Yangon je největším městem Myanmaru, má asi 6 milionů obyvatel. Dodnes je také znám pod původním názvem Rangún, které neslo město až do roku 1989, kdy dostalo nový název Yangon. Do roku 2005 bylo také hlavním městem Myanmaru, pak bylo přesunuto prý do strategicky výhodnějšího Neipyijta, které leží blíže etnickým menšinám, které chce mít vláda více pod kontrolou. Město leží asi 40 kilometrů od Andamanského moře na řece Yangon. Město bylo založeno v 6. století u původní pozlacené pagody, v 18. století bylo významným přístavem a centrem celé Dolní Barmy. Po dobytí Brity v 19. století bylo koloniálním hlavním městem a hospodářským centrem Barmy.
Dominantou města a hlavní turistickou atrakcí je pagoda Shwedagon Paya, symbol nejen Yangonu, ale i celé Barmy. Pro místní má tenhle svatostánek obrovský náboženský význam. Obrovský zlatý chrám ve tvaru zvonu je pro místní buddhisty nejposvátnější svatyní v Myanmaru. Chrám je starý 2 500 tisíce let a dominuje mu zlatá kupole ve výšce 98 metrů. Původní chrám tu mohl stávat už za vlády Monů mezi 6. a 10. stoletím, současná podoba pochází z 18. století. Zlato na pozlacení chrámu dodávali různí vládci, a to podle toho, kolik sami vážili. Chrám uvidíte snad ze všech míst ve městě. Nachází se mezi jezerem Kandawgy a Lidovým parkem na vrcholu kopce Singutara. Na ten vedou čtyři stezky – hlavní vchod je z ulic Shwedagon Paya Rd. Kromě schodů se sem dostanete i výtahem. U jižního vchodu jsou 9 metrů vysoké sochy chinthe (podle legendy napůl draci a napůl lvi), v okolí jsou pak obchody s obětinami. Hlavní svatyni obklopuje celá řada menších svatyněk. Stúpy byste vždycky měli obcházet ve směru hodinových ručiček. Hlavní svatyně je pokrytá plátky zlata, na vrcholu je korouhvička posázená 1 100 diamanty a dalšími drahými kameny. Každý rok se hlavní svatyně znovu pozlacuje. U stúp jsou pak planetární sloupy. Dále tu najdete třeba „místo splněných přání“, kde se modlí nejvíc lidí. Ve 20. století byla budova několikrát poničena zemětřeseními a krom toho byla také místem politických aktivit spojovaných s hnutím za nezávislost Barmy.
Pagod je ve městě celá řada, žádná svou krásou ale Shwedagon nepředčí. Na hlavním kruháku ve městě v obklopení vládních budov a obchodů se nachází zlatý chrám starý 2 000 let, ve kterém se uchovávají Buddhovy vlasy – pagoda Sule Paya. Pagoda Botataung Paya prý také skrývá Buddhovy vlasy, dříve se zde prý uchovávalo všech osm Buddhových pramenů, než byly rozneseny do různých míst. Z tří hlavních stúp v Yangonu je tahle pagoda tou nejméně atraktivní, oproti ostatním je ale dutá a lze do ní vstoupit. Uvnitř je zrcadlové bludiště a vitríny se starověkými artefakty. U pagody je také pavilon duchů natů.
Ve městě je celá řada dalších svatyní. V pagodě Chaukhtatgy Paya je obří socha ležícího Buddhy, v Ngahtatgyi Paya je zas obří socha sedícího Buddhy. Sochy Buddhů jsou rozesety po celém městě. Pro změnu největším čínským chrámem ve městě je Kheng Hock Keong, v jehož areálu staří Číňané hrají deskové hry. Židovská synagoga Moseah Yeshua je centrem židovské obce, ve které jednu dobu žilo až 2 500 lidí, dnes jich tu je maximálně 50. Synagoga je přesto udržována a přiléhá k ní i sousední židovský hřbitov.
