Emirát Abu Dhabí

  • Emirát Abu Dhabí je největší a nejbohatší ze sedmi emirátů, nachází se na západě Spojených arabských emirátů. Celý emirát má asi 1,5 milionů obyvatel. Abu Dhabí je zakládajícím emirátem státu SAE. Sídlí v něm vláda, centrální banka i různé mezinárodní společnosti. Abu Dhabí se pak dělí na tři oblasti – Abu Dhabí, Al Ain a Západní oblast.

    Emirát tvoří především obrovská poušť, u pobřeží se nachází na 200 ostrovů, na jednom z nich pak leží i hlavní město Spojených arabských emirátů, Abu Dhabí. Pobřežní oblasti jsou porostlé mangrovníky. Poušť Rub al-Chalí je čtvrtou největší pouští na světě a v překladu její název znamená Pustá končina. Nachází se v ní druhá největší zásobárna ropy na světě. Do oblasti vede perfektně udržovaná silnice, kterou se dostanete až do největší oázy v Emirátech, oázy Liwa.

    A teď se pojďme společně podívat na to, co všechno byste měli navštívit.

  • Abu Dhabí

    Luxusní kosmopolitní metropole s mrakodrapy ležící na ostrově v Perském zálivu, patří k nejbohatším městům světa a luxus i bohatství tu je cítit téměř na každém kroku. Spojené arabské emiráty rádi své bohatství, které získaly díky ropě, demonstrují celému světu – a to nejen přepychovou Dubají, ale i Abu Dhabí. Abu Dhabí má něco přes 900 tisíc obyvatel.

    Po Abu Dhabí se lze velmi dobře dopravovat autobusovou dopravou, veškeré informace o cenách, zastávkách a jízdní řády najdete tady. Aktuálně se zde buduje také metro, které ale stále ještě není v provozu. Dobře organizovaná doprava je pak také mezi Abu Dhabí a Dubají, jezdí mezi nimi autobusy Emirates Express. Abu Dhabí leží asi 1,5 hodiny autem od Dubaje. Obě města jsou spojené vynikající infrastrukturou, ostatně jako většina ostatních měst v této zemi.


    A co navštívit v Abu Dhabí? Většinu turistů sem láká hlavně slavný okruh závodů Formule 1, Yas Marina Circuit, nacházející se na ostrově Yas Island. Velká cena Formule 1 se na zdejším okruhu jezdí od roku 2009. A můžete se tu projet i vy. Chcete-li si odvézt s sebou tento zážitek, můžete zvolit některý z nabízených balíčků (máte možnost řídit různé vozy nebo se svézt jako spoluřidič), informace o nich a ceny najdete na oficiálních stránkách nebo tady. V rámci prohlídky se můžete podívat i do zázemí , které při závodech využívají realizační týmy. Informace najdete také na oficiálních stránkách. Celý komplex nabízí ale i jiné atrakce. Tou nejoblíbenější a nejnavštěvovanější je zábavní park ve stylu automobilového průmyslu Ferrari World. Střecha parku je tvořena červenou „kapotou“, a nelze ji tak přehlédnout. Návštěva parku rozhodně stojí za to, najdete tu na 20 různých atrakcí včetně nejrychlejší horské dráhy světa. Formula Rossa jezdí rychlostí až 240 kilometrů v hodině. Milovníky aut potěší i velká galerie vozů značky Ferrari, která nabízí přehlídku aut od roku 1947 do současnosti. Veškeré informace o otevírací době, vstupném, shuttlech, které vás zdarma dopraví po okolí ostrova Yas Island i možnost zakoupit si on-line vstupenku najdete tady nebo rezervaci můžete udělat tady. Na ostrově Yas se pak nacházejí především luxusní hotely v čele s ikonickým Yas Viceroy Abu Dhabí, dále placená pláž Yas Beach a vodní svět Yas Waterworld s 47 různými tobogády, atrakcemi a skluzavkami.

    Rozhodně nejkrásnější stavbou Abu Dhabí je úžasná Velká mešita šejka Zayeda (Sheikh Zayed Grand Mosque), která patří mezi největší na světě. Stavební styl se podobá marocké mešitě v Casablance a vejde se sem až 41 tisíc věřících. Obrovská mešita je nádherně zdobená barevnými kamínky, 24 karátových zlatem a celá je postavena z bílého mramoru. Nacházejí se v ní také největší lustry na světě, které vyrobila firma Swarowski. Vedle mešity se nachází hrob šejka Zayeda, který stavbu mešity financoval. Mešita je přístupna i veřejnosti (včetně žen) ve vybraných dnech a hodinách, ženy smí vstoupit do mešity zcela zahaleny, dokonce jim tu jsou zapůjčeny tradiční černé abáji. Informace o návštěvních hodinách najdete tady.

