Kajmanské ostrovy

Kajmanské ostrovy, jeden z luxusních tropických rájů s úžasnými bílými plážemi a vynikajícím možnosti potápění. Tak prozkoumejte je s námi!

Kajmanské ostrovy leží téměř ve středu Karibiku, jižně od Jamajky a jsou korunní kolonií Velké Británie. Souostroví je tvořeno třemi ostrovy – největším Grand Cayman s hlavním městem George Townem a světoznámou pláží Seven Mile Beach, méně rozvinutými jsou pak nejmenší ostrov Little Cayman a Cayman Brac. Ostrovy mají necelých 60 tisíc obyvatel. Ekonomika země stojí na zahraničních financích a turistickém ruchu. Obyvatelstvo je velmi rozmanité, 60% tvoří míšenci, 20% Afričané – potomci otroků a 20% Evropané. Praktikujícím náboženstvím je křesťanství, úředním jazykem je angličtina. Státní měnou je Kaymanský dolar (značka KYD), lze ale platit i americkými dolary. Ceny jsou na naše poměry poměrně vysoké a Kajmanské ostrovy tak patří spíše k luxusní karibské destinaci. Časový posun je -6 hodin. Jedná se rozvinutou středoamerickou zemi, bezpečnou, s nízkou mírou kriminality, zdravotní systém je srovnatelný se západem. Žádné očkování není povinné, občas se můžou vyskytnout nemoci spojené s komářím štípnutím. Ve srovnání s jinými místy v Karibiku vás tu překvapí čistota a pořádek.

Ostrovy objevil roku 1503 Kolumbus, když sem jeho loď zavál vítr při plavbě na Hispaniolu. Nezastavil zde, ale podle mnoha mořských želv ostrovy nazval Las Tortugas (Želvy), později se ale ostrovům začalo říkat Kajmanské ostrovy. Tento název jim dal anglický korzár Francis Drake, který místní leguány nesprávně považoval za kajmany a podle jejich četného výskytu dal ostrovům tohle jméno. V 16. století, v době čilého námořního obchodu a objevitelských cest, zde stavěli holandští, francouzští, angličtí či španělští mořeplavci, aby doplnili zásoby vody a masa z mořských želv. Zastavil se tu mimo jiné i slavný Francis Drake, děsivý korzár ve službách britské královny. Ostrovy ale zůstaly dlouho neosídleny a překvapivě si je nikdo nenárokoval. Až do roku 1655, kdy přišly pod vládu Anglie. Ta od Španělska získala Jamajku včetně okolních ostrovů, oficiálně se ale anglickými staly až roku 1670. Později zde vzniklo pár kolonií, které projíždějícím lodím nabízely želvy, vodu, dřevo a rozvíjelo se hlavně hospodářství spojené s mořem – místní se stávali námořníky na obchodních lodích, rybáři či lovci želv. Místí také prosluli stavbou lodí, která byla proslulá v celém Karibiku. Až do roku 1959 byly podřízeny Jamajce, po vyhlášení nezávislosti Jamajky na Velké Británii, se ostrovy rozhodly stát se korunní kolonií Velké Británie. Roku 1966 byla přijata právní úprava o zahraničním bankovnictví, roku 1971 ministr financí rozhodl pro zrušení přímých daní, aby nastartoval skomírající ekonomiku, a díky tomu dnes hlavní příjmy do státní kasy plynou ze zahraničního bankovnictví, čímž jsou Kajmanské ostrovy také známé. Kajmanské ostrovy jsou dnes totiž jedním z největším offshorových bankovních center světa.


Všechny tři ostrovy jsou nížinaté, poseté křovinami a nabízející úžasné možnosti pro potápěče. Jen u Grand Caymanu je na sto potápěčských lokalit. Ročně sem zamíří asi 300 tisíc turistů, což je ve srovnání s ostatními místy v Karibiku docela málo.

Na ostrovech jsou dvě mezinárodní letištěletiště Owena Robertse asi 3 kilometry od hlavního města George Town a druhé mezinárodní letiště na ostrově Brac Cayman, letiště Gerrarda Smitha. Mezi ostrovy jsou zajišťována letecká spojení. Většina turistů se ale na Kajmanské ostrovy dostane v rámci plaveb po Karibiku a stráví tu tak jen pár dní. Co se týká řízení, jezdí se po britském stylu vlevo, k řízení potřebujete mezinárodní řidičský průkaz. Vypůjčení auta nebo skútru je obecně nejlepším způsobem k prozkoumání ostrova. Autobusy veřejné dopravy fungují, jezdí ale nepravidelně a jsou dost špinavé.

Tropické počasí tu panuje celý rok, teploty tak neklesají pod 28°C. Hlavní turistická sezóna trvá v období od prosince do dubna, kdy jsou období sucha. Prší od května do října.

Co se týká jídla, ochutnáte tu přirozeně karibskou kuchyni, která je velmi rozmanitá, protože ji tvořily různé vlivy. Typické jsou ryby, mořské plody na různé způsoby, národní jídlem jsou pak želvy na různé způsoby. Výborné jsou zdejší polévky z mořských plodů a ryb. K pití zkuste kokosové ořechy či výborné ovocné koktejly, k dispozici jsou evropská a americká piva.

Rozhodli-li jste se toto souostroví navštívit, máme pro vás připraveného našeho průvodce, kterého jsme rozdělili podle jednotlivých ostrovů. Stačí-li vám jen klíčová slova, jsou to tato – potápění, bílé pláže a rozmanitá tropická příroda.

