• Národní park Joshua Tree se nachází na jihovýchodě Kalifornie. Národním parkem byl vyhlášen roku 1994 za účelem ochrany kalifornských pouští a ročně ho navštíví kolem milionu turistů. Do parku zasahuje Koloradská a Mohavská poušť, každá se liší svým ekosystémem. V Koloradské poušti rostou keře creosote a kaktusy cholla, v Mohavské poušti pak juka krátkolistá, anglicky Joshua tree, podle které dostal park svůj název. Tento druh juky roste výhradně v Mohavské poušti a svůj název dostal od prvních kolonistů, kteří v jeho podobě viděli židovského proroka Joshuu zdvihajícího ruce k nebesům, který vyvedl svůj lid z pouště. V parku panuje pouštní klima a v létě tu jsou nesnesitelná horka přesahující i 40°C. Ideální dobou pro návštěvu parku jsou tedy tři zbývající roční období.

















    Typické pouštní rostliny jako juka nebo kaktusy cholla nejsou jedinými lákadly tohoto pouštního parku. Pozorovat se tu dají různé druhy zvířat, od hadů, ještěrek k víc než 200 druhům ptáků. Druhou atrakcí po stromech a kaktusem jsou pak zdejší zajímavé geologické útvary, obrovské skalní balvany, které jsou velmi oblíbené u horolezců. Najdete tu celou řadu horolezeckých tras všech obtížností a neoficiálně je Joshua Tree takovým menší výcvikovým střediskem před návštěvou Yosemitu.

































    Ze zajímavých míst parku zmíníme atraktivní shluk skalních balvanů s názvem Hidden Valley, které jsou oblíbené u horolezců. Jednou z nejlepších vyhlídek na hornatý terén je vyhlídka Key View, která nabízí pěkný panoramatický výhled na okolí. Pojedete-li ale silnicí vedoucí parkem, nemusíte hledat žádné konkrétní místo. Kaktusy, juky ani oblasti poseté balvany jen těžko minete.

    Po celém parku je také několik „měst duchů“ – dřívější opuštěné doly nebo ranče. S průvodcem si můžete udělat asi 90ti minutovou prohlídku ranče s názvem Desert Queen Ranch, kterému se také někdy říká Key´s Ranch podle ruského imigranta W. Keyse, který zde tento ranč založil roku 1917. Prohlídku si domluvíte v návštěvnickém centru a začíná od uzavřené vstupní brány. K ranči je vstup bez průvodce zakázán. Najdete tu ale i opuštěné doly na zlato a věci zanechané prostě tak, jak je tu ponechali zlatokopové. K těmto místům si můžete udělat túru z odstavných parkovišť, u kterých většina stezek začíná. Takovými výlety mohou být třeba nenáročná stezka k Wall Street Mile (foto) či o něco náročnější 6,5 kilometrová stezka k Lost Horse Mine. Na obou místech můžete vidět zbytky starého dolu na zlato a stříbro.

















    V rámci turistických stezek můžete vyrazit i ke zdejším palmovým oázám. 5-ti kilometrový okruh vedoucí do 49 Palm Oasis Vás dovede nejen k přehradě Baker Dam, ale také kolem původních indiánských petroglyfů. Vydat se můžete i do opuštěné oázy Lost Palms Oasis. Mapu s turisticky atraktivními místy dostanete v návštěvnickém centru při vjezdu do parku. Veškeré další informace a tipy na místa, která navštívit najdete tady. Národní park Joshua Tree je ideálním parkem pro jednodenní návštěvu a bude-li v této oblasti, rozhodně se zde zastavte.

    Máte jakékoliv dotazy týkající se Vaší cesty do Severní Ameriky? Přidejte se do naší skupiny Cestujeme po Severní Americe s Cestami po světě na Facebooku a my Vám rádi poradíme s čímkoliv, co Vás zajímá a zodpovíme Vaše otázky. Pokud se považujete za odborníka na cestování po Severní Americe, přidejte se taky a pomozte nám zodpovídat zvídavé otázky našich čtenářů. Nebo jste se právě vrátili z USA nebo z Kanady a chcete se podělit o své zážitky nebo fotky? Jen sem s tím! Těšíme se na Vás!

    Autor článku a fotografií: Monika Kučerová