• Kansas

  Kansas je státem na středozápadě USA. Hlavním městem je Topeka, tím největším je ovšem Wichita. Celý stát má zhruba 3 miliony obyvatel. Název stát nese podle amerického indiánského kmene Kansa. Hraničí s Oklahomou, Missouri, Nebraskou a Coloradem. Hlavním tahounem zdejší ekonomiky je zemědělství, pěstuje se tu pšenice, kukuřice a chová se dobytek. Kansas byl koupen od Francouzů společně s Louisianou na začátku 19. století. Tou dobou se tu začali usazovat osadníci putující napříč USA, protože tu byla velmi úrodná zemědělská půda, která jim dávala slušné možnosti živobytí. Ze zemědělství Kansas profituje dodnes. Roku 1861 se Kansas stal 34. státem USA.

  A turisticky atraktivní místa Kansasu? Začněme ve dvou největších městech. Hlavním městem je město Topeka, které má asi 130 tisíc obyvatel a nepředpokládám, že jste ho do dnešního dne znali. Leží na březích řeky Kansas River. Hlavním turistickým lákadlem a dominantou města je působivý státní kapitol, vystavěný v 80. letech 19. století ve francouzském renesančním stylu. V rámci prohlídek si vládní budovu můžete prohlédnout a z její věže se vám naskytne po vystoupání tří stovek schodů krásný výhled na město. Topeka a její okolí je také významným producentem levandule, v době jejího kvetení tak rozhodně doporučíme udělat si výlet ke zdejším levandulovým polím. Provence to není, ale když už jste tady…

  Největším městem amerického státu Kansas je pak Wichita. Má necelých 400 tisíc obyvatel a je významným centrem leteckého průmyslu. Vyrobí se tu nejvíce letadel ze všech amerických měst. Sídlí tu třeba firma Cessna a z těchto důvodů město často nese přízvisko „Air CapitaloftheWorld“. Ve Wichitě se stavte v historickém centru města, které dochovává řadu historických budov. Dominantou města, která se nachází v samotném centru na soutoku řek Big a Little Arkansas, je obří socha indiánského bojovníka zvaná Keeper of the Plains. Socha je památníkem původních indiánů. Dále ve Wichitě najde zoo, botanickou zahradu a Museum of World Treasures. V tomhle muzeu najdete třeba síň slávy amerických prezidentům, egyptské mumie nebo kostru tyranosaura Rexe. Krom toho je tu muzeum věnovaného divokému západu zvané Old Cowtown Museum, které nabízí třeba repliku městečka z divokého západu.


  Pokud se vydáme za brány těchto dvou největších kansaských měst, najdeme tu různá historická místa, ale i pěknou krajinu. Městečko Hutchinsonležící na řece Arkansas nabízí vesmírné muzeum Cosmosphere, které shromažďuje bohatou sbírku artefaktů spojených s americkými i ruskými lety do vesmíru. Nadšenci kosmonautiky budou nadšeni. Minulost města je významně spojena s těžbou soli. U města se nachází historické solné doly Strataca a muzeum věnované těžbě soli. Jedná se o jediný historický solný důl v USA přístupný veřejnosti. Výtahem se podíváte do dolů, kde máte možnost vidět rozsáhlou expozici věnovanou těžbě soli z dolů.

  V Abilene se nachází Muzeum a knihovna Dwighta D. Eisenhowera, 34. prezidenta USA. Nachází se v domě, kde Eisenhower vyrůstal a k vidění tu je dobové vybavení, knihy a dokumenty, se kterými Eisenhower měl co dočinění.

  A pár tipů na přírodní kouty, které nabídnou trochu odpočinku v přírodě nebo příjemné pěší turistiky. Oblíbenou rekreační oblastí hlavně v létě je státní park u jezera Lake Scott. Poblíž města Oakley pak najdete pěknou oblast s křídovými skálami různých formací Monument Rocks. S Oklahomou se Kansas dělí o prérijní rezervaci Tallgrass Prairie Preserve, jejímž největším lákadlem jsou početná stáda amerických bizonů. Státní park skýtající formace v podobně pískovcových hoodoos je pak také Mushroom Rock.

  A na závěr pár historických památek. Ty připomínají hlavně doby divokého západu. Pevností fungující mezi lety 1860 a 1870 byla Fort Larned, která je dne považována za národní historickou památku. Její historie je spojena s řadou indiánských válek v oblasti a také bývala domovem ochránců známé přepravní cesty zvané Santa FeTrail. To byla významná dopravní tepna v 19. století vedoucí středozápadem USA z Independence v Missouri do Santa Fe v Novém Mexiku. Tuhle roli plnila až do zavedení železnice do Santa Fe v roce 1880. Komplex historických budov tak připomíná tyto doby. Obdobné budovy pak nabízí také pevnostní komplex Fort Scott o asi 20ti historických budovách.

