• Los Angeles

  Los Angeles, město andělů a město nablýskaného luxusu je Mekkou amerického filmového průmyslu. Míří sem davy slávychtivých Američanů, kteří věří, že tady se jim splní jejich sny o filmové kariéře… A to nejen Američané… Zda a jak snadno se jim to daří už nechám raději na Vaší fantazii… Moje generace, vyrůstající na Pobřežní hlídce a Beverly Hills 90210, má o L. A. také svou představu, protože tady se to všechno odehrávalo… Pláž v Santa Monice je pořád stejná jako v době, co se po ní proháněla Pamela s Mitchem… Náš portál pro Vás má dalšího průvodce, tentokrát se dozvíte všechno o tom, co rozhodně navštívit v Los Angeles, nejen v samotném městě, ale i v celé metropolitní oblasti.

  Los Angeles nebo také zkráceně L. A., je se svými necelými 4 miliony obyvatel po New Yorku druhým nejlidnatějším městem USA. Leží na západním tichomořském pobřeží USA ve státě Kalifornie. Je to ekonomické centrum Kalifornie a ekonomiku táhne výrobní průmysl, cestovní ruch a také filmový průmysl. Los Angeles je symbolem „amerického snu“, o úspěšné filmové či hudební kariéře sní miliony mladých Američanů i umělců po celém světě. Ze stejného důvodu sem míří i stovky hispánských imigrantů. Los Angeles se zdá jako město neomezených možností, hlavní město amerického zábavního průmyslu, prostě město snů. Zdejší přístav je jedním z nejvýznamnějších na světě.

  Booking.com Ubytování v L. A. přes Booking.com vyhledávejte a rezervujte snadno přes vyhledávací formulář níže.

  L. A. bylo založeno roku 1781 Španěly jako malá misijní stanice. Od 20. do 40. let 19. století patřilo jako součást Kalifornie Mexiku, do USA bylo začleněno až roku 1850. Dvakrát se tady konaly olympijské hry (1932 a 1984).

  Město andělů leží na pobřeží Tichého oceánu, z druhé strany obklopené kopcovitou krajinou. Leží v subtropickém podnebném pásmu a je tady tak počasí příjemné po celý rok, léta jsou teplá, zimy jsou mírné. Kvůli své lokalitě (Kalifornie leží v tektonickém zlomu) tady hrozí zemětřesení, žádné z těch, které ale L. A. dosud zažilo, nebylo nijak ničivé.


  Los Angeles je vysoce multikulturní město, žije zde celá řada různých národností a s tím se rozvinuly i různé městské čtvrti. Poslední dobou je zaznamenán velký růst hispánských imigrantů, kteří zde často nelegálně pracují. Obyvatelé si říkají Angelenos.

  V Los Angeles je velice oblíbený sport, Los Angeles Galaxy hraje evropský fotbal (nejvíce se klub proslavil tím, že za něj hrál David Beckham), hokejovou NHL zastupují Los Angeles Kings, basketbalovou NBA hrají Los Angeles Lakers a Los Angeles Clippers, baseball pak zastupují Los Angeles Dodgers a Los Angeles Angeles of Anaheim. Navštívit některý ze sportovních zápasů může být opravdovým zážitkem, třeba na basketbalu to skutečně žije. Lístky seženete na oficiálních stránkách klubů.

  Los Angeles nabízí velmi dobrý systém městské hromadné dopravy, fungují zde autobusy, metro i tramvaje. Veškeré informace o jízdném, jízdních řádech a linkách najdete tady. Cestování autem po centru není dobrý nápad, ale po metropolitní oblasti je jízda díky osmiproudým silnicím rychlá. Takový obchvat s několika osmiproudými silnicemi je skutečná dopravní lahůdka a jistě si to nesmírně užijete… na popáté už ten správný výjezd určitě trefíte. Hlavními městskými tepnami pak je Sunset Boulevard a Wilshire Boulevard. Zdejší mezinárodní letiště je jedním z nejrušnějších v Americe. Z letiště je zajišťována kyvadlová doprava Prime Time a Super Shuttle, které jezdí od všech terminálů do Santa Monici, Hollywoodu a do centra.

  A pojďme konečně k tomu, co patří k největším turistickým lákadlům celé metropolitní oblasti L. A. L. A. je tvořeno nejen samotným městem L. A., ale i přilehlými městy, které patří do této aglomerace. Jedná se o města jako Malibu, San Pedro, Long Beach. Náš průvodce nemůžu ale začít jinak, než zmínkou o dlouhých písčitých plážích, po kterých se prohání plavčíci v červených trenkách a písek brázdí žluté jeepy s nápisem Lifeguard. Pláže jsou v L. A. jedny z nejlepších v celé Kalifornii a od května do září jsou také narvané turisty k prasknutí. Pro opalování na pláži, koupání či surfování naprosto ideální.