    Populární je také 8 kilometrů dlouhá pobřežní promenáda Corniche Road, oblíbená pro skvělou možnost procházek podél oceánu a pláž Corniche Beach. Abu Dhabí leží na ostrově, v okolí se ale nacházejí další ostrovy a ostrůvky, protože samotné Abu Dhabí už je zastavěno tak, že není kam expandovat. Na ostrověSaadiyat Island se kromě placené veřejné pláže Saadiyat Beach nachází také UAE Pavilion, který během Expa 2010 hostil na 2 miliony návštěvníků a byl sem po kouscích přesunut z čínské Shanghaje.

    Pouštní ostrov Sir Bani Yas Island kombinuje luxusní hotely a divokou přírodu. Zdejší přírodní rezervace Arabian Wildlife Park je domovem víc než 10 tisíc zvířat jako antilopy, žirafy, hyeny či gepardi. Na ostrově byly také během vykopávek roku 1992 objeveny pozůstatky jediného křesťanského opatství v SAE, které bylo postaveno roku 600 př. n. l.

    Mezi ostrovy se pak na malém písečném ostrůvku, vedle mostu Al Maqtaa, nachází 200 let stará pevnostní věž Al Maqtaa Fort, která měla za úkol chránit oblast před útočníky. Podobných pevností se podél pobřeží SAE nachází několik.

    Oficiální stránky Abu Dhabí

  • Al Ain

    Al Ain je čtvrté největší město Spojených arabských emirátů ležící na východě emirátu Abu Dhabí, asi 160 kilometrů od hlavního města. V tomto pouštním městě, které se nachází na hranicích s Ománem, jsou univerzity, mezinárodní letiště a významné historické památky zapsané na seznamu UNESCO. Al Ain má necelých 400 tisíc obyvatel.

    Pouštní město se svou oázou překvapivě nabízí nespočet zajímavostí, za kterými se sem vyplatí vyrazit. Jednou z nejvýznamnějších historických budov je pevnost Al Jahili Fort, postavená roku 1891 k ochraně města. Dále tu najdete několik muzeí. Muzeum Al Ain Palace Museum se nachází v domě zakladatele SAE, šejka Zayeda, který ho nechal postavit roku 1910. A v době vlády tohoto panovníka byl politickým a kulturních centrem země. Najdete tu připomínky těchto dob a jeho rodiny. O něco zajímavějších muzeem je Al Ain Museum, které uchovává historické artefakty – jak archeologické, tak různé etnografické exempláře. Můžete tu vidět beduínské šperky, zbraně či hudební nástroje, které jsou skvělou ukázkou historie, ale také kultury a zvyků celé země. Za minimální vstupné se vám zdejší návštěva skutečně vyplatí. Ve zdejší oáze se nacházejí palmové plantáže a pro procházky je to skvělé místo. Vidět tu můžete na 100 různých druhů palem. Druhou nejvyšší horou SAE je 1 240 metrů vysoký vrchol Jebel Hafeet u hranic s Ománem. Byly zde nalezeny historické hroby, které pocházejí z doby až před 5000 lety a společně s dalšími historickými vykopávkami v oblasti připomínající velmi staré zdejší osídlení a patří na seznam UNESCO. Na Jebel Hafeet se dostanete autem po skvěle udržované silnici a z vrcholu se vám naskytne nádherný výhled na Al Ain. Východně od hory se pak nachází poslední tradiční velbloudí trh v SAE. Tržiště je skvělou exkurzí zpátky do historie a výborně dokládá zdejší kulturu. Jen tak se tu projděte a pozorujte prodejce vzájemně smlouvající o cenách. Jen při focení si vyžádejte souhlas. V Al Ain je i zoo, kdybyste měli dlouhou chvíli.

  • Západní oblast a oáza Liwa

    V západní oblasti se nachází především poušť Rub al-Chalí, která nabízí obrovské písečné duny, pod kterými leží obrovské zásoby ropy. Písečné duny se nacházejí asi 150 kilometrů od Abu Dhabí u hranic se Saudskou Arábií. V poušti se nachází největší oáza v celých Spojených arabských emirátech, která je tvořena asi 50 roztroušenými vesnicemi. Do oázy Liwa se bez problémů dostanete autem, vede sem perfektně udržovaná silnice, která některé spojuje i větší vesnice v oáze. Hlavní silnice z Abu Dhabí vede do Muzayri, což je hospodářské centrum oblasti. Není přesně jasné, kolik zde žije obyvatel, ale ví se, že odsud pochází zakládající rod SAE, rod Bani Yas. Pouť Liwa je velice nehostinná, přežívá zde jen pár přírodních druhů. Každoročně se zde koná tradiční Liwa festival, který je dokonalou ukázkou tradičního arabského folklóru a jeho tradic, konají se zde třeba závody velbloudů.

    Autor článku a fotografií: M. Kučerová