Severní Vietnam

  • Jen málokdo při návštěvě Vietnamu zvládne tento asijský stát procestovat celý a navštívit všechna zajímavá místa. Turistům se standardně doporučuje, aby se při jedné návštěvě zaměřili buď na severní část Vietnamu společně s hlavním městem Hanojí nebo na jižní část s Ho Či Minovým městem, případně na neméně zajímavou oblast středního Vietnamu. Máte-li si ovšem jednu z těchto oblastí vybrat, zvolte buď střední nebo jižní Vietnam, sever toho ze všech těchto oblastí nabízí nejméně. Ovšem i tak je tu řada míst v čele s Hanojí, které jsou skutečně úžasné. My vám v tomhle článku nabízíme podrobný průvodce po severu Vietnamu.

    Severní Vietnam, jehož centrem je hlavní město Vietnamu, Hanoj, je kombinací přírodních památek zapsaných na seznamu UNESCO, národních parků, skvostných pláží, historických památek a je tu také nejvyšší vietnamská hora Fan Si Pan. V horských oblastech dnes žijí vietnamské etnické menšiny stále tradičním životem a výpravy do jejich osad jsou skutečně velmi zajímavým zážitkem.

    Tak a začněme na severovýchodě u dvou chrámů. Pagoda Con Son byla domovem slavného básníka Nguyena Traie z přelomu 14. a 15. století. Po 600 schodech se dostanete na vrcholek hory, kde se nachází pagoda Con Son. Nedaleko Con Son je pak k vidění chrám Den Kiep Bac zasvěcený vojevůdci Tranovi Hung Daovi, který ve 13. století porazil mongolské nájezdníky a je jedním z významných vietnamských národních hrdinů. Chrám byl postaven roku 1300, a to údajně na místě, kde tento hrdina zemřel. Oba chrámy leží asi 80 kilometrů od Hanoje a je to ideální místo pro krátkou zastávku na cestě z Hanoje na východ.


    Město Hai Phong je třetí největší vietnamské město, průmyslová oblast hlavně co se týká těžby uhlí a nejvýznamnější severovietnamský přístav. Má necelé 2 miliony obyvatel. Město turistům nabízí koloniální budovy. Bombardování Hai Phongu bylo jednou z příčin francouzsko-vietnamské války a město zažilo také velké útoky během Vietnamské války, kdy bylo místo Francouzů ničeno Američany, kteří nebezpečně zaminovávali zdejší přístav. V krásné koloniální budově se nachází městské muzeum (Pho Dien Bien Phu), dále je tu krásná budova opery a pagoda Du Hang v uličce Pho Chua Hang. Hai Phong nepatří k „must see“ atrakcím severního Vietnamu, ale je jednou z výchozích stanic pro výpravy lodí k ostrovu Ca Bat nebo k čínským hranicím Mong Cai. Ve městě se nachází nádraží Pho Tam Bac a autobusy sem z Hanoje jezdí velmi často. Z nádraží Tran Nguyen Han zas jezdí autobusy směrem na jih a z Pho Cu Chinh Lan zas odjíždějí busy třeba do Bai Chay nebo zátoky Ha Long.

