• Texas

  Texas je po Aljašce druhým největším americkým státem rozlohou a se svými 26 miliony i počtem obyvatel. Leží na jihu USA na hranicích s Mexikem, přírodní hranici mezi těmito státy vytváří řeka Rio Grande. Z amerických států sousedí s Oklahomou, Arkansasem, Louisianou a Novým Mexikem. Hlavním městem je Austin, největším je ale Houston. Úředním jazykem je angličtina a španělština.

  Texas byl v dobách koloniální nadvlády Evropanů součástí španělské kolonie v Novém světě zvané Nové Španělsko. Mezi lety 1821 až 1836 byl součástí Mexika. V březnu 1836 vyhlásil svou nezávislost na Mexiku. Tehdejší rozloha tvořila asi jednu třetinu té dnešní. Následně si ale začal nárokovat všechna mexická území na levém břehu Rio Grande a rozloha Texasu tak nabyla dnešní podoby. Roku 1846 se stal Texas 28. členským státem USA.


  Texaská ekonomika je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik USA a jednou z nejsilnějších v zemi. Významným pro ekonomiku je zemědělství, stavebnictví, těžba ropy a větrná energetika, nachází se tu největší větrná elektrárna na světě. Texas je také znám tím, že tu stále platí trest smrti a také velmi nízkým daňovým zatížením.

  Turistům toho Texas nabízí velkou spoustu. Krásné přírodní kouty, jeskyně, pouštní skalnatou krajinu, národní parky, ale také moderní velkoměsta jako Austin, Dallas nebo Houston. K tomu všemu dobové ukázky dávného divokého západu v podobě různých historických parků a skanzenů. A pak tu nechybí typické texaské ranče s kovboji, country honky-tonk kluby s živou country hudbou a také steak bary nabízející fenomenální hovězí steaky. Vede tudy také historická Route 66. Náš průvodce Texasem je připraven a nabízí přehled toho nejzajímavějšího z tohohle amerického státu.

  Průvodce po Texasu začněme od západu, kde Texas sousedí s Novým Mexikem a na jihu pak řeka Rio Grande odděluje USA od Mexika. Jedná se o oblasti zvané Big Bend a Panhandle Plains. Je to oblast ideální pro pěší turistiku, je tu pouštní krajina plná pouštní fauny a flóry, skal, hor i skvostných kaňonů, najdete tu několik státních parků, historických míst dokládající hlavně regionální historii a národní parky Big Bend a Guadalupe Mountains. Navštívit můžete také El Paso nebo vyrazit za trochou tajemných nevysvětlitelných jevů do městečka Marfa. Více se dočtete níže.

  Natural Bridges Caverns je největší texaský jeskynní komplex. Je tu možné prohlédnout si jeskyně skýtající na 10 tisíc stalaktitů různých tvarů a formací v rámci různých druhů prohlídek s průvodcem a pro návštěvníky je tu připraveno i několik atrakcí – lanový park, bludiště a spousta další zábavy.

  Státní park Enchanted Rock je pěkná oblast kolem kopce z růžové žuly zvané Enchanted Rock neboli Začarovaná skála. Název kopec dostal na základě indiánských legend a mýtů, kdy původní Indiáni tvrdili, že z hory slyší vycházet divné zvuky. Geologové ovšem tento jev vysvětlují jako jakési geologické rozpínání skály v noci po tom, co do ní celý den praží slunce. Oblastí vede několik turistických tras, z nichž nejoblíbenější je The Summit Trail.

  Palo Duro Canyon je po Grand Canyonu druhým největším americkým kaňonem. Nejen pro svou velikost (je dlouhý 110 km a nejhlubší místo má 300 metrů), ale i pro zajímavé geologické útvary, je nazýván texaským Grand Canyonem. Procházka kaňonem může být další z vašich zastávek při putování po Texasu.

  Národní park Big Bend je jedním z největších a přesto nejméně navštěvovaných amerických národních parků. Suchá skalnatá oblast na jihozápadě Texasu je dalším ideálním místem pro provozování pěší turistiky. Turistické stezky pouští, kaňony, kolem řeky Rio Grande i historickými územími, scénické vyhlídkové cesty i možnost podívat se do mexické části oblasti Big Bend (přes hraniční přechod Boquillas, kde vám umožní vydat se do Mexika). Nejznámějším místem v parku je bezesporu skvostný kaňon Santa Elena, který je povinnou zastávkou pro všechny návštěvníky. Park má několik návštěvnických center, tím hlavním je Panther Junction Visitor Center, kde si můžete vzít mapu parku a možných turistických tras. Hlavní turistická sezóna panuje od listopadu do května, po zbytek roku tu panují obrovská vedra.

