Yosemitský národní park

 • Žulové skály v obléhání horolezců, bouřící vodopády, sekvojové lesy a alpinské louky, to je Yosemite.

  Yosemitský národní park se nachází v pohoří Sierra Nevada. Leží ve střední Kalifornii asi 4 hodiny jízdy ze San Francisca. Park je turisty milovaný a ročně ho navštíví víc než 3,5 milionů z nich. Národním parkem se stal roku 1890, od roku 1984 se nachází na Seznamu světového dědictví UNESCO. Je otevřený celoročně a dostanete se do něho pěti vstupy, platí se vstupné. Počasí je tu mírné, mírné zimy, suchá léta, častější srážky jsou typičtější pro rostoucí nadmořské výšky. Můžete se sem vypravit během celého roku, jen v zimě jsou některé přístupové cesty kvůli sněhu nepřístupné. Žijí zde černí medvědi, rysi, pumy a velké množství dravých ptáků. Nejlepší je samozřejmě cestovat po parku autem a většina z vás to tak asi udělá. Nemáte-li ovšem tuto možnost, můžete se sem dostat autobusy Greyhound, vlaky Amtrak a po okolí můžete cestovat místními autobusy. Po parku se dá bezplatně dopravovat autobusy Yosemite Shuttle.

  V našem průvodci se podíváme, jak už bývá zvykem, do těch nejkrásnějších míst. Nejoblíbenějšími vyhlídkovými místy, na kterých se Vám naskytnou neuvěřitelné pohledy na zdejší žulové dómy nebo vodopády, jsou vyhlídky Valley View, Tunnel View a vyhlídka z 2 199 metrů, kterou nabízí Glacier Point. Tato vyhlídka nabízí nádherný výhled na Half Dome a vodopády Vernall Fall, Nevada Fall a také nejvyšší vodopád v USA, Yosemite Falls. Ten je nejkrásnější na konci května, od konce léta do října je vyschlý. Rozděluje se na horní a dolní vodopád, mezi nimi pak je několik menších kaskád.

  V Yosemitu rostou také sekvoje, nejvíce jich najdete v Mariposa Growe. Tam také již 1 800 let roste obří sekvoje Grizzly Giant nebo tu třeba najdete průchozí sekvoji Tunnel Tree.


  Parkem vede jediná silnice, silnice č. 120 s názvem Tioga Road. Vyhlídková trasa v nadmořské výšce až 3 000 metrů je kvůli sněhu od listopadu do května uzavřena. Nachází se na ní několik vyhlídek, třeba Olmsted Point, ze které je nádherný výhled na kaňon Tenaya Canyon a na Half Dome. Obzvlášť v létě je nádherná rozkvetlá louka Tuolumne Meadows. V obklopení horských vrcholů pak leží vodní nádrž Hetch Hetchy Reservoir s hrází O´Shaughnessy Dam. Z odpočinkových parkovišť se dá vyrazit třeba k vodopádům Tueeulala Fall nebo k Wapama Fall, oba se pyšní výškou víc než 300 metrů nebo po Mist Trail k vodopádům Vernall Fall. Ze zdejších stovek kilometrů turistických stezek si určitě vyberete. Nejpopulárnější túrou je velmi náročný výstup po lanové cestě na obrovský žulový monolit Half Dome. Lana tu jsou umístěna od konce května do října a kvůli obrovským frontám je třeba k výstupu povolení.

  Turisticky nejoblíbenější oblastí je údolí Yosemite Valley, která tvoří jen necelé 1% rozlohy parku. Údolí kolem řeky Merced River obklopené vysokohorskými vrcholy je opravdu nádherné. Najdete tu jeden z největších monolitů na světě a zároveň nejoblíbenější cíl skalních lezců na světě, slavnou žulovou skálu El Capitan vysokou 910 metrů. Na vrchol El Capitana se lze dostat po turistické stezce vedoucí od vodopádů Yosemite Falls. Vrchol El Capitana se nachází v nadmořské výšce 2 307 metrů. Kromě El Capitana se v Yosemitském údolí nachází i druhý zdejší žulový obr, Half Dome a také vodopád Yosemite Falls, který je se svými 739 metry nejvyšším vodopádem v USA. Nahoru se dá dostat po 5,5 kilometrů dlouhé strmé stezce Yosemite Falls Trail. V okolí údolí je ale rozeseto i mnoho dalších, i když ne už tolik impozantních vodopádů. Odraz skály Half Dome na hladině jezera Mirror Lake je ideální destinací pro pořizování úžasných fotek z Yosemitu. Na konci léta ale jezero bývá vyschlé. Chcete-li se trochu podívat do historie indiánských kmenů Miwoků a Pajutů, kteří zde žili příchodem Evropanů, můžete tak učinit v Yosemite Museum. Tam najdete nejen jejich předměty, ale i zrekonstruovanou indiánskou vesnici.

  Yosemite byste při Vašem putování Amerikou neměli minout, rozhodně tu strávíte nezapomenutelné dny. Veškeré mapy, turistické informace, seznam turistických tras a všechny další potřebné informace k návštěvě najdete tady.

  Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

  Autor článku: M. Kučerová
  Za poskytnutí fotek děkujeme Liborovi Steinovi