  Těmi nejslavnějšími a nejoblíbenějšími plážemi je Santa Monica Beach a Venice Beach, v městských čtvrtích Santa Monica a Venice. Santa Monica Beach, dlouhá písečná pláž je velice populární, a to nejen u místních, ale i turistů. Určitě ji dost proslavil slavný seriál z 90. let, Pobřežní hlídka. A pobřežní hlídka tu stále je, dřevěné hlídkové věže vypadají úplně stejně jako před lety a plavčíci stále nosí červené trenky a jezdí žlutými terénními vozy. Dominantou této pláže je historické molo (postavené 1908) trčící do oceánu, Santa Monica Pier, na kterém se nachází malý zábavní park Pacific Park s už z dálky viditelným ruským kolem a také s historickým kolotočem z roku 1922. Proslulou třídou ve čtvrti Santa Monica je pak Third Street Promenade, pěší zóna s možnostmi nákupů či posezení na zahrádce u nějakého toho drinku.

  Městskou část Venice založil tabákový magnát Abbot Kinney na začátku 20. století jako plážový resort. Kinney byl velkým milovníkem italských Benátek, kterými se nechal inspirovat a městečku dal nejen název Venice (Benátky), ale také zde nechal vybudovat kopii benátských městských kanálů a v jeho době tu byly k dispozici i gondoly dovezené přímo z Benátek. Vodní kanály tu zůstaly dodnes, můžete se podél nich projít (ulice South Venice Blvd., Ocen Avenue…). Ve Venice se nachází také slavná pláž, ale o něco populárnější je zdejší pobřežní promenáda Ocean Front Walk, plná pouličních umělců, zábavy, obchodů a lidí prohánějících se na betonovém chodníčku na in-linech. Venice je také domovech řady filmových hvězd jako Julia Roberts, Christan Bale nebo Robert Downey Jr.. Nedaleko Venice se pak nachází jachtařský klub a přístav Marina Del Rey, kde kotví jachty boháčů.

  Po celém pobřeží metropolitní oblasti Los Angeles je ale nespočet dalších pláží, které sice nejsou tak známé, ale jsou stejně krásné a hlavně o něco klidnější, než dvě předchozí. Romantickou pláží je malá pláž se skalami vybíhajícími z oceánu, El Matador Beach, dále Leo Carillo State Beach nedaleko Malibu, Manhattan Beach a Hermosa Beach. Ve směru na San Pedro pak najdete Cabrillo Beach. Zdejší pláže jsou ideální i pro surfování.

  Ideální plážovou destinací je také luxusní město Malibu, ležící severně nad L. A. Malibu je synonynem celebrit, na kopcovitém hřebenu nad nádhernými písčitými dlouhými plážemi se nachází Malibu Colony, kde žije početné množství hvězd amerického zábavního průmyslu. Hlavní atrakcí pro turisty v Malibu jsou ale zdejší nádherné pláže - Zuma Beach, skvělá pro surfování Surfrider Beach, dále Las Tunas nebo Point Duma.  Pokud pojedeme po pobřeží dále na jih, dorazíme do oblasti San Pedro, kde se nachází obrovský losangeleský přístav. Přístav v L. A. je jedním z nejrušnějších v celých Spojených státech, a to nejen pro nákladní lodě, které vozí zboží z Asie, ale i výletní zaoceánské lodě, které odsud vyráží k Mexiku, na Havaj, na Aljašku nebo směr Panamský průplav. Dominantou přístavu je most Vincent Thomas Bridge, který spojuje terminály s pevninou. V noci je most nádherně osvětlen. Dramatický dojem vytváří i zdejší dlouhá řada vodních trysek u vjezdu do přístavu, která je v noci taktéž krásně osvětlená. Nedaleko přístavu se pak nachází také rybářská vesnička v novoanglickém stylu nesoucí název Ports O´Call Village a při procházce nábřežím můžete pozorovat malé rybářské barevné domky. Dále je v San Pedro k vidění nádherný historický maják postavený ve viktoriánském stylu, Point Fermin Lighthouse. To byl vůbec první maják v zálivu San Pedro a byl postaven roku 1874. V San Pedro najdete také námořní muzeum (Los Angeles Maritime Museum), největší v Kalifornii, které nabízí na 700 lodí, modelů lodí včetně Titanicu a také řadou historických exhibic. Jste-li opravdovými milovníky lodí, můžete navštívit také veřejnosti přístupnou bitevní loď Iowu z roku 1940. A v zálivu San Pedro ještě zůstaneme. V Angel´s Gate Park najdete Korejský zvon vítězství (Korean Bell of Friendship), který dostal americký národ od Korejců roku 1976 jako uznání pro veterány Korejské války. Je symbolem přátelství mezi oběma národy a je od něho jeden z nejkrásnějších výhledů na Los Angeles. V zálivu pak za zmínku stojí ještě Crafted, kde si můžete zakoupit různé umělecké výtvory nebo ochutnat nějaké ty dobroty. Najdete tu také historické divadlo z roku 1931 Warner Grand Theater.