  Když už jsme u těch národních parků, upozorníme ještě na pouštní národní park Guadalupe Mountains. Park chrání malebnou pouštní krajinu, kterou se táhne horský masiv s nejvyšší horou Texasu, Guadalupe Peak (2 667 m) a další pískovcové fosilní útvary. Vyprahlá poušť je domovem hlavně nočních zvířat jako jsou netopýři, jezevci, ale i kojotů, lišek či pum, zahlédnout tu můžete i jedovatého chřestýše západního. Z flóry jsou tu zastoupeny hlavně kaktusy opuncie, juky či agáve. Ideálním obdobím pro návštěvu parku je jaro a podzim. Návštěvnické centrum se nachází v Pine Springs. A co v parku vidět? Asi 2 kilometry od návštěvnického centra se nachází zřícenina kdysi významné poštovní stanice Pinery Station. Zdejším územím totiž roku 1858 procházela důležitá trasa pro převoz pošty, na které často útočili zdejší indiáni. Park je ideální pro pěší turistiku, najdete tu na 129 kilometrů tras. Udělat si můžete procházku kaňonem Dog Canyon k vyhlídce Marcus Overlook, dále kaňonem McKittrick Canyon nebo se vydat hlouběji do pouště k historickému ranči z 1908 – Williams Ranch. Dále je možnost vidět písečné duny Salt Basin Dunes nebo si vyšlápnout na nejvyšší texaskou horu po stezce Guadalupe Peak Trail.

  Pro osvěžení a vykoupání se můžete zastavit v největším bazénu na světě, který je napájen přírodními pramenem, najdete ho ve státním parku Balmorhea.Z dalších státních parků zmíníme Franklin Mountain, který ukrývá pouštní krajinu ideální pro turistiku a milovníky horských kol. Podobně ideální pro turistiku a také horolezení je státní park Hueco Tanks nebo písečné duny Monahans Sandhills.

  Poblíž město Odessa najdete kráter vyhloubený meteoritem v prehistorických dobách a jedná se o druhý největší kráter v USA.

  El Paso má něco přes 650 tisíc obyvatel a leží v nejzápadnějším cípu Texasu při hranicích s Mexikem. Od největšího příhraničního mexického města, Ciudad Juárez, ho dělí řeka Rio Grande. Do Ciudad Juárez si můžete udělat výlet, doporučujeme ale obezřetnost, hranice USA a Mexika patří k těm nebezpečnějším místům v obou zemích. V Ciudad Juárez můžete třeba nakoupit na zdejším Mercadu nebo se můžete podívat na katedrálu de Guadalupe či vyrazit k písečným dunám Dunes de Salamayuca. Ve El Pasupak sídlí univerzita, v nedalekém Fort Bliss je americká vojenská základna. Příliš turistických atrakcí tu nenajdete, je tu historický dům Magoffin Home dokládající historii osídlování a připomíná rodinu jedněch ze zakladatelů města. Najdete tu třeba originální nábytek z konce 19. století. Dále je tu zoo a botanická zahrada s květenou hlavně typickou pro zdejší pouštní krajinu. Když už jsme zmiňovali řeku Rio Grande, upozorníme také na to, že celé údolí téhle řeky je pěkné a doslova vybízí k pěší turistice. Najdete tu mimo jiné také spoustu malých městeček, které na vás doslova dýchnout Mexikem a žije zde i početná mexická populace.

  Jste-li milovníky záhad, vyrazte do nepříliš známého městečka Marfa. Město je proslulé svými tajemnými světly, která se tu během noci objevují nad okolní pouští. Jedná se dnes už o legendární záhadu, která dosud nebyla vysvětlena, a to se o její existenci ví už víc než 100 let. Jedná se o tajemné světelné koule žlutavé či oranžové barvy, které se tu v noci pohybují jen pár metrů nad zemí. Koule se pohybují sem a tam a najednou z ničeho nic mizí a zas se objeví o pár metrů dál. Častými svědky jsou celníci na mexicko-amerických hranicích, kteří si je často pletou s reflektory aut. U města byla pro turisty zajištěna vyhlídková plošina, z které můžete po nocích tajemná světla pozorovat.


