• Mississippi

    Mississippi - tenhle tradiční jižanský stát USA sice nepatří k nejnavštěvovanějším místům Ameriky, ale když už sem budete mít cestu, náš průvodce vás upozorní na ty nejzajímavější přírodní kouty i historická místa.

    Mississippi je stát na jihu USA při pobřeží Mexického zálivu, který hraničí s Louisianou, Arkansasem, Tennessee a Alabamou. Tyto státy amerického jihu, společně s dalšími, tvořily tzv. Konfederaci, která vyhlásila nezávislost na USA poté, co byl Abraham Lincoln zvolen americkým prezidentem. Uvádí se, že důvodem pro vyhlášení nezávislosti byla hrozba zrušení otroctví, které bylo pro státy s bohatou otrokářskou tradicí základním stavebním kamenem jejich ekonomiky. Hlavním vývozním artiklem těchto zemí byla bavlna, ale také tabák a cukrová třtina. Filmy o černých otrocích, kteří dřeli na bavlníkových plantážích, známe asi všichni. Samotné otroctví bylo v Mississippi oficiálně zrušeno dokonce až roku 1995, tato tradice tu tak ještě donedávna byla opravdu velmi silná. Hlavním a největším městem je Jackson.


    Celý stát Mississippi má asi 3 miliony obyvatel, z čehož necelých 40% tvoří Afroameričané, tedy potomci afrických otroků. To je nejvíce ze všech států USA a tento fakt má i neblahé dopady na ekonomiku celého státu. Až do roku 1940 dokonce černošské obyvatelstvo tvořilo většinu místní populace. Zajímavým faktem je také to, že je tu největší porodnost náctiletých Američanek z celých USA. Jestli to nebude tím, že zdejší školy v rámci sexuální výchovy hlásají jako prevenci sexuální abstinenci...

    Prvními evropskými osadníky byli v 16. století Španělé, na přelomu 16. a 17. století pak bylo ještě společně se sousední Louisianou součástí Nové Francie. Od 2. poloviny 18. století pak patřilo Britům, a to až do té doby, než se Mississippi stalo 20. státem USA.

    Jedná se především o rovinatou oblast, nejvyšší zdejší vrchol – Woodall má jen něco málo přes 800 m. n. m. Název stát nese podle stejnojmenné řeky, která tvoří hlavní dominantu zdejší krajiny a zároveň tvoří západní hranici státu. Stát je to silně zalesněný, najdete tu bažiny, ve kterých žijí typičtí američtí aligátoři. Jih státu omývá Mexický záliv, který skýtá skvostnou pobřežní krajinu a pěkné bílé písečné pláže. Stejně jako třeba sousední Louisianu zemi trápí hurikány, stejně tak tu dost prší. Klima je tu subtropické, typická jsou horká léta a mírné zimy s teplotami kolem 10 až 15 °C. Mississippi je také někdy nazýváno státem magnólií pro početné množství těchto úžasně kvetoucích a vonících stromů.

    Mississippi je především zemědělský stát, pěstuje se tu obilí, sladké brambory, bavlna či rýže. Také se tu chová dobytek a silné zastoupení má rybolov, existuje tu obrovské množství sumčích farem, které tímto masem zásobují téměř celé USA. Co se ale týká ekonomické síly, patří tahle země k zemím s nejnižším HDP v celých USA.

    Mississippi má dvě mezinárodní letiště – v Jacksonu a v Gulfport-Biloxi. Funguje tu městská hromadná doprava, ale nejlépe celou zemi projedete autem. Prozkoumání Mississippi doporučuje spojit s cestou po okolních jižanských státech.

    A pojďme na průvodce po Mississippi. Hlavním a největším městem státu je Jackson. Leží ve vnitrozemí státu a je pojmenován po sedmém americkém prezidentovi Andrewovi Jacksonovi. Má necelých 200 tisíc obyvatel, z čehož skoro 80% tvoří Afroameričané. Jackson je ekonomickým centrem státu. Jackson nenabízí žádné světové turistické atrakce, ale máte-li čas, můžete tu strávit příjemný den. Najdete tu zoo, planetárium, Muzeum umění a Muzeum zemědělství. Jste-li milovníky zvířat, upozorníme ještě na Muzeum přírodních věd, které nabízí spoustu živých zvířat, ale i rostlin a fosilií. Z historických budov pak zmíníme budovu starého kapitolu z roku 1839, která dnes funguje jako muzeum. Sídlem mississippské vlády byla tahle budova do začátku 20. století, kdy jeho roli převzala budova nového kapitolu ze začátku 20. století, kde dnes úřaduje vláda, a vy si interiéry můžete v rámci samostatné prohlídky prohlédnout. Pěknou budovou je také historická budova guvernéra, postavená v 19. století v řeckém stylu.

    Nedaleko Jacksonu se nachází město Vicksburg, které je významným historickým místem. Sehrálo jednu z důležitých rolí v občanské válce, historici o ní mluví jako o obléhání Vicksburgu a odehrála se roku 1863. Unijní jednotky (tedy Sever), vedené Abrahamem Lincolnem, díky dobytí města (zvolily mimochodem strategii vyhladovění) získaly kontrolu nad celou oblastí kolem důležité řeky Mississippi. Tuto událost tady připomíná rozsáhlý park s památníky a národním hřbitovem, který ukrývá náhrobky víc jak 17 tisíc unijních vojáků.

    Vydáme-li se na sever, najdeme rodiště krále rock´n´rollu, Elvise Presleyho – město Tupelo. Rodina tu žila krátce předtím, než se odstěhovala do Memphisu. Ve městě se nachází Elvisův rodný dům, najdete ho v parku Elvis Presley Birthplace Park, ve kterém můžete vidět několik artefaktů spojených s Elvisovým životem. Krom památek na Elvise tu najdete jedno z největších automobilových muzeí v USA. Kousek severněji nad Tupelem je pak ještě městečko Corinth s pěknou červeno-bílou kaplí z roku 1871.


