• Louisiana

    Louisiana, tradiční americký jižanský stát, který je Mekkou hudby, toho turistům nabízí spoustu. Vychutnejte si výbornou jižanskou kreolskou kuchyni, navštivte velkolepé New Orleans nebo si udělejte exkurzi po některé z tradičních historických plantáží, které jsou rozeseté po celé Louisianě. Dozvíte se víc o tradici otrokářství a uvidíte, jak se tu kdysi žilo. Vyrazte do bažin za aligátory či plameňáky nebo navštivte některý ze státních parků nabízejících pěkné možnosti turistiky. A nechybí ani písečné pláže na břehu Mexického zálivu.

    Louisiana je americký stát na jihu USA. Leží při březích Mexického zálivu, hraničí s Texasem, Arkansasem a Mississippi. Hlavním městem je Baton Rouge, největším je ale úžasné New Orleans. Celý stát má asi 5 milionů obyvatel.

    Prvními kolonizátory tohohle tradičního jižanského státu byli v 17. a 18. století Francouzi a Louisiana byla součástí kolonie Nová Francie. V 18. století se sem také přesouvalo francouzsky hovořící obyvatelstvo z Kanady dobývané Brity.Po prohře v Sedmileté válce (na území USA známá jako Francouzsko-indiánská válka) Francie o Louisianu přišla. Na základě Pařížské smlouvy pak území východně od řeky Mississippi připadlo Velké Británii, západně od řeky pak Španělsku. Později se dostala opět do rukou Francouzů, než ji Napoleon roku 1803 prodal USA. Z francouzských koloniálních dob se dodnes zachovala celá spousta jmen – ukázkou je třeba Baton Rouge nebo New Orleans, název země pak nese podle francouzského „krále slunce“ Louise XIV. (Ludvíka XIV.). V době otrokářství se do Louisiany dostala také početná skupina černých otroků z Afriky, kteří tu pracovali na bavlníkových či cukrových plantážích. Louisianská společnost je tak velmi multikulturní. Tato rozmanitost obyvatel pochází právě z historických dob – žijí tu potomci francouzských kolonizátorů, francouzštinu tu stále uslyšíte velmi často a francouzská kultura a jedinečnost je tu dodnes citelná. K tomu tu žije početná skupina potomků černošských otroků a zastoupení tu mají i původní obyvatelé, vyskytovalo se tu v minulosti totiž vůbec nejvíce indiánských kmenů v USA. Citelné jsou i vlivy Španělska, které taktéž chvíli kolonizovalo jednu část státu a díky revoluci na Haiti se sem dostala i početná skupina tamních přistěhovalců. Díky těmto vlivům a rozličnému zastoupení kultur je Louisiana dnes neuvěřitelně rozmanitá a nabízí jedinečnou atmosféru, která má vliv nejen na kulturu, ale třeba i na kuchyni.


    S rozmanitostí obyvatel souvisí i početná skupina sociálně vyčleněného obyvatelstva, s čímž bohužel souvisí i vysoká míra kriminality a na počet obyvatel tu tak připadá nejvyšší počet uvězněných osob na světě. Do některých čtvrtí velkých měst se opravdu nedoporučuje vstupovat. Zajímavé je také to, že se tu stále využívá evropské právo francouzského typu.

    Co se týká louisianské kuchyně, řadíme ji ke kreolské kuchyni. Ta je ovlivněna velkým množstvím kulturních vlivů – afrických, indiánských, francouzských nebo španělských. Velmi oblíbené tu jsou mořské plody a ryby, Louisiana je také největším producentem sladkovodního raka (crawfish) na světě. Za typická jídla platí gumbo – hustá polévka silně ovlivněná africkými vlivy, jambalaya– rýže se zeleninou a masem připomínající španělskou paellu, a pak sladkovodní rak nebo mořské plody na různé způsoby. Oblíbené jsou irůzné uzeniny (třeba boudine nebo andouille). Louisiana je také domovem slavné pálivé omáčky tabasco, která se vyrábí právě tady.