Grand Cayman

Grand Cayman je největší z ostrovů, dlouhý 35 kilometrů. Je tím nejvíce prosperujícím a žije tady 96% všech obyvatel. Proslulá je zdejší pláž se sněhovým pískem Seven Mile Beach, která má ve skutečnosti sice jen 5,5 míle (9 kilometrů), což jí ovšem neubírá na půvabu. Táhne se od George Townu k West Bay. West Bay je městečko, ve kterém se nachází malebné původní rybářské domky a také želví farma Cayman Turtle Farm, kde jsou k vidění karety obrovské. I ve West Bay je pěkná městská pláž. Hlavní město George Town je obchodním střediskem státu a přístavem, odkud vyplouvají a připlouvají turistické parníky. Ve městě najdete Národní muzeum (zaměřené na mořeplavecké dějiny), nedaleko je Motýlí farma (Butterfly Farm) s 46 druhy motýlů a pěknými zahradami. Navštívit můžete také mořský park Boatswain´s Beach s bývalou želví farmou zničenou hurikánem, mořskou lagunou, bazénem nebo leguání rezervací. Na Grand Caymanu jsou úžasné pláže, zmíníme pláž u Rum Pointu nebo Eden Rock u George Townu, což je jedna z nejhezčích pláží z několika táhnoucích se podél ulice South Church Street. Bodden Town leží asi 15 kilometrů od hlavního města a v minulosti bylo hlavním městem ostrovů. Zdejší pozůstatky opevnění a kanónů jsou důsledkem mnohých pirátských přepadení, kterým město muselo v minulosti čelit. Ani tady nechybí pláž.

Jih ostrova Grand Cayman nabízí malou pevnůstku Pedro Castle (někdy Pedro St. James) z roku 1780, vůbec nejstarší budovu na ostrově postavenou otroky, kde se konaly třeba soudy nebo různá shromáždění. Najdete ji v městečku Savannah. Vydat se můžete také do botanické zahrady Queen Elizabeth II. Botanic Park s pěknými zahradami, kterými vedou stezky původním porostem. V ohrazeném prostoru tu žijí ohrožení modří kajmanští leguáni (zdejší poddruh leguána kubánského, nejohroženější druh v okolí měřící asi 180 cm). Tito neškodní plazi se často stávají obětí koček a psů a jsou tak téměř na vyhynutí. Původní kajmanský dům můžete vidět v Heritage Garden, kde je i pěkná písečná zahrada. Z ostrova Grand Cayman a z Cayman Brac také pochází zdejší polodrahokam zvaný kajmanit, ze kterého se vyrábějí šperky. Naleziště jsou pouze na Kajmanských ostrovech. Východní část ostrova s městečkem East End, je poklidnou oblastí, která díky skvělým vlnám patří k oblíbeným destinacím surfařů. Potápěči tu také mají skvělé možnosti prozkoumání potopených vraků lodí, kterých je pod zdejšími vlnami hned několik. Jednou z nejznámějších potápěčských lokalit s vraky lodí je zdejší Wreck of the Ten Sails Park.

Little Cayman

Little Cayman je nejmenší ostrov ze souostroví a také ten nejméně rozvinutý, turisty je téměř nedotčen. Je dlouhý 15 kilometrů a kolem roku 1900 tu žilo maximálně 200 lidí (uprchlí otroci nebo trosečníci z obchodních lodí). Roku 1932 byly zdejší domy zničeny hurikánem a místní se tak přesunuli na Grand Cayman. I Little Cayman nabízí skvělé možnosti potápění (jedna vůbec z nejoblíbenějších potápěčských lokalita v Karibiku) – mořský park Bloody Bay Marine Park. Významné jsou také Kajmanské ostrovy jako ptačí rezervace, na tomhle nejmenším z ostrovů se nachází ptačí rezervace Booby Pond Nature Reserve s největší kolonií terejů červenonohých (na 20 tisíc kusů). Ve středu ostrova pak najdete jezero Tarpon Lake.

Cayman Brac

Posledním ostrovem, který prozkoumáme, je Cayman Brac. Leží 145 kilometrů od Grand Cayman a má asi 1200 obyvatel. Je dlouhý 19 kilometrů a název má podle jediného vyvýšeného místa na ostrově – útesu, který dominuje východní části ostrova. Útes se totiž ve skotské keltštině řekne brac. Rostou tu kaktusy saguaro, agáve, můžete tu pozorovat obrovské množství ptáků včetně papoušků – třeba v Parrot Reserve. Na mysu North East Point je maják. Na pobřeží jsou také početné vápencové jeskyně. I Cayman Brac je významnou potápěčskou rezervací, v okolí jsou nejen korálové útesy, ale i vrak sovětské válečné lodi potopené roku 1996. Ta byla součástí sovětské válečné flotily během studené války a byla od Rusů odkoupena a potopena právě za účelem vytvoření umělého útesu.

Dobrou atrakcí, které také můžete vyzkoušet, jsou zdejší festivaly a karnevaly. Ten největší se jmenuje Pirátský týden a koná se na konci října na všech ostrovech. Tancuje se v rytmu reggae či jazzu a pěkné jsou také představení znázorňující pirátská přepadení. Na začátku května se pak koná karneval Batabano s živými vystoupeními karibských skupin, který trvá čtyři dny.