    Ha Long je hlavním městem provincie Quang Ninh a nachází se asi 160 kilometrů od Hanoje. Autobusem z Hanoje je to cesta asi na 3,5 hodiny. Do Hanoje odsud jezdí autobusy téměř každých 15 minut z nádraží Mien Tay. Důvodem, proč sem v každém případě musíte vyrazit, je fenomenální zátoka Ha Long, která město dělí napůl. Zátoka Ha Long je největší přírodní atrakcí celého Vietnamu a její vynechání je velkou chybou, i když davy turistů trochu kazí celý zážitek. Zdejší úsek Tonkinského zálivu posetý skoro třemi tisíci vápencových ostrůvku, které vytvářejí fenomenální panorama, je od roku 1994 zapsán na seznamu UNESCO. Místo je úžasné a podniknout některou z plaveb kolem ostrůvku a zdejších jeskyní se skutečně vyplatí. Desítky lodí vyplouvají z přístaviště v Bai Chay. V přístavišti si koupíte lístky na loď a vydat se můžete po zátoce nebo ke zdejšímu národnímu parku Cat Ba. Název Ha Long znamená „tam, kde se drak noří do moře“. Prý ostrovy stvořil drak, který letěl z hor a ocasem vytvářel údolí, které se zaplavilo mořem poté, co se drak potopil do vody. Ostrovy v zátoce jsou rozmanité a jejich velkým lákadlem jsou úžasné jeskyně různých tvarů a rozměrů. V rámci plaveb se do některých z nich můžete podívat. Říká se, že v zátoce žije tajemný obrovský živočich, kterému se říká tarasque. Každá turisticky atraktivní vodní plocha prostě musí mít svou „lochnessku“. Co se týká ideální doby pro návštěvu této oblasti, tak vězte, že od února do dubna dost prší a je nesnesitelné vedro, stejně tak od června do srpna. Nejlepším obdobím pro návštěvu se tak dá označit listopad, prosinec a leden.

    Tak a teď stručná nabídka nejzajímavějších ostrovů a jeskyní v zátoce. Hang Dau Go (Jeskyně dřevěných kůlů) je jeskyně se třemi sály. Třetí sál prý ve 13. století sloužil jako skladiště bambusových kůlů, kterými pak národní hrdina Tran Hung Dao posázel dno řeky Bach Dang, aby zabrzdil postup Mongolů. Podle této legendy nese jeskyně svůj název. Je to jeskyně, která je nejblíže pevnině, je plná stalaktitů a stalagmitů. Hned vedle je pak jeskyně Hang Thien Cung. Další jeskyní v zátoce je Hang Sung Sot, která má také tři sály a hlavním lákadlem je „kamenný penis“, symbol plodnosti. Jeskyně se nachází na břehu zátoky. Zmíníme také Hang Trong (Jeskyně bubnů). Ta nese název podle větru, který se jeskyní prohání a vydává tak zvuk připomínající bubnování.

    Národní park Cat Ba se nachází v zátoce Ha Long na ostrově Cat Ba zarostlém džunglí a leží asi 20 kilometrů od zátoky. Je tu pár malých tradičních osad a krásná je zátoka Lan Ha. Polovina ostrova a okolní vody pak zabírá národní park Cat Ba založený roku 1986. Ten nabízí kombinaci jezer, vodopádů, mangrovových porostů a bažin. Ve vodách kolem ostrova žijí třeba tuleni nebo tři druhy delfínů. Nad přístavištěm v městečku je pomník připomínající, že roku 1951 ostrov navštívil Ho Či Min. V národním parku žijí hulmani uzdičkoví, divocí kanci, desítky druhů ptáků a roste tu na 745 druhů rostlin. Podniknout tu můžete pěší túry, ke kterým můžete využít průvodce a dokonce tu můžete i kempovat. Oblíbenou, ale náročnou trasou, je 18 kilometrů dlouhá cesta rezervací. Zmíníme zdejší Nemocniční jeskyni, která během Vietnamské války sloužila jako tajná nemocnice. Správa parku sídlí u jeskyně Hang Trung Trang, do které budete potřebovat baterku. Pěkné jsou také tři zdejší pláže, kdy nejméně turisty dotčená je Cat Co 2.

