• Jižní pobřeží Dominikánské republiky

    Abychom v tom měli trochu systém, putování po jižní části Dominikánské republiky začneme od stejného místa jako v té severní – od turistického letoviska Punta Cana/Bávaro, o kterém se podrobněji dočtete v článku o severní části. Vydáme-li se ale od Punta Cany po jižním pobřeží až k hranicím s Haiti, potkáme cestou spoustu úžasných míst.

    Naší první zastávkou bude turistické letovisko Bayhibe s narvanými plážemi, ale také vynikajícími možnostmi pro potápění. V okolí leží několik potopených vraků (Atlantic Princess, St. George či Coco) a užít si můžete i korálových útesů. Odsud také vyplouvají katamarany na Isla Saona, který je součástí národní parku del Este. V parku najdete mangrovy, útesy, jeskyně s taínskými nástěnnými malbami (La Cueva de Chico) a žije zde i zajímavá fauna. Vstupné se platí v návštěvnickém centru Bayahibe. Na ostrově Isla Saona jsou dvě rybářské vesnice, také skvostné bílé pláže a řada stánků se suvenýry. Národní park je významným hnízdištěm ohrožených mořských želv.

    Vydáme-li se dál západním směrem, dorazíme do dalšího turistického letoviska s mezinárodním letištěm, do města La Romana. La Romana je centrem cukrového průmyslu. Nachází se tu největší cukrovar v zemi patřící Central Romana Corp., který je největším výrobcem třtinového cukru na světě. První mlýn na zpracování cukrové třtiny, která roste na plantážích po celé okolní oblasti, tu stával už v roce 1917. Tady se nachází jeden z nejluxusnější dominikánských turistických resortů Casa de Campo s vlastním jachtařským přístavem. Většina z nás si ubytování tady dovolit nemůže, upozorníme ale, že jeho součástí je pseudoitalská velmi půvabná vesnice Altos de Chavón postavená ve 20. století. Jedná se o zrekonstruovanou středověkou vesnici 16. století. K vidění tu jsou půvabné historické domky, dlážděné ulice i amfiteátr. Vesnice se tyčí nad řekou Río Charón a dostanete se k ní po zaplacení přepáleného vstupného u vstupu do Casa de Campo. Nedaleko La Romany pak rozhodně nesmíme opomenout jeskyně Cueva de las Maravillas. Ve vápencových jeskyních, které procházíte po betonových chodníčcích, můžete kromě různých vápencových útvarů vidět i původní taínské jeskynní malby. Nedaleko La Romany je pak neobydlený ostrov s nádhernými bílými plážemi Isla Catalina, na který se dá podniknout výlet lodí. Kromě nedotčených bílých pláží tu také hlubiny moře ukrývají vrak potopené lodi slavného kapitána Williama Kida – loď Kedašského kupce (Quedagh Mercant). O slavném pokladu kapitána Williama Kida, který Kid ukradl právě z uloupené lodi Kedašského kupce, dodnes kolují legendy a hledači pokladů po legendami opředeném pokladu dodnes bezúspěšně pátrají.

    Na jihu ostrova pak najdeme i jiná turistická letoviska s bohužel opět narvanými plážemi - nejen Boca Chica a Juan Dolio. Jihovýchod je rovinatá krajina posetá cukrovou třtinou a významný je tak v této oblasti cukrárenský průmysl.

    San Pedro de Macorís leží u ústí řeky Río Higuama a byl jedním z center dominikánského cukrovarnického průmyslu na přelomu 19. a 20. století. Ve městě jsou k vidění historické domy včetně historické požární stanice a pěkný bílý kostel.

    Asi 50 kilometrů od těchto turistických letovisek dorazíme do hlavního města Santo Dominga, kterému věnujeme samostatný článek.

    Západ Dominikánské republiky je vyprahlá a turisty téměř nedotčená oblast. Asi 24 kilometrů od hlavního města leží město San Cristóbal. Tady byla podepsána roku 1844 první dominikánská ústava a také se tu narodil diktátor Rafael Trujillo. K vidění tu toho ale příliš není. U rybářské vesnice Las Salinas, která produkuje sůl, se v zálivu Bahía de las Calderas nachází největší písečné duny v Karibiku - Baní Dunes.


