Střední Kuba


    Střední Kubou budeme v tomto článku rozumět oblast ostrova od hlavního města Havany až po okolí města Camagüey. Pěstuje se tu cukrová třtina, jsou tu krásné pláže a osamělé zátoky, stejně tak korálové ostrůvky oblíbené u potápěčů a také se tu vyrábí slavný kubánský rum. Nachází se tu třeba továrna, kde se vyrábí i u nás známá značka kubánského rumu Havana Club, která je ale veřejnosti nepřístupná (Fábrica Cubaron) nebo zavřený cukrovar Camilo Cienfuegos. Asi 106 kilometrů od Havany se nachází most Puente Bacanayagua, ze kterého se vám naskytnou skutečně krásné výhledy. Most je 314 metrů dlouhý a nachází se ve výšce 110 metrů nad kaňonem.

    Přístav Matanzas nabízí neoklasické budovy a je to centrum tradiční hudby plné afrických rytmů. Má něco přes 130 tisíc obyvatel a v minulosti to byl hlavní přístav pro vyloďování otroků. Od ruin kláštera Ermita de Monserate se vám naskytne pěkný výhled na přístav, vidět tu můžete také krásné divadlo Teatro Santo v neoklasickém stylu z roku 1863. Na náměstí Plaza de la Libertad stojí knihovna a farmaceutické muzeum (Museo Farmacéutico), které připomíná historii lékárenství. Muzeum je plné léků a dóz na léky. Nad přístavem se tyčí hrad z 18. století, Castillo de San Severino, který dříve býval vězením i místem poprav nacionalistů. Zdejší muzeum připomíná předkolumbovskou i koloniální historii ostrova.


    Asi 5 kilometrů od města Matanzas se nachází zajímavý jeskynní systém nabízející 4 kilometry krápníkových jeskyní, které můžete navštívit v rámci prohlídky s průvodcem. Zmíníme také oblíbené lázeňské městečko San Miguel de los Baňos s lázeňským koloniálním domem Balneario San Miguel.

    17 kilometrů dlouhý poloostrov Hicacos je znám jako „kubánská riviéra“. Nachází se tu nejznámější kubánské turistické letovisko Varadero, které tento účel plní už od 80. let 19. století. Pěkné zdejší zlatavé pláže jsou ale narvané turisty ze všech koutů světa a místní sem mají vstup zakázán, takže s tradiční Kubou tenhle kout nemá vlastně nic společného. Jedete-li ale na Kubu jen relaxovat, může se vám povalování na varaderských plážích líbit. Je to také skvělé místo k potápění – v nedalekém národním parku Marino Cayo Piedras del Norte při potápění můžete vidět potopené letadlo i vrak lodi. Dále tady v Casa Vequeros můžete vidět balení doutníků nebo můžete vyrazit do zdejšího delfinária.

    Santa Clara je univerzitní město ve středu Kuby, ve kterém se odehrála poslední bitva revoluce. Tu vyhrál Che Guevara, jehož ostatky byly v Santa Claře roku 1997 uloženy. Najdete tu několik kostelů nebo zbytky obrněného vlaku posílajícího zásoby pro Batistovy jednotky. Che Guevara tento vlak roku 1958 municí vykolejil a čtyři vagóny z vlaku byly ponechány na Calle Independencia. Na náměstí Plaza de la Revolución je zas Che Guevarův památník s jeho bronzovou sochou, který byl postaven k výročí 20. let jeho smrti. Za památníkem je jeho muzeum s fotografiemi a předměty připomínajícími jeho život. Vedle stojí mauzoleum, kde jsou uloženy jeho ostatky a svítí zde věčný plamen zažehnutý roku 1997 samotným Castrem.

    Krásným koloniálním městem je Remedios. Je to vůbec jedno z nejstarších měst na Kubě, které bývalo centrem inkvizice v 17. století. Většina obyvatel byla touto dobou upálena a jejich domy byly spáleny. Na konci roku se tu koná slavná slavnost Parrandas Remedianas plná ohňostrojů a pití rumu, která připomíná naše masopustní veselí.

