• Nevada

  Nevada je americký stát na západě Spojených států amerických. Hlavním městem je Carson City, ovšem tím největším a turisticky nejnavštěvovanějším městem je proslulé město hříchu Las Vegas. Celý stát má něco kolem 2,7 milionů obyvatel . Název „nevada“ ve španělštině znamená „zasněžená“ a Španělé ho tak pojmenovali podle zasněžených vrcholků pohoří Sierra Nevada.

  Geografie tohoto státu je poměrně rozmanitá, od zasněžených hor po vyprahlou polopoušt ke kaňonům. Je to dokonce nejsušší stát USA. Severní část se nachází ve Velké pánvi, východ a západ od sebe dělí řeka Humboldt River. Některé zdejší horské vrcholy přesahují i 4000 metrů, na jih státu pak zasahuje Mohavská poušť. Nevada je státem s velmi nízkou hustotou zalidnění, několik hodin jedete po osamělých silnicích pustou nehostinnou planinou a nikde ani památka po civilizace.

  Nevada

  Nevada je známá pro své velmi liberální zákony a i díky nim je to jeden z nejnavštěvovanějších států USA. Byl zde legalizován hazard, jako v jediném americkém státě je zde legální prostituce, velmi snadné je zde kvůli místním zákonům uzavřít sňatek či se pro změnu rozvést, obchody prodávající alkohol bývají otevřené i 24 hodin denně. Centrem téhle „nevázané divočiny“ je Las Vegas. Taková volnost a absence pravidel a zákonů s sebou samozřejmě nese i poměrně vysokou míru kriminality, jedná se společně s Lousianou o nejnebezpečnější americký stát (vysoký počet vražd i loupeží).

  Ekonomika státu stojí tedy na příjmech z hazardu a cestovního ruchu, ale Nevada je také čtvrtým největším producentem zlata na světě. Za nevázanou zábavou sem míří zahraniční turisté i sami Američané, u nichž je to vůbec nejoblíbenější destinace pro různé párty, rozlučky se svobodou a jiné divoké volnočasové aktivity…Krom toho se sem Nevada snaží přilákat nejen turisty, ale i podnikatele a také svou umírněnou daňovou problematikou láká k přestěhování Američany z jiných států, protože se tady neplatí třeba daně z příjmu.

  Do Nevady turisté většinou míří hlavně za zábavou, alkoholovými excesy a hazardem. Městy, kde tohle všechno můžete zažít je proslulé Las Vegas a také Reno, které je takové Las Vegas v menší podobě. Není-li ale tento druh zábavy důvodem, proč jste se rozhodli do Nevady vydat, vězte, že je zde obrovská řada turisticky zajímavých míst i krásných přírodních koutů, a že zde můžete podniknout i nespočet pěších túr zdejší pouští, planinou nebo kaňony. Tak pojďme si společně shrnout, co byste rozhodně v Nevadě neměli minout.

  Velkou většinu nevadského území zabírá suchá hornatá planina mezi Skalistými horami a Sierra Nevadou zvaná Velká pánev (Great Basin). V oblasti se střídají horská jezera, krápníkové jeskyně, polopoušť i borovicové lesy. Ve specifických klimatických podmínkách se tady nacházejí nejstarší žijící organismy na světě, borovice staré až 5000 let. Mezi horskými vrcholy leží horská jezera, která jsou někdy dokonce i slaná. Také zde žijí zajímavé druhy zvířat, které na toulkách touto krajinou můžete potkat – od různých ještěrek a leguánů po pumy, kojoty nebo jedovaté chřestýše i divoké oslíky. Největším národním parkem v Nevadě je Národní park Great Basin. V této oblasti stále žijí indiánské kmeny. Turisté zde mohou navštívit krápníkové jeskyně Lehman Caves pojmenované podle farmáře Lehmana, který je roku 1885 objevil. Můžete se vydat na prohlídku jeskyní a obdivovat nejen zde žijící netopýry, ale i různé krápníkové formace. Veškeré informace pro návštěvníky jeskyní najdete na oficiálních stránkách parku. Jako v jiných národních parcích je zde také možnost využít některou z tras pro pěší turistiku, turistická sezóna trvá od června do září a do parku se neplatí žádný vstupní poplatek. Doporučujeme tyto traily: Lexington Arch Trail (k přírodnímu mostu Lexington Arch), Wheeler Peak nebo Alpine Lakes Loop Trail (trail kolem horských jezer).

  Severněji leží město Reno a hlavní město Nevady Carson City, kde můžete vidět sídlo nevadské vlády. V Nevadě jsou díky velké řadě skalních formací skvělé podmínky k horolezení, zdejší skály nabízejí různé obtížnosti, chcete-li si zalézt, zkuste třeba Dinosaur Rock či River Rock. Jsou zde k vidění také historické doly na zlato a stříbro z 19. století, třeba Chollar Mine. Vynikající odpočinkové oblasti ideální pro rybaření, vodní sporty nebo jen odpočinek u jezera jsou oblasti kolem jezera Tahoe Lake, kde je to skutečně nádherné. Jezero Tahoe je třetí nejhlubší jezero v Severní Americe a částečně leží také v Kalifornii. Zdejší státní park nabízí dobré možnosti koupání a krásné písečné pláže (třeba Sand Harbor). Jedním z největších přírodních jezer Nevady je Pyramid Lake, které nese název podle skalní pyramidy vynořující se z jezera.

