Nové Mexiko

    Nové Mexiko je skutečně tak trochu Mexiko. Všude přítomné chilli papričky, hory se tu střídají se suchými pouštěmi porostlými kaktusy, všude přítomné ruiny dávných indiánských puebel a krásná městečka vystavěná v duchu španělské koloniální architektury a španělština jako jeden z nejpoužívanějších jazyků. Rozhodně neváhejte, zda se při svém putování po jihozápadě USA zastavit v tomhle jižanském státu. Zdejší kultura je tak cítit indiánskými a hispánskými tradicemi, že budete mít chvílemi pocit, že snad ani nejste v Americe.

    Nové Mexiko leží na jihu USA, je to 5. největší americký stát. Hlavním městem je Santa Fé, největším je ale Albuquerque. Hlavními hospodářskými komoditami je těžba ropy a také se tu provozuje několik vojenských prostorů a výzkumných center.

    Prvními Evropany na tomhle území obývaném původními indiánskými kmeny byli Španělé, kteří z něho vytvořili španělskou provincii Nové Mexiko roku 1598. Když se sousední Mexiko roku 1821 osamostatnilo a získalo nezávislost na Španělsku, stalo se Nové Mexiko součástí Mexika. Mezi lety 1846 – 1848 ale probíhala americko-mexická válka, ke které došlo díky anexi Texasu k USA. Válka skončila podpisem smlouvy v katedrále Guadalupe Hidalgo. Na jejím základě Mexiko postoupilo USA rozsáhlá území včetně Nového Mexika a Nové Mexiko se tak stalo součástí Spojených států amerických. Nové Mexiko má také aktuálně největší počet hispánského obyvatelstva, což pramení nejen z těchto dob, ale i ze silné míry ilegální imigrace z Mexika v současné době. Oficiální úřední jazyk tu není, hovoří se ale anglicky a španělsky. Stále tu žije také velmi silná indiánská populace a navažský jazyk je třetím nejvíce používaným jazykem na území Nového Mexika. Nové Mexiko má něco kolem 2 milionů obyvatel, kteří se koncentrují hlavně ve městech.


    Nové Mexiko má velmi suché klima a většinu rozlohy tvoří suché pouště a polopouště, které tvoří hlavně červený navažský písek. Na severu státu ale můžete vidět i zasněžená pohoří, většinou nezalesněná, které v zimě nabízejí docela slušené podmínky pro lyžování.

    Nové Mexiko na jihu USA nepatří sice ke státům, které lákají zástupy turistů, ale najdete tu řadu skutečně unikátních míst, která třeba během cesty po jihu USA můžete navštívit. Tak co tedy nevynechat? Projděme si to pěkně od severu k jihu a zastavme se více na místech, která jsou u turistů skutečně oblíbená. V Novém Mexiku stále žije velmi početná indiánská populace a dodnes tu je dochována také řada starověkých památek připomínající původní severoamerickou kulturu indiánské skupiny Pueblo. Pueblo je označení pro společenství původních i současných amerických indiánů na jihozápadě USA. Nachází se tu několik státních parků a historických monumentů, které chrání pěkně dochované starověké stavby a indiánské petroglyfy. Nejvíce dochovaných starověkých indiánských památek je na severozápadě státu, ale najdete je rozeseté téměř po celé téhle indiánské zemi. Takovým pěkně zachovaným komplexem starověkých indiánských budov jsou ty v historickém parku Chaco Culture National Historical Park. Rozsáhlý komplex asi 15 budov z 9. až 13. století je ideálním místem pro poznání téhle kultury a také skvělým místem pro turistiku. Je to vůbec jedna z nejlepších archeologických destinací v Severní Americe zapsaná i na seznamu UNESCO. Zajímají-li vás tak hodně pozůstatky původních domorodých kultur, dalšími místy, kde můžete obdivovat něco málo z jejich kultury, je třeba národní monument Bandelier (sopečná krajina plná starých pozůstatků indiánských puebel), národní monument Aztec Ruins, Gila Cliff Dwellings, národní historický park Pecos nebo národní monument El Morro. Právě v El Morro můžete vidět Skálu nápisů (Inscription Rock), pískovcový obelisk, do něhož už staří indiáni i ničitelští Španělé zapisovali své vzkazy. Dnes je tu takových zpráv přes 2 tisíce. Navahové dnes stále žijí v Acoma Pueblo (Město v oblacích). Za zdmi tohohle puebla jich najdete přes 50 a můžete si u nich zakoupit tradiční indiánské výrobky.

