Roky rychle plynou. Mám tři bratry. Dva jsou starší a jeden je mladší. Během těch dlouhých let jsme vlastně s bráchama společně nic moc nezažili. Začal jsem o tom přemýšlet. Diskutoval jsem s manželkou, co bychom mohli podniknout. Nějaký čas jsme o tom společně přemýšleli a něco nás přece jen napadlo. Bude to výlet do Kanady, ale ne ledajaký. Bráchové nebudou vědět kam pojedou, a to až do dne odletu. Cena za tento výlet nebyla zadarmo, ale něco jsme měli našetřeno, tak bylo rozhodnuto. Problém však byl, že nejstarší brácha se bojí létat. Udělali jsme společnou schůzku, kde jsem bratrům řekl to nejnutnější. Tedy to, že to je výlet letadlem. Brácha se sice moc netvářil, ale řekl, že to zvládne. Začali jsme s manželkou plánovat detaily. Trvalo to skoro rok. Sledoval jsem počasí, ceny letenek atd. Vše bylo připraveno. Letenky, zamluvené auto a na pár dní ubytování. Plán cesty po Kanadě byl připraven.

  DEN první

  Psal se rok 2017, květen. Den D byl tu. Dopravili jsme se na letiště do Prahy, kde jsem bratrům předal složky s doklady a plánem cesty. Doopravdy nic nevěděli, a tak začali zjišťovat, kam to vlastně letíme. Byli hodně překvapeni. Odlétli jsme do Holandska a odtud do Toronta. Při příletu jsme šli ke kontrole, kde se zdálo být vše v pořádku. Postupovali jsme dál, ale celník, který po kontrole ještě kontroloval pasy, nás poslal mimo výstupní cestu. Čekala nás další kontrola. Z nás čtyřech jediný umím trochu anglicky. Nebyli jsme u další kontroly sami. K přepážce se chodilo po jednom. Kontrola chtěla vidět úplně všechno. Letenku, pojištění, plán cesty, peníze … Celníci měli následující otázky. Proč budeme první noc nocovat v Barrie a poslední v Niagara Falls? A proč pojedeme zrovna tuto trasu? Co na to můžete říct?

  Vysvětlil jsem paní u přepážky, že bratři neumí anglicky vůbec nic, a tak mohli přistoupit všichni tři. Opět byl problém, že jsme všichni bratři a nejsme si podobní. Už jsem myslel, že nás pošlou bokem, kde pár lidí bylo. Někam volali a a já se bál, že budeme muset volat ambasádu. Naštěstí nás pustili dál. Mysleli jsme, že už půjdeme z letiště, ale omyl. Další celník nás poslal zase k nějaké kontrole. Bylo to úplně stejné. Opět vše vysvětlovat a vše zkontrolovat. Konečně jsme skoro po dvou hodinách opustili letiště. Oddechli jsme si, ale ne na dlouho. Došli jsme k půjčovně aut, kde jsme měli zamluvené a zaplacené auto.motel Kanada Vše bylo dobré do doby, kdy mělo dojít k blokaci částky na kartě. Předložil jsem kartu a obsluha mi sdělila, že tuto kartu neberou. Chtěli kreditku a já měl debetní. Chtěl jsem blokovací částku složit hotově, ale nešlo to. Co teď? Před námi šest dní na letišti? Obsluha nám dala informaci, že jedna půjčovna bere debetní karty. Nic jiného nám nezbývalo. V půjčovně nám to pěkně napočítali, že jsem valil oči. Místo půjčovného za 1 000 Kč za den bylo skoro 2 200 Kč.

  Konečně po pár hodinách u letiště jedeme směr Barrie. Náš cíl je vzdálen 110 km. Cestou koukáme po okolí. V Barrie hledáme motel (foto vpravo). Po nějakém čase jsme v cíli. Ubytujeme se a jdeme se podívat po okolí. Po večeři jdeme spát.

  DEN druhý

  jezero Barrie Kanada cestopis Po snídani balíme a vyrážíme. Dojedeme se nejdříve podívat k jezeru v Barrie (foto vpravo) a pak dál na sever. Cestou v Edenvale Aerodrome vidíme na podstavci letadlo s českou vlajkou (první foto pod textem). Musíme zastavit. Jak tak obhlížíme okolí letadla, jde náhodou okolo chlapík, který vypadá jako zdejší. Spustím na něho svou skvělou angličtinu a hle, je to rodilý Čech, který emigroval. Povídáme si. Zajímavá historie tohoto chlápka. Jedeme dál až do Wasaga Beach (2. foto pod odstavcem). Procházíme se po pláži. Spousta obchodů, většinou ještě zavřených. Sezóna začíná až v červnu. Voda je kalná a hodně studená. Další zastávka je Owen Sound a vodopád Inglis (3. foto pod odstavcem). Je to paráda. Ale je taky čas někde zaparkovat a přespat. Poblíž je kemp, ale je bohužel ještě zavřený. Nedaleko nacházíme další kemp Owen Sound KOA (4. foto pod odstavcem). Příjemná obsluha a dokonce vědí, kde je Česko. Rozbalujeme stany, večeře, pivo a pokec a jde se spát.