  Perfektní oblastí pro horskou turistiku je trail kolem horského jezera Overland Lake, které se nachází asi 100 kilometrů od města Elko. Rovnou planinou je Black Rock Desert, ve které se nachází horké prameny Double Hot Springs. V krásném přírodním jezírku je voda ale tak horká, že se v ní vykoupete jen těžko. Bohužel atrakcí nepřístupnou veřejnosti je gejzír Fly, který se nachází na soukromém pozemku. Je to atrakce sice uměle vytvořená, ale bez přestávky tryskající gejzír obklopený malými tyrkysovými jezírky je skutečně krásný.


  Místa v tomto odstavci asi nebudou vaším cestovatelským cílem číslo jedna, budete-li ale projíždět kolem, můžete se zde třeba na chvíli zastavit. Můžete si udělat procházku krásnou krajinou spojenou s historií rančerství a zlatokopectví v oblasti Merritt Mountain nebo si udělat túru kolem některého z jezer v oblasti Pine Forest. Silnice SR 227 z Elka do Lamoille je pěkná scénická cesta, která vede Lamoille Canyonem. V dolech na opály Bonanza Opal Mines poblíž města Denio si dokonce můžete některé z těchto kamenů zkusit najít, důl je otevřený veřejnosti od května do září. Zážitkem, ve kterém si skutečně užijete nevadské pouště, je procházka po písečných dunách poblíž Winnemucca. Jsou zde také historické památky, které samozřejmě nemají nějaký obrovský historický význam, ale zato pěkně vykreslují dávný „divoký západ“. Třeba historická opera ve městě Eureka z roku 1880 je jako by vypadlo z westernu nebo opuštěná důlní oblast Berlin Ghost Town je zase připomínkou zlaté horečky. Opuštěným zlatokopeckým městem je také Metropolis, kde můžete vidět starou školu, banku nebo hřbitov. Vykoupat se můžete v přírodních horkých pramenech Spencer Hot Springs.

  Nejnavštěvovanějšími místy jižní Nevady je samozřejmě Las Vegas, je zde ale řada dalších turisticky zajímavých míst. Krásné přírodní pískovcové formace najdete v přírodní rezervaci Red Rock Canyon, která leží asi 40 kilometrů od Las Vegas. Kaňonem vede silnice s několika parkovišti, ze kterých můžete podniknout velmi krátké výlety k některým z nádherných rudě zbarvených pískovcových skalních formací. Jsou zde i horolezecké trasy, jste-li fanoušky tohoto sportu. Kaňonem projede ani ne za hodinu, s pár zastávkami na focení a procházku Vám na to budou stačit maximálně tři hodinky. Red Rock Canyon je skutečně působivým místem na dosah Las Vegas a ročně ho navštíví přes milion turistů.

  Nejstarším a největším státním parkem Nevady je Valley of Fire State Park. Tento park se nachází nedaleko vodní nádrže Mead. Valley of Fire nabízí podobně jako Red Rock Canyon červeně zbarvené pískovcové formace, ale je to také významná prehistorická lokalita. Můžete zde vidět indiánské petroglyfy na skalách. Vede zde několik naučných trailů, třeba ten k Atlatl Rock (k vidění indiánské petroglyfy), White Domes nebo Mouse´s Tank. Jsou zde také dobré možnosti kempování. Vodní nádrž Mead je nádrž, která vznikla v souvislosti s vybudováním další velké turistické atrakce Nevady, Hooverovy přehrada. Betonová přehrada na řece Colorado zvaná Hoover Dam leží na hranicích Nevady a Arizony a je to skutečně jeden z hlavním turistických lákadel Nevady. Je vysoká 220 metrů a dlouhá 379 metrů, Lake Mead je dlouhé 185 kilometrů. Jméno přehrada nese podle amerického prezidenta Herberta Hoovera, který USA vládl ve 30. letech 20. století. Tou dobou také byla přehrada vystavěna jako největší své doby. Stavba přehrady trvala pět let a dodnes je druhou nejvyšší přehradou v USA. Vidět jste ji mohli také v několika filmech, nejnověji v trháku Transformers nebo dříve ve filmu Univerzální voják s Jean-Claude Van Damem. Lake Mead je oblíbenou rekreační oblastí pro vodní sporty. Před vjezdem autem na přehradu vás zkontroluje policie, tak abyste nebyli převapeni, až vám budou klást všetečné otázky.

  Oblíbeným trailem je také River Mountains Loop Trail mezi městy Henderson, Boulder City a jezerem Lake Mead. Tato trasa, na kterou není dovolen vjezd motorových vozidel, nabízí krásné výhledy na lasvegaské údolí. Dalšími zajímavými místy v jižní Nevadě můžou být Spring Mountains s horou Mt. Charleston. Eldorado Canyon nese název podle zdejších nalezišť zlata, sám kaňon je pěkný, můžete si ale výlet sem doplnit ještě o prohlídku zlatých dolů Techatticup. Posledním místem, které doporučím, je saloon z dob divokého západu poblíž města Jean – Pioneer Saloon at Goodsprings.

  Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

  Přípravujeme pro Vás tyhle průvodce, protože nás to hrozně baví, protože sami milujeme cestování a protože chceme, abyste cestovali. Díky cestování si rozšíříte obzory, poznáte cizí kultury a lidi a cestování Vás prostě povznese na duši. Ať už máte sebevětší splín, cesta do světa Vás z něho dostane. Ocenit naši práci a podpořit nás v naší práci můžete třeba tím, že si své ubytování zarezervujete přes Booking.com proklikem z našeho webu nebo si proklikem z našeho webu objednáte nějakou jinou službu. Vás to nic nestojí a my dostaneme drobnou provizi, která nás motivuje pro další práci. Děkujeme!

  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

  O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

  Vaše Cesty po světě