    Ani v článku o Novém Mexiku nezapomeneme zmínit tzv. Čtyři rohy (Four Corners Monument), což je unikátní místo, kde se setkávají čtyři americké státy (Arizona, Utah, Colorado a Nové Mexiko). K monumentu, u kterého můžete v jednom okamžiku být zároveň ve čtyřech amerických státech, se dostanete po zaplacení vstupného v navažské pokladně. Více informací najdete tady.

    Na severu státu se také pusté pouštní planiny setkávají s horskými hřebeny a jsou tu tak poměrně slušné podmínky k lyžování, ačkoliv nepředpokládám, že by sem někdy někdo mířil na lyže. Kdyby se přeci jen takoví z vás našli, můžete vyrazit do lyžařských rezortů Taos Ski Valley, Ski Santa Fé nebo Red River.

    Hlavní město státu, Santa Fé, není žádným velkým turistickým trhákem, přesto je to skutečně půvabné město, jehož největší výhodou je, že to není žádné typické americké velkoměsto, ale spíše staré španělské koloniální městečko. Díky platnému zákonu musí být všechny domy postaveny v jednotném španělsko-pueblovém stylu,a tak tu všude uvidíte krásné koloniální domky z červených cihel. Najdete tu řadu muzeí věnovaných třeba španělskému koloniálnímu umění nebo indiánským kulturám či můžete vyrazit do zdejší opery. Jako každé hlavní město má i Santa Fé svoji budovu parlamentu New Mexico State Capitol na ulici Paseo de Peralta. Můžete se tam zastavit a podívat se, kde zdejší poslanci schvalují zákony. Nachází se tu také jeden z nejstarších severoamerických kostelů, katedrála sv. Františka z Assisi. Máte-li cestu kolem, rozhodně se v Santa Fé zastavte.

    Z dalších míst v severní části regionu zmíním ještě třeba národní monument Fort Union nedaleko novomexického Las Vegas, kde můžete obdivovat starou vojenskou poštu z roku 1851. Zmíníme ještě zázračný hliněný kříž před kostelem Santuario de Chimay ve vesnici Chimayo. Hlína, ze které je kříž vyroben, má prý léčivé účinky. O kříži se říká legenda, že měl být poslán na vědeckou expertízu, ale vždy se prý tajemně vrátil svému nálezci.

    A pomalu se dostáváme do největšího novomexického města, Albuquerque. Město má necelého půl milionu obyvatel a zdejší Staré město je skutečně pěknou ukázkou starého španělského architektonického stylu. Městem protéká nejdůležitější novomexická řeka, Rio Grande. Největší atrakcí města je každoroční shromáždění horkovzdušných balónů s názvem Albuquerque International Baloon Fiesta, které se koná každý rok v říjnu a je to největším setkání balónů na světě. V okolí města je pak rozeseto několik opuštěných zlatokopeckých dolů a těmhle opuštěným místům se dnes říká města duchů. Několik jich můžete potkat cestou po oblíbené trase Turquoise Trail a zastavit se tak můžete na místech, kde se skutečně zastavil čas. K městům na jihu státu se pak váže několik příběhů o „divokém západu“ a působil tady i legendární psanec Billy the Kid. Jeho dům, muzeum, soud nebo vězení, ve kterém pobýval, můžete navštívit v městečku Lincoln.