    Národní park Ciénaga de Zapata je bažinatá oblast plná mangrovů, lagun a křoví marabu. Žijí tady krokodýli i plameňáci a celá oblast trochu připomíná floridské Everglades. U jižního pobřeží se nachází nechvalně známá Zátoka sviní (Baía de Cochinos). Na pobřeží se nachází další řada jeskyní a v celé oblasti žijí papoušci nebo kapustňáci. V rámci Invaze v Zátoce sviní se právě na zdejších bílých plážích Playa Larga a Playa Girón vylodili roku 1961 kubánští emigranti. Playa Girón nabízí nejen bílý písek, ale i vynikající možnosti pro potápěče v podobě podvodních jeskyní. Playa Girón je údajně nejkrásnější pláží na jižním pobřeží Kuby. Nedaleko ní se nachází zaplavená jeskyně Cueva de Los Peces, která láká potápěče. Navštívit můžete zdejší Museo Girón, které vystavuje tanky, vojenská letadla a další techniku využitou během Invaze v Zátoce sviní.

    Město Cienfuegos je třetím největším kubánským přístavem, ve kterém se v 19. století vylodili francouzští imigranti z Bordeaux a Louisiany. Z přístavu se vozí hlavně cukr téměř do celého světa. Na hlavní třídě Paseo del Prado stojí budovy zdejších významných historických osobností. Pěkná je koloniální budova Necrópolis Tomás Acea s nádherným portálem. Trajektem z přístavu se dostanete k pevnosti Fortaleza de Nuestra Seňora de los Angeles de Jagua z 1. poloviny 18. století, která sloužila k obraně přístavu hlavně před piráty. Z dalších pěkných budov ve městě zmíníme ještě Catedral de la Purísima Concepción z 2. poloviny 19. století, divadlo Teatro Tomás Terry a architektonickou perlu města – krásný palác Palacio de Valle z 1. poloviny 20. století. Krásných historických koloniálních budov je Cienfuegos plné, ostatně jako většina kubánských větších měst. Navštívit tu můžete také námořnické muzeum (Museo Histórico Naval). Asi 60 kilometrů od Cienfuegos leží jeskyně Cueva Martin Infierno a uprostřed hor Sierra del Escambray leží přírodní park Topes de Collantes, který je ideální pro turistiku. Jsou tu stezky, které vás provedou kolem vodopádů Salto Vega Grande, Salto de Caburni či El Nicho. Kromě vodopádů je tu také zahrada plná orchidejí a několik jeskyní. Pro půl dne stráveného na túře ideální místo.

    Bezesporu jedním z nejkrásnějších měst Kuby je Trinidad. Město je pro své úžasné paláce z nejvíce prosperujících dob Kuby zapsáno od roku 1988 na seznamu UNESCO. Město ležící v horách bylo třetí osadou založenou na Kubě (roku 1514) Diegem Velázquezem. Ze zdejšího přístavu Casilda se samotný Hernán Cortés vydal roku 1518 do Mexika, aby dobyl Aztéckou říši a zničil tak jednu z nejslavnějších a nejprosperujících říší své doby. Kořist z Mexika se vozila právě sem, díky čemuž město neuvěřitelně bohatlo. Po rozvoji Havany ale ztratilo na významu a stalo se centrem místních pirátů a otrokářů. Poté město znovu prosperovalo díky pěstování cukrové třtiny. Město je málo navštěvované, což vám umožní projít se zdejšími historickými uličkami bez rušení a kochat se tak jednou z nejhistoričtějších atmosfér na Kubě. Za návštěvu stojí hlavně zdejší Staré město. Na Plaza Mayor se nachází koloniální domy a katedrála Iglesia de la Santísima Trinidad z konce 19. století. Zmíníme třeba krásný palác Palacio Brunet ze začátku 19. století, ve kterém je dnes muzeum vystavující romantický nábytek. Na náměstí je ale celá řada dalších muzeí. I okolní ulice vedoucí z náměstí nabízejí krásné koloniální budovy, třeba klášter Antiguo Convento de San Francisco de Asís z roku 1813, z jehož zvonice je krásný výhled na město. V Casa Carlos Merlin zas v 17. a 18. století bydleli piráti. Krásná je též budova paláce Palacio Cantero na Calle Simón, ve kterém je dnes městské muzeum se zajímavými exponáty. Na náměstí Plaza Santa Ana je k vidění kostel Iglesia Santa Ana a dřívější věznice Carcel Real.

    Asi 8 kilometrů do Trinidadu leží ospalá rybářská vesnička La Boca s řetězem téměř opuštěných plážiček. Jednou z nejkrásnějších je 3 kilometry dlouhá Playa Ancón, ze které potápěči podnikají výpravy ke korálovým útesům i podmořským jeskyním. Na pláž jezdí kyvadlová doprava z Trinidadu.