    Louisiana se může pyšnit velmi rozmanitou krajinou, najdete tu různé přírodní biotopy. Jmenujme bažinatou deltu řeky Mississippi, savany i jehličnaté lesy, solné pánve i bariérové útesy. Řeka Mississippi je největší řeka Severní Ameriky a jedna z největších řek na světě. Protéká USA od severu k jihu a pyšní se délkou 3 770 km. Právě v Louisianě, pod městem Baton Rouge, vytváří rozsáhlou deltu, která ústí do Mexického zálivu. Mississippi je důležitá dopravní tepna pro stále se více rozmáhající lodní dopravu, která dokáže po vodě přepravovat náklady od Mexického zálivu pro Velká jezera. Na jaře ale také místní obyvatelé trápí silné povodně. Co se fauny a flóry týká, díky rozmanitému biotopu je i ona rozmanitá. Žijí tu početná hejna vodních ptáků, včetně velké populace plameňáků a oblíbené je také pozorování místní početné populace aligátorů. Z květeny zmíníme různé druhy orchidejí.

    Co se počasí týká, leží v subtropickém podnebném pásu. Má tak vlhká, dlouhá a horká léta, mírné zimy. Kvůli své poloze ji trápí hurikány, ten nejpustošivější – hurikán Katrína – zničil New Orleans roku 2005.

    Ekonomika tohohle amerického státu vydělává na produkci mořských plodů. Louisiana je největším producentem sladkovodního raka, který je tu také jedním z oblíbených jídel. Chová se dobytek, pěstuje se cukrová třtina, sója a rýže. Z průmyslu tu má zastoupení chemický, petrolejářský a také se tu těží uhlí. Významnou roli má také říční přístav na řece Mississippi, Port of South Louisiana. A možná nevíte, že je Louisiana také oblíbenou destinací filmařů, vzniká tu spousta americké filmové produkce. Tato činnost přinesla Louisianě přízvisko „Hollywood jihu“.

    Nelze nezačít náš průvodce jinde než ve vibrujícím, živelném a kulturním centru Louisiany, a také nejzajímavějším, nejnavštěvovanějším a nejstarším městem téhle tradiční jižanské země – slavným New Orleans. Nejenom vynikající hudební scény, ale také historické koloniální budovy ve zdejší francouzské čtvrti či velkolepé oslavy jako třeba jarní Mardi Gras. New Orleans je rozhodně místo, které doporučujeme k návštěvě. Podrobný článek a průvodce po tomhle slavném městě najdete tady.

    Na jihovýchodě země u řeky Mississippi se nachází hlavní město Louisiany, Baton Rouge. Město bylo založeno v 17. století a dnes prosperuje hlavně ze zdejšího říčního přístavu a petrochemického průmyslu. Má něco kolem 250 tisíc obyvatel. Nachází se tu také louisianská univerzita.


    V Baton Rouge nenajdete nějaké profláknuté turistické památky, přesto to může být zajímavou zastávkou pro strávení příjemného dne. Nacházejí se tu dva státní kapitoly – starý a nový. Budova starého kapitolu byla postavena roku 1847 a až do 1932 fungovala jako budova louisianské státní vlády. Budova postavená ve stylu novogotiky je dnes místem různých výstav, pyšní se také pěknou prosklenou barevnou kupolí. Budovu nového kapitolu nechal vystavět guvernér Huey P. Long roku 1932 jako symbol pýchy a duše obyvatel Louisiany. V oné budově byl pak také zavražděn a je pohřben na zdejších pozemcích. Před novým kapitolem stojí jeho socha. Budova nového kapitolu je nejvyšším kapitolem v USA, jedná se o 34patrovou věž, ve které se nacházejí vládní komory a ve 27. patře je také rozhledna s výhledem na hlavní město. V roce 1932 nahradil původní starý kapitol v pozici sídla státní vlády. Z dalších dochovaných historických budov upozorníme ještě na bývalý dům guvernéra Old Governor´s Mansion. Tento dům byl od roku 1930 jakýmsi louisianským bílým domem a v rámci prohlídek dnes můžete vidět dobový nábytek, exponáty připomínající několik louisianských guvernérů, pěkný taneční sál nebo impozantní mramorové schodiště.