    A ještě pár tipů jen tak letem světem v okolí severního a středního Mississippi. Městečko Belzoni proslulo sumčími farmami, které dodávají toto rybí maso do celých USA. V dubnu se tu pravidelně chová sumčí festival, na kterém můžete ochutnat různé rybí dobroty. Městečko Vardaman zas proslulo produkcí sladkých brambor a tak se tu pro změnu v listopadu koná festival téhle pochutiny. Městečko Clarksdale je zas známé hlavně milovníkům blues, koná se tu spousta festivalů této hudby. Docela oblíbeným turistickým cílem je také město Natchez ležící na východním břehu řeky Mississippi. Název nese podle indiánského kmene Načezů. Najdete tu pěknou baziliku St. Mary a průvodce města pak láká hlavně na několik historických domů z 19. století, z nichž se jedná převážně o domy bohatých plantážníků. Jmenujme třeba půvabné jižanské sídlo Stanton Hall, dále pak Longwood nebo soubor tří domů – bývalé francouzské pevnosti Rosalie Mansion, a veřejnosti přístupných William Johnson House a Melrose Plantation, které společně tvoří historický park. Ve městě je také starý hřbitov. Dále zmíníme ruiny Windsor ruin – pozůstatky dávného plantážnického sídla z 2. pol. 19. století, které bylo zničeno ohněm roku 1890. Dodnes se tu zachovalo několik sloupů v řeckém stylu. Severně od města Jackson se pak nachází zkamenělý les Flora (Flora Petrified Forest). Ten nabízí nejen ukázky tzv. zkamenělého dřeva, ale i sbírku fosilií.

    Krásným koutem přírody je pak Noxubee National Wildlife Refuge. Mokřadní oblast zahrnující dvě velká jezera – Bluff Lake a Loakfoma Lake a několik menší vodních ploch je významným útočištěm pro obrovské množství tažných ptáků (čápi, orli aj.), ale také pro americké aligátory. V parku je několik vyhlídkových míst (Goose Overlook, Morgan Hill Overlook), několik skvělých turistických tras po parku a po 300 metrovém chodníčku se také můžete vydat na maličký ostrůvek uprostřed jezera Bluff. Rozhodně zajímavý přírodní kout.

    Když už jsme u těch přírodních koutů, zmíníme ještě geologickou formaci Red Bluff přezdívanou mississippský Grand Canyon. Je to červeně zbarvený skalní útvar na řece Pearl, který je oblíbenou destinací fotografů. Místo je soukromé, túry tak nejsou dovolené, ale můžete se zastavit na některém z odpočívadel cestou po HW 587. U města Meridian pak najdete oblíbenou rekreační oblast Dunn´s Falls. Hlavní atrakcí je uměle vybudovaný vodopád s mlýnským kolem, které v 19. století pohánělo sousední mlýn (ten si dnes za drobné vstupné můžete prohlédnout). Místo nabízí dobré možnosti koupání.

    Na závěr putování po středu a severu Mississippi zmíníme ještě Natchez Trace Parkway, což je turistická trasa sledující dávnou historickou trasu z Natchez do Nashvillu, která se hodně užívala na začátku 19. století. Dnes je to oblíbená scénická cesta z Mississippi do Tennessee, která zahrnuje několik historických míst užívaných a obydlených právě na začátku 19. století, které jsou ale dnes už jen opuštěná města duchů. K vidění je tu také několik valů z předkolumbovské doby, které sloužili jako místo sídlišť původního indiánského kmene Načezů.

    A pojďme do zajímavější oblasti Mississippi, na jih k pobřeží Mexického zálivu. Tato část rozhodně stojí za návštěvu hlavně pro skvostní bílé pláže, které ale nenajdete jen v Mississippi, ale i okolních státech při pobřeží. Největšími městy jsou pobřežní letoviska Biloxi a Gulfport, oblíbené je pak nejen u nespočtu umělců plážové letovisko Ocean Springs. Biloxi skrývá půvabný bílý maják z roku 1848, který proslul mimo jiné tím, že jedním z jeho hlídačů byla žena. Jinak je tu nespočet kasin.

    Vody Mexického zálivu pak skýtají několik ostrovů, které fungují jako plážová turistická letoviska a skýtají i nějaká ta historická místa. Ostrovům se říká Gulf Islands a některé z nich společně s pevninou Davis Bayou u Ocean Springs patří pod chráněnou oblast Gulf Islands National Seashore, která se táhne od ostrova Cat Island v Mississippi po ostrov Santa Rosa na Floridě. Chráněná oblast zahrnuje úžasné bílé písečné pláže, bariérové ostrovy a půvabnou pobřežní krajinu. Na některé ostrovy se můžete vydat z přístavu v Gulfportu, odsud vyrážejí trajekty. Turisté sem jezdí hlavně za skvělým odpočinkem na pláži daleko od vřavy měst. Ship Islands kdysi bývaly jedním ostrovem, než je hurikán rozdělil na dnešní West a East Ship Island. Tady najdete vůbec jedny z nejhezčích pláží v Mississippi. Cesta na ostrov trvá asi 50 minut. Je tu mimochodem pěkný maják. V této oblasti na vás ale čeká také spousta zábavy – pro turisty jsou připraveny různé tematické plavby – za pozorováním delfínů, do pěstírny krevet, dále je tu vodní park a oceanárium. Na jihu Mississippi se určitě nudit nebudete. Přehled všech atrakcí v této oblasti najdete zde.

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

  • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

    O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

    Vaše Cesty po světě