Na Pyay Rd. se nachází Národní muzeum s Lvím trůnem, který patřil poslednímu barmskému králi. Uvidíte tu také královské korunovační klenoty, archeologické vykopávky, tradiční hudební nástroje či etnické kroje. V bývalém domě generála Aung Sana a jeho ženy z 20. století se nachází Muzeum Bogyoke Aung San s téměř nedotčeným původním nábytkem a rodinnými fotkami věnovanými tomu bojovníkovi za svobodu. Jeho památník pak najdete nedaleko Shwedagonu na kopci v Mauzoleu mučedníků. Právě tady byl totiž spáchán atentát na Aung Sana. Mauzoleum je otevřeno jen 19. července.
Z dalších míst ve městě upozorníme na městský park Mahabandoola s obeliskem, který plní roli jako Památník nezávislosti. Yangonská zoo nenabízí příliš atraktivní výběhy ostatně jako většina asijských zoo a návštěvu tak ani nedoporučujeme. Ve městě jsou také dvě jezera – jezero Kandawgyi (Královské jezero) a jezero Inya. Na Kaba Aye Pagoda Rd se nachází Muzeum drahých kamenů a trh s drahokamy. K vidění je tu největší světový safír vážící 12 kg a největší jadeitový valoun na světě. Dále tu uvidíte přírodní rubíny a safíry. Trh s drahokamy má tři patra. Zdarma můžete navštívit také sklárnu Na-Gar, která nabízí výstavu ručně foukaného skla a lze si tady i plno věcí koupit. Chcete-li navštívit nějaké tradiční kulturní instituce, vyrazte na některé z představení v Národním divadle na Myoma Kyaung Rd. Krásné rukodělné výrobky a jiné tradiční barmské výrobky si můžete koupit na 70 let starém tržišti Bogyoke Aung San. Tradiční barmské byliny a léky, vyráběné třeba z hadů, můžete koupit na tradičním tržišti Thengyi Zei. Oblíbený je také tradiční bylinný šampon z kůry jednoho místního keře v malých igelitových sáčcích. Ten se prý skrývá za krásnými vlasy místních žen. Co se dále nakupování týká, podívat se můžete i na místní rybí trh San Pya nebo zamiřte do čínské čtvrti a marketu Iron Bazaar.
Yangon je významným přístavem, ze kterého vyplouvají lodi do Baganu nebo Mandalaj. Jsou tu dvě hlavní autobusová nádraží – Aung Mingalar a Hlaing Thar Yan (busy na západ). Jízdenky koupíte na nádraží, autobusy jezdí z Yangonu do celé Barmy. Po městě se pak dá dobře přepravovat autobusy, rikšami nebo taxíky.
Pár zajímavých míst najdete i tehdy, vydáte-li se trochu dál za hranice Yangonu. Najdete tu chrámy, krásné pláže i tradiční vesničky, okolí je také poseté celou řadou soch Buddhů.
Pathein je čtvrté největší barmské město proslavené hlavně výrobou tradičních malovaných slunečníků. Má něco kolem 400 tisíc obyvatel. Je to vůbec nejdůležitější přístav v deltě Yangonu a na zdejších rýžových polích se pěstuje vůbec nejkvalitnější barmská rýže. Název město dostalo podle barmského výrazu pro muslimy – pathi, protože tu po staletí žili muslimští obchodníci. Ve městě žijí etnika Karenů a Rakhaingů.
Co se turistických zajímavostí v Patheinu týká, nepatří město mezi ty nejzajímavější. Jsou tu pagody Shwemokhtaw Paya a Settayaw Paya, která je zasvěcená Buddhově mytické stopě, kterou zde zanechal při své legendární pouti po pevninské jihovýchodní Asii. Symbolem je asi metr dlouhý otisk. Na přelomu dubna a května se u první z pagod koná Vesakha, oslava Buddhova narození, osvícení a skonu.
V okolí města pak upozorníme na místo, kde se řeka Pathein vlévá do Andamanského moře – mys Mawdinsoun. Tady se na přelomu února a března koná proslulý měsíční festival. Během této slavnosti sem jezdí i několik lodí denně, mimo tuto událost sem jezdí maximálně jeden autobus týdně. Jsou tu také pláže a stúpa.
