San José

 • Hlavní město Kostariky, jehož celá metropolitní oblast má něco kolem 1,5 milionů obyvatel, je kulturním centrem Kostariky. Město nabízí k vidění několik historických městských čtvrtí s koloniální minulosti s domy, které byly dříve sídly španělských kolonistů. Nalézá se tady několik muzeí. Centrum města bez problémů projdete pěšky a na návštěvu San José by vám dva dny měly stačit. Nějaké významné historické památky tu nehledejte, spíš tu stravte pár dní pozorováním středoamerického života, kultury a lidí. San José leží v Centrálním údolí, ve kterém žije většina kostarické populace. Nachází se v nadmořské výšce 1170 metrů. Název nese podle Svatého Josefa a hlavní městem Kostariky je od roku 1823.

  NÁŠ TIP: Akční letenky do San José právě nabízí Pelikán!

  Plánujete-li cestu do Kostariky, pravděpodobně bude San José vaši první zastávkou. Nachází se zde mezinárodní letiště Aeropuerto Internacional Juan Santamaría, kam létají mezistátní lety a lety společnosti Sansa, s kterými se dá létat v rámci vnitrozemských přeletů. Za městem se pak nachází ještě jedno letiště, určené pro lety společnosti NatureAir, letiště Aeropuerto Tobiás Bolaňos. Autobusy ze San José jezdí do většiny větších měst a turistických oblastí. Přesto je nejlepším způsobem přepravy po Kostarice pronajaté auto.

  A teď vám poradíme pár tipů na to, kam v San José vyrazit. Nachází se zde především několik muzeí. Muzeum předkolumbovského zlata, Museo oro precolombino y numismática, kde můžete vidět sbírku předkolumbovského zlata a také historické měny. Významným muzeem je pak Museo de Jade, Muzeum nefritů. Nefrit je drahokam, nejčastěji ve špenátově zelené barvě. Nefrity byly v předkolumbovských dobách významným obchodním artiklem. V tomto muzeu se nachází největší sbírka nefritů na světě, z nefritu tu uvidíte různě vyřezávané předměty. V hlavním městě se samozřejmě musí nacházet i národní historické muzeum, Museo Nacional de Costa Rica. To se nachází v budově staré pevnosti Cuarte Bellavista.


  Za nejhezčí budovu ve městě se dá považovat národní divadlo, Teatro Nacional. Neoklasicistní budova z konce 19. století nabízí obrazy ukazující kostarické venkovské dědictví. Po stranách se nacházejí sochy Beethovena a španělského dramatika Calderóna de la Barcy. Chcete-li nakupovat, navštivte Mercado Central. Centrální tržiště nabízí velice levně všechno možné – od jídla, přes suvenýry k obnošenému oblečení. V tomto komplexu, který tvoří nespočet stánků, rozhodně doporučujeme smlouvat. Koupíte tu i velice kvalitní kávu a doutníky. Fair-trade výrobky můžete koupit v Galerii Namu, kde se nabízejí dřevořezbářské výrobky, košíky a jiné tradiční výrobky. Centrem města je Plaza de la Cultura. Tady uvidíte pouliční umělce, budovu národního divadla, což je vlastně jediná zajímavá budova ve městě. Centrum města se dělí na avenidas (od východu na západ) a calles (ze severu na jih). Centrum vlastně začíná tam, kde se kříží Avenida Central a Calle Central.

  Nebylo by to město bez parků. Parque Nacional je park, který nabízí několik památníků významných postav latinskoamerické historie. V Parque Metropolitano La Sabana se zas nachází kostarický národní stadion, Estadio Nacional de Costa Rica, kde se hrají fotbalová utkání.

  San José je rozrostlé po okolních kopcích a najdete tu jak chudé městské čtvrti, tak rezidenční oblasti, kde sídlí ambasády a nejprestižnější univerzita v zemi (Universidad de Costa Rica). Přilehlými čtvrtěmi je Escazú, Los Yoses – rezidenční čtvrť s moderními budovami a univerzitní San Pedro. Míra kriminality je v San José obdobná jako v jiných středoamerických zemích a bude tak ideální, pokud při vašich nočních procházkách po San José nebudete zdejší chudé obyvatele dráždit svými drahými šperky a luxusními hodinkami.