Mandalay

  • Mandalay je druhé největší město Myanmaru, má necelý 1 milión obyvatel. Jedná se i o významné kulturní centrum a jednu z hlavních turistických atrakcí v Barmě, protože nabízí několik zajímavých míst, i když samo o sobě město zas tak pěkné není. Leží na největší barmské řece Iravádí. Bylo založeno v 19. století králem Mindonem, aby se ukázalo Britům (vládnoucím z Rangúnu), že je jeho království mocné a silné. Roku 1885 ho ale Britové dobyli a ovládli, za 2. světové války pak bylo poničeno japonskými bombami. Je to vlastně poslední hlavní královské město v Barmě. Je významným centrem severního Myanmaru a žije tu také významná čínská komunita. Ovšem čínskou komunitou se nenechte zmýlit, Mandalay není na rozdíl od Yangonu příliš multikulturní a spíše zachovává tradiční barmskou kulturu.

    Jednou z hlavním památek města je kopec Mandalay, vrchol s věžičkami je vidět téměř z celého města. Nejlepší vstup sem je z 10th Street po schodech, čeká vás asi 45 minutový výstup. Cestou na vrcholek potkáte několik svatyní a také prodejců suvenýrů. Na vrcholu kopce se nachází chrám Sutaungpyi Paya (Chrám splněných přání). U něho je pak socha obryně San Da Mukhi, která nabízí svá odříznutá prsa Buddhovy. Ten ji za to učinil reinkarnací zakladatele města krále Mindona. Z kopce je krásný výhled na město a řeku Iravádí.

    V Mandalay se koná celá řada významných festivalů a slavností, říká se jím pwe. V polovině dubna se třeba koná Novoroční vodní festival, začátkem října třeba Slavnost měsíce Thadingyut, oslava konce buddhistického půstu.


    Mandalay má také svou zoo, která je ovšem stejně mizerná jako většina asijských zoo. Příšerné betonové výběžky s nešťastnými tvory k návštěvě doporučovat nebudeme. U kopce Mandalay se pak nachází malá stúpa Kyauktawgyi Paya s obří 12 metrů vysokou mramorovou sochou Buddhy. Pagoda Kuthodaw je slavná díky deskám, na kterých je vytesáno všech 15 náboženských knih Tripitaky. Je tak považována za největší knihu na světě. Komentáře ke knize pak najdete vytesány v sousední pagodě Sandamuni. U turistů je také velmi oblíbená stavba z týkového dřeva Shwenandaw Kyaung, která byla osobní rezidencí krále Mindona a později jeho syna.

    Turistickou památkou města je také mandalayjský královský palác, do kterého lze vstoupit z 66th Street. Na čtvercové prostranství kdysi stával královský palác, který nechal postavit král Mindon v tradičním architektonickém stylu, hlavní jsou ovšem prvky čínské architektury. Palác byl téměř zničen během 2. světové války. V areálu je řada zrekonstruovaných budov – přijímací sál s fotkami areálu, trůnní sál se lvím královským trůnem nebo Skleněný palác pojmenovaný podle skleněné postele, kterou si nechal Mindonův syn Thibaw přivézt z Francie. Postel je tu stále k vidění. V sousední nepřístupné části je pak vrak letadla a vlakových vagonů.

    Navštívit můžete také místní hinduistickou čtvrť mezi 79 a 80th Street se dvěma hinduistickými chrámy – Sanatan Dharma a Sri Krishna, oba na 27th Street. Tradiční kamenické dílny, ve kterých se vyrábějí sochy Buddhů, najdete na 82nd Street.

    K vidění je tu dále historická hasičská věž a hasičská stanice (29th St), která byla dříve velmi užitečná, jelikož všechny budovy ve městě byly ze dřeva. Zlacená stúpa z 19. století s klášterním areálem se jmenuje Eindawya. Zmíníme pak ještě chrámový komplex Mahamuni Paya, což je vůbec nejvýznamnější buddhistická památka města. Uprostřed areálu stojí 3,8 metrů vysoká socha Buddhy, kterou místní zdobí zlatými plátky. Ženy k soše nesmí, a proto musí své plátky předat zřízenci, který je na sochu umístí. Dnes už socha díky každodennímu přidávání zlata vypadá dost zvláštně. Zlaté plátky na sochu Buddhy se vyrábějí ve zlatnických dílnách kolem 36th Street. Jako poslední památku města uvádíme klášter Shwe In Bin Kyaung na 89th Street. Klášter z týkové dřeva stojící na kůlech byl v 19. století vybudován bohatým čínským obchodníkem s jadeitem.