  Když už jsme u toho divokého západu, neopomeneme westernové městečko Boot Hill Museum ve městě Dodge City. Za nás rozhodně jedna z „must see“ atrakcí Kansasu. Rozsáhlý areál budov ve stylu divokého západu vás skutečně přenese do těchto divokých dob. Skvělá replika ulice Front Street přesně tak, jaká byla na konci 19. století, historický hřbitov, saloony, historické artefakty a hlavně zábavní herci, kteří vám tyto doby připomenou svými skvělými přestaveními. Máte možnost zavítat do jednoho ze saloonů na drink nebo být svědky nějaké té přestřelky, po kterých nebyla v dobách divokého západu rozhodně nouze. Spousta těch, kteří ji nepřežili, je pak pochována na zdejším hřbitově. V dávném Dodge City působili i slavní střelci jako třeba Wyatt Earp, zástupce šerifa, který sehrál důležitou roli v nejslavnější přestřelce Divokého západu u O.K.Corral. Tahle přestřelka mezi psanci a strážci zákona se odehrála v Arizoně roku 1881 a je považována za charakteristickou situaci pro období dobývání Západu, kdy vládli psanci a síly zákona jim v některých oblastech prakticky nekladly odpor, protože jich na rozlehlé území nebyl dostatek. Informace o otevírací době a vstupném najdete tady.

  A na úplný závěr ještě pár zajímavostí. Lindsborg je vesnička, která je domovem švédských imigrantů, kteří si ji utvořili k obrazu svému. Domky ve skandinávském stylu i možnost ochutnat švédskou kuchyni, to vše vám tu umožní. Jste-li milovníky rychlých aut, pro vás zmíníme jejich závody, které se konají na Kansas Speedway v Kansas City (jedná se o malé městečko Kansas City v Kansasu, nikoliv o hlavní město státu Missouru – Kansas City). Milovníci pohádkového příběhu o čaroději ze země Oz budou nadšeni muzeem Oz ve městě Wamego. Jedná se o soukromou sbírku různých artefaktů, kostýmů a jiných věcí zasvěcených pohádkové knize L. F. Bauma. Hlavní hrdinka knihy, Dorotka, žila mimochodem také v Kansasu.

  Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

 • Nepovažujete za žádného zkušeného cestovatele a nevíte, kde sehnat levné letenky nebo jak si zařídit ubytování v zahraničí? Nechcete bydlet v hotelu, ale chcete si zarezervovat vilu na pláži nebo srub v Kanadě? Chcete si v zahraničí půjčit auto a nevíte, co to všechno obnáší? Nebo Vás zajímá, jak zůstat na dovče co nejvíce v bezpečí a na co všechno před cestou nezapomenout? Mrkněte na naše rady a tipy pro cestovatele, kde se dozvíte o všem, co je před Vaší cestou třeba zařídit. Pokud s cestováním začínáte nebo máte strach, že si dovolenou na vlastní pěst nezvládnete naplánovat sami nebo se bojíte, že nemůžete cestovat do světa bez znalosti cizího jazyka, mrkněte taky na to, jak Vám s tím pomůžou Cesty po světě. Rádi s Vámi budeme na telefonu po celou dobu Vašeho pobytu v zahraničí a případně vykomunikujeme všechno, co sami nezvládnete. Naplánujeme Vám dokonalou expedici či dovolenou po celém světě do nejmenšího detailu a Vy se už o nic nebudete muset starat. Pokud potřebujete jakoukoliv pomoc při Vaší cestě do zahraničí, podívejte se na to, jak Vám s tím můžeme pomoci.

  Pokud se Vám tento průvodce líbil, podpořte nás na našem facebookovém profilu, kde nabízíme tipy na to, kam vyrazit a spoustu cestovatelských zajímavostí.

  O tom, kdo jsem a proč píši tenhle web se dozvíte vše tady. Pokud se Vám tenhle průvodce líbil, uložte si nás do svých oblíbených a přijďte zase příště, až budete potřebovat průvodce po nějakém místě na světě. Cesty po světě jsou tu pro Vás a těší se na Vaši další návštěvu! Děkujeme, že nás v tak hojném počtu čtete.

  Vaše Cesty po světě