Emirát Ajman

  • Emirát Ajman (česky Adžmán) je nejmenším emirátem Spojených arabských emirátů. Zatím je také ze všech emirátů nejchudší, protože nemá na svém území žádné zásoby ropy ani zemního plynu a hlavní příjmy tak plynou hlavně z rybolovu a pěstování datlových palem. Ajman se ale stále více snaží otevírat světu a turistům a dosáhnout tak světového věhlasu ostatních emirátů. A zdejší vládnoucí šejkové se skutečně snaží, ulice osazují stromy a dokonce zakázali věšet prádlo na balkónech vedoucích do ulic. Jako v jediném emirátu je zde také volně prodejný alkohol, což je na arabskou zemi velmi netypické. Ajman se turistům pomalu otevírá, už teď tu najdete jedny z nejlepších pláží s bílým pískem v celých Spojených arabských emirátech. 16ti-kilometrová pláž se táhnou až do sousedního emirátu Sharjah. Emirát leží asi 20 kilometrů od Dubaje a má něco kolem 200 tisíc obyvatel. Dělí se na hlavní město Ajman a dvě zemědělské oblasti okolo měst Manama a Masfuta ve východním vnitrozemí.

    Příliš turistů do Ajmanu nemíří a pravdou je, že toho nemá tolik co nabídnout, jako emiráty Abu Dhabí a Dubaj. Hlavní třídou je The Corniche, třída podél které se táhne nádherná 16ti kilometrová pláž. Je třídou plnou restaurací a obchodů. Na Centrálním náměstí v Ajmanu pak najdete místní Ajman Museum, umístěné ve staré pevnosti z konce 16. století. Stará pevnost je krásnou ukázkou tradiční arabské architektury. Ve vnitrozemí se pak ve městě Manama City nachází pevnost Red Fort z roku 1910. V Masfutu pak najdete malou pevnost Hassa Buweid z roku 1976 tyčící se na kopci. Účelem její výstavby byla ochrana a dohled nad okolím. K emirátu Ajman se také velmi silně váže chov arabských plnokrevných koní. Korunní princ emirátu Ajman prostě svoji vášeň během pár let proměnil v chovnou stanici světového významu. Farma Ajman Stud se nachází asi 30 kilometrů od města Ajman, oáza je postavena v tradiční architektuře a celou ji obklopují písečné duny. Každoročně se zde konají různé akce. Více informací tady.

  • Emirát Sharjah

    Sharjah je třetí největší emirát SAE, má něco kolem 800 tisíc obyvatel a jeho hlavním městem je Sharjah. Je považován za nejpřísnější ze všech emirátů a je tak třeba dodržovat stanovená pravidla oblékání. Muži nesmí ve veřejných budovách chodit v šortkách, polonazí či v tílkách, ženy by měly mít dlouhé kalhoty a zahalená ramena. Za nedodržení těchto pravidel vás policie může i zavřít, takže respektujte pravidla. Taktéž je zde zakázána konzumace alkoholu a nikde ho tu nekoupíte. Nenajdete tu ani žádné zábavní podniky či bary. Celý emirát netvoří jen jediné souvislé území jako u jiných emirátů, ale dělí se na několik částí – jedna část leží na pobřeží Perského zálivu, obklopuje emirát Ajman a sahá daleko do vnitrozemní pouště. Druhá část je kolem města Kalba a leží odděleně na východní straně Arabského poloostrova u Ománského zálivu. Další větší části je ta kolem města Khor Fakkan, taktéž na východě SAE na březích Ománského zálivu.














    Emirát Sharjah je považován hlavně za ráj nakupování, protože tu jsou nejnižší ceny jak elektroniky, šperků, zlata i látek. Za hlavní nákupní centrum je považována Centrální nebo také Modrá tržnice (Blue souq/Central souq) u pobřežní promenády, která se nachází v luxusní klimatizované budově. V jednotlivých částech tržnice koupíte jak elektroniku, tak zlato i jiné šperky, luxusní látky, koberce a jiné tradiční arabské suvenýry za skvělé ceny. Najdete tu ale i luxusní nákupní centra a jiné menší tržnice s tradičním arabskými výrobky, které jsou rozeseté po všech částech emirátu.

    Sharjah nabízí také významné historické památky a UNESCEM bylo vyhlášeno za kulturní centrum arabského světa. Nachází se zde na 20 historických muzeí a budov. V zálivu Khor Khalid se nachází historická pevnost Al-Hisn, dominanta historického centra Sharjah, postavená na začátku 19. století. Dnes je v ní muzeum vládnoucího rodu emirátu Sharjah a najdete tu fotografie, zbraně i jiné nástroje připomínající posledních 200 let tohoto emirátu. Dále zde najdete Muzeum islámu s ručně psanými opisy Koránu a sbírkou mincí, Historické muzeum ukazující kulturu Sharjahu, Námořní muzeum dokládající bohatou námořní historii a historii spojenou s lovením perel, kde můžete zjistit, jak se sbíraly, měřily a vážily. V Archeologickém muzeu zase najdete mince, šperky, zbraně, ale i domy a hrobky zdejších obyvatel, jejichž historie sahá až do doby kamenné.


    Dalšími zajímavostmi je zdejší akvárium a také Sharjah Desert Park, pouštní safari nabízející k vidění všechny druhy zvířat žijící na Arabském poloostrově. Pouštní safari může být skvělé pro výlet s dětmi, pro které je tu připravena i dětská farma. Východní části emirátu ležící na březích Ománského zálivu nabízí nejen krásné bílé pláže, horské scenérie, ale i další historické budovy. Takovou je třeba pevnost ve městě Kalba, která patřila vládnoucímu rodu Al Quasimi a najdete tu historické zbraně i jiné artefakty.

    Oficiální stránky emirátu

    Autor článku a fotografií: M. Kučerová