  Městem, které byste rozhodně neměli při putování po Texasu minout, je San Antonio. Město má bohatou historii, kterou dokládají nejen španělské koloniální misie, které jsou zapsány na seznamu UNESCO, ale i spousta historických budov a míst. K tomu všemu je San Antonio centrem zábavy, najdete tu přehršel zábavních parků, vodních světů a jiných atrakcí a k tomu ještě spousta muzeí. Tady je stručný průvodce po nejzajímavějších místech San Antonia.

  San Antonio je druhým nejlidnatějším místem Texasu a sedmým nejlidnatějším místem USA, celá metropole má kolem 2 milionů obyvatel. Nejsilnějším ekonomickým odvětvím je farmaceutický průmysl, nachází se tu spousta lékařských a výzkumných zařízení. K tomu je San Antonio známo jako tzv. Military City, jelikož je tu spousta vojenských základen a město má také největší populaci aktivní vojáků i veteránů v celých Spojených státech. Sídlem armády je město už víc než 300 let, dnes se tu nachází největší vojenská základna amerického letectva v USA – Lackland Air Force Base, kde se cvičí příslušníci amerického letectva Air Force.

  San Antonio je také ideálním místem pro rodiny s dětmi nebo jen milovníky zábavních parků a podobných atrakcí. Najdete tu jeden z mořských světů SeaWorld San Antonio, dále je tu zábavní park plný obrovských a děsivě vyhlížejících atrakcí, Six Flags Fiesta Texas, k tomu nechybí zoo, botanická zahrada nebo dětské muzeum s více než 80ti interaktivními exhibicemi. Vybere si rozhodně každý.

  Historii města nejvíce dokládá pět misií, které jsou zapsány na seznamu historických skvostů UNESCO a společně tvoří historický park. Jedná se o španělské misie z 18. století – Concepción, největší ve městě San José (mimochodem se tu také nachází návštěvnické centrum), San Juan a Espada. Tou poslední misií je misie a pevnost Alamo, jedno z nejvýznamnějších historických míst USA a jedna z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí Texasu, do které ročně zavítá na 2,5 milionů turistů. Jedná se o bývalou misii postavenou roku 1718, která byla roku 1836 přeměněna na pevnost, ve které se odehrála jedna z nejznámějších historických bitev tzv. Texaské revoluce, během které se Texas osamostatnil od Mexika. Malá skupinka Američanů se tu roku 1836 postavila mexickým jednotkám o 3000 tisících vojácích. Všichni obránci Alama po heroickém výkonu padli a pro Američany je dodnes Alamo symbolem hrdinného odporu proti cizím silám.

  Z dalších možno zajímavých historických míst San Antonia zmíníme náměstí s katedrálou Main Plaza a největší mexické tržiště v USA, El Mercado, které tu stávalo už roku 1700. Ve městě pak mimo jiné najdete i spoustu historických budov pamatujících 18. století. Jednou z nejoblíbenějších zón San Antonia je proslavená říční promenáda River Walk neboli Paseo del Rio, kde najdete spoustu restaurací, barů, pozorovat tu můžete různé umělce nebo můžete podniknout plavbu na loďkách.

  Hill Country je kopcovitá oblast v centrálním Texasu, ve které se nachází i hlavní město Texasu, Austin. Zdejší kopce nabízejí dobré možnosti pěší turistiky, jsou tu vhodné podmínky pro horolezectví a také je to oblíbená vinařská oblast. Oblast je silně ovlivněná německou kulturou, Němci tu totiž v minulosti založili několik městeček, ve kterých se dodnes udržují německé tradice. Bohatá je tu mimo jiné tradice kovbojů.

  Začněme v hlavním městě Texasu, Austinu. Město má asi 900 tisíc obyvatel a zas příliš turisticky atraktivní míst tu teda není. Hlavním městem se stal Austin roku 1839, kdy na tomto postu nahradil dosavadní hlavní město, Houston. Město je proslavené živou hudbou, kterou si tu poslechnete téměř všude. Hraje se na letišti, na ulicích, v barech, neproslavenějšími bary s živou hudbou jsou podél 6th Street. Je tu také univerzita a asi jedinou budovou, která stojí za návštěvu, je budova kapitolu, sídla texaské vlády. Budova z texaské růžové žuly byla vystavěna roku 1888 a je možné ji navštívit v rámci prohlídek s průvodcem, které začínají od návštěvnického centra. V přilehlém parku se pak nachází památník obránců Alama a veteránů Vietnamské války.

