Mým dalším tipem na to, kam zajet v okolí Lipna na výlet, je Stezka korunami stromů. Pod stezku můžeme dojet autem a nechat ho zaparkované na parkovišti U Kramolína, odkud je to ke stezce nejblíže. Zároveň se odsud vydáme ještě na dlouho procházku, přes Loučovice až do Vyššího Brodu. Na celou trasu doporučuji sportovní oblečení a hlavně pořádné boty. Celá trasa má kolem 16 kilometrů.

  Jako první se půjdeme projít na Stezku korunami stromů, kam můžete dojít buď pešky nebo se nechat svést lanovkou. Stezka vypadá opravdu moc hezky. Ještě pořád tady probíhají nějaké ty stavební úpravy, takže až bude vše hotové a zmizí stavební stroje, bude to ještě krásnější. Když půjdete po stezce, budou vás čekat různé postavy živočichů lesa, doplněné o menší povídání. Dále na stezce najdete různé "prolézačky" pro nejmenší, ale vyhrají si na nich i starší děti. Až se dostaneme k hlavní části, která vede nahoru, tak na různých sloupech si můžeme zkusit hádat a odpovídat na otázky, jako například kdy byla stezka postavena, kolik lidí se na ní denně či ročně projde, kolik jeřábů bylo pro její stavbu použito atd. Ze stezky je krásný výhled na obec Lipno nad Vltavou a okolí. Můžete zde i nakoupit krásné suvenýry pro rodinu, známé, kamarády či pro sebe.

  Dále se vydáme na vyhlídku Luč, která já ve výšce 933 metrů. Cesta k ní je místy opravdu náročná. Nejdříve je potřeba vrátit se do Lipna nad Vltavou a následně se napojit na modrou turistickou trasu, chvíli se jde po louce, což je ta lepší varianta, poté se dostanete na lesní cestu, kde v létě bude určitě hodně borůvek. Půjdete hodně do kopce, takže se na to připravte. Když jsme se blížili k vyhlídce, všude po stranách se začaly objevovat balvany. Celou dobu jsme si mysleli, že to bude klasická dřevěná vyhlídka nebo něco takového, ale byly to vysoké kameny, na které se opravdu lezlo blbě, navíc když bylo po dešti. Budou vás čekat dva železné háčky, za které se budete držet a přitahovat. A na ten nejvyšší kámen vede železný žebřík, na který jsem se opravdu bála vylézt, takže jsem nic neviděla, ale přítel říkal, že výhled je pěkný. Takže kdo má strach z výšek - nedoporučuji.

  co navštívit v okolí Lipna co navštívit v okolí Lipna co navštívit v okolí Lipna

  Po menší přestávce jsme pokračovali dále až do obce Loučovice, zde jsme přešli z modré na žlutou turistickou trasu a dále šli opět na další vyhlídku Vyklestilka, která je ve výšce 887 metrů. Byl to můj nápad, tam jít, ale když jsem viděla ten kopec (ano, já vím, že vyhlídky jsou na kopci), zděsila jsem se. Tohle byl pro mě extrém a vážně jsem se proklínala za ten nápad. Ale uřícená a zpocená jsem to vyšla. Hurá! Opět nás čekal adrenalin, kde těch železných háčků bylo více. A místy to bylo nebezpečné. Bohužel na samý vrchol jsme nešli, to jsme se báli oba, takže tentokrát jsme bohužel nic neviděli. Musím ale říct, že ta příroda všude okolo je opravdu krásná.

  Poslední zastávka, která nás čekala, byla cesta k vodopádům svatého Wolfganga u Vyššího Brodu. Cesta k nim byla obtížná, protože všude na cestě byly rozjeté stopy od větších aut, které v lese pravděpodobně těží dřevo a hlavně všude bylo bláto, protože občas poprchávalo a předešlé dny dost pršelo, takže jsme měli pěkně boty a nohy od bláta. Kdybyste šli z Vyššího Brodu, tak odtamtud vede naučná stezka, kde toho uvidíte mnohem víc než jen vodopády. Bohužel, my jsme to už nestíhali, ale příště, až sem pojedeme, tak si ji určitě projdeme celou. Na lesní cestě narazíte na hlavní silnici, po které půjdete tak 5 – 10 minut, až narazíte na rozcestníky a vydáte se opět na lesní cestu, která povede podél řeky až k samým vodopádům. Stále se jde po žluté značce. Před vodopády je krásný dřevěný most, kde si je můžete vyfotit. Nejsou to vodopády třeba jako Mumlavské, ale i tak stojí za fotku nebo si v nich popřípadě smočte unavené nohy, přístupů k vodě je tam opravdu hodně. Podél řeky se dá pokračovat až do Vyššího Brodu, kde můžete nasednout buď na vlak a nebo autobus a dopravit se zpátky do Lipna. Vyšší Brod je hlavně proslulý svým klášterem na náměstí. Je opravdu pěkný, ale už by taky potřeboval opravu.

  co navštívit v okolí Lipna co navštívit v okolí Lipna co navštívit v okolí Lipna

  Když byste si chtěli udělat ještě jednu zastávku, tak doporučuji jet autobusem na zastávku Čertova stěna - rozcestník a odtamtud si udělat procházku na Čertovy stěny, které taky stojí za zhlédnutí. Tam si skoro připadáte jako na vyhlídce Máj. Spoustu kamenů, krásná cesta k nim a výhled na samou zeleň. Když se podíváte dolů, uvidíte protékat řeku Vltavu. Ideální na odpočinek a vypnutí mysli. Opět jsme měli štěstí, že tam nebylo moc lidí a mohli si to vychutnat sami.

  Líbilo by se Vám psaní cestopisů jako je ten Ivetin? Máme prostor i pro Vaše zážitky z cest! Chcete-li vytvořit svůj vlastní cestopis, napište nám.

  Autor článku a fotografií: Iveta Syslová - Pokud Vás Ivetin článek zaujal, další její cesty sledujte na jejím Instagramu.