• San Diego

  San Diego je druhé největší město v Kalifornii, nacházející se na jihozápadě USA. Leží na hranicích s Mexikem, konkrétně s mexickým městem Tijuana. Má necelého 1,4 milionu obyvatel. Sídlí zde americké námořnictvo a zdejší pláže jsou jedny z nejlepších v celé Americe. Po celý rok velmi příjemné počasí vám umožní je hojně využívat. Nedaleké Mexiko dodává tomuto město výrazný jihoamerický nádech.

  První Evropané na území dnešního San Diega vstoupili v 2. polovině 16. století, v 18. století tady založili první misijní stanici. V 2. polovině 19. století vypukla zlatá horečka a s ní spojené vybudování železnice, což pro San Diego znamenalo silný ekonomický růst. Rozvoj města je spojen s napadením Pearl Harbouru během 2. světové války, díky čemuž se do San Diega přesunul vrchní štáb americké pacifické flotily.

  Historické centrum města je tvořeno Čtvrtí plynových lamp, Gaslamp Quarter. Jedná se o jedinou zachovanou historickou městskou čtvrť z 19. století, ve které vedle sebe stojí jak zdejší mrakodrapy, tak viktoriánské domy. Nachází se zde obrovské nákupní centrum Horton Plaza, řada kaváren a obchodů.

  Rozhodně vyrazte na zdejší nábřeží zvané Embarcadero. Zdejší promenády kolem zálivu San Diego Bay jsou nádherné. Embarcadero je přístav z 19. století, jeho název ve španělštině znamená přístaviště. Leží zde nejen terminál, ze kterého vyplouvají zaoceánské parníky, ale uvidíte zde i velkou letadlovou loď amerického námořnictva, která dnes funguje jako USS Midway Museum či nejstarší stále aktivně užívanou loď na světě, The Star of India, která byla vyrobena roku 1863. Dnes v ní sídlí Maritime Museum of San Diego. Jste-li milovníci lodí, z přístavu budete nadšeni. Další částí přístavu je pak Seaport Village s promenádou, kavárnami, obchody se suvenýry a historickými rybářskými barevnými domky. Seaport Village je jedno z nejhezčích míst nábřeží.

  V centru se nachází také PETCO Park, baseballový stadion, kde hraje zdejší tým San Diego Padres. Zažít baseballový zápas můžete být jednou z možností na příjemně strávený večer. Lístky si můžete zakoupit na oficálních stránkách.

  Pláže San Diega jsou považovány za nejlepší nejen v celé Kalifornii, ale i v celých Spojených státech, a to rozhodně oprávněně. Jako dovolenková destinace je San Diego ideální nejen díky nádherným dlouhým písčitým plážím, ale i počasí, které je příjemné skoro po celý rok. Teploty neklesají pod 18⁰C. Pláže jsou vhodné i k surfování. Z plážových regionů tak doporučíme třeba luxusní oblast La Jolla, s nádhernými výhledy na moře a jedněmi z nejlepších pláží. Celá oblast trochu připomíná Středomoří. Z pláží pak poležte třeba na La Jolla Shores, The Cove nebo Windansea.

  Další pláže se nachází v San Diego's South Bay, třeba pláže Silver Strand State Beach a Imperial Beach.

  Snad turisticky nejnavštěvovanější pláží San Diega, je pláž ve čtvrti Coronado. Coronado je poloostrov, který teoreticky tvoří společně s pevninou záliv San Diego Bay. Je oblíbenou dovolenkovou destinací plný krásných sídel bohatých Američanů. Hlavní třídou s obchody a kavárnami je zdejší Orange Avenue. S pevninou ho spojuje most Coronado Bridge dlouhým 3,4 kilometrů, který je skutečně působivý. Obzvlášť nádherný je pak v noci, kdy je krásně osvětlen.

  Další dominantou Coronada je Hotel Del Coronado. Slavný hotel, ve kterém se natáčel film Někdo to rád horké s Marilyn Monroe. Hotel byl postaven roku 1888 a proslavil se ve dvacátých letech 20. století díky návštěvám významných politiků, hollywoodských hvězd své doby jako Charlie Chaplin či Clark Gamble, králů (prý se zde britský král Edward poprvé seznámil se svou ženou Wallis Simpsonovou) a dalších významných celebrit. Je tak spojen s různými skandály, které hýbaly svou dobou. Koluje také domněnka, že byl hotel podnětem pro Smaragdové město z knihy Čaroděj ze země Oz od L. Frank Bauma. Je to vůbec jedna z největších a nejstarších celodřevěných staveb v Kalifornii.

  Další pláže najdete v zálivu Mission Bay jen pár minut z centra města. Kromě pláží se zde nachází i světoznámý vodní park s nezapomenutelnými představeními cvičených delfínů, velryb či lachtanů, SeaWorld San Diego. Představení jsou skutečně nádherná, doplněná perfektními kostýmy a hudbou a jeho návštěva rozhodně stojí za to. Bližší informace najdete zde.