    Toužíte-li více po poznání tradiční kultury, navštivte některé z divadelních představení v divadlech Mandalay Marionettes, Mintha Theater a Moustache Brothers (všechna divadla mají své weby). Chcete-li nakupovat, oblíbené je zdejší zlato. Místní tapisérie si asi domů povezete dost těžko.

    V Mandalay se nachází mezinárodní letiště asi 45 kilometrů od města, z letiště se lze dostat buď taxíkem nebo letíte-li s Air Asia, tato letecká společnost nabízí zdarma bezplatný bus do centra. Ve městě jsou také autobusová nádraží, to hlavní je dost daleko od centra (Kwe Se Kan – busy na jih), Pyi Gyi Man Shin (busy na severovýchod) a Thiri Mandalar (pravděpodobně nevyužijete). Jízdenky si raději než na nádraží kupte přes hotel nebo místní cestovku, které vás také většinou zdarma dopraví na nádraží. Oblíbené jsou také plavby po řece Iravádí (zarezervovat si plavby taktéž můžete přes hotely a cestovky). Lodě odplouvají z přístavního mola Gawein, lodě odsud jezdí také do Baganu. Chcete-li se jen projet po řece Iravádí, vyhlídkové lodě jezdí z mola v úseku mezi Bhamamem a Mandalay. Hlavní vlakové nádraží najdete ve městě na 30th Street.

  • Okolí Mandalay

    Město Amarapura je asi 11 kilometrů od Mandalay a dvakrát v minulosti bylo hlavním městem. Nejslavnější památkou města je dřevěný U Beinův most, vůbec jedno z nejfotografovanějších míst v Myanmaru. Nejdelší týkový most na světě se táhne 1200 metrů nad jezerem Taungthaman. Své jméno má podle starosty U Beina, který rozhodl, že dřevo z královského paláce se použije na stavbu tohoto skvostu. Ve městě je dále klášter Maha Gandayon Kyaung, kde žijí stovky mnichů. K vidění jsou krásně zdobené síně, v době oběda mnichů se to tu ale hemží turisty.

    Vesnice Paleik leží asi 18 kilometrů od Mandalay a její hlavní atrakcí je Hadí chrám (Hmwe Paya), který je zajímavý díky zdejším krajtám, které se mnichům odsud nikdy nepodařilo vyhnat, proto usoudili, že sem prostě patří. Stále tu žijí mniši.

    Vesnice Inwa byla v historii několikrát hlavním městem (pod názvem Ava). Dochovaly, nebo spíš nedochovaly, se tu městské hradby a pár připomínek královského města. Je tu zlatá pagoda Shwedagon Paya a klášter Bagaya Kyaung z 19. století. V něm je pěkná studovna mnichů. Poslední zachovalou částí původního paláce je šikmá věž Nanmyint, která se naklonila po zemětřesení roku 1838.

    Město Sagaing je hlavním městem stejnojmenné oblasti a také kdysi bývalo hlavním městem. Na zdejším stejnojmenném kopci je ohromné množství různých svatyní. Na kopec vystoupejte z ulice Thall Ta Pan Street, na vrcholku kopce je chrám Sone Oo Pone Ny a Shin Paya.

    Město Mingun má vlastně jedinou turistickou atrakci, obrovskou nedokončenou Mingunskou pagodu, kterou stavěli otroci. Byla ale poničena zemětřesením a dodnes nebyla dokončena, přesto je ale impozantní. U pagody jsou další sochy chinthe, strážci chrámu v podobě napůl draka a napůl lva. Nepříliš hezká je další pagoda ve městě, Settaya Paya, ovšem známá je tím, že oslavuje další Buddhovu stopu a místní tu tak Buddhovi obětují svou obuv. V Mingunu je pak k vidění také obří zvon.

    Autor článku: M. Kučerová