Chcete-li pak lenošit na pláži, doporučíme pěknou pláž v Chaungtha asi 40 km od Yangonu v Bengálském zálivu a nedalekou Ngwe Saung asi 15 km od Yangonu. Severněji se pak nachází ještě pláž Ngapali s krásně čistou vodou. Při troše hledání najdete v této oblasti i téměř nedotčené a opuštěné bílé pláže. Podél pobřeží se táhnout korálové útesy, které nabízejí skvělé možnosti šnorchlování, pozorovat můžete i místní rybáře. Z pláže Chaungtha se také můžete lodí vydat na Whitesand Island, kde se dá šnorchlovat a nebo jen lenošit na plážích. Lodě sem vyjíždění od 8 do 17 hodin každý den.
Oblíbená u turistů je také oblast delty řeky Yangon. Řeka Yangon má několik přítoků a kanálů a je to velmi úrodná zemědělská oblast, ve které se pěstuje především rýže. Je to také jedna z nejhustěji obydlených oblastí, nechybí samozřejmě ani tradiční svatyně. Město Twante je známé výrobou keramiky a spřádáním bavlny, v okolí města jsou tradiční osady. Zmíníme tu pagodu Shwesandaw Paya, kterou postavili Monové. Upozorníme ještě na hrnčířské dílny Oh-Bo, ve kterých se vyrábějí různé užitkové nádoby a hrnce, které jsou ale bohužel na přepravu domů dost těžké. Pláž Letkhokkon je vůbec nejbližší pláž, na kterou se můžete dostat z hlavního města plná palem, je ale bohužel dost zakalená, protože tu do moře ústí řeka. Nedaleko mezinárodní letiště v Yangonu je velký válečný hřbitov Taukkayan War Cemetery, kde je pochováno na 6,5 tisíce spojeneckých vojáků, kteří padli v Barmě během 2. světové války. Udržuje ho britská komise pro válečné hroby.
Významné buddhistické památky se nachází ve městě Bago, které leží asi 70 kilometrů od Yangonu. Symbolem města je samička hamsa (mytologický pták) stojící na zádech samečka, který jí tak poskytuje místo k oddechu. Z toho plyne legenda, že jsou prý místní muži velmi galantní. Město prý bylo založeno v 6. století monskými princi, od 13. do 16. století se jednalo o hlavní město monského království Ramanadesa (území celé jižní Barmy).
A co v Bagu navštívit? 55 metrů dlouhou sochu ležícího Buddhy Shwethalyaung Buddha, která pochází z 10. století a znovu objevena byla zarostlá džunglí v 19. století při budování britské železnice. Ve městě je dále japonský vojenský hřbitov a 114 metrů vysoká stúpa Shwemawday Paya, která je dominantou města. V historii byla několikrát přestavována, naposledy po zemětřesení v roce 1930 a rekonstruována pak byla v 50. letech 20. století. Skvostný je zlatý palác Kanbawzathadi, kde byla nalezena řada vykopávek původního monského paláce, který byl téměř městem obehnaným hradbami.. Mimo jiné tu najdete i malé muzeum s hliněnými dýmkami či glazovanými nádobami. Kousek od paláce se pak nachází Hadí klášter se 115 let starým hroznýšem, který je prý reinkarnací bývalého představeného jednoho kláštera, hadovi tu místní vzdávají hold. Asi 4 kilometry od Baga najdete při silnici do Yangonu čtyři sochy sedícího Buddhy zvané Kyaik Pun Paya z 15. století. Jedná se o 30 metrů vysoké sochy Buddhů, které sobě sedí zády. Z dalších svatostánků pak zmíníme Maha Kalyani Sima z 15. století se světící síní, uvnitř je klášter a ve výklencích je 28 stojících soch Buddhů. Velkou stúpou je nazývána Mahazedi Paya z 16. století. Dalším chrámem, který zmíníme, je Shweguhgale Paya z 15. století s 64 sochami sedících Buddhů, nedaleko odsud je pak obrovský klášter Kha Khat Wain Kyaung, za úsvitu odsud chodí pro almužnu místní mnichové. Místo je skutečně zajímavé a není tak divu, že je narvané turisty. Mniši tu tak příliš odpočinku nenajdou. V okolí Baga pak také najdete několik továren na doutníky – třeba Three Lions, jsou tu také řezbářské dílny či osada monských tkalců. V Kyinigan Kyaung se vyrábějí tradiční bavlněné longyi.
Autor článku: M. Kučerová