  Nedaleko přístavu, skoro jeho součástí, je Long Beach. Ve zdejším Shoreline Aquatic Parku najdete maják a v přístavu se pak nachází také slavný britský zaoceánský parník Queen Mary, který se po Atlanticu plavil mezi lety 1936 a 1964. Z parníku je dnes hotel. Queen Mary je v Americe považována za jedno z nejstrašidelnějších míst, protože se k ní údajně váže několik podivných úmrtí a dodnes tu prý straší duchové a jsou slyšet podivné zvuky. Řada hostů hotelu mluvila o podivných postavách a o zvláštních zvucích, které se linou chodbami parníku. Ve strojovně zemřel mladý námořník a ten tam prý dodnes straší, je slyšet jeho naléhavé bouchání. Na recepci hotelu prý zase měla být spatřena jakási „bílá paní“. Nejtajemnějším místem je prý kabina B340, ve které šílený otec zavraždil svoji malou dcerku a od té doby se tu dějí podivné věci. Kabina není dodnes nabízena k ubytování. O kabině koluje kupa neuvěřitelných legend – třeba se sem nikdy nepodařilo umístit koberec, po natažení ho pokaždé nalezli srolovaný u zdi. Podivné na tom je, že dveře kabiny byly zamčené. Přítomnost čehosi tajemného je prý v kabině cítit dodnes. Byly zde spatřeny tajemné postavy a zaslechnuty podivné děsivé zvuky. Jste-li milovníci tajemných strašidelných míst, měli byste noc na Queen Mary zkusit zažít.

  Pobřeží L. A. jsme probrali, myslím, dost důsledně a můžeme se tak podívat do centra Los Angeles, kde se nachází nejen samotné centrum (Downtown), ale také slavné městské čtvrti Beverly Hills a Hollywood. Dominantou centra je Walt Disney Concert Hall, koncertní hala vystavená na počest Walta Disneyho roku 1992. Je ukázkou moderní architektury a domov v ní má losangeleská filharmonie. Také se tu za pár centů můžete svézt kraťounkou lanovkou Angel´s Flight, která vás vyveze na kopce Bunker Hill, ze kterého je hezký výhled na centrum. Lanovku najdete na stanici metra Pershing Square. Parkem, kde můžete posedět u fontány a docela to tu v létě žije, je Grand Park.

  Městská čtvrť Beverly Hills je symbolem luxusu, najdete tu nejluxusnější obchody světoznámých značek a také je to čtvrť, kde žijí filmové či hudební hvězdy. Jen tak se projeďte zdejšími ulicemi a obdivujete nádherné domy. Pořádají se tady i různé projížďky kolem domů hvězd. Jedním z nejzajímavějších domů je Dům čarodějnic, Spadena House, který vypadá jako z filmu o čarodějnicích a byl postaven hollywoodským filmovým architektem Harry Oliverem roku 1921 pro natáčení několika hollywoodských filmů. Hlavní nákupní třídou nejen v Beverly Hills, ale i celém L. A., je slavná třída Rodeo Drive, kde nakupovala i Pretty Woman. Nejprestižnější značky a nejluxusnější hotely, Rodeo Drive prostě luxusem přímo číší.