    Další turistickou atrakcí Baton Rouge je vojenský bitevník USS Kidd, nacházející se v centru města. Název nese podle kapitála I. C. Kidda padlého roku 1941 v bitvě u Pearl Harboru. Loď se plavila po Pacifiku až do roku 1964 a za tu dobu získala přezdívku Pirát Pacifiku, sloužila americkému námořnictvu v několika konfliktech v Jihovýchodní Asii. Dnes můžete navštívit zajímavé interiéry lodě, rozhlednu, bojové artefakty i sbírku modelů lodí. Součástí je také památník amerických veteránů. Bitevník se objevil v několika amerických filmech i v řadě dokumentů.

    Louisiana má za sebou dávnou plantážnickou koloniální minulost, najdete tu nepřeberné množství starých koloniální plantážnických sídel dokládající život louisianské plantážnické společnosti. Některé z nich fungují jako skanzeny či muzea, v jiných jsou hotely či konferenční místnosti. Z těch nejzajímavějších budeme jmenovat třeba Magnolia Plantation poblíž městečka Derry, která je součástí historického parku Cane River National Historic Park. Tady najdete spoustu historických plantážnických budov z 18. století, ale také je tu muzeum věnované pěstování a zpracování cukrové třtiny. Dále pak Greenwood Plantation, bývalou bavlníkovou plantáž Frogmore Cotton Plantation, West Baton Rouge Museum.

    Mezi dvěma největšími a nejnavštěvovanějšími louisianskými městy – New Orleans a Baton Rouge, se nachází nespočet dalších historických plantáží, které připomínají tradiční otrokářskou jižanskou zemi. Uvidíte tu dochované originální plantážnická sídla a veškeré další přilehlé budovy jako třeba chatky otroků a další. Dochované plantáže najdete po celé Louisianě, z těch nejzajímavějších jmenujme plantáž Laura Creole Plantation ve Vacherie, v zajímavém barevném francouzském kreolském stylu. Najdete tu na 200 let staré budovy, ať už hlavní sídlo, přilehlé zahrady i domy otroků. Plantáž je dodnes v sezóně obklopená poli s cukrovou třtinou a může to být skutečně zajímavá exkurze do minulosti. Z dalších jmenujme Houmas House Plantation nebo Evergreen Plantation. S St. Francisville je další historická plantáž, Rosedown Plantation and Gardens.

    Upozorníme ještě na další místa, která by mohla být zajímavou zastávkou. Laurel Valley Village Plantation je největší zachovalá cukrová plantáž z 19. a 20. století v USA. K vidění je tu na 60 originálních budov dokládající pěstování a zpracování cukrové třtiny a život s tím spojený. Další bývalou cukrovou plantáží je Southdown Plantation House z 19. století postavený v netradičním viktoriánském stylu.

    Oblast kolem města Lafayette je pak známá také jako cajunská země nebo Acadiana. Právě do této oblasti totiž přišli vyhnaní francouzští obyvatelé kanadských provincií (Akádové) pro dobytí jejich území Brity. Ve spojení s místní kreolskou kulturou vytvořili etnikum Cajunů. Hlavním městem této cajunské země bylo právě Lafayette. Historii a tradice vyhnaných Francouzů připomíná historická vesnice Vermilionville, která nabízí nejen skanzen plný originálních budov, ale i živá vystoupení herců, která vám ještě víc ukáží, jak se tu kdysi žilo. Tradiční cajunskou kulturu, tradice a kuchyni objevíte právě v této oblasti či v oblasti kolem nedalekého města Lake Charles.

    Z dalších zajímavých míst zmíníme státní park Sam Houston, který nabízí pěknou louisianskou krajinu. Využít můžete některou z pěti turistických tras k prozkoumání parku. Z lagun tu vyrůstají mohutné stromy, kolem poletuje na 200 druhů ptáků, v lagunách se ukrývají američtí aligátoři. Vedle Floridy totiž právě v Louisianě žije druhá nejpočetnější populace amerických aligátorů v USA. Když už jsme u těchhle roztomilých zvířátek, dosyta si jich užijete v aligátořím parku Natchitoches, kde můžete být svědky jejich krmení nebo se projekt na loďce po laguně, ve které žije nespočet aligátorů. Za pozorováním aligátorů do okolních bažin pořádá výletní plavby celá řada poskytovatelů po celé Louisianě. Za zmínku ještě stojí tzv. Creole Nature Trail, která zahrnuje čtyři přírodní rezervace (Cameron, Lacassine, Sabine, Shell Key). My doporučíme Cameron rairie National Wildlife Refuge, která nabízí pěknou trasu kolem bažin, kde můžete pozorovat aligátory a vodní ptáky včetně plameňáků ve volné přírodě. Je tu také pěkná rozhledna a je to příjemný útěk do přírody. Najdete ji poblíž městečka Cameron.

