• Oregon

  Oregon je devátý největší americký stát ležící na severozápadě USA. Západní břeh omývá Tichý oceán, hornatý povrch většiny území je pak tvořen Kaskádovým pohořím. Celý stát má necelých 3,5 milionů obyvatel. Hlavním městem je „čarodějnické“ město Salem, největším pak Portland. Nejvíce příjmů Oregonu plyne ze zemědělství – pěstuje se zde vinná réva, je tu několik pivovarů a Oregon je také čtvrtým největším producentem lískových ořechů na světě. Ekonomice pomáhá i turismus, kdy nejvíce turistů míří do Národního parku Crater Lake.

  I v Oregonu se najde překvapivě hodně míst, která rozhodně stojí za návštěvu. Co se týká národním parků, je v Oregonu jen jeden jediný. Národní park Crater Lake ale rozhodně stojí za to. Zdejší jezero je pozůstatkem zničené sopky Mount Mazama a zahrnuje nejen vulkanické jezero, ale i okolní hory a lesy. Jezero Crater Lake je zároveň nejhlubším jezerem v USA. Z dalších přírodních krás pak doplníme také mramorové jeskyně Oregon Caves National Monument, na jihozápadě tohoto státu. Tato národní památka je otevřena celoročně, jen prohlídky jeskyň jsou možné od dubna do října. Dalším významným místem je John Day Fossil Beds. Údolí řeky John Day je známé pro dochované vrstvy fosilií a savců, žijících zde před 45 miliony lety. Tuto oblast ročně navštíví okolo 150 tisíc turistů. Vstup do parku i zdejší expozice jsou zdarma.


  Můžeme zmínit i Newberry National Monument, který byl založen roku 1990, aby ochránil zdejší sopku Newberry. Nachází se zde třeba také nejdelší oregonská jeskyně, Lava River Cave. Ideální možnosti pěší turistiky nabízí kaňon řeky Columbia označovaný jako Colorado River Gorge. Zdejší část Kaskádového pohoří je pro své vodopády a sopku Mount Hood skutečně nádherným koutem oregonské přírody. Jedním z nejoblíbenějších zdejších tras je trail vedoucí k vodopádů Multnomah Falls, druhému nejvyššímu vodopádu v USA. Jste-li milovníci raftingu na divokých řekách, pak pro Vás zmíníme ještě řeku Roque River, která je jednou z velmi oblíbených destinací pro tento sport. Dokonce se zde natáčel thriller Divoká řeka s Meryl Streep v hlavní roli.

  Nádherné je ale také pobřeží Oregonu. Počasí je většinou deštivé a zatažené a typickým obrázkem tak jsou vysoké skalnaté útesy ztracené v mlze a řev racků…Nejlépe ho prozkoumáte autem po známé U.S. Road 101, která vede téměř celá po pobřeží a z některých odstavných míst je skutečně nádherný výhled na nekonečný Pacifik. Turisticky atraktivních míst na pobřeží Oregonu je několik. Písečná pláž Cannon Beach nabízí možnost vyfotit si skalní útvar Haystack Rock trčící z oceánu, který se objevuje na většině prospektů z Oregonu. Ve Státním parku Fort Stevens, nedaleko města Astoria, je na zdejší pláži v ústí řeky Columbia do Pacifiku, další z fotogenických útvarů – vrak lodi Peter Iredale, zrezavělý skelet lodi, která zde ztroskotala roku 1906. Na pobřeží se nachází také písečné duny Oregon Dunes, které nabízejí několik turistických trailů.

  Skutečně unikátním místem na pobřeží je Sea Lions Cave – jeskyně lachtanů. Těchto ukřičených mořských savců ve zdejší jeskyni můžete spatřit na stovky. Plné jich jsou také okolní útesy a moře pod jeskyní. Vidět takovou koncentraci těchto zvířat na jednom místě je skutečně ojedinělým zážitkem. Sea Lions Cave se nachází nedaleko městečka Florence.

  Ze zdejších jeskyní chodby je také pěkný výhled na nedaleký maják, jedno z nejfotografovanějších míst Oregonu, Heceta Lighthouse. Tento bílý maják z roku 1894 stojící na útesu je skutečně impozantním obrázkem. Dnes funguje jako ubytovací zařízení.

  Zdejší města nenabízejí příliš mnoho významných historických památek. Hlavním městem je Salem, spojovaný s čarodějnickými procesy, největším městem je Portland známým pro své nádherné zahrady – zdejší japonská zahrada nebo čínská zahrada Lan Su Chinese Garden jsou skutečně nádherné a pro odpočinek v obklopení bonsají ideální.

  Turistické stránky Oregonu

  Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

  Autor článku a fotografií: M. Kučerová
  Za poskytnutí některých fotek velice děkujeme Liborovi Steinovi