    A blížíme se k největším lákadlům, které si pro vás tradičně necháváme jako zákusek na konec. Jeden z největších jeskynních systémů na světě a také jedny z nekrásnějších světových jeskyní patří pod národní park Carlsbadské jeskyně (Carlsbad Caverns National Park). Tenhle obrovský jeskynní komplex leží nedaleko městečka Carlsbad. Komplex tvoří víc než 120 jeskyní a pro svou unikátní krápníkovou výzdobu, obrovské zdobené dómy, jiné neuvěřitelné útvary a nekonečné labyrinty podzemních prostorů, je od roku 1930 americkým národním parkem a od roku 1995 dokonce na seznamu světového dědictví UNESCO. Je tu k vidění nespočet zajímavých míst, třeba jeden z největších skalních dómů na světě – Big Room (sedmý největší dóm na světě) neboli Dóm gigantů. Nádhernými krápníkovými útvary je třeba Totem nebo Prst čarodějnice. Jednou z jeskyní v tomhle labyrintu je nejhlubší jeskyně v USA, Lechuguilla. Je hluboká 489 metrů a je to vůbec 6 nejdelší jeskyně na světě, měří 193 kilometrů a stále ještě není celá prozkoumána. Jeskyně je veřejnosti nepřístupná a ani není přesně známá její přesná poloha, aby tento unikát zůstal co nejdále zachován v původním stavu. Říká se, že její krasové formace jsou skutečně nádherné. Název Lechuguilla má podle druhu agáve, který hojně roste u vchodu do jeskyně. Vstup do veřejnosti přístupných jeskyní se nachází asi 29 kilometrů od městečka Carlsbad v Guadalupských horách a park ročně navštíví kolem 400 tisíc turistů. Projít se tu můžete s průvodcem i sami po náročných i méně náročných trasách, které vedou tímhle úchvatným jeskynním systémem. V okolí parku také žije velmi rozmanitá fauna a flóra a jeskyně jsou domovem až 17-ti druhů netopýrů. Veškeré informace potřebné k návštěvě parku najdete tady.


    Nedaleko městečka Alamogordo se nachází největší přírodní zásobárna vápence na světě, kterou dnes v podobě jemných bílých písečných dun obdivů turisté z celého světa a zdejší děti tu bobují, ti starší se pak spíše procházejí a kochají se touhle unikátní krajinou plnou bílých písečných dun. Hovoříme o národním monumentu White Sands neboli Bílé písky. Monument můžete projet autem, veškeré informace se dozvíte ve zdejším návštěvnickém centru. Chcete-li vidět ty nejkrásnější zdejší duny, zamiřte do Chihuahuan Desert. Tahle prapodivná bílá poušť leží v údolí Tularosa Valley a bílou barvu má zdejší velmi jemný písek díky sádrovci, který se vymývá z hor a vítr ho pak v podobě maličkých zrníček roznáší po okolí a vytváří tak nádherné vlnité duny. V poušti žijí i zvláštní druhy zvířat, třeba sněhobílá ještěrka.

    Nové Mexiko je státem, jehož ekonomika hodně vydělává na provozování obrovských a super tajných vojenských areálů a výzkumných ústavů. Asi 15 kilometrů od Socorra se nachází vojenský areál White Sands Missile Range. Jeho součástí je Stallion Range Center s Trinitiy Site, což je místo, kde americká armáda v červenci roku 1945 odpálila první atomovou pumu v lidských dějinách. Nevím, jestli zdejší pamětní deska má skutečně připomínat něco tak děsivého. Její výbuch totiž otřásl i jejím vynálezcem, „slavným“ Robertem Oppenheimerem. Exploze byla tak děsivě mohutná, že vyrazila okna domů vzdálených v okolí 200 kilometrů. O měsíc později tenhle „super vynález“ přistál v Hirošimě. Areál je otevřen jen dvakrát v roce, první dubnovou a první říjnovou sobotu.

    Asi 200 kilometrů od White Sands Missile Range leží slavné městečko Roswell. Tahle Mekka ufologů z celého světa těží ze záhadné události, která se tu odehrála roku 1947. Několikrát zde byl spatřen „létající talíř“ a pak tu údajně také jeden havaroval. Civilisté, kteří trosky našli, byli donuceni k mlčení a zbytky údajného mimozemského zařízení byly odvezeny do supertajné vojenské základny, kde byly podrobeny důslednému zkoumání a dokonce tu prý měla proběhnout i pitva mrtvých mimozemšťanů. Nakonec vyšla oficiální informace, že to havaroval jen meteorologický balón. Ne každý oficiálnímu tvrzení uvěřil (ostatně tak už to s oficiálními prohlášeními bývá) a jedna z nejzajímavějších, nejtajemnějších a nejneuvěřitelnějších konspiračních teorií byla na světě. Filmy a knihy na téma tzv. roswellského incidentu jsou evergreenem a nadšenci, kteří se snaží celé situaci přijít na kloub, stále pátrají po skutečné pravdě o tom, co se skutečně roku 1947 v malém novomexickém městečku Roswell stalo. Dnes je to centrum ufologů, každoročně se zde koná UFO festival, kde můžete vidět i dobové fotografie a další expozice věnované téhle tajemné události. Jinak navštívit tu můžete Mezinárodní UFO muzeum a nachází se tu samozřejmě i Centrum pro výzkum UFO.

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

  • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

    O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

    Vaše Cesty po světě