  V regionu pak zmíníme ještě pár míst. Johnson City je rodištěm jednoho z amerických prezidentů, Lyndona B. Johnsona a nedaleko odsud je státní park Pedernales Falls, který nabízí pár smaragdových jezírek, ve kterých se můžete vykoupat. Může to být příjemná zastávka při vašem putování. Fredericksburg je jedno z oněch německy vyhlížejících městeček. Skutečně bylo založeno německých přistěhovalcem roku 1846 a většina budov tu připomíná jeho rodné Německo. Krom toho se tu stále dodržují německé tradice, koná se tu třeba Oktoberfest a jiné německé slavnosti. Ve Fredericksburgu pak zmíníme hlavně národní muzeum války v Pacifiku. Nenavštívili-li jste ještě žádné z texaských jeskyní, můžete tak učinit v Cascades Caverns.

  A pokračujme do Dallasu. Dallas je třetím nejlidnatějším městem Texasu, které má bohatou historii spojenou s těžbou ropy a zpracováním bavlny. Dnes ekonomiku táhne hlavně bankovnictví, energetika a lékařský výzkum. Proslavilo se mimo jiné tím, že tu byl spáchán atentát na amerického prezidenta J. F. Kennedyho a také slavným seriálem Dallas, který byl nejdéle běžícím seriálem televizní historie. Kdo v 90. letech neznal J. R. Ewinga, jako by nežil. Dallas je poměrně moderní velkoměsto a většinu budov tak tvoří moderní budovy, centru města dominují vysokánské mrakodrapy.

  Mezinárodní letiště Dallas – Fort Worth je druhým největším letištěm v USA a významným dopravním uzlem. Jak se dostanete na a z letiště najdetena oficiálních stránkách letiště.

  Máte-li v plánu navštívit vybrané památky Dallasu, můžete využít City Pass City Pass.

  A co v Dallasu vidět? Sixt Floor Museum se nachází v cihlové budově bývalého knižního depozitáře, z jejíhož šestého patra 22. listopadu 1963 údajně vystřelil Lee Harvey Oswald kulku, která zabila tehdejšího milovaného amerického prezidenta, J. F. Kennedyho. Z budovy se později stalo muzeum, které je věnována nejen této události, ale i životu a vládě Kennedyho. Najdete ho na Dealey Plaza. Nedaleko odsud pak najdete také památník věnovaný Kennedymu (J. F. Kennedy Monument), který vztyčil jeden rodinný přítel.

  Z dalších turistických atrakcí můžete vyrazit do rozlehlého akvária Dallas World Aquarium, dále pak nechybí zoo či botanická zahrada a arboretum. Pěkný výhled na město se vám naskytne z věže Reunion Tower, která funguje jako rozhledna a ve městě ji jen těžko přehlédnete.

  A pak je tu taky spousta muzeí. Interaktivní vědecké muzeum International Perot Museum of Nature and Science, The Meadows Museum s největší sbírkou španělského umění mimo území Španělska nebo muzeum, které nadchne nadšence letectví, Frontiers of Flight and the Cavanaugh Flight Museum. Tady můžete vidět třeba modul, ze kterého se řídil raketoplán Apollo 7, artefakty z německé vzducholodi Hindenburg nebo letadla z První světové války.

  Jste-li milovníci sportu, vyrazit můžete také na některý sportovní zápas. Ve Victory Parku se nachází multifunkční sportovní aréna American Airlines Center, kterou pro své domovské zápasy využívá basketbalový klub Dallas Mavericks hrající NBA a hokejový tým Dallas Stars hrající západní konferenci NHL. Baseball se hraje v Ameriques Field, kde je mimo jiné síň slávy věnovaná texaskému baseballu.

  Chcete-li vidět slavný ranč Southfork, ve kterém se v 90. letech odehrávaly po celém světě sledované osudy bohaté naftařské rodiny Ewingů, můžete se k němu vydat a v rámci prohlídek ho navštívit. Leží nedaleko Dallasu a dnes funguje hlavně jako konferenční centrum.

  Za branami Dallasu pak najdete ještě Muzeum americké železnice v městečku Frisco, kde si milovníci vlaků můžou prohlédnout historické parní, elektrické i dieselová lokomotivy.

  Nedaleko Dallasu se pak nachází město Fort Worth, kde je mezinárodní letiště Dallas – Fort Worth. Město bylo založeno roku 1866 a bylo významným centrem kovbojů a dobytkářství v Texasu a dodnes se mu také říká město kovbojů. V okolí najdete několik bývalých dobytkářských rančů. Z těchto dob se tu zachovala řada budov, které jsou sloučeny pod historický distrikt známý jako Fort Wort Stockyards, ve kterém se turisté skutečně cítí jako na divokém západě. Dobové domky, obchody, rodeo, to vše zaštítěno návštěvnickým centrem a dobovým muzeem je právem jednou z nejoblíbenějších atrakcí Texasu. V létě se tu můžete svézt i vláčkem Tarantula Train, ve kterém vás pobaví lupiči a únosci.