    Podobné panorama jako zátoka Ha Long nabízí i zátoka Bai Tu Long, která se táhne v délce asi 100 kilometrů až k čínským hranicím. Zdejší zátoka taktéž posetá vápencovými ostrovy leží severovýchodně od zátoky Ha Long. Tahle zátoka není moc známá i přesto, že je podobně krásná jako Ha Long. Díky tomu je ale turisty téměř nedotčená. S tím ale souvisí i to, že tu chybí téměř jakékoliv turistické zázemí. Lodě vydávající se na plavby po zátoce vyplouvají z přístaviště Cua Ong. Největším a nejlidnatějším ostrovem téhle zátoky je ostrov Van Don (Dao Cai Bau). Ostrov má rozměry 30 x 15 kilometrů a největším městem je Cai Rong, odkud odplouvají lodě k dalším ostrovům. Na jižním pobřeží jsou pěkné pláže a skalní útvary. Pěkná 1 kilometrů dlouhá bílá pláž se nachází taky na ostrově Quan Lan (Dao Canh Cuoc). Zdejší slušné vlny nabízejí možnosti surfování a nachází se tu také pěkné ruiny starého přístavu, protože ostrov byl kdysi významnou zastávkou na trase Vietnam – Čína.

    Mong Cai je oficiální mezinárodní hraniční přechod mezi Vietnamem a Čínou, zóna volného obchodu. Dá se tu sehnat celá kupa levných čínských cetek od čínských trhovců. Dostanete se sem buď autobusem z Hanoje (asi 10 hodinová cesta) nebo lodí z Bai Chay v Ha Longu (3 hodiny) do přístavu Dan Tien v Mong Cai. Asi 9 kilometrů od Mong Cai je pak jedna z nejdelších pláží ve Vietnamu, 17 kilometrů dlouhá Tra Co.

    Co se týká vietnamsko-čínských hranic, je také možné využít hraniční přechod Dong Dang přes tzv. Soutěsku přátelství (Huu Nghi Quan). Přes tento hraniční přechod jezdí i vlaky mířící z Hanoje do Pekingu (2 dny). I v téhle nejsevernější části Vietnamu je pár pěkných míst, které se soustředí kolem města Cao Bang. Pěkné je horské jezero Thang Hen, které je tvořeno asi 36 jezírky, které od sebe dělí skalní útvary. Od května do září, kdy je tady období dešťů, je jezero plné, v období sucha hladina ale poklesne natolik, že odhalí vstup do jeskyně, ke které se dá doplout na bambusovém voru. 3 kilometry od čínských hranic pak leží jeskyně Hang Pac Bo (Jeskyně mlýnských kol), která je pro Vietnamce téměř posvátným místem. Právě tady totiž Ho Či Min roku 1941 stanul na vietnamské půdě, v jeskyni pak také nějakou dobu žil a psal poezii. Úmyslně to bylo místo u čínských hranic, aby případně mohl uprchnout před Francouzi. U vjezdu do areálu jeskyně je jeho muzeum a poblíž je také jeho chýše v džungli. Jeskyně se nachází asi 60 kilometrů od Cao Bang. Působivý je taky vodopád Ban Gioc dlouhý 300 metrů a vysoký 70 metrů, jehož jeden konec se už nachází na území Číny. Průtok vody se liší dle období, nejvíce vody tu proteče v období dešťů od května do září. Vodopády mají tři kaskády a dole se nachází jezírko, ve kterém se dá koupat. Barva vody se mění podle počasí a při slunečním svitu můžete vidět sedmibarevný vodopád. Tyhle největší vodopády v zemi leží na řece Quay Son, kterou prochází vietnamsko-čínská hranice a na bambusovém voru se tak dostanete jen kousek od břehu. K návštěvě vodopádu potřebujete povolení, které vám dokáže zařídit váš hotel. Povolení společně s pasem pak odevzdáte na parkovišti u vodopádu. Asi 2 kilometry od vodopádu se nachází 3 kilometry dlouhá jeskyně Nguom Ngao, ve které je možná prohlídka s průvodcem trvající asi 1 hodinu.