    Městečko Jeanerette je městem cukrové třtiny. V okolí se pěstovala a vyráběl se z ní cukr po téměř 200 let. Je tu malé muzeum věnované výrobě cukru a pěstování cukrové třtiny. Avery Island není ani tak ostrov, jako spíš jakási vyvýšenina nad okolní bažinatou oblastí. Avery Island proslul výrobnou pravé originální TABASCO pálivé omáčky, která se ve zdejší cihlové továrně vyrábí z octa, pálivých papriček a soli a nejen v USA je velmi oblíbená do burgerů či k masu. Zakladatel této továrny, jakýsi „pan Ned“ tu krom továrny na výrobu TABASCA založil také přírodní rezervaci Jungle Gardens, která je příjemný útěkem do přírody. Žijí tu různé druhy vodních ptáků nebo aligátoři, rostou tu kamélie nebo bambusy. V minulosti v Avery Island bývaly také solné doly. Při pobřeží v Morgan City pak můžete navštívit údajně jediný ropný vrt na světě, který je přístupný turistům. Jedná se o mezinárodní petrolejářské muzeum, kde se dostanete na reálnou ropnou plošinu a můžete tu vidět veškeré vybavení a expozici věnovanou těžbě ropy.

    U městečka Abita Spring najdete zvláštní atrakci, a to AbitaMystery House. Dům kreativně a s humorem prezentuje různé harampádí a sběratelské unikáty, excentrická americká záležitost. Když už jsme u těch podivností, zmíníme ještě sběratelský a umělecký park Chauvin Sculpture Garden plný opravdu bizarních soch. Najdete ji ve městečku Chauvin. Na řece Tchefuncte u města Madisonville najdete pěkný maják z roku 1837. Fotogenické místo.

    Přístav Port of South Louisiana se táhne v délce asi 87 kilometrů podél řeky Mississippi mezi New Orleans a Baton Rouge, za jakési jeho centrum je považováno město La Place. Přístav ročně přepraví 500 milionů tun zboží z oblasti od Mexického zálivu až k Velkým jezerům.

    Louisianské pláže na pobřeží Mexického zálivu nejsou tak známé jako ty v Texasu nebo na ještě slavnější Floridě. Nejsou to sice pláže jako v Karibiku, ale jsou písečné a může to být příjemné místo k odpočinku a nabití se trochu sluníčkem. Tou nejznámější a nejoblíbenější pláží v Louisianě je bezesporu státní park Grand Isle. Z Gulfportu pak vyplouvají trajekty na ostrůvek Ship Island, kde jsou také pěkné písečné pláže. Oblíbenou odpočinkovou destinací je pak také státní pak Fontainebleau u jezera Lake Pontchartrain, kde se dá také udělat piknik nebo si odpočinout. Přes jezero mimo jiné také nejdelší most přes vodu na světě – Lake Pontchartrain Causeway Bridge, projeďte se po něm. Jen vy, vaše auto a všude kolem voda. Jedná se o dva souběžně běžící mosty, ten delší má přes 38 kilometrů. Mosty spojují města Mandeville a New Orleans.

    Na severu ležící přístavní město Shreveport zažilo největší rozmach v době objevu ropy na začátku 20. století. Dnes tu jsou hlavně kasina a oblíbené koňské dostihy. Budete-li mít cestu do severní části Louisiany, můžete tu navštívit růžovou zahradu, pivovar vyrábějící pivo Schwarzbier nebo si odpočinout u jezera LakeD´Arbonne.

    U města Alexandria pak zmíníme plantáž Kent Plantation House z konce 18. století, která je dalším dokladem rurální louisianské plantážnické architektury. Je tu návštěvnické centrum a v rámci prohlídek můžete trochu nahlédnout do jižanského plantážnického života.

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

  • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

    Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

    O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

    Vaše Cesty po světě