    Údolí Valle de San Luís je poseté cukrovary a je tak zajímavým dokladem zašlé slávy kubánského cukrárenského průmyslu. Místní mu také říkají „údolí cukrovarů“. Údolím vede silnice na trase z Trinidadu do Sancti Spíritus. Celá oblast je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO. V 18. století tato část Kuy produkovala největší množství cukru na Kubě a zdejší průmysl zanikl v polovině 19. století. Asi nejzachovalejším cukrárenským skanzenem je Hacienda Iznaga s 45 metrů vysokou věží, která se tyčí na kopci asi 13 kilometrů od Trinidadu. V hlavní budově je k vidění pár zajímavých dobových exponátů a zachovalo se i ubytování otroků. Z věže je pak pěkný výhled. I okolní cukrovary se opravují, můžete se zastavit třeba také v Sitio Histórico Guaímaro s muzeem cukrovarnictví.

    Pěkné koloniální uličky a stavby nabízí město Sancti Spíritus, které má asi 100 tisíc obyvatel. V minulosti město prosperovalo díky výrobě cukru a obchodu s otroky. Za centrum města se považuje náměstí Plaza Serafín Sanchéz. Zajímavý je třeba kostel Parroguial Mayol de Sancti Spíritus z 2. poloviny 17. století. Ze zajímavých míst v okolí doporučíme národní park Parque Nacional Caguanas s jeskyněmi plných rytin pocházejících z dob původních obyvatel. Na pláži Playa Rancho Luna je pak možné navštívit delfinárium, případně lze doporučit botanickou zahradu Jardín Botánico de Cienfuegos, která nabízí na 2000 rostlin a je jednou z největších na světě. Východně od města jsou pak pěkné pláže a korálové útesy, státní ranče a na jižním pobřeží pak rostou mangrovy a hemží se to tu krokodýly. Nedaleké město Ciego de Ávila nabízí k vidění pevnost Fortín de la Trocha.


    „Městem kohouta“ je označováno město Morón, které nese název podle zkorumpovaného soudce, kterému říkali kohout z Morónu. Sochu kohouta jako symbol města pak najdete na hlavní třídě Avenida Tarafa. Na pobřeží pak zmíníme oblast korálových ostrovů Jardines del Rey (Královy zahrady). Ostrovy jsou většinou neobydlené a nabízené neuvěřitelně panenské bílé pláže, které jsou ukázkou dokonalosti kubánských pláží. Z ostrovů vybereme třeba Cayo Coco, který je omýván Atlantikem a nabízí 20 kilometrů pláží téměř bez turistů – Playa Los Flamencos. Dále zmíníme maják Faro Diego Velázquez z roku 1857 na ostrově Cayo Paredón Grande, na který vede silnice. Ve zdejší zátoce se často objevují největší hejna plameňáků v Karibiku. V téhle oblasti pak také upozorníme na národní park Parque Nacional El Bagá, který nabízí nedotčenou přírodu plnou mangrovů, krokodýlů, želv nebo plameňáků. Pěkné pláže jsou také na Cayo Guillermo a na Cayo Sabinal, kde je také maják Faron Colón a pevnost Fuerte San Hilario.

    Pro město Camagüey jsou typické hliněné kádě na dešťovou vodu, kterým se říká tinajones. Město leží na řece Jatibonico a v 19. století to bylo druhé největší město na Kubě. Navštívit tu můžete třeba náměstí Parque Agramonte s katedrálou, klášterem a nemocnicí Convento y Hospital de San Juan de Díos.

    19 kilometrů pláží pak nabízí plážové letovisko Santa Lucía, ideální místo pro odpočine nebo potápění. Chybí tu ovšem jakékoliv turistické zázemí. Nedaleko pláží v zálivu je velká spousta vraků ztroskotaných lodí (třeba parník Mortera, který se potopil 1898). Už jsme zmiňovali Královy zahrady a nesmíme zapomenout ani na ty královniny – Jardines de la Reina. Na 700 ostrůvků dnes tvoří národní park Jardines de la Reina. A jako poslední zmíníme vesnici Minas s továrnou na výrobu hudebních nástrojů, což může být také zajímavou zastávkou, máte-li trochu času.

    Autor článku: M. Kučerová