  Ve Fort Worth je také zoo, jezdí se tu závody rychlých vozů na Texas Motor Speedway a najdete tu i spoustu muzeí. A vyrazit můžete také do největšího světového honky tonky baru, Billy Bob´s Texas, typický texaský country bar s živou country hudbou a tanečním parketem.

  Texas stále nabízí mnohem víc. Pěkné bílé pláže na pobřeží Mexického zálivu vyloženě svádí k příjemnému odpočinku na pláži. Nelze opomenout chráněnou rezervaci Padre Island, úžasnou pobřežní krajinu s plážemi, korály, dunami. Zároveň je to také významné hnízdiště mořských želv a výborná destinace pro pozorování migrujících víc než 350 druhů ptáků. Ideální je začít návštěvu v návštěvnickém centrum Malaquite Visitor Center. Při pobřeží Mexického zálivu ale najdete také plážová letoviska i pěkná města, zmíníme Corpus Cristi, z latiny Kristovo tělo. Tohle přístavní město s pěknou jachtařskou marinou a plážemi v okolí, může být také skvělou zastávkou při putování po pobřeží. Opravdu skvostné pláže taky najdete na Mustang Island. Krom pláží je tu Texaské státní akvárium, botanická zahrada a v přístavu také kotví obrovská vojenská loď USS Lexington, která sloužila americkému námořnictvu ve 2. světové válce a také si zahrála ve filmu Pearl Harbour. Milovníci vojenské námořnické historie budou nadšeni.

  Předposlední naší zastávkou bude město Galveston nedaleko Houstonu. Jeho hlavní a oblíbenou atrakcí je Moody Gardens a Aquarium, zoologický a botanický park. Ten tvoří tři skleněné pyramidy ukrývající tropické akvárium nebo deštný prales, kde můžete vidět lenochody či opice poskakující přímo nad vašimi hlavami. Galveston vydělává hlavně na těžařském průmyslu a ve zdejším přístavu můžete vidět gigantický vrt pro těžbu ropy (Ocean Star Offshore), jehož součástí je i muzeum pro návštěvníky. Ropnou plošinu můžete navštívit v rámci prohlídek s průvodcem.

  A putování po Texasu zakončíme v Houstonu, nejlidnatějším městě Texasu a čtvrtém nejlidnatějším městě USA. Celá metropolitní oblast Houstonu má na 5,5 milionů obyvatel. Název město nese podle generála texaské armády Sama Houstona, který se podílel na odtržení Texasu od Mexika. Ekonomiku města táhne výroba zařízení pro těžbu ropy, desátý největší přístav na světě a petrochemický průmysl.

  Hlavní turistickou atrakcí města, za kterou míří turisté z celého světa, je vesmírné centrum NASA, celým oficiálním názvem Lyndon B. Johnson Space Center, které převzalo na počet bývalého amerického prezidenta a texaského rodáka Lyndona B. Johnsona. Kdo by neznal hlášku „Houstone, máme problém“, kterou se hlásila vesmírná loď Apollo 13 v dubnu 1970 z vesmíru poté, co se rutinní let změnil v boj o život. Jedná se mimochodem také o jediný případ vážné poruchy vesmírné lodi, který skončil úspěšným přistáním.

  Návštěvnický komplex vesmírného centra nabízí spoustu interaktivní exhibic věnovaným vesmírnému výzkumu, IMAX, spoustu naučných filmů, možnost obléknout se do astronautského obleku a vidět řídící stanice. Rozhodně jedinečný zážitek a jedna z nejoblíbenějších atrakcí Texasu.

  A pak zrychleně pár dalších míst v Houstonu, budete-li mít volnou chvilku. Je tu zoo, zábavní park Six Flags Astroworld a obří akvárium. V březnu se tu také koná největší rodeo na světě – Houston Livestock show and rodeo. K tomu je tu spousta muzeí a také pěkné arboretum. Nedaleko se pak nachází historický George Ranch, dobová ukázka typického ranče z 19. století. Herci v dobovýchkostýmech, originální domy, nábytek i nářadí, a k tomu šance vidět kovboje při práci – i to může být zajímavé zpestření vašeho výletu. I pro návštěvu vybraných atrakcí Houstonu můžete využít CityPass.

  Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

  O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

  Vaše Cesty po světě