  Hollywood, synonymum pro americký filmový průmysl, je čtvrtí zábavy. U turistů je to vůbec hlavní turistická atrakce. Turisticky nejrušnější třídou je Hollywood Boulevard, kde se nachází chodník plný hvězd nejvýznamnějších osobností umění, světově proslulý Chodník slávy (Walk of Fame), který se táhne po obou stranách boulevardu a můžete se tak vyfotit u růžových hvězd nejslavnějších světových umělců. Je jich tu na 2 000. Na boulevardu se nachází také slavná divadla – Čínské divadlo, divadlo El Capitan – z roku 1926, kde se vysílaly vůbec první filmy Walta Disneyho či Dolby Theatre, které proslulo tím, že se tady koná jedna z nejvýznamnějších filmových akcí, každoroční předávání slavné sošky Oscar. Divadlo můžete navštívit v rámci předražené 30ti minutové prohlídky. Kromě kupy krámků s kýčovitými suvenýry tu najdete také muzeum voskových figurín, Madame Tussauds Museum. Počítejte s tím, že Hollywood Boulevard je po většinu roku narván turisty k prasknutí a tak si na vyfocení se u hvězdy budete muset vystát frontu. V Hollywoodu se také nacházejí slavná filmová studia, která můžete v rámci prohlídky navštívit – najdete tu Paramount Pictures nebo Warner Brothers či Sony Pictures. Nejzajímavějším a nejnavštěvovanějším filmovým studiem, které rozhodně stojí za návštěvu, jsou filmová studia Universal Studios Hollywood nacházející v hollywoodských kopcích. Pro mě osobně byla jejich návštěva jedním z největších zážitků. Zábavné show, vzrušující atrakce ve stylu filmů a pořadů filmového studia Universal, které Vás i Vaše děti zabaví na celý den – návštěva filmových studií stojí rozhodně za to! Denně se tu koná několik zábavných dech beroucích show se zajímavými efekty, projet se můžete na vzrušujících horských drahách či jiných atrakcí, navštívit můžete i show, ve kterých se dozvíte o tom, jak se vlastně filmy vyrábějí, autobusem se projedete po filmových studií a budete tak možná i svědky natáčení nějakého toho filmového trháku. Atrakcí je tu skutečně mnoho a nechte si na jejich návštěvu raději celý den. Nebudete litovat! Přehled atrakcí a všechny informace pro návštěvníky najdete tady. V Hollywoodu ještě zmiňme Hollywood Museum s filmovými kostýmy, historickými plakáty, auty celebrit a filmovými kulisami.


  Okolní kopce jako Hollywood Hills nebo San Fernando Valley mají také co nabídnout. V části zvané The Valley (Údolí), což je kopcovitá oblast na severovýchodě L. A., najdete ve zdejším Griffith Parku slavnou značku Hollywood. Značka je světoznámý nápis na skalnatém kopci, je dlouhý 110 metrů a vysoký 14 metrů. Původní název zde stával od roku 1923 a nesl název Hollywoodland, roku 1978 byl nápis zrestaurován a zkrácen na Hollywood. Vidět ji na kopcích můžete z několika míst ve městě, třeba právě z Hollywoodu, třeba z Beachwood Drive. Nachází se tu také také losangeleská zoo. Je tu i několik turistických stezek, chcete-li si udělat nějakou tu procházku. Z dalších míst jmenujme Museum Ronalda Raegana, ve kterém můžete vidět repliku Oválné pracovny Bílého domu, kus Berlínské zdi nebo letadlo Air Force One, ve kterém skutečně létal Ronald Raegan. Ve Woodley Parku najdete krásnou japonskou zahradu. V dalších sousedstvích můžete navštívit třeba slavný zábavní park Disneyland, který je tvořen hned dvěma parky – originálním Disneylandem a California Adventure Parkem. Najdete ho v Anaheimu. Rozhodně musíme zmínit i outlety a s nimi spojené možnosti nakupování luxusních značek za zlomek ceny, zamiřte třeba do Camarillo Premium Outlets nebo do Desert Hills Pemium Outlets. V Pasadeně se pak nachází obrovský stadion, hlavně pro zápasy amerického fotbalu, Rose Bowl Stadium. Měsíčně se tu pak také koná tradiční obrovský bleší trh s víc než 2 500 prodejci. Na nejvyšším mrakodrapu v L. A. - U. S. Bank Tower se zas mezi 69. a 70. patrem nachází docela děsivá skluzavka ve výšce 300 metrů nad zemí o délce 13 metrů. Za svezení v oblacích si docela zaplatíte.

  Jak vidíte, Los Angeles je městem neomezených možností. Dá se tady vidět a zažít tolik věcí, že Vám na to nebude stačit ani týden, budete-li si je všechny chtít pořádně užít. Věříme, že Vám náš průvodce na Vaší cestě po L. A. pomůže.

  Oficiální stránky města

  Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

  Přípravujeme pro Vás tyhle průvodce, protože nás to hrozně baví, protože sami milujeme cestování a protože chceme, abyste cestovali. Díky cestování si rozšíříte obzory, poznáte cizí kultury a lidi a cestování Vás prostě povznese na duši. Ať už máte sebevětší splín, cesta do světa Vás z něho dostane. Ocenit naši práci a podpořit nás v naší práci můžete třeba tím, že si své ubytování zarezervujete přes Booking.com proklikem z našeho webu nebo si proklikem z našeho webu objednáte nějakou jinou službu. Vás to nic nestojí a my dostaneme drobnou provizi, která nás motivuje pro další práci. Děkujeme!

  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

  O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

  Vaše Cesty po světě