    Národní park Ba Be (Tři zátoky) je krajem jezer, vodopádů, řek a jeskyní. V tradičních zdejších domech na kůlech žijí v obklopení hor Thajci. Název má park podle tří propojených jezer, na jejichž některých březích jsou pěkné křídové útesy. Mezi jezery jsou kaskády vodopádu Thac Dau Dang, kde se dá plout lodí. Zajímavá je i plavba skrz jeskyni Hang Puong. Ta byla vytvořena řekou Nang a je dlouhá 300 metrů. Žije v ní víc než 7 tisíc netopýrů 18ti různých druhů. Čluny kotví asi 2 kilometry od správy parku. Vstupné se platí v kanceláři na okraji města Cho Ra. Cestou do parku se také můžete stavit v muzeu kultur vietnamských národnostních menšin (Bao Tang Van Hoa Cac Dan Toc) ve městě Thai Nguyen, jedná se o největší horalské muzeum ve Vietnamu. Zdejší expozice dokládají život až 50 horských kmenů. Národní park Ba Be je ideálním místem pro turistiku.

    A je třeba zamířit v našem průvodci do severozápadního Vietnamu. Horská krajina Tonkinských Alp je oblastí, kde žijí početné osady horských kmenů, kteří se stále ještě alespoň trochu pokoušejí žít tradiční život jako jejich předkové. Vietnamské národnostní menšiny Dzao, Thajci, Meo a další žijí v horských osadách a turisté jejich osady a úžasné barevné trhy početně navštěvují. Za vstupní bránu do severozápadního Vietnamu je považováno horské město Sapa v krajině plné rýžových políček a hor. V horských oblastech severozápadního Vietnamu žily po staletí jen zmiňované národnostní menšiny a horské kmeny, postupně pak přistěhovalci z Číny a Tibetu. Ostatní drsný horský terén nepovažovali za přívětivý a k životu tak volili jiné oblasti.

    Z míst co navštívit v severozápadním Vietnamu zmíníme to nejzajímavější. Vodní nádrž Ho Song Da je největší vodní nádrž s elektrárnou ve Vietnamu. Elektrárna na řece Da dodává energii celém severnímu Vietnamu. Můžete si tu zaplatit plavbu lodí k souostroví Ba Khan (z přístaviště Bai San) nebo k osadě kmene Dzao (od mola je to ještě 4hodinový výšlap). Mai Chau je zas komplex vesnic, tradičních chatrčí a farem roztroušených po údolí. Nejpočetněji zastoupen je tu kmen Bílých Thajců. Můžete tu nejen podniknout túry k horským osadám po údolí posetém rýžovými políčky, ale také přespat v tradičních domech na kůlech v osadách Lac nebo Pom Coong, kde vám místní někdy předvedou i tradiční písně a tance. Navštívit můžete i některé z místních trhů. Na okraji města Mai Chau se nachází přírodní rezervace Pu Luong, která je ideální pro pěší túry. Žije tu několik ohrožených zvířecích druhů jako levharti či medvědi.

    Dalším horským městečkem, kde žijí národnostní menšiny (Hmongové, Dzao, Thajci) je Moc Chau. To je centrum mléčného průmyslu a doporučíme tak ochutnat místní jogurty. Pochází odsud také jeden z nejlepších vietnamských čajů, okolí je totiž poseté čajovými plantáže. Ovoce jako banány, mango nebo lahvovník se zas pěstuje v Yen Chau. V okolí města Son La žijí kmeny Thajců a Meo. Son La bylo původní trestaneckou kolonií, kam se zavírali antikolonialističtí živli. Dnes je připomínkou tohoto období muzeum a stará věznice. Nad městem je pak rozhledna s pěkným výhledem, tržiště a pár kilometrů za městem vyvěrají termální prameny (Suoi Nuoc Nong) – malý bazének je zdarma, betonové bazény pak placené. U jezera Paknoang se nachází bunkr generála Giapa, který velel vietnamským jednotkám v bitvě u Dien Bien Phu. Možné jsou plavby po jezeře, třeba k thajské osadě.

