• Washington

  Stát Washington leží na severozápadě USA a byl pojmenován podle prvního amerického prezidenta. Má přes 6,6 milionů obyvatel, z nichž 60% žije v metropolitní oblasti největšího zdejšího města, Seattlu. Hlavním městem je Olympia. Na severu hraničí s Kanadou a dále pak se dvěma americkými státy, Oregonem a Idahem.

  Region je tvořen hlavně deštnými lesy a pohořími, z nichž většinu hornatého terénu tvoří Kaskádové hory se stále aktivními sopkami Mount Rainier, Mount St. Helens nebo Mount Baker. Odehrálo se tady v historii několik sopečných erupcí. Mount Rainier je se svými 4 392 metry nejvyšší zdejší horou. Západní břehy Washingtonu pak omývá Tichý oceán. Na jihu se nachází i pouštní a stepní území.


  Pro ekonomiku státu je důležitý dřevozpracující průmyslu a dále pak vývoj softwaru. Pochází odsud i značka Microsoft a v Seattlu žije její spoluzakladatel, Bill Gates. Dříve byl také hodně spojen s oblastí letectví, protože v Seattlu několik let sídlil výrobce letadel Boeing. Důležité jsou také vodní elektrárny a námořní doprava, ve které hraje zásadní roli přístav v Seattlu, který má vedoucí roli v námořním obchodu s Aljaškou a Kanadou. Důležité je také zemědělství, produkují se tu třeba různé druhy ovoce.

  A co ve Washingtonu můžete vidět? Především nádhernou přírodu s několika národními parky a stále aktivními sopkami, příjemné pláže a bude-li Vám chybět ruch velkoměsta, Seattle Vám tento požitek určitě dopřeje. Národní park Olympic je zapsán na seznamu UNESCO pro svůj významný ekosystém a kombinaci hor, deštných lesů a pláží. Turistice se můžete věnovat také v oblasti hory Mount Baker, ke které je nejlépe vyrazit krásnou scénickou dálnicí z Bellingamu po HW 542. Okolí hory jsou ideální pro túry, samozřejmě nejideálněji v létě, kdy celá oblast kvete neuvěřitelným množstvím barev. Ze zastávek doporučíme třeba Horseshoe Bend nebo Nooksack Falls. Bezpochyby nádherný je národní park Mount Rainier v okolí stejnojmenné vulkanické hory.

  Vyrazte také na cestu do pouštní oblasti až k největší elektrárně na výrobu elektrické energie v USA, k přehradě Grand Coulee Dam, což je vůbec jedna z největších betonových struktur na světě. Stavba probíhala mezi lety 1933 až 1942 a vytvořená vodní plocha nese název Rooseveltovo jezero podle tehdejšího prezidenta. Přehradu je možné navštívit díky prohlídkám s průvodem. Bližší informace najdete zde. Ke Grand Coulee Dam se vydejte cestou z města Othello do Omaku po HW 17 a 155, které cestou nabízejí několik krásných zastávek. Cesta je známá jako Coulee Coridor. Jednou z nich je třeba jezero Soap Lake u stejnojmenného města, které bylo známé pro své léčivé účinky už velmi dávno. V jezeře se vyskytuje na 23 různých minerálních látek a zároveň je populární také zdejší léčivé bahno, kterým se můžete na břehu jezera pomazat a udělat tak trochu pro své zdraví. Další zastávkou na této trase může být oblast jezera Lake Lenore, ideální pro turistiku a prohlídku zdejších jeskyní vytvořených dřívějšími záplavami.

  Další velmi oblíbenou oblastí je Kaskádové pohoří se svými jezery Diablo Lake a Ross Lake a s nádhernými zdejšími horskými vyhlídkami. Vyrazte třeba do Národního parku Nord Cascades a vyzkoušejte zde některou z turisticky atraktivních tras.

  Rozhodně neopomeneme ani Mount St. Helens, stále aktivní sopku a její památník, který připomíná její erupci roku 1980. Můžete zde využít některou ze značených turistických tras.

  A co ta města? Turisticky nejnavštěvovanějším městům Washingtonu vévodí Seattle, ideální město pro život. Pro desítky svých zelených parků ve městě je nazýváno Smaragdovým městem. Budete-li mít cestu přes městečko Spokane, navštivte třeba jeden ze zdejších známých parků – Manito Park nebo Riverfront Park. Třetí největší město státu je Tacoma, která nabízí řadu muzeí. Třeba Muzeum skla nebo dvě muzea Le May zaměřená na historická auta. V hlavním městě Olympii můžete navštívit třeba sídlo vlády státu Washington, Washington State Capitol, nebo třeba nádherně zelený park skoro v centru města, Priest Point Park.

  S provozovatelem zdejší trajektové přepravy, Washington State Ferries, se můžete vypravit také na některý z okolních ostrovů, třeba ostrov San Juan s několika parky nebo Muzeem velryb.

  Možností, co dělat ve Washingtonu je celá řada, ovšem motivací číslo jedna jsou přece jen zdejší sopky a národní parky plné lesů, jezer a v létě barevně kvetoucí horské louky. Prostě ideální podmínky pro turistiku.

  Oficiální turistický portál státu Washington

  Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

  Autorka článku a některých fotografií: Monika Kučerová
  Za poskytnutí fotek Mt. St. Helens děkujeme Liborovi Steinovi