Seattle

 • Seattle je největší město americké severozápadu. Leží ve státě Washington, na severozápadním pobřeží Spojených států amerických, asi 174 kilometrů od kanadských hranic. Název města, které vzniklo v polovině 19. století, je zkomoleninou jména Noaha Sealtheho, který byl v čele zde žijících kmenů původních obyvatel. Žije zde něco přes 600 tisíc obyvatel.

  Seattle je kolébkou hudebního stylu grunge, působily zde kapely jako Nirvana nebo Pearl Jam. Město je známé nejenom pro velké množství zkonzumované kávy, dokonce zde vznikla i síť kaváren Starbucks, ale i pro několik zelených parků, které daly Seattlu přízvisko Smaragdové město. Parků, kde se dá aktivně strávit čas v přírodě, je přímo ve městě hned několik. Skvělá je třeba stezka kolem jezera Green Lake nebo největší park ve městě, Discovery Park. Podle některých průzkumů je prý Seattle městem s nejvyšším počtem vysokoškolsky vzdělaných obyvatel, a tak tedy i vlastně „nejchytřejším“ městem.

  Seattle má velmi příjemnou geografickou polohu, z jedné strany oceán, z druhé strany horské vrcholky. Příjemné oceánské klima slibuje poměrně příjemné zimy. Velkou hrozbou jsou pak, stejně jako u jiných západoamerických měst, zemětřesení.

  Zdejší ekonomika patří mezi 12 nejsilnějších ekonomik USA, nejvíce ji podporuje zdejší přístav, Port of Seattle, které je hlavní branou pro obchod s Asií a zároveň odsud vyplouvají i okružní plavby na Aljašku. Sídlí zde významné společnosti jako Amazon.com nebo Starbucks.

  A přejděme konečně k tomu, co Seattle nabízí turistům. Zajímavých míst je tu několik. Dominantou města je 185 metrů vysoká vyhlídková věž Space Needle, která nabízí nádherný panoramatický výhled na město i širší okolí ze zdejší vyhlídkové plošiny. Chcete-li se na věž podívat, praktické informace pro návštěvníky najdete zde.

  Za historické centrum města je považováno Pioneer Square. Je místem, kde se usadili první osadníci roku 1852. Nachází se na jihozápadním cípu centra, naproti přístavu. Původní historické dřevěné domy se nedochovaly, protože většina z nich lehla popelem po velkém požáru, který Seattle zasáhl roku 1889. Dnes zde stojí historické budovy z konce 19. století v novorománském stylu, které dotváří historickou autentičnost tohoto místa. Centrem této oblasti je malé náměstíčko s železnou pergolou, Pioneer Place. Další dominantou nejenom tohoto místa, ale i celého Seattlu je mrakodrap Smith Tower. 149 metrů vysoká budova byla dokončena roku 1914 a jméno dostala podle vydavatelského magnáta Smithe. Až do roku 1962 budova byla nejvyšší budovou celého západního pobřeží, než byla vytěsněna jinou dominantou města, Space Needlem. Je dobovou ukázkou neoklasicistní architektury.

  Seattle je neodmyslitelně spjat s leteckým průmyslem, protože velice dlouho bylo sídlem amerického výrobce letadel Boeing. Sídlo této společnosti bylo později přesunuto do Chicaga, a tak tu jako vzpomínky na toto období zůstalo Muzeum letectví a Letecké centrum Future of Flight, kde se v několika různých zónách můžete díky interaktivním expozicím dozvědět celou řadu zajímavostí o výrobě letadel Boeing. Veškeré informace o expozicích a vstupném najdetezde.

  Skvělé místo pro procházky je zdejší nábřeží. Několik mol a upravované stezky jsou skvělé místo pro odpočinek. Zdejší turistickou atrakcí je obří ruské kolo Great Wheel, ze kterého je pěkný výhled na okolí a u mola 59 se pak nachází Seattle Aquarium, kde se můžete podívat na žraloky a jiné mořské potvory…

  U již jednou zmiňovaného jezera Green Lake se nachází také zdejší zoologická zahrada, Woodland Park zoo.


  Dalším významným místem je zdejší tržiště Pike Place Market, které je obrovské a nachází se zde obrovské množství stánků skutečně se vším možným, od ovoce, zeleniny až po ryby a mořské plody. Hned naproti tržišti se pak nachází úplně první kavárna řetězce Starbucks, který vznikl právě v Seattlu roku 1971.

  U jezera Washington Lake, ve městě Medina, se pak nachází dům jednoho z nejbohatších lidí světa, Billa Gatese, spoluzakladatele značky Microsoft. Jak je Bill Gates rád, že se na jeho rezidenci míří dívat turisti z celého světa, není známo…

  Jeden z nejlepších výhledů na celé město je z Queen Anne Hill, kde pořídíte ty nejlepší fotky města. Na Capitol Hillu se pak nachází hřbitov, na kterém odpočívá nejedno známé jméno, třeba Bruce Lee.

  Jak vidíte, míst, které lze v Seattlu navštívit, je dost a je tak jen na Vás, kolik si na jeho návštěvu necháte času.

  Oficiální stránky Seattlu

  Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

  Autor článku a fotografií: M. Kučerová