Karibské pobřeží Kostariky

  • Kostarické pobřeží, které je omýváno z východu Karibským mořem, to je pohoda, klídek, skvostné pláže, dunící reggae a nejlepší vlny pro surfování v celé Kostarice. Už sem přijelo tolik cestovatelů, kteří podlehli tomuto koutu Kostariky a už se nikdy nevrátili. Karibské pobřeží, to jsou skvělé nekonečné pláže obklopené džunglí a nejlepší možnosti pozorování divokých exotických zvířat. Ale také zábava, bary a vlny v obklopení surfařů.

    Naše putování začneme od severu a poputujeme od hranic s Nikaraguou až k panamským hranicím. Hranice s Nikaraguou tvoří hlavně deštné lesy, a pojedeme-li trochu jižněji, rozhodně se zastavíme v hlavní atrakci kostarického karibského pobřeží, Národním parku Tortuego. Je to třetí nejnavštěvovanější národní park Kostariky a chcete-li zažít opravdový zážitek z divoké džungle, rozhodně se tu alespoň na dva dny zastavte. Deštný les, mangrovové porosty, osamělé a téměř ztracené pláže. To všechno nejlépe vystihuje národní park Tortuego. Jak už to tak v pralesech bývá, je tu velmi vlhko a také tu dost často prší. Parkem vede několik uměle vytvořených vodních kanálů a je tak přístupný pouze po vodě (nebo letadly). Lodě si zde půjčíte téměř kdekoliv (kajaky i kanoe) a užijete si tak nesmírnou romantiku. Lodí na průzkum parku můžete dorazit z Cariari či Moinu. V parku jsou tři návštěvnická centra otevřená celý týden. Na zdejších plážích má líheň nejen kareta obrovská, ale i další 3 druhy mořských želv ze všech 8 existujících druhů. Spatřit tu můžete ale i lenochody, různé druhy žab i leguánů, poletující nádherné zbarvené ary či vřískající opičky malpy či vřešťany, ale i hady a kajmany. Stav reprodukce želv závisí na ekologickém stavu původního prostředí a zachování nynějšího stavu celého kostarického pobřeží (jak karibské, tak pacifické), je bezprostřední podmínkou pro to, abychom tato zvířata mohli pozorovat i za desítky let. A jak vlastně probíhá želví líheň? Želva vyhrabe hlubokou díru do písku a tam naklade až 120 vajec. Poté se vrací do moře a vejce nechá opuštěná. Za asi 45 dní se vylíhnou malé želvičky, které se po pláži rozběhnou do moře a musí doplavat co nejdál, aby se vyhnuly predátorům. Želvy tu hnízdí od března do října, hlavní jejich sezóna je od července do srpna. Počet návštěvníků v této době je sem velmi přísně regulován. Hnízdící mořské želvy můžete spatřit i na řadě jiných míst téměř po celém pobřeží Kostariky (jak karibském, tak pacifickém). Park je obklopen soukromými zemědělskými pozemky a farmami, které chovají dobytek a věnují se zemědělství a jeho pobřežní část zaujímá délku 311 km².


    U městečka Cahuita najdete nejen motýlí farmu Mariposario de Cahuita, ale hlavně Národní park Cahuita. Maličký park má rozlohu jen 10 km², národním parkem je od roku 1978 a chrání nejen tropický porost, ale i pláže porostlé kokosovými palmami a do moře vybíhající mokřady Punta Cahuita. Můžete zde stejně jako skoro všude v Kostarice pozorovat úžasná zvířata jako mývala jižního, nosála bělohubého, lenochoda tříprstého, vačici, vřešťana pláštíkového či různé druhy barevných ptáků. Okolní moře tvoří hlavně korálové útesy a odpočinout si můžete na pěkných plážích – na 2 km dlouhé Playa Blanca či na Playa Vargas. Asi 10 kilometrů od Cahuity se nachází přírodní rezervace Avarios del Caribe Sloth Sanctuary, která je rezervací pomáhající opuštěným lenochodům, které si zde můžete prohlédnout. Rezervace nabízí i dobrovolnické programy, které se ale těší tak obrovskému zájmu (malí lenochodí mláďata jsou skutečně k sežrání), že se na vás možná dostane až za několik let. Veškeré informace k návštěvám a dobrovolnickým programům najdete tady.

    NÁŠ TIP: Akční letenky do San José právě nabízí Pelikán!

    Největším městem na Karibském pobřeží Kostariky je Puerto Limón s 60 tisíci obyvateli. Protože je to větší město, občas se tu objevuje zvýšená kriminalita, a to hlavně v nepříliš pěstěných ulicích, které „zdobí“ polorozpadlé domy. 12. října každoročně se tu koná festival Día de la Raza s průvodem, živou hudbou a tancem. Asi 60 kilometrů směrem do vnitrozemí od Puerto Limón najdete biologickou rezervaci Hitoy-Cerere s nádhernými deštnými lesy, řekami a divokými zvířaty. Vidět tu můžete malpy, vřešťany, vačice, tukany, šípové žáby. V odlehlejších oblastech jsou rozeseté malé domorodé vesnice. Můžete si tu udělat třeba náročnější túru pralesem k vodopádům.

    Puerto Viejo de Talamanca je kulturním srdcem karibského pobřeží a centrem kostarického rastafánství. Vliv ne zas tolik vzdálené Jamajky je tu zřetelný. Město večírků, reggae a nejlepších možností pro surfování. Vlnou pro opravdu zkušené surfaře je zdejší Salsa Brava, proslulá vlna, na kterou když nestačíte, pěkně se rozmáznete na nedalekých útesech, na které vás vlna vyhodí. Je to vůbec nejnebezpečnější zlom v Kostarice. Takže se tu spíš jen zastavte a pozorujte, jak tu zdejší surfaři s vlnou bojují. Pláží je v oblasti několik, třeba ta s názvem Playa Cocles. Manzanillo, to jsou z jedné strany útesy, z druhé deštné lesy. V okolí útesů můžete nejen šnorchlovat a pozorovat zdejší úžasně barevný podmořský svět, ale i pozorovat delfíny skákavé. Pro většinu karibských pláží v Kostarice platí, že tu jsou velmi silné podmořské proudy, které by vás mohly zavést někam, kam byste opravdu nechtěli. Dbejte proto barevných vlajek a buďte opatrní. Od Manzanilla k panamským hranicím se táhne pás bílé pláže, kolem je rozestřeno několik zemědělských vesniček, to všechno v obklopení deštného lesa. V močálech Pantano Punta Mona jsou skvělé podmínky pro pozorování exotických vodních ptáků.