    Město Dien Bien Phu nedaleko laoských hranic je místo rozhodující bitvy ve francouzsko-vietnamské válce. Ta se tu konala 7. 5. 1954 a vojáci Viet Minhu v ní zasadili zdrcující porážku francouzské koloniální armádě. Toto vítězství znamenalo konec indočínského impéria a dnes jsou tu hlavně památky připomínající tuto událost. V místě bitvy se nachází městské muzeum, dále je tu zrekonstruovaný bunkr francouzského velitele Christiana de Castriese, ve kterém jsou k vidění francouzské tanky a děla. Jsou tu také památníky věnované obětem a hřbitov. Okolí města pak obývají horské kmeny.

    Nejchladnějším vietnamským místem je město Sapa nedaleko čínských hranic. Okolí tradičně obývané horskými kmeny je poseto kopci a rýžovými políčky. Poslední dobou ve městě nastává rozmach cestovního ruchu, turisté sem míří hlavně kvůli oblíbeným trhům, ten největší a nejnarvanější je v sobotu. Trhy skutečně stojí za návštěvu, protože tu je k vidění komunita horalů v tradičních neuvěřitelně barevných oděvech. Sapa je nejchladnější vietnamskou lokalitou, největší zima tu panuje v lednu a v únoru, období dešťů pak trvá od června do srpna. Oblíbené jsou opět výpravy za horskými kmeny žijícími v okolí. Nejpočetnější menšinou je Hmong a Dzao. Hotely i cestovky pořádají výpravy do osad Cat Cat, Ta Phin nebo Sin Chai. Vidět místní v tradičních obydlích a oděvech při každodenním životu je skutečně zážitek. Sapa je město obklopené pohořím Hoang Lien, kterému Francouzi říkali Tonkinské Alpy. V těchto horách se nachází i největší vietnamská hora Fan Si Pan s 3 143 metry, která se tyčí nad městem. Výšlap na horu je možný, zdatnějším bude trvat dva dny. Jen si pro výšlap vyberte den s dobrým počasím, zima, neustálá mlha a kluzký povrch vám totiž výšlap neusnadní. Ze Sapy je to na vrcholek nejvyšší vietnamské hory asi 19 kilometrů, cestou nahoru ale nejsou žádné horské chaty a přespat tak budete muset ve stanu. Doporučujeme vzít si průvodce a nosiče.

    Na cestě ze Sapy do Lai Chau se asi 15 kilometrů od Sapy nachází soutěska Tram Ton, což je nejvýše položená horská soutěska ve Vietnamu. Táhne se podél úbočí Fan Si Panu ve výšce 1 900 metrů. Asi pět kilometrů od ní je vodopád Thac Bac, 100 metrů vysoký vodopád, ke kterému se po zaplacení vstupného dostanete okružní cestou.

    Vietnamsko-čínskou hranicí je městečko Lao Cai, na čínské straně se dostanete do městečka Hekou. Přechod je otevřený denně od 7 do 17 hodin. Ve městě Bac Ha se vyrábí alkoholické nápoje jako rýžové víno nebo kukuřičná pálenka. V okolí žije další desítka horských kmenů a konají se tady oblíbené horalské trhy. Přímo v Bac Ha je jen jedno tržiště, trh se tu koná v neděli. Lepší je navštívit některý z trhů v okolí – v neděli se koná trh v Can Cau a Lung Phin, v úterý pak v Coc Ly. Na tyto trhy pořádají organizované zájezdy cestovky i hotely. Vyrazit můžete také na túru k osadě Ban Pho, kde žije kmen Květinových Hmongů. Ti dostali svůj název podle květinových motivů na oblečení. Dalšími osadami, kam se můžete vydat pozorovat život místních jsou Na Ang a Na Hoi.

    Provincie Ha Giang se stejnojmenným městem ležící na severu Vietnamu je zas oblast plná vápencových a žulových útvarů. Vypadá to tu trochu jako v měsíční krajině. Úžasná je scénická silnice s průsmykem Ma Pi Leng nedaleko Dong Van. 90% obyvatel této provincie tvoří etnické menšiny a pro vstup do provincie je třeba zbytečné povolení a tak se této oblasti turisté většinou vyhýbají (povolení seženete třeba na policejní stanici Meo Vac).

    Autor článku: M. Kučerová