  Kanada Edenvale Aerodrome cestopis Kanada Wasaga Beach cestopis
  Kanada Owen Sound a vodopád Inglis cestopis Kanada kemp kemp Owen Sound KOA cestopis


  DEN třetí

  ark Bruce Peninsula Kanada cestopis

  Jeden z bráchů vstává hodně brzy, je mu zima. Teplota 6 °C. Vyrážíme opět na sever do parku Bruce Peninsula. V info centru berem informace a jdeme na rozhlednu (foto vpravo). Dost tu fouká, ale výhled nádherný. Když se dostatečně pokocháme, vyrážíme ještě kousek na sever do Tobermory (druhé foto pod odstavcem) k majáku a pak stejnou cestou na zpět. Jinam to totiž nejde. Cesta vede po okraji Huronského jezera, tak cestou zastavujeme v přístavech. Dorazíme až do Goderichu, kde probíhají nějaké kanadsko-francouzské oslavy . Jsou tu různé vojenské stroje. V info centru se poptáváme po kempu. Dojedeme do kempu Shelter Valley (druhé foto pod odstavcem). Je nám nabídnut srub kousek od řeky. Jeho velikost je však asi 4x4 m. Ale co. Za tu cenu super a nemusíme stavět stany. Postele jsou však velmi tvrdé a ještě málo místa. Noc nic moc.

  Kanada Tobermory cestopis Kanada kemp Shelter Valley cestopis


  DEN čtvrtý

  Krásné ráno u řeky. Kousek od srubu jsou bernešky s mláďaty. Míříme směr Londýn. Opouštíme pobřeží Huronského jezera. Po prohlídce části Londýna pokračujeme do přístavu Burwell Beach u jezera Erie (první foto pod odstavcem). Mají zde muzeum v ponorce (druhé foto pod odstavcem). Opět koukáme po okolí. Jak tak jedeme po okraji jezera, tak zjišťujeme, že Niagara už není daleko. Sice do motelu přijíždíme pozdě, ale mají místo. Zůstaneme zde další dvě noci. Jsme dost utahaní, tak jdeme brzy spát.

  Kanada Burwell Beach u jezera Erie cestopis Kanada Burwell Beach u jezera Erie cestopis


  DEN 5

  Ráno klasika. Snídaně atd. Na recepci se ptáme, jak k vodopádům a na další informace. Dostaneme mapu a jde se. Je to skoro 4 km od motelu. Počasí je nic moc, mrholí. Nevadí, máme na to celý den. Cestou je stále na co koukat. U vodopádů je to jeden velký zábavný park. Docela jsme byli překvapeni. Ale samy vodopády (foto pod textem), to je nádhera. Lidí mnoho, ale v létě je to prý ještě horší. Samozřejmostí jsou všude k nsehnání suvenýry. Taky jdeme nakupovat. Cesta zpátky je nějak delší. Utahaní se vracíme do motelu. Vstřebáváme zážitky a jdeme spát. Zítra letíme domů. Kanada Niagárské vodopády cestopis Kanada Niagárské vodopády cestopis


  DEN 6

  Ještě před odjezdem musíme všechno, co jsme koupili, zabalit. Je to hodně práce. Chceme ještě v Torontu vidět CN Tower. Hlavně máme taky obavu, jak najdeme půjčovnu, kde máme vrátit auto. Do Toronta to máme z Niagáry kolem 110 km. Jedeme v klidu a ještě prohlížíme okolí. Chceme co nejblíže k CN Tower a to se nám daří. Parkujeme a jdeme se projít okolí. CN Tower (první foto pod textem), Rogers Centre, po břehu jezera Ontario (druhé foto pod textem)... Raději s časovou rezervou vyrážíme na letiště. Bez větších problémů se nám daří najít autopůjčovnu, tak máme více času ještě projít letiště a okolí. Čas se naplnil, jdeme ke kontrole a letíme domů. Výlet pěkný, ale krátký, jak říkal jeden z bratrů.

  Kanada Toronto CN Tower cestopis Kanada Ontarijské jezero cestopis
  Postřehy

  Když si plánujete půjčit auto z půjčovny, opravdu mějte raději kreditku. Jak jsem psal, jde to i s debetní kartou, ale prodraží se to. Okolí Toronta je taková placka jako u nás asi Polabí. Je tu trochu více nepořádku než jsem měl možnost vidět u Montreálu a dál. Když vyrazíte do Kanady, tak aspoň minimálně na 8-10 dní. Na návštěvu je lepší doba až od června, kdy je už tepleji a všechny kempy jsou otevřené.

  Autor článku a fotografií: Tomáš Stejskal

  Inspiroval Vás Tomášův článek a chcete také vyrazit prozkoumat Kanadu? Na našem webu najdete průvodce po Kanadě.

  Líbilo by se Vám psaní cestopisů jako je ten Tomášův? Máme prostor i pro Vaše zážitky z cest! Chcete-li vytvořit svůj vlastní cestopis, napište nám.