  Další den plný zábavy můžete zažít v zábavním parku Belmont Park přímo na pláži v zálivu Mission Bay. Bližší informace o vstupném a otevírací době najdete zde.

  Světoznámým městským parkem je Balboa Park ležící nedaleko centra. Nachází se zde víc než desítka muzeí (Národní historické muzeum, Muzeum umění), Mezinárodní vesnice s domečky všech vyspělých evropských zemí vč. té české, botanická zahrada a také celosvětově proslavená Zoo San Diego, která chová několik unikátních druhů zvířat včetně ohrožené pandy velké. Počítejte s tím, že si na výběh pand postojíte frontu. Zoo je poměrně velká a dokážete v ní klidně strávit celý den. Informace o vstupném najdete zde. Balboa park je pojmenován po španělském conquistadorovi a uvidíte zde také romantické budovy v pseudokoloniálním španělském stylu. Jedná se o vůbec největší městský park na světě, založený roku 1915.

  Další oblastí je Misson Valley se svým starým městem, místem považovaným za kolébku Kalifornie. Nachází se zde vůbec první a nejjižněji vybudovaná misijní stanice v Kalifornii, Mission Basilica de Alcalá.

  Autentické Old Town San Diego je plné historických domků ve španělském stylu a budete si tu připadat jako v sousedním Mexiku. Budete mít možnost ochutnat mexickou kuchyni či si zakoupit pončo nebo jiný mexický suvenýr. Atmosféra doplněná mexickou hudbou je skutečně ojedinělá. Jedním z nejzajímavějším míst, které se ve starém městě nachází, je Whaley House Museum. Historický dům, který patří na seznam nejstrašidelnějších amerických míst a ročně ho navštíví na 100 tisíc turistů. Byl postaven roku 1857 pro rodinu Whaley a jednou z jeho záhad je sebevražda Violet Whaley v roce 1885. Zdejší nadpřirozené jevy a duchové byly propírány již v několika televizních pořadech. Při návštěvě si můžete vybrat třeba jednu ze strašidelných prohlídek. Bližší informace o otevírací době a vstupném najdete zde.

  A kam vyrazit v okolí San Diega? Západní část města je tvořena nekonečným pobřežím Tichého oceánu, na východě je terén přece jen trochu jiný. Tvoří ho poušť, hory, jezera, hluboké kaňony a oblast je tak vhodná pro turistiku. Je zde připraveno i několik turistických tras. Největším státním parkem v Kalifornii je Anza-Borrego Desert Park, kde se můžete vydat po některé z prašných cest do hlubin kalifornské pouště plné kaktusů, palem a divokých květin. Za turistikou pak můžete vyrazit i do pohoří Cowles Mountain či Mission Trails Regional Park.

  Toužíte-li ještě po trošce historie, vydejte se do městečka Julian v horách Cuyamaca Mountains, které je spojeno s historií zlatokopectví.


  Na severu města, asi hodinu z centra, se nachází další zábavní park, Legoland California. Máte-li chuť na trochu zábavy, můžete ho navštívit. Krom toho je zde i botanická zahrada a safari park. Najdete zde také historický ranč, Leo Carillo Ranch, kam je vstup zdarma a můžete si tak udělat krátkou procházku kolem ručně dělaných hliněných domků nebo starých větrných mlýnů. Je národní památkou.

  Nádherný výhled na oceán je z Point Loma, kde se kromě památníku portugalského mořeplavce ve španělských službách, Juana Rodrigueze Cabrilla, nachází i malebný maják Old Point Loma Lighthouse. Jižně od něho je pak vyhlídka na oceán, nazývaná „velrybí“, Whale Overlook, ze které můžete mezi lednem a únorem pozorovat velryby. Okolní ostrovy Harbour Island a Shelter Island jsou resortní oblasti s plážemi a domy bohatých obyvatel.

  Oficiální stránky města

  Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

  Přípravujeme pro Vás tyhle průvodce, protože nás to hrozně baví, protože sami milujeme cestování a protože chceme, abyste cestovali. Díky cestování si rozšíříte obzory, poznáte cizí kultury a lidi a cestování Vás prostě povznese na duši. Ať už máte sebevětší splín, cesta do světa Vás z něho dostane. Ocenit naši práci a podpořit nás v naší práci můžete třeba tím, že si své ubytování zarezervujete přes Booking.com proklikem z našeho webu nebo si proklikem z našeho webu objednáte nějakou jinou službu. Vás to nic nestojí a my dostaneme drobnou provizi, která nás motivuje pro další práci. Děkujeme!

  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

  O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

  Vaše Cesty po světě