    Asi 80 tisíc obyvatel má Barahona, jejíž okolí nabízí pěknou pobřežní krajiny, ve které se pohoří Sierra de Baoruco téměř dotýká moře a pobřeží je lemovány opuštěnými zálivy i rybářskými vesničkami. Centrem je pobřežní třída Malecón. V okolí jsou oblázkové pláže San Rafael a El Quemaito, laguny a krásná pobřežní scenérie. Z této oblasti (konkrétně z města Baoruco) také pochází tradiční jedinečný dominikánský nerost zvaný larimar, který se nenachází nikde jinde na Zemi. Tenhle kámen v různých odstínech modré zdobí šperky, které si z Dominikánské republiky můžete přivést jako skvělý suvenýr.















    Národní park Parque Nacional Jaragua je největších chráněná oblast v Dominikánské republice. Tenhle rozmanitý ekosystém nese název podle původního tainského regionu a je plný vápencových útesů, lagun, mangrovů a také sem zasahuje horský hřeben Baoruco. Najdete tu několik různých ekosystémů od suchých lesů po pláže a korálové útesy. Žijí tu různé druhy leguánů, nedávno tu byl dokonce objeven nejmenší plazí druh – gekon dlouhý jen 1,6 cm. Dále tu můžete pozorovat obrovské množství různých druhů ptáků včetně 10 endemických druhů, zdejší pláže lákají mořské želvy, které zde od dubna do srpna kladou svá vejce. Žijí tu netopýři, zvláštní hlodavec podobný nutrii zvaný hutia a také velmi vzácný noční savec žijící v oblasti Karibiku – štětinatec haitský.

    Z dalších turistických míst zmíníme lagunu Oviedo Lagoon o rozloze 28 km². Tohle slané jezero je oblíbené hlavně kvůli pozorování ptáků. Spatřit tu můžete plameňáky, bílé ibisy či čápy. Jen dejte pozor, abyste dorazili v sezóně – květen, červen, červenec, mimo ni jsou totiž plameňáci (hlavní lákadlo jezera) na Floridě. Oviedo Lagoon má své malé turistické centrum, kde si můžete domluvit předražený výlet lodí po jezeře.

    Lago Enriquillo je největší slané jezero v Karibiku. Jeho voda je velmi slaná, protože jezero nemá odtok do moře a voda se tu jen odpařuje. Je třikrát slanější než voda v Karibiku. Žijí tu krokodýli američtí a endemické druhy leguánů. V jezeře jsou pak tři ostrovy, 5 kilometrů dlouhý Isla Cabritos a dva menší ostrovy La Islita a Barbarita. Ostrov můžete objet autem, cestou projedete tradičními dominikánskými vesničkami. Je tu pěkné vyhlídkové místo a také návštěvnické centrum, kde si můžete domluvit výlet lodí po jezeře. Krokodýly překvapivě můžete vidět přímo u návštěvnického centra a také máte velkou šanci vidět tu zdejší druhy leguána.





























    A na závěr jsme si nechali vrchol naší návštěvy Dominikánské republiky, jeden z nejkrásnějších zálivů a pláží Karibiku - Bahía de las Aguilas se skvostným bílým pískem, která je díky bohu stále téměř nedotčená turismem. Odejdete-li kousek dál od hlídací věže, budete tam úplně sami. Do zátoky se můžete vydat lodí do restaurace v Cabo Rojo ( rybáři si za svezení ale účtují nepatřičné „jízdné“) a nebo se sem můžete vydat pěšky po vrcholku útesu, ze kterého se vám naskytne nejen úžasný výhled na zátoku, ale tu můžete vidět různé druhy flóry včetně kaktusů. Cesta od restaurace v Cabo Rojo trvá asi 45 minut, rozhodně ale stojí za to. Při cestě lodí se připravíte o ten úžasný výhled. Poté dorazíte k věži s hlídačem, která se nachází na naprosto úžasné nekonečně dlouhé pláži s bílým pískem a tyrkysovou vodou. S ohledem na špatnou dostupnost je tu většinou opravdu jen minimum turistů a zatím tu chybí jakákoliv turistická infrastruktura. Tak nějak podle mě vypadá karibský ráj.





























    Autor článku a fotografií: M. Kučerová