstatně menší část v Montaně a jen necelá 2% rozlohy pak v Idahu. Park byl založen roku 1872 a je vůbec nejstarším národním parkem na světě, zároveň je také zapsán na seznamu UNESCO. Park je navštěvován a milován turisty pro početné geotermální útvary jako jsou gejzíry, horké prameny a jezírka, bublající vřídla a bahenní sopky, vodopády, rozlehlé lesy plné divokých zvířat, kaňony, unikátní kaskády a fumaroly (vyvěrající horké plyny). Název nese podle řeky Yellowstone, která své jméno dostala pravděpodobně podle žlutých skalních stěn, které se nacházejí na jejích březích. První Evropané, kteří území prozkoumali, byli členové Lewisovy a Clarkovy expedice. To byla první pozemní výprava, která se na začátku 19. století vydala napříč kontinentem až k břehům Tichého oceánu. Expedici vedli dva cestovatelé, Lewis a Clark a cílem byl průzkum, zmapování zdrojů a dojít přesvědčení, že se dá kontinentem přejít až ke břehům Tichého oceánu.

  Do parku se můžete dostat pěti vstupními místy, najdete tu několik návštěvnických center. Severní vstup je u městečka Gardiner v Montaně a jediný je otevřený celoročně, severovýchodní vstup u města Silver Gate v Montaně, východní vstup po dálnici č. 20, dále pak lze do parku dojet jižním a severním vstupem. Většina silnic je otevřena od dubna do listopadu, a to je také nejlepší doba na návštěvu Yellowstonu. Rangeři na průzkum parku doporučují pět dní, nemáte-li ani tolik času, za jeden ten to nejzajímavější taky zvládnete. Yellowstone je otevřen celoročně, ale zimy tu bývají kruté a silnice jsou v zimě dost často pokryté sněhem, a proto nepřístupné. Pro turisty je tu k dispozici na 2000 kilometrů stezek, pod povolením je dovoleno i tábořit či rybařit. Veškeré podrobné interaktivní mapy jednotlivých oblastí, informace o vstupném, podmínkách na silnicích a veškeré další informace najdete zde.

  A co jsou ta nejzajímavější místa parku? Park je třeba kvůli jeho obrovské rozloze rozdělit do několika oblastí, v odkazu výše najdete podrobné mapy oblastí. O velkolepém gejzíru Old Faithful jste už určitě slyšeli. Hned u gejzíru se nachází největší a hlavní návštěvnické centrum parku, protože to je vůbec jedno z nejnavštěvovanějších míst. Už 120 let tady do asi 40metrové výšky tryská gejzír vody o teplotě 100°C. Informace o tom, po kolika minutách dojde k výstřiku vody, kterému přihlíží davy turistů, se na různých serverech dost liší. Takže si dejme tu informaci oficiální – gejzír tryská minimálně 17krát denně po 60 minutách (rozdíl +- 10 minut), doba trvání je asi 2,5 minuty. Od návštěvnického centra po okolí vedou dřevěné turistické chodníčky, které vás provedou kolem nespočtu hydrotermálních útvarů jako minerální jezírka, fumaroly, malé i větší gejzíry a další neuvěřitelné věci a je jen na Vás, jak náročnou a dlouhou stezku si zvolíte. Celý Yellowstone na svém území má 60% všech světových aktivních gejzírů a kromě Old Faithfulu tu můžete vidět ještě řadu dalších, i když o něco menších.

  Hlavní atrakcí oblasti Mammoth Hot Springs jsou zdejší kaskády. Podzemní bublající prameny horké vody za statisíce let vytvořily barevná travertinová jezírka, která se postupně zformovala do různě barevných kaskád, které tu uvidíte dnes. A je jich tady skutečně požehnaně. K Mammoth Hot Spring se dostanete nejlépe severním vstupem, celou oblastí vede silnice, z parkovišť je možné se pak po dřevěných chodníčcích vedoucích celou oblastí dostat k jednotlivým jezírkům a kaskádám. Nedaleko vstupu je návštěvnické centrum Albright. Silnice od severního vstupu z Gardineru k Mammoth Hot Springs vede podél řeky Gardner River, která vytváří krásný kaňon. Oblast kolem gejzíru Old Faithful a Mammoth Hot Springs jsou nejnavštěvovanější místa parku, která by měla být destinacemi číslo jedna při Vašem průzkumu parku.

  Yellowstone se ale nachází na obrovské rozloze a jsou tu i další místa, kam můžete při důsledném průzkumu parku vyrazit. Oblast Tower-Roosevelt se nachází přesně uprostřed cesty mezi severním a severovýchodním vchodem a nabízí slušnou sbírku zkamenělých stromů, buď u trasy Lost Lake Trailhead nebo podél silnice vedoucí od severovýchodního vstupu. Nejpoutavějším místem téhle oblasti je ale vodopád Tower Falls, který dominoval fotkám z Yellowstonu už v 19. století. Skupina termálních pramenů se zas nachází podél řeky Yellowstone River a její zákruty i útesy jsou pěknou ukázkou malebné yellowstoneské krajinky.

  Využijete-li západní vstup do parku, ani v tomto případě se o geotermální útvary nepřipravíte. Cesta povede podél řeky Firehole a termální útvary tu nabízí oblast zvaná Artists Paintpots (neboli malířovy palety) nedaleko městečka Madison. Vůbec nejteplejší oblastí v parku je u městečka Norris se nacházející Norris Geyser Basin, kde byla pod zemí naměřena vůbec největší teplota vody, 237°C. Jen velmi málo míst v téhle části parku nabízí chladnější vodu než je bod varu. Další parní fumaroly a gejzírky najdete u Roaring Mountain cestou z Norris do Mammoth Hot Springs.


  Úžasný kaňon Grand Canyon of the Yellowstone (v oblasti Canyon Village) vytvářela po statisíce let řeka Yellowstone River, podle které celý park nese své jméno. Ta pramení na jihu parku a teče až do Severní Dakoty, kde se vlévá do řeky Missouri. Kaňon se nachází téměř ve středu národního parku, najdete tu návštěvnické centrum i turistické trasy vedoucí k několika vyhlídkám. Pohled do kaňonu řeky Yellowstone je skutečně úchvatný. Při procházkách nevynechejte horní a dolní vodopád (Upper Falls, Lower Falls). Oblíbeným místem v Canyon Village je také Hayden Valley, které je skvělým místem pro pozorování divokých zvířat jako jsou medvědi grizzly, bizoni či kojoti.

  Trochu jiná je oblast kolem jezera Yellowstone Lake, které se nachází v jihovýchodní části parku. Jezero je půl roku zmrzlé, ale z některých míst je skutečně působivé a v jeho okolí se nachází několik pěkných termálních útvarů, hlavně těch v oblasti zvané West Thumb Geyser Basin.

  Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

  Přípravujeme pro Vás tyhle průvodce, protože nás to hrozně baví, protože sami milujeme cestování a protože chceme, abyste cestovali. Díky cestování si rozšíříte obzory, poznáte cizí kultury a lidi a cestování Vás prostě povznese na duši. Ať už máte sebevětší splín, cesta do světa Vás z něho dostane. Ocenit naši práci a podpořit nás v naší práci můžete třeba tím, že si své ubytování zarezervujete přes Booking.com proklikem z našeho webu nebo si proklikem z našeho webu objednáte nějakou jinou službu. Vás to nic nestojí a my dostaneme drobnou provizi, která nás motivuje pro další práci. Děkujeme!

  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